Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Kai gimtadienis susidvejina

 
2012 07 14 6:24
Dainininkė K.Zmailaitė dukrą Barborą moko dalytis viskuo, net ir gimtadieniu su mama. /Asmeninio albumo nuotraukos        
Dainininkė K.Zmailaitė dukrą Barborą moko dalytis viskuo, net ir gimtadieniu su mama. /Asmeninio albumo nuotraukos        

Kaip pasidalyti gimtadienio tortą šeimoje, kurioje vienas tėvų ir atžala gimę tą pačią dieną? Dviguba gimimo diena dažniausiai tampa ir dviguba švente, tačiau kai kam gali sukelti nemenką galvosūkį, kaip sukaktuvininkams po lygiai padalyti dėmesį ir dovanas.

Tą pačią dieną šeimoje švęsti du gimtadienius tenka ne itin dažnai. Kai likimas vienam iš tėvų per gimimo dieną įteikia netikėtą dovaną - sūnų ar dukrą, ši šventė tampa tikrai ypatinga. Tarp žinomų Lietuvos žmonių taip pat yra tėvų ir vaikų, kurie švenčia dvigubą, kartais net trigubą, gimtadienį.

Kai prie gimtadienio torto stoja iškart du ar trys šventės kaltininkai, jis suvalgomas greitai. /Corbis/Scanpix nuotrauka  
Kai prie gimtadienio torto stoja iškart du ar trys šventės kaltininkai, jis suvalgomas greitai. /Corbis/Scanpix nuotrauka  

Operos dainininkės Kristinos Zmailaitės dukrelė Barbora prieš septynerius metus gimė tą pačią dieną kaip ir mama, Druskininkų mero Ričardo Malinausko sūnelis Ričardas pernai į pasaulį pasibeldė per tėčio gimtadienį, o praeityje garsios rankininkės Ramunės Lukšienės šeimoje susidėliojo dar unikalesnė situacija: ji, vyras, taip pat buvęs profesionalus sportininkas Ričardas Lukšys, dukra Greta yra gimę tą pačią dieną.

Moko dalytis

Operos dainininkų Edmundo Seiliaus ir Kristinos Zmailaitės šeima vieną dieną švenčia du gimtadienius. Prieš septynerius metus mažoji jų dukrelė Barbora išvydo šį pasaulį per mamos Kristinos gimimo dieną. "Mudviem su Barbora bendras gimtadienis yra dviguba šventė. Neturime tradicijų pirkti brangias dovanas, mums smagiausia - pasiruošimo šventei rutina", - teigė K.Zmailaitė.

Kaip pasakojo dainininkė, iš anksto nebuvo numatyta, kad dukra gims per jos gimtadienį. Gimdymo data jaunai mamai buvo paskirta beveik dviem savaitėmis vėliau. "Bet įsikišo Dievo pirštas ir Barbora gimė per mano gimtadienį", - nusijuokė Kristina. Ir šmaikštaudama pridūrė, kad net atsiradus svarbiausiai jų gyvenime sukaktuvininkei, kuriai natūraliai per gimtadienius skiriama daugiausia dėmesio, mama stengiasi nepasiduoti ir nelikti šešėlyje.

"Auklėjame Barborą taip, kad reikia viskuo dalytis. Net ir gimtadieniu, - sakė K.Zmailaitė. - Skiepijame jai pagarbą žmonėms. Žinoma, ir man, mamai. Vaikas turi suprasti, kad jis nėra pasaulio bamba, aplink gyvena ir kiti žmonės, tėvai. Tikrai nesijaučiu nuskriausta per mudviejų dvigubą gimtadienį, niekada nebūnu pamiršta. Žinoma, kol dukra dar maža, rūpesčių man, kaip mamai, per jos gimtadienį daugiau, bet juk ilgainiui viskas pasikeis ir draugiškai pasidalysime savo šventėmis."

E.Seiliui žmoną Kristiną ir dukrą Barborą reikia sveikinti tą pačią dieną.  
E.Seiliui žmoną Kristiną ir dukrą Barborą reikia sveikinti tą pačią dieną.  

