Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Kaip mirkčioja beduinai

 
2009 12 05 0:00
Nikaragvos mirksnių kalbai - 40 metų. Lentelėje užrašytas ženklas mirksnių raštu.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
Nikaragvos mirksnių kalbai - 40 metų. Lentelėje užrašytas ženklas mirksnių raštu.
Užsienio spaudos nuotrauka

Tai geriausia dovana, kurios kada nors sulaukė kalbininkai: jų akivaizdoje praktiškai iš nieko atsiranda visiškai naujos kalbos. Tai leidžia pažvelgti į praeitį, kai žmonės tik pradėjo kalbėtis. Kalba nebe žodžiais

"Kiek astrofizikų atsisakytų, jeigu kas nors pasiūlytų jiems pamatyti Didįjį sprogimą? O kiek kalbininkų norėtų pamatyti, kaip kuriasi pirma kalba pasaulyje? Pirmasis pasiūlymas įmanomas dėl kruopščių apskaičiavimų ir eksperimentų didžiuosiuose elementarių dalelyčių greitintuvuose metodo, o antrasis...

Sunku (nors ne kartą bandyta) nustatyti neginčytiną datą, kuri reikštų kalbos eros pradžią. Nepavyks (nors taip pat mėginta) rekonstruoti iš šiandien egzistuojančių kalbų žmonijos prokalbės. Naujų garsinių kalbų nebeatsiranda - argi galima jomis vadinti jau egzistuojančiose kalbose sukurtus pidžinus? (Pidžinas - tai supaprastintos gramatinės sandaros ir riboto žodyno kalba, sukurta iš dviejų ar daugiau kalbų, pavyzdžiui, russenorsk - Arkties žvejų, spanglish - Meksikos ir JAV pasienio gyventojų kalba.) Atrodytų, beviltiška. Bet štai sensacija: mokslininkų akivaizdoje praktiškai iš nieko atsiranda visiškai naujos mirksnių kalbos. Tai bent proga! Bet ar ta mirksnių kalba - tikra kalba? Specialistai neabejoja.

"Kad koks nors ženklų rinkinys taptų natūralia kalba, jis turi turėti gramatiką arba nustatytas ženklų jungimo į didesnius vienetus (pavyzdžiui, žodžių į sakinius) taisykles. Jam turi būti būdingas komunikacinis universalumas: tikrų kalbų išsireiškimais galime pasakoti apie viską. Mirksnių kalbos ženklų rinkinys atitinka abi sąlygas, - komentuoja Markas Aronoffas, kalbininkas iš Stouni Bruko universiteto. - Ištobulintos ir garsinės, ir mirksnių kalbos yra tiek pat sudėtingos ir tiek pat gerai gali perduoti informacijas arba emocijas."

Sumirksėk, ką galvoji

Mirksnių kalbos didžiojoje kalbų šeimoje yra naujiena. Savaime aišku, kad ten, kur atsiranda kurčiųjų, visada iškyla būtinybė kokiu nors būdu su jais bendrauti. Bet retai kada vienoje vietoje atsiranda tiek kurčiųjų, kad vertėtų neapsiriboti tik pagrindiniais gestais. Todėl pirmosios mirksnių kalbos pradėjo rastis tada, kai buvo atidarytos mokyklos negirdintiesiems. Mirksnių komunikacijos proveržis įvyko XVIII ir XIX amžiuje. Tačiau vis dar yra bendruomenių, kurių mokyklos (net ir girdintiesiems) nepasiekia.

Kai 2000 metais profesorė Carol Padden iš Kalifornijos universiteto atsidūrė beduinų gyvenvietėje Al-Sajide, Izraelyje, didžiai nustebo. Beveik visi jos gyventojai bendravo mirksnių kalba. Ji buvo sudėtinga ir labai ištobulinta. Tarp 3,5 tūkst. kaimo gyventojų net 150 asmenų buvo kurti. Tai beveik 4 proc. gyventojų, penkiasdešimt kelis kartus daugiau negu JAV. Tame atskirtame nuo civilizacijos kaimelyje prieš kelis dešimtmečius pasirodė "kurtumo genas", kuris per santuokas išplito tarp giminaičių. Kurčių beduinų gausėjo. Jų padėtis buvo ypatinga - dėl genetinio defekto jiems neprieinama daugumos kalba, o dėl uždarumo pasauliui negalėjo mokytis nė vienos egzistuojančios mirksnių kalbos. Tačiau norėjo kalbėtis tarpusavyje. Taigi jų kalba atsirado savaime.

