Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Geismas yra šventas

 
2010 09 04 0:00
Užsienio spaudos nuotrauka
Užsienio spaudos nuotrauka

Musulmonai fundamentalistai propaguoja kelių valandų santuokas. O dar skelbia, kad Vakarai supuvę...

Jei kas mano, kad islamo kraštuose leidžiamas tik prėskas ars amandi (lot. "meilės menas"), labai klysta. Bent jau ne tarp šiitų. Beiruto ir Teherano gyventojai turi tai, ko pavydėtų net europiečiai, - jie gali susituokti kelioms valandoms, pasinaudoti santuokos galimybėmis ir išsiskirti, o paskui kartoti tą procedūrą daugybę kartų. Jiems tai leidžia... "Hezbollah". Organizacijos veikėjai tvirtina, kad viskas dera su islamo etika. Tie patys žmonės kursto šventąjį karą (džihadą) su morališkai supuvusiais Vakarais.

Islamo fundamentalizmo banga ne tik iškreipė džihado idėją - šiandien ji suvokiama beveik vien kaip kova su kitatikiais, bet ir paskleidė seksualinį ištvirkimą, kokio Artimieji Rytai nematė nuo Osmanų imperijos žlugimo laikų. Nelogiška? Kaip ugnis ir vanduo? Ką jūs! Iš tikrųjų tas ištvirkimas yra "halal", arba susitaikymas su tuo, kaip Koraną interpretuoja, o tai priklauso nuo politinių poreikių, fundamentalistai.

Vienai nakčiai

Moralinės akrobatikos "Hezbollah" vadovams teko griebtis dėl išorinių faktorių. Po karo su Izraeliu 2006 metais Iranas iškart pažėrė skatikų nusilpusiai organizacijai sustiprinti. Paaiškėjo, kad nemenka Irano pinigų dalis nusėdo Beiruto viešnamiuose. Sunerimusi "Hezbollah" vadovybė turėjo - oficialiai dėl savo narių dievobaimingumo palaikymo - rasti sprendimą.

Sumanymas absoliučiai atspindėjo visuomeninį poreikį. Pirma, po karų su Izraeliu liko tūkstančiai ant pjedestalo iškeltų kankinių našlių, antra, buvo daug vakarietiško tipo erotika persisunkusių jaunuolių. Jos - buvusios mergelės, diena po dienos prarandančios vertę santuokų rinkoje. Jie - bedarbiai, neturintys pinigų ir šansų sukurti klasikinę, brangiai kainuojančią santuoką. Ramis Aleiqas, buvęs "Hezbollah" lyderis Beiruto amerikietiškame universitete, rašo: "Tam tikru metu vadovybė susirūpino, kad praranda jaunuolius, kurie nori sekso, o ne kankinio mirties."

Sprendimas paprastas ir kartu genialus - "mutaa", pažodžiui verčiant tai reiškia malonumą arba ekstazę. Šis tik šiitų pripažįstamas laikinas vedybinis kontraktas puikiai tiko Libano sąlygoms. Moteris turi iš ko gyventi (gauna apie 200 dolerių už naktį), vyras patenkina geismus. "Hezbollah" išaiškina, kad abu sulauks atpildo danguje: jis - už paguodą kankinio našlei, ji - už paguodą galbūt būsimam kankiniui.

Tokia laikina santuoka gali būti sudaroma valandai, dviem (dažniausiai) arba bet kuriam sutartam laikui. Musulmonas turi teisę į keturias klasikines santuokas tuo pat metu, o "mutaa" - kiek širdis geidžia. Vienintelė sąlyga - moteris privalo būti našlė arba išsiskyrusi. Musulmonas gali sudaryti "mutaa" ir su krikščione ar žyde. Pasibaigus kontrakte numatytam laikui skyrybos įvyksta automatiškai ir šalys nebeturi viena kitai jokių įsipareigojimų. Nebent gimtų vaikas.

Šiitai tvirtina, kad islamas visada leido tokias santuokas, bet iki aštuntojo dešimtmečio jos buvo beveik pamirštos. Daugelis arabų valstybių, tarp jų - Saddamo Huseino Irakas ir pats Libanas, uždraudė "mutaa". "Hezbollah" irgi dar dešimtojo dešimtmečio pradžioje išmetė iš savo gretų kylančią žvaigždę, jau minėtą R.Aleiqą, už tai, kad jis su bičiuliais nuvyko į Damaską ir, sudaręs kontraktą, praleido naktį su laikina devynmete žmona, kuri prieš kelias savaites pagal islamo papročius buvo tapusi pilnamete.

