Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Geriau sudegti negu nublėsti

 
2011 09 17 0:00
Tik kas penktas iš 250 naujokų, pradedančių mokymus "Navy Seals" centre, tampa komandosu. Į slaptas operacijas vyksta geriausi iš geriausiųjų.
Tik kas penktas iš 250 naujokų, pradedančių mokymus "Navy Seals" centre, tampa komandosu. Į slaptas operacijas vyksta geriausi iš geriausiųjų.

Tai 'SEAL Team Six' šūkis. Šis JAV karo laivyno žvalgų-diversantų dalinys šiemet nužudė Osamą bin Ladeną. Žurnalistas kalbasi su septynerius metus jame tarnavusiu Howardu Wasdinu. Beje, 'Seal' angliškai reiškia ir ruonį. Sutapimas aiškiai neatsitiktinis.

- Kodėl suimti arba nužudyti O.bin Ladeną buvo pasiųsta šeštoji "ruonių" komanda?

- Dėl dviejų priežasčių. Visų pirma, jos nariai geriausiai išmokyti kautis mieste, kautis dėl kiekvieno namo, kiekvieno kambario, geriausiai išmokyti vaduoti įkaitus. Antra, "SEAL Team Six" - puikiausia Amerikos kariuomenės komanda. Ji turi geriausią ginkluotę, geriausius sraigtasparnių pilotus, geriausią pagalbinį personalą. Tie žmonės pasirengę kovai 24 valandas per parą. Gavę signalą namie jie privalo per valandą su visa įranga pasiekti sraigtasparnių tūpimo aikštelę. "SEAL Team Six" - tai tarsi Amerikos kariuomenės greitoji pagalba, bet kuriuo metu ir bet kokiomis sąlygomis pasirengusi vykdyti užduotį. Jeigu karo laivynas siunčia savo elitą, vyksta SEAL. Jeigu SEAL siunčia savo elitą, keliauja "Team Six".

- Joks kitas JAV specialusis dalinys neturi tokios kvalifikacijos?

- Galbūt "Delta Force" pajėgtų spręsti panašias užduotis. Tačiau SEAL yra karo laivyno dalinys, o O.bin Ladeno vilos atakoje dalyvavo laivai. Komandosai atskrido iš lėktuvnešio.

- Ar ilgai galėjo būti planuojama ši ataka?

- "Ruoniai" sužinojo tą pačią akimirką, kai vadovai ėmė planuoti operaciją. Tokių dalykų neslepiama nuo žmonių, kurie skris į numatytą vietą. Vos tik sužinojo, jie pradėjo treniruotis, pastato makete studijavo vilos patalpų išdėstymą, mokėsi judėti koridoriais. Tai galėjo trukti ir savaites, ir mėnesius - girdėjau įvairių versijų. Be abejo, komanda nuo pirmos dienos žinojo, kad skris O.bin Ladeno.

- Skris jo nudėti?

- Operacijos "Trident" ("Tridantis") tikslas buvo arba suimti, arba nužudyti O.bin Ladeną. Sėkminga misija turi būti paprasta, todėl dalyvių užduotis - vienas žmogus ir žvalgybinės informacijos paieška. O.bin Ladeno namą Pakistane turbūt atakavo 24 "ruoniai" keturiais sraigtasparniais. Spėju, skrido sraigtasparniais, kurių nemato radiolokatoriai, apgavo Pakistano radarų sistemas. Kitas technikos naujoves panaudojo išjungdami mobiliuosius telefonus rajone. Kiek žinau, visi komandosai, šturmavę O.bin Ladeno namą, buvo kovose užgrūdinti veteranai.

- Ir vis tiek ne viskas sekėsi.

- Vienas sraigtasparnis negalėjo išsilaikyti nustatytame aukštyje. Prarado keliamąją galią, sraigtas kliudė sieną ir trūko. "Ruoniai" neteko netikėtumo elemento, bet jiems padėjo staigi ir gaivališka reakcija.

- Ar jūs buvote patekęs į tokią situaciją?

- Gerai žinau, ką reiškia sraigtasparnyje būti atsakingam už lyną. Kiemelyje trūko vietos nutūpti, todėl komandosai leidosi storu lynu. Sraigtasparniai skrenda arti žemės, sėdi prie durų ant lyno ritės ir laikai jį, kad vėjas neištrauktų į lauką per greitai. "Ruoniai" leidžiasi juo kaip ugniagesių vamzdžiu, ir dar kiekvienas užsimetęs ant pečių 45 kilogramų krovinį. Kai pasiekia žemę, jų pirštinės rūksta. Viskas vyksta naktį, priešo žemėje, bet kurią akimirką gali trinktelėti salvė.

- Ar SEAL yra Amerikos priešų egzekucijos dalinys?

- Dažnam gali atrodyti, kad šturmo grupės užduotis - žudyti. Bet gyvi sugauti teroristai paprastai vertingesni už mirusius.

- Ar iki O.bin Ladeno nužudymo kuris nors JAV prezidentas buvo susitikęs su SEAL dalinio kariais?

- Nebuvo. Prezidentai susitikdavo su admirolu, vadovaujančiu daliniui, ir informacijas gaudavo iš jo.

- Kuo ypatingas SEAL komandosų mokymas?