Al-Sajido gyvenvietė kalbininkams tapo tyrinėjimų rojumi. Kaimelyje jie aptiko visas tris kartas, kurios vartojo naująją kalbą. Per tai galėjo atkurti jos evoliucijos eigą, savo akimis matyti, kaip iš paprastų ženklų išsivystė komplikuota sistema, besiremianti specifine gramatika. Galėjo tirti kaip atsiranda kalba, kai nėra kalbos modelio. Pasitikrinti, ar kalba gimsta mūsų smegenyse todėl, kad turime kažkokį įgimtą "kalbos biomodelį" (taip siūlė žinomas JAV lingvistas Noamas Chomsky).

"Kad kalba vystytųsi, - teigia profesorė C.Padden, - mums nepakanka "kalbos instinkto", nes kalba pati atsiranda mūsų galvose. Vienų smegenų (nei dvejų, nei trejų) nepakanka, kad gimtų kalba. Kokia kritinė masė?"

Tokia, kuri sukurs sudėtingą visuomeninę struktūrą, kalbos vartotojams užtikrinančią dažnus ir įvairiapusius kontaktus. Jokia kalba staigiai nesimaterializuoja, netampa išbaigta, tobula, iki struktūros pilnatvės ji vystosi palaipsniui. Iš pradžių joje trūksta sudėtingos sintaksės.

Kurčiųjų esperanto?

Al-Sajide kurtieji nebuvo žeminami kaip prastesni, gyveno normaliai įsijungę į bendruomenę. Nebuvo draudžiamos mišrios santuokos. Gimdavo naujos kurčiųjų kartos, jos keisdavo pirmykštę mirksnių sistemą. Kaip vienoje iš paskaitų pasakojo M.Aronoffas, nyko energingi mostai, kurie mėgdžiodavo konkrečius veiksmus. Viso kūno judesius keitė rankų judesiai. Ženklų reikšmė darėsi vis labiau simbolinė ir sutartinė, panašiai kaip dabartinėse garsinėse kalbose. Žodynas praturtėjo, pasipildė įvardžiais. Formavosi sudėtinga gramatika, skirtinga nei arabų kalbos. Imta konstruoti sakinius iš daugelio žodžių, šalutinius sakinius. Ir visa tai tik per 75 metus!

O gali būti dar greičiau. Taip kaip Nikaragvoje, kur tai truko 30 metų! Aštuntojo dešimtmečio pabaigoje ten buvo įsteigta mokykla kurtiesiems. Auklėtojai mokė juos vadinamosios pirštų abėcėlės, kai raidės rodomos pirštų deriniais. Taip pat mėgino įteigti gebėjimą skaityti ispaniškus žodžius iš lūpų judesių, net norėjo, kad kurtieji pradėtų kalbėti. Nė vienas iš tų bandymų nepavyko. Bet mokytojai turėjo vieną puikią savybę: netrukdė auklėtiniams bendrauti. Kiekvienas vaikas iš namų atsinešė pagrindinių gestų rinkinį. Tuo pagrindu savarankiškai kūrėsi nauja susikalbėjimo sistema. Jaunesnių vaikų grupės, kurias priėmė vėlesniais metais, perimdavo vyresniųjų kolegų kalbą ir ją tobulindavo. Kai vartotojų skaičius pasiekė tūkstantį, evoliucijos procesas nuo paprastų gestų iki komplikuotos kalbos vyko daug greičiau negu beduinų gyvenvietėje.

Tokių naujų mirksnių kalbų yra daugiau: Japonijos Amamio salose, Kolumbijos Providencijos saloje, Balio Desa Koloko kaime ar Ganos Adamorobe. Paieškos tęsiasi.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"