Šiandien jaunuoliai, siekiantys dvasininkų skatinamų "mutaa", susipažįsta "Hezbollah" priklausančiuose Beiruto centruose ir bibliotekose. Organizacija taip pat užtikrina pasirinkusiesiems nuolatinį religinio patarėjo dalyvavimą; jis priima laikinos santuokos pareiškimus - tam atvejui, jeigu vyriškis vėliau nenorėtų pripažinti vaiko. Taip "Hezbollah" vaidina dvejopą vaidmenį: santuokos patrono ir taikytojo, jei kiltų ginčų.

Pavyzdys atėjęs iš aukščiau. "Hezbollah" mokosi iš Irano - iš savo didžiojo brolio, kuris jau trejus metus įgyvendina valstybinę "sighe" santuokų, "mutaa" ekvivalento, programą. "Valdžia mano, kad įsiteikia jaunimui, kuris sudaro visuomenės daugumą, o progai pasitaikius dar sustiprina savo įtaką jų gyvenimui", - teigia Irano žurnalistė Shadi Sadr. Pats ajatola Chomeinis, 1979 metų šiitų revoliucijos lyderis, yra sakęs: "Jeigu Alachas davė jauniems geismą, vadinasi, jis šventas."

O ką mano sunitai?

Vienas gerbiamiausių sunitų dvasininkų šeichas Jusufas al Karadawis per savo televiziją neseniai atakavo šiitus: "Santuoka pagal savo prasmę negali būti sudaroma ribotam laikui. Broliai, santuoka tai - atsakomybė." Tačiau Alachas davė geismų ir sunitams, todėl čia irgi atsirado atitinkamos taisyklės.

2006 metais Saudo Arabijos dvasininkai patvirtino "misyar", vadinamąsias kelionines santuokas. Nuo tada šalies internetiniuose puslapiuose pilna panašių skelbimų: "Saudo Arabijos gydytojas, 44

metų, ieško gražios baltosios moters iš Džedos, 28-40 metų, kad sudarytų su ja "misyar". Lankysiu ją du kartus per savaitę."

"Misyar" populiarumas nėra atsitiktinis. Prasidėjus ekonominiam augimui Persijos įlankoje daugelis arabų ėmė dažnai keliauti. Dabar jie, užuot kartu vežiojęsi sutuoktinę, gali sudaryti "misyar" ir turėti keletą žmonų skirtingose vietose.

Sužadėtuvės, dalyvaujant dviem liudininkams, - tai kontraktas, kurį šalims susitarus leidžiama modifikuoti. Pavyzdžiui, būsima žmona gali atsisakyti jai priklausančio kraičio. Paprastai šalys nesidalija bendro turto ir susitaria dėl vizitų dažnumo. Kaip rašo žinomas Saudo Arabijos religijos tyrinėtojas Ibtisamas Halwanis, moterys, pasirenkančios "misyar", dažniausiai būna 26-28 metų ir išsiskyrusios, vadinasi, neturinčios šansų sudaryti įprastos santuokos. Daugelis nesutaria su giminaičiais, nes šie jaučiasi pažeminti skyrybų ir todėl neremia jų finansiškai. O vyrams "misyar" - tikra Alacho dovana. Ypač tada, kai santykiai su teisėta žmona klostosi nekaip.

Kelioninės santuokos dažniausiai būna slaptos - vyras kontrakte įrašo sąlygą: jeigu informacija apie šį ryšį pasieks jo šeimą, tai reikš automatiškas skyrybas. Tačiau keliautojų žmonos taip pat ne iš kelmo spirtos. Londone leidžiamas arabų laikraštis "Al-Sharq Al-Awsat" neseniai aprašė istoriją moters, kuri iš tokių santuokų susikrovė turtą.

"Pirmiausia išsiaiškinu du dalykus: ar kandidatas pasiturintis ir ar bijo žmonos", - pasakoja trisdešimt kelerių metų egiptietė. Iš pradžių laputė prašo nedidelių sumų, bet paskui tarifą kelia. Kai vyras ima raukytis, moteris perspėja, kad viską sužinos jo tradicinė žmona. Šis švelnėja ir klusniai moka, kol galų gale visai "išmelžtas" išsiskiria. Tada straipsnio herojė išlaukia keturis mėnesius ir dešimt dienų - tiek reikalauja šariatas, kad nekiltų abejonių, kas yra galimo vaiko tėvas - ir ieško naujo elnio.