Bendri svečiai

Kadangi gimtadienis - šeimos šventė, skirtingų svečių problemos dainininkų namuose nekyla. "Kol kas labiau taikomės prie Barboros poreikių. Tačiau pas mus visada svečiuojasi gyvenime brangiausi žmonės - draugai, giminaičiai. Nekviečiame tų, kurių nematėme, tarkime, metus, ir nepasigedome jų draugijos. Gimtadienio svečiai visada būna tie, kurie ir šiaip dažnai aplanko, nes yra mylimi", - pasakojo K.Zmailaitė.

Dainininkė prisipažino, kad gimtadienį visada švenčia namie. "Man nepatinka tos amerikietiškos tradicijos linksmintis kavinėse. Kadangi mudviejų su Barbora gimtadienis žiemą, o namie yra pakankamai vietos, šventiniam vakarui paprastai sukuriame kokį nors scenarijų ir pagal jį linksminamės", - kalbėjo Barboros mama. Septynmetė dainininkų dukra labai kūrybinga, tad pati sugalvoja šventės temą - kuo visi turi pasipuošti. "Kviesdami svečius nurodome vakaro kodą, kaip jiems reikėtų apsirengti, ir paprašome nusiteikti linksmai leisti laiką. Visada būna labai smagu. Esu principingai nusiteikusi prieš ėjimus į žaidimų kambarius ar picerijas. Man šventė turi vykti namie", - pabrėžė K.Zmailaitė.

Didžiausią džiugesį moteriai kelia net ne pats gimtadienis, o pasirengimas jam, kai reikia viską kruopščiai apgalvoti, suplanuoti, paruošti vaišes. "Nebūna mišrainių rijimo ir patogaus sėdėjimo prikimštais pilvais. Patys linksminamės ir stengiamės, kad svečiai taip pat nenuobodžiautų", - kalbėjo dainininkė.

Jokių bendro dviejų šeimos narių gimtadienio trūkumų moteris sakė nematanti. "Dviguba šventė yra ir dvigubas džiaugsmas. Tai kas, kad tenka šiek tiek daugiau paplušėti jai ruošiantis, pagaminti maisto didesniam būriui žmonių", - nusijuokė Kristina.

Perdavė estafetę

Druskininkų mero Ričardo Malinausko gimtadienis pernai buvo visai kitoks nei iki tol buvę. Užuot kėlęs taurę šampano su bičiuliais, vyras nekantraudamas laukė naujienų iš gimdymo namų, kuriuose jo jaunoji žmona Ineta kankinosi dėl sąrėmių. Moteris sutuoktiniui per gimimo dieną įteikė puikiausią dovaną - sūnelį Ričardą. "Nuo šiol man gimtadienis - dvigubas džiaugsmas, galiu nebešvęsti savojo, nes turiu kitą - patį brangiausią šios dienos kaltininką. Maniškis jau nebesiskaičiuoja. Dabar pagrindinis šios dienos šeimininkas bus sūnus", - linksmai sakė vyras.

Jaunasis Malinauskas su tėčiu dalijasi ne tik gimtadieniu, bet ir vardu. "Jo mama su seneliu taip nusprendė, manęs niekas net neklausė, kaip pavadinti sūnų", - juokėsi Druskininkų meras. Kol berniukas dar visai mažas, šeimoje nekyla ir gimtadienio dovanų problemos. "Mūsų dovanos tikrai skiriasi", - patikino kurorto vadovas. Be to, jis gyvenime vadovaujasi nuostata, kad svarbiausia yra dėmesys žmogui. Dovanos - antraeilis dalykas.

R.Malinauskas šmaikštavo, kad kol kas nekyla ir gimtadienio svečių klausimo, nes "mažylio draugai dar savarankiškai į svečius nevaikšto". "Todėl su tokiomis problemomis nesusiduriame. Tačiau, atrodo, ir nesusidursime, nes man visada buvo svarbesni žmonės, o ne jų amžius. Šeimoje puikiai bendraujame su visokio amžiaus grupių atstovais. Tikiu, kad ir sūnaus, kai jis paaugs, svečiai mums bus mieli", - svarstė Druskininkų meras.

