Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Į kelionę - apsikrovus ar tuščiomis?

 

Vieni atostogautojai, kaip sakoma, į lagaminus susideda 'visą gyvenimą', kitiems užtenka į krepšį įsimesti tik dantų šepetuką. Pasidomėjome, kiek laiko ir kaip į keliones ruošiasi žinomi žmonės, kurie daiktai ir drabužiai per atostogas jiems reikalingiausi, be ko gali apsieiti, ar kada nors buvo dingęs lagaminas.

Vasara įsibėgėja ir vis daugiau žmonių traukia atostogauti. Prieš kelionę tenka išspręsti galvosūkį - kuriuos drabužius ir daiktus pasiimti, kad jaustumeisi patogiai bet kokiomis aplinkybėmis, o kurie nebūtini. Reikia nepamiršti svarbiausių dalykų, be kurių atostogos gali baigtis nė neprasidėjusios, ir per daug neapsikrauti, kad vėliau netektų lieti apmaudo, kad be reikalo vargta su dideliu ir sunkiu bagažu. Apie tai LŽ kalbėjosi su mėgstančiais keliauti žinomais žmonėmis - choreografu ir televizijos laidų vedėju Jurijumi Smoriginu, valdininke Nijole Statkute, kulinaru Liutauru Čepracku, televizijos laidų vedėju Arnu Klivečka, žurnaliste Margarita Narvydaite, radijo ir televizijos laidų vedėja Daiva Tamošiūnaite-Budre.

Tarsi kelionės scenarijus

Choreografas ir televizijos laidų vedėjas Jurijus Smoriginas pasakojo, kad jaunystėje nesuko galvos, ką pasiimti į kelionę, kai ruošdavosi kur nors važiuoti. "Užtekdavo dantų šepetėlio ir poros glaudžių", - šypsodamasis prisiminė jis. Tačiau dabar - viskas kitaip. "Nors žinai, kad iškeliauji tik dviem dienoms, lagaminą krauni, lyg važiuotum mėnesiui, - su saviironijos gaidele pasakojo J.Smoriginas. - Su amžiumi psichika tampa klampesnė. Esu beveik 100 proc. įsitikinęs, kad dauguma vyresnio amžiaus žmonių negali atsisakyti tam tikrų daiktų - knygos, rašiklio, kosmetinės ir t. t. - ir nepasiimti jų į keliones."

Vis dėlto kelionei reikalingų daiktų ir drabužių sąrašo choreografas nesudarinėja. Krauti lagaminą J.Smoriginas pradeda mintyse. Galima sakyti, sąrašą jis laiko galvoje. Tai tarsi kuriamas kelionės scenarijus. "Galiausiai apimtas streso, kai iki kelionės lieka 3-5 valandos, sudedu daiktus, - tvirtino pašnekovas. - Nenoriu girtis, bet nėra buvę, kad palikčiau ką nors svarbaus. Net ir smulkmenų nepamirštu."

Daug daiktų ir lauktuvių

J.Smoriginas teigė, kad viskas, ko jam reikia kelionei, niekaip netilptų į mažą lagaminą, todėl ima didelį. Neseniai juodu su žmona ir sūnumi važiavo į Palangą. "Trise iškeliavome su keturiais lagaminais", - juokėsi choreografas. Jis su pašaipa kaltino klimatą, kadangi neįmanoma susigaudyti, kokio oro tikėtis. Po kelionės J.Smoriginas kartais pats stebisi, kodėl tiek daug visko pasiėmė. Viena paguoda, kad atostogauti Lietuvoje vyras vyksta savo automobiliu, į kurį galima daug daiktų sutalpinti.

Jei tenka skristi lėktuvu, J.Smoriginas apsvarsto, ko gali prireikti svečioje šalyje, ir kruopščiau renkasi, ką pasiimti. Tačiau choreografas šiuo požiūriu nėra minimalistas. "Psichologiškai geriau jautiesi, kai turi, o ne kai neturi", - paaiškino jis.  

J.Smoriginas prisipažino, kad dažniausiai jo lagaminas būna pilnesnis negu žmonos Dalios. "O dar mano kosmetinė didelė! - juokėsi jis. - Ten yra ir kremų, ir kvepalų..."  

Vyras per keliones mėgsta paišlaidauti. Mielai apsilanko parduotuvėse ir prekyvietėse. "Esu skudurinukas", - pasišaipė jis. J.Smoriginas atskleidė, kad nuo tada, kai pradėjo keliauti, visada veža lauktuvių. Tai yra ilgametė tradicija. Per tą laiką užaugo vaikai, kurie taip pat niekada negrįžta tuščiomis. Todėl galima sakyti, kad J.Smorigino šeima parvažiuoja su dar pilnesniais lagaminais, negu jie buvo išvažiuojant.   