- Joks specialusis dalinys pasaulyje nėra šitaip rengiamas. Pradinis mokymas vadinamas BUD/S. Jo programoje - plaukimas surištomis rankomis ir kojomis, plaukimas lediniame vandenyje iki hipotermijos ribos. Per pragarišką pirmą savaitę kiekvienas kandidatas tiesiog kankinamas pratybomis. Pasitaiko net mirties atvejų. Lūžiai - dažnas reiškinys, traumos - kasdienybė. Pirmą savaitę miegi gal keturias valandas. Daugeliui kyla haliucinacijų - neišvengiau jų ir aš. Bet po tokio treniravimo kiekvienas "ruonis" gali žiūrėti į kitą ir matyti: tas žmogus niekada nesustos. Kad ir pastotų kelią, "ruonis" įvykdys užduotį, net jei bus tris kartus peršautas kaip aš per operaciją Mogadiše. Tai skiria SEAL nuo bet kurio kito specialiojo dalinio.

- Ir jūs tikite, kad šitoks drastiškas mokymas būtinas?

- SEAL instruktoriai sako: "Kuo daugiau prakaituosi taikos laikotarpiu, tuo mažiau kraujuosi per karą." Kuo tikroviškesnė, reiklesnė, intensyvesnė bus tavo treniruotė, tuo ilgiau išgyvensi, kai pradės švilpti kulkos. Nė vienas SEAL karys niekada nėra tapęs karo belaisviu. Niekuomet nepasiduodame. Kareivio tikėjimas misijos sėkme viršija barjerus, kurie galėtų jį sulaikyti. Mums dažnai atrodo, kad esame nesunaikinami. Turime taisyklę: geriau sudegti negu nublėsti.

- Ar žmogus, priklausantis daliniui, gali gyventi normalų gyvenimą?

- Negali. Kai buvau grupėje, nemačiau, nei kaip gimė mano vaikai, nei jų pirmųjų dienų mokykloje, nebūdavau su šeima per Kalėdas. SEAL nieko nėra normalaus. Priklausydamas daliniui negali gyventi normaliai, kaip susituokęs žmogus, gali gyventi tik disfunkcinį šeiminį gyvenimą. Nenormalu gauti informaciją paryčiais, 2.30 val., kad privalai nedelsdamas išvykti. Negali pasakyti artimiesiems, kada grįši, nei kur skrendi, nei tada, kai parvyksti. Nuoširdžiai kalbant, ryšiai su "Team Six" yra daug stipresni negu kokie nors asmeniniai santykiai.

- Kiek vidutiniškai mėnesių per metus praleisdavote ne namie?

- Kai skyrėmės, buvau dvylika metų vedęs. Teisme žmona parodė man skaičius - per tuos dvylika metų namie nebuvau aštuonerius metus ir keturis mėnesius.

- Ar viskas, ką darėte, turėjo būti laikoma paslaptyje?

- Mano šeima, pažįstami ir kaimynai žinojo, kad priklausau SEAL daliniui, bet niekada nežinojo, ką veikiu, kur skrendu, ką persekioju. Kai tarnauji, privalai likti šešėlyje. Gali sau leisti prisiminti tik sulaukęs tokio amžiaus kaip aš dabar, praslinkus keliolikai metų ir kai esi atleistas iš dalinio. Visi SEAL karių prisiminimai parašyti išėjus į pensiją. Kitaip tie žmonės keltų grėsmę sau, šeimai ir daliniui.

- Ar jums kada nors kilo moralinio arba teisinio pobūdžio abejonių dėl to, ką darėte būdamas SEAL?

- Kai pirmą kartą užmušiau žmogų, jaučiau moralinį nerimą. Tai įvyko Irake per operaciją "Dykumos audra". Paskui pasikalbėjau su pažįstamu kunigu. Jis man pasakė, kad viską, ką darau, darau gindamas savo šalį, savo gimtinę, ir turiu moralinę teisę. Paaiškino, jog tai neturės neigiamos įtakos mano amžinajam gyvenimui. Vėliau dvasios ramybės nebeprarasdavau.

- Kodėl pasitraukėte iš dalinio?

- Per akcijas Somalyje (jos atkurtos pagarsėjusiame filme "Sraigtasparnis ugnyje") buvau daug kartų sužeistas į koją. Jei tai būtų atsitikę Vietnamo karo metais, gydytojai ją būtų amputavę. Laimė, koją pavyko išgelbėti. Grįžau į tarnybą, bet man nesisekė susigrąžinti ankstesnės fizinės formos. Atsilikdavau nuo vaikinų.

- Ko ėmėtės baigęs tarnybą?

- 1996 metais treniravau Atlantos žaidynių apsaugininkus. Treniruodavau antiteroristines policijos grupes šalyje. Tačiau šis darbas - jauniems. Turi būti tvirtas, išlaikyti tą lygį. Nusprendžiau pradėti naują gyvenimo etapą. Mokiausi, tapau chiropraktiku, susidomėjau alternatyvia medicina.

- Ar jūsų gyvenimas palikus dalinį pagerėjo ar pablogėjo?

- Tiesiog jis kitoks. Kai palikau dalinį, kurį laiką labai blogai jaučiausi. Bet pavyko save įveikti. Dabar turiu naują žmoną, puikią šeimą, grupę nuolatinių pacientų.

- Kiek kareivių tarnauja SEAL daliniuose?

- Tai paslaptis. Galiu tik pasakyti, kad nelabai daug.

- Ar dėl to, jog tai brangiai kainuoja?

- Ne tik. Nėra daug kareivių, kurie ištveria aštuoniolikos mėnesių treniruotę. Iš kiekvienos rekrutuoti tinkamos grupės mokymus baigia tik 20 proc. žmonių. Be to, SEAL kario treniravimas ir išlaikymas kainuoja daugiau negu kosmonauto mokymas.

 

Parengė OSVALDAS ALEKSA

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"