Druskininkų meras R.Malinauskas džiaugiasi, kad tą pačią dieną gimęs sūnus Ričardas perims iš jo gimtadienių šventimo estafetę. /Asmeninio albumo nuotraukos  
Druskininkų meras R.Malinauskas džiaugiasi, kad tą pačią dieną gimęs sūnus Ričardas perims iš jo gimtadienių šventimo estafetę. /Asmeninio albumo nuotraukos  

Tiksli data

Kad sūnus gims tiksliai per jo gimtadienį, R.Malinauskas žinojo nuo pat pirmojo besilaukiančios žmonos vizito pas gydytoją. "Situacija buvo beveik anekdotinė, - prisiminė jis. - Dėl pirmos apžiūros Ineta nuvyko į Kauną pas kažkokį profesorių. Parvažiavusi namo atnešė į mano darbo kabinetą lapelį ir padėjo ant stalo. Pažiūrėjau, o ten - patvirtintas faktas, kad ji laukiasi, ir parašyta numatoma gimdymo data - balandžio 22-oji. Pasišaipiau, kad, matyt, paprašė gydytojo, jog užrašytų būtent šią datą, nes juk tai mano gimtadienis. Žmona nusijuokė, iš kur medikas galėjo žinoti mano gimimo datą, nes vargu ar atkreipė dėmesį į būsimo tėvo anketinius duomenis. Kad gimdymas numatomas būtent per mano gimtadienį, ji pati pastebėjo tik grįždama iš apžiūros į Druskininkus."

Per visus kitus Inetos vizitus pas gydytojus gimdymo data buvo patvirtinama ta pati - balandžio 22 diena. R.Malinauskui atrodė keista, nes paprastai numatyto gimdymo data vėliau keičiasi. Tačiau šiuo atveju visą laiką buvo sakoma, kad jie susilauks vaikelio būtent balandžio 22-ąją.

Diena užimta

R.Malinauskas prisipažino, kad anksčiau savo gimtadienius švęsdavo įvairiai - ir namie, ir mėgdavo nuvykti su draugais į kavinę ar į gamtą, jei oras pasitaikydavo geras. "Esame šventę su draugais Grūto parko kavinėje, močiutės pirtelėje. Didelių pokylių nelabai mėgstu. Pakeliame taurę šampano su merijos kolektyvu, tėvais, seserimi, artimiausiais giminėmis. Tačiau nesu didelių lietuviškų puotų šalininkas", - kalbėjo meras.

Jo aplinkoje šeimų, kurių keli nariai savo gimtadienį švęstų tą pačią dieną, yra mažai. "Pažįstu vieną šeimą, kurioje anūkas su vienu iš senelių gimę tą pačią dieną, bet tai ir viskas. Dabar mes įsiliejome į dvigubų šventėjų gretas", - sakė R.Malinauskas. Ir patikino, jog labai džiaugiasi, kad sūnus perims iš tėvo garbingą, bet bėgant metams vis labiau varginančią sukaktuvininko pareigą. "Kuo ilgiau gyveni, tuo mažiau lauki savo gimimo dienos. Dabar juokauju, kad mano gimtadienio švenčių daugiau nebebus, nes ta diena užimta - ji sūnaus nuosavybė", - nusijuokė Druskininkų meras.

Trys viename

Jaunystėje su jaunimo rankinio rinktine pasaulio čempione tapusi Ramunė Lukšienė, kaip pati sakė, per ilgus metus priprato, kad jos gimtadienis lyg ir ištirpo tarp kitų šeimos narių. Ramunės vyras, praeityje profesionalus tinklininkas Ričardas Lukšys, gimęs tą pačią dieną kaip ir ji. Maža to, dukra Greta prieš 25 metus taip pat nutarė ateiti į šį pasaulį būtent tėvų gimimo dieną. Tik sūnus Paulius pasigailėjo mamos ir pasirinko gimti rugpjūtį, o ne birželio 18-ąją, kai šeimoje minima triguba šventė.

"Jau pripratome prie šio galvos skausmo, - nusijuokė R.Lukšienė. - Anksčiau labiausiai trikdė tai, kad sveikintojai amžinai vėluodavo. Vieni prisimindavo mane arba vyrą, kiti - po savaitės ar dviejų - dukrą. Taigi švenčių maratonas tęsdavosi gal pusantro mėnesio." Anot Ramunės, dabar šeimyna elgiasi protingiau - sulaukia visų sveikintojų skambučių ar linkėjimų, o tada sukviečia visus į vieną krūvą ir linksmai atšvenčia trigubą gimtadienį.