Ne vienam žmogui kartais nutinka nuvažiuoti arba grįžti be daiktų. "Vieną kartą lagaminai dingo Frankfurte, - prisiminė choreografas ir nusijuokė: - O kitą kartą žmonos lagaminas išpildė jos svajonę - apsilankė Indijoje. Buvo sugrąžintas iš Kalkutos."

Vienas sąrašas visoms kelionėms

Valdininkė Nijolė Statkutė pasakojo, kad kelionei susiruošia greit - per porą valandų. "Susimetu daiktus ir išvažiuoju", - juokėsi moteris. Kodėl ji nesijaudina, ar ko nors nepamiršo? Pasirodo, N.Statkutė turi sąrašą, ko reikia atostogoms, ir kai tenka krautis daiktus, jį išsitraukia. Tad jai nereikia gaišti laiko svarstymams, ar viską susidėjo. "Tą sąrašą turiu seniai, ir jis galioja visoms kelionėms, - teigė pašnekovė. - Žinau, kiek turiu įsimesti šortukų, marškinėlių, kad nepamiršiu maudymosi kostiumėlio, dokumentų, pinigų..." Kokie svarbiausi daiktai, reikalingi atostogų kelionei? N.Statkutė tvirtino, kad negali išvažiuoti be kremo, dantų šepetėlio. O svarbiausia - skrybėlaitė. "Kadangi keliauju į kraštus, kur labai karšta, pasiimu kokias tris ar keturias kepuraites", - sakė moteris.

Ji niekada nėra išlėkusi be svarbių daiktų. Apie juos galvoja pirmiausia. "Prieš kelionę iš vakaro ant stalo pasidedu pasą, piniginę, telefoną ir bilietus, kad būtų po nosimi, ir aš juos matyčiau, - tvirtino keliautoja. - Tai šventas reikalas."   

Daiktų kiekis - minimalus

Drabužių N.Statkutė ima nedaug. Tiesa, taip buvo ne visada. "Anksčiau, kai neturėjau patirties, prisikraudavau pilną lagaminą. Tada pamatydavau, kad parsivežiau kai kuriuos drabužius net neišlankstytus. Tiesiog jų prisidėdavau per daug. Tikrai buvau maksimalistė, - linksmai prisiminė moteris. - Veždavausi net kavos, nes nepatinka patiekiama viešbutyje. Įsidėdavau mėgstamo gėrimo. Žmonės, sakantys, kad į lagaminą sudėtas visas gyvenimas, tam tikra prasme teisūs. Norisi turėti mielų dalykų, nes atostogos iš esmės yra mielas laikas."   

Metai iš metų pasipraktikavusi, kokie drabužiai ir daiktai keliaujant būtiniausi, dabar ji gali skristi kad ir pigių skrydžių bendrovės, leidžiančios be papildomo mokesčio pasiimti tik nedidelio svorio bagažą, reisu. O kasdienai moteris turi nedidelę odinę kuprinę. "Man ji patogiausia, kadangi tada rankos laisvos", - paaiškino ji.

Apsipirkinėti nelinkusi

"Kai atostogauju, nieko naujo sau neperku, - sakė N.Statkutė. - Kurortas - ne ta vieta, kur ką nors įsigytum." Ji teigė, kad ten, kur atostogauja, nelabai randa, ką pirkti. Moteris mano, jog tam tinkamos vietos gali būti Paryžius, Roma ir kiti didmiesčiai. "Kurortiniuose miesteliuose gali nusipirkti nebent kokius įdomesnius marškinėlius", - tvirtino pašnekovė. Todėl po atostogų grįžtant namo jos lagaminai nepasidaro gerokai pilnesni.

Negi nebūna taip, kad pasirodo, jog turimi drabužiai netinkami tos vietos klimatui, ir reikia ieškoti, kuo papildyti garderobą? "Visada važiuoju ten, kur geras oras garantuotas, - šypsojosi N.Statkutė. - Galima nepataikyti, jei važiuoji į Nidą. Tikiesi giedros, bet jos nematai, nes pliaupia lietus. O kai važiuoji į Graikiją, Turkiją, Ispaniją ar Italiją, nėra šansų nepataikyti."     

Gal būna, kad tiesiog ką nors pamiršta pasiimti į kelionę ir nori nenori turi apsilankyti parduotuvėje ir įsigyti? Pasak N.Statkutės, tai gali būti nebent kokia smulkmena. Tačiau svarbiausių dalykų, kaip minėjome, ji niekada nepamiršta susidėti į lagaminą. "Taigi nevažiuoji į negyvenamąją salą, kur negalėtum nieko nusipirkti, - sakė moteris. - Jei ko pritrūksta, įsigyji."

Ar N.Statkutė mėgsta parvežti lauktuvių? Ji teigė, kad anksčiau daug jų pargabendavo. Tačiau tokios tradicijos po truputį atsisako. Pati neveža ir kitiems pataria nepirkti jai lauktuvių. "Dabar namie darau remontą, - pasakojo moteris. - Kai pradėjau krauti daiktus į dėžes, pamačiau, kiek turiu suvenyrų. Man gaila juos išmesti, nes žmonės su meile pirko ir vežė apie tave galvodami. Tačiau kur juos dėti?" Todėl N.Statkutė nusprendė, kad geriausios lauktuvės - kas nors valgomo. Tada galima paskanauti lankytos vietos nacionalinių produktų. Ir nereikia sukti galvos, kur dėti suvenyrus.

Be kompiuterio - nė žingsnio

Susirengti į kelionę vienam garsiausių Lietuvos kulinarų Liutaurui Čeprackui daug laiko neprireikia. Būsimas "Pragaro virtuvės" vedėjas juokėsi: "Aš gi ne moteris, taigi man susikrauti lagaminą tikrai daug laiko neužima." Specialaus daiktų, kuriuos vertėtų sutalpinti į kelionės bagažą, sąrašo vyras nesudarinėja. Jo įsitikinimu, keliaujant svarbiausia nepamiršti pasiimti pinigų ir asmens dokumentų, visa kita nėra taip svarbu. "Be batų manęs iš namų neišleidžia, todėl jų nepamirštu, o be pinigų kelionėje tikrai gali būti striuka - nieko nenusipirksi", - šaipėsi Liutauras.

Savo gyvenimą jis yra paskyręs kulinarijos menui, todėl namie, darbe ir kelionėje jį visada lydi nešiojamasis kompiuteris. L.Čeprackas taip aiškina būtinybę keliaujant turėti jį su savimi: "Visų mano kelionių tikslas - eiti į įvairius restoranus ir ragauti ten gaminamą maistą. Todėl kompiuteris man yra būtinas - internete ieškau informacijos apie planuojamus aplankyti restoranus, jis yra pagrindinis mano informacijos šaltinis. Be kompiuterio tikrai neišsiversčiau."

Tačiau vyras prasitarė, kad yra maksimalistas, todėl ir į poilsinę kelionę visada ima labai daug daiktų. "Mano lagamine privalo būti bent kelios drabužių pamainos. Jeigu sušlapčiau kojas, turiu turėti pakankamai kojinių, kad galėčiau apsimauti sausas. Mano lagaminas tikrai nėra didelis, bet jame visada yra visi būtiniausi daiktai, kad paskui nereikėtų lakstyti ir ieškoti, tarkime, suplyšusių batų pamainos artimiausioje parduotuvėje. Visada turiu atsarginius", - sakė L.Čeprackas.

Vietoj suvenyrų - maistas

Pasitaiko, kad kai kurie drabužiai per Liutauro kelionę taip ir praguli lagamine nė karto neištraukti į dienos šviesą ir neapsivilkti. Kadangi yra užkietėjęs interneto naršytojas, jis visada labai domisi, kokie orai prognozuojami jo kelionės laikotarpiui toje šalyje, į kurią susirengia keliauti. "Todėl paprastai pasiimu būtent tai, ko prireikia. Į karščiu alsuojančią šalį tikrai nesivešiu šiltos striukės, o į snieguotus kalnus - berankovių marškinėlių krūvos. Paprastai pataikau drabužius kelionei pasiimti pagal orą, bet pasitaiko ir apsirikti", - patikino L.Čeprackas.

Jis prisiminė, kad kartą į kelionę pamiršo pasiimti vairuotojo pažymėjimą. "Buvo nepatogumų, nes negalėjau vairuoti automobilio. Tačiau, ačiū Dievui, niekada neteko palikti namie nei asmens dokumentų, nei lėktuvo bilietų. Dar nesu toks kiauragalvis, - juokėsi kulinaras. Pamiršęs namie kokią nors smulkmeną - tarkime, dantų šepetuką ar papildomą kojinių porą, jis nedaro iš to problemos - nueina į artimiausią prekybos centrą ir įsigyja to, ko trūksta.

Kulinaras kategoriškai nusistatęs prieš kelioninių suvenyrų ir lauktuvių kimšimą į lagaminus. "Neperku jokių dalykų, kuriuos vadinu dulkių kaupikais. Visos tos nesąmonės - statulėlės, suvenyrai, kuriuos žmonės susideda ant lentynos ir šluosto dulkes, man nepatinka. Aš vežu lauktuvių tik maisto. Jis keliauja ant mano šeimos ir draugų stalo. Kai suvalgomas - lieka malonūs prisiminimai, o ne dulkių rinkykla", - nusijuokė L.Čeprackas.

Paišlaidauti kelionėse kulinaras prisipažino mėgstantis, tačiau pinigus investuoja ne į drabužius ar daiktus, o į garsiausius pasaulio restoranus - kainos kai kuriuose iš jų yra tikrai didelės. "Tam pinigų niekada negailiu, čia mano aistra, pašaukimas ir gyvenimo būdas", - patikino garsus kulinaras.

Atsakingas už techniką

Televizijos laidų vedėjas Arnas Klivečka juokėsi, kad ruošdamasis atostogauti su žmona ir dukra prisikrauna tiek daiktų, jog jiems nuvežti į tradicinę šeimos atostogų vietą - Šventąją - prireikia dviejų automobilių. "Man, vyrui, pakanka kelių porų sportinių batelių, apatinių, maudymosi kelnaičių ir poros šortų. Moterims - kitaip", - pasakojo jis.

Pasak Arno, kraunant lagaminus kelionei jis būna įpareigotas pasirūpinti ryšio priemonėmis. "Mano pareiga įdėti mobiliuosius telefonus, jų kroviklius, mažą kompiuterį. Būtinų daiktų sąrašą visada sudaro mano mylima žmona", - pasakojo vyras. Nei kelionėje, nei namie jis nepaleidžia iš rankų žiebtuvėlio ir cigarečių pakelio. "Esu rūkalius, todėl šie daiktai su manim yra visada", - prisipažino A.Klivečka.

Šeimoje vyras atstovauja minimalistų klanui - į kelionę jis gali išvažiuoti turėdamas tik dantų šepetėlį ir atsargines apatines kelnaites. Jo žmona pasirūpina, kad visi kiti būtini daiktai būtų saugiai sukrauti į kelionės bagažą. "Pamenu, kartą važiavome į Šventąją labai šaltą ir lietingą vasaros metą. Prisikrovėme odinių striukių, megztinių, kitų šiltų drabužių. Orui pasitaisius jų nė karto neprireikė, taip ir pūpsojo viskas lagamine, nes užklupo karščiai", - prisiminė televizijos laidų vedėjas.

Jeigu apsižiūri, kad į kelionę nepasiėmė kokio reikalingo daikto, A.Klivečka iš to tragedijos nedaro - nuvyksta į artimiausią prekybos centrą ir nusiperka tai, ko trūksta. "Tarkime, pamiršau skutimosi kremą ar dantų pastą - kokia čia problema? Nueinu ir nusiperku. Visa kita paprastai turime su savimi, tuo pasirūpina žmona", - patikino vyras. Lauktuvių iš poilsinės kelionės jis teigė niekada nevežantis, nes neturi kam - žmona ir dukra visada atostogauja kartu, o draugams vežti suvenyrų jis neįpratęs.

Tik būtiniausi daiktai

Žurnalistė Margarita Narvydaitė taip pat mėgsta keliauti. Tiesa, pastaraisiais metais ji dažniau važinėja po Lietuvą, o ne užsienį. "Kiek laiko atima susiruošti? Priklauso tuo to, kokia kelionė - poilsinė ar darbinė", - aiškino Margarita. Ji teigė, kad patį gyvenimo būdą galima vadinti kelioniniu. Mat žurnalistės drabužiai - iš nesilamdančių audinių. Tokį garderobą ji renkasi specialiai, kad būtų patogu keliauti. "Visi mano drabužiai tokie, kad galiu paimti iš spintos, dėti į lagaminą, vėliau ištraukti ir apsirengti", - patikino pašnekovė. Apskritai M.Narvydaitės spinta neprigrūsta drabužių, nes moteris jų nekaupia. "Dažnai sakau, kad visas mano gyvenimas telpa į vieną lagaminą", - neslepia Margarita.

Įpročio parvežti suvenyrų Margarita atsikratė, nebent pasirūpina  dovanėle dukrai. Ji mano, kad grįžus iš kelionės geriausia padaryti vakarienę iš atvežtų įdomesnių lankyto krašto produktų ir pavaišinti artimus žmones.

Į poilsinę kelionę moteris nesiveža kosmetikos, pasiima tik higienos priemonių. Drabužius pasirenka tik būtiniausius. Todėl nebūna, kad kuris nors iš daiktų liktų gulėti lagamine nepanaudotas. Darbų, kuriuos derėtų nuveikti, ir daiktų, kurių reikėtų nepamiršti, sąrašą ji susirašo į bloknotėlį ir padeda šį ant stalo, jei dar ką prisimena svarbesnio, sąrašą papildo. "Labai geras būdas - galima sutaupyti laiko ir išvengti streso", - tvirtino M.Narvydaitė. Praktiškumo, ką konkrečiai imti į kelionę, kad nebūtų per šalta ar per karšta, ji išmoko dar tada, kai buvo skautė. Tarkime, drabužiai turi būti tokie, kuriuos galima būtų apsirengti "svogūno" principu. Tada galima jais laviruoti. "Apskritai gyvenime esu minimalistė - kuo mažiau daiktų, tuo komfortiškiau jaučiuosi", - patikino pašnekovė.

Trys tipai lagaminų

Didelė kelionių mėgėja yra radijo ir televizijos laidų vedėja Daiva Tamošiūnaitė-Budrė. Moteris pasakojo, kad poilsines keliones skirsto į tris grupes - pasyvias atostogas užsienio kurorte, kai mėgaujasi saule, jūra ir tinginiauja, pažintines keliones po svečias šalis, kai stengiasi aplankyti kuo daugiau įdomių vietų, ir keliones po Lietuvą.

"Kai važiuoju į kurortą pailsėti ir pagulėti, lagaminą susikraunu labai greitai. Tam skirti drabužiai mano spintoje net turi specialią vietą, taigi reikia tik pagalvoti, kurios suknelės norėsiu. Jeigu leidžiuosi į pažintinę kelionę, kai susiplanuoju nuvažiuoti daug šimtų ar net tūkstančių kilometrų, turiu labai kruopščiai apgalvoti, ką vežtis. Oro sąlygos būna skirtingos - kalnai, slėniai, tai karšta, tai šalta, todėl reikia protingai pasirinkti drabužius.

Sudėtingiausia lagaminus būna susikrauti tada, kai važiuojame į Lietuvos regionus. Čia nieko negali prognozuoti. Nors sinoptikai žada 30 laipsnių karščio, atvažiavęs į Klaipėda pataikai į lietų ir labai vėsų orą. Suprask, kad nori, kaip čia reikia rengtis ir ką įsidėti", - juokėsi D.Tamošiūnaitė-Budrė.

Būtiniausių kelionei daiktų sąrašo ji niekada nesudaro, pasikliauja atmintimi ir sveika nuovoka. "Dažniausiai ko nors pritrūksta, bet nieko - išsisukame iš padėties vietoje", - patikino ji. Kelionėse ir namie svarbiausias daiktas jai - sportiniai bateliai. Moters automobilio bagažinėje jie yra visada. "Jų gali prireikti bet kada - dieną vaikštinėjant po Vilniaus senamiestį su aukštakulniais, vakaras gali staiga persikelti į vakaronę prie Baltojo tilto. Arba pajūryje nutarus pasivaikščioti, sportbačių taip pat prireikia. Taip, patogi avalynė visada su manimi", - prisipažino laidų vedėja.

Pilni lagaminai lauktuvių

Pasak Daivos, save ji priskiria maksimaliai apsikraunančių keliautojų tipui. Moteriai norisi į kelionę pasiimti kuo daugiau, kad galėtų pasipuošti mėgstama suknele, avėti patinkančius batelius. Ši taisyklė taikoma pasyvioms poilsinėms kelionėms ir pasivažinėjimams po Lietuvą. Traukdama į turistinius pažintinius žygius moteris neapsikrauna daiktais, ima tik tai, kas būtiniausia.

Užsienyje ji mėgsta pasilepinti nauju patikusiu drabužiu, naujo modelio maudymosi kostiumėliu ar kitomis smulkmenomis. Taip pat Daiva jaučia didelę aistrą pirkti namiškiams ir draugams dovanų bei suvenyrų iš kelionių. Vietos lagamine problemą ji išsprendžia gudriai: "Keliaujant man visada norisi turėti su savimi "lietuviško kvapo" - rūkytos dešrytės, juodos duonos. Per kelionę visa tai skaniai suvalgome, taip randasi vietos dovanoms ir suvenyrams", - linksmai išdavė savo paslaptį D.Tamošiūnaitė-Budrė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"