Ji prisipažino, kad tokia sukaktuvininkų gausa vieną dieną tampa gana dideliu galvos skausmu: "Mūsų šventė labiau primena Kalėdas, o ne gimtadienį. Visi sveikina visus. Šeimoje net nebeišskiriame paprastų gimtadienių, paminime tik jubiliejinius. Per eilinius gimtadienius neperkame vieni kitiems dovanų, pasveikiname žodžiu, bučiniu, apkabinimu, gėlių puokšte."

R.Lukšienės šeima unikali - mama, tėtis ir dukra gimę vieną dieną.  
R.Lukšienės šeima unikali - mama, tėtis ir dukra gimę vieną dieną.  

Stokoja dėmesio

Šiemet 25-ąjį gimtadienį kaip tik šventė Ramunės ir Ričardo dukra Greta. Mergina šiuo metu studijuoja Didžiojoje Britanijoje. "Vasarą Greta grįžo iš Anglijos su draugais lietuviais, kurie ten taip pat mokosi. Atšventė gražiai", - džiaugėsi Ramunė. 

Tačiau kartu moteris apgailestavo, kad trigubas gimtadienis jų šeimoje iš asmeninės šventės virto kažin kuo visai kitu. "Kartais apima jausmas, tarsi būtum koks statistinis vienetas. Pamenu, anksčiau, kai draugai mudviem su vyru įteikdavo bendrą dovaną, net pyktelėdavau - o kur mano dovana? Norisi ko nors asmeniško, skirto tik man. Kai tai pareiškiau, draugai susiprato ir pradėjo mums nešti atskiras dovanas", - juokėsi prisiminusi savo maištą Ramunė.

Kol vaikai buvo maži, Greta ir tėveliai savo šventę minėdavo kartu. . Kai dukra užaugo ir jos asmeninių draugų būrys išsiplėtė, trigubas gimtadienis suskilo į dvi dalis - mamos ir tėčio šventę bei Gretos "baliuką". "Tenka aukoti du savaitgalius. Pirmiausia atšvenčia dukra su savo kompanija, per kitus laisvadienius - mudu su vyru. Nelabai patogu, bet jau pripratome", - kalbėjo R.Lukšienė.

Tik vienas iš Lukšių šeimos ketverto - sūnus Paulius - atėjo į šį pasaulį rugpjūtį, visi kiti - birželio 18 dieną.
Tik vienas iš Lukšių šeimos ketverto - sūnus Paulius - atėjo į šį pasaulį rugpjūtį, visi kiti - birželio 18 dieną.

Bandė sustabdyti gimdymą

Kai prieš 25 metus moteris per savo gimtadienį pajuto gimdymo sąrėmius, ji mėgino pergudrauti gamtą ir nukelti gimdymą bent į kitą dieną. "Sąrėmiai užklupo netikėtai, dukra turėjo gimti savaite vėliau. Kai jie prasidėjo, tariau sau: trečio gimtadienio birželio 18-ąją mums tikrai nereikia. Jau visai nebeįdomu - ir taip pusė šventės iš manęs atimta, o čia dar trečiam reikės atriekti. Užsidariau naktį kambaryje ir pasakiau, kad išsimiegosiu, o gimdysiu kitą dieną. Nepavyko", - nusikvatojo Ramunė.

Kadangi tėvų ir dukters gimtadienis vasarą, dažniausiai šeima jį švenčia savo sodyboje. R.Lukšienė sakė, kad giminėje jų šeima ne vienintelė, kuriai tenka dalytis šventę, - viena iš vyro dukterėčių mini gimtadienį kartu su sūnumi. Kaip didžiausią bendros šventės pranašumą R.Lukšienė paminėjo pažįstamus apimančią nuostabą: dažnas ilgai aikčioja sužinojęs, kad gyvenime pasitaiko tokių nuostabių sutapimų, kai trijų vienos šeimos narių gimtadieniai - tą pačią dieną.

Nors visi trys gimę po Dvynių ženklu, Ramunė patikino, kad jie labai skirtingo charakterio. Visus vienijantis bruožas - aistra sportui. Mama jaunystėje buvo profesionali rankininkė, tėtis - tinklininkas, dukra Greta žaidžia krepšinį. Merginą net kvietė vienas Lietuvos moterų krepšinio klubas, tačiau ji pasirinko studijas Anglijoje. Ten taip pat žaidžia savo universiteto komandoje. 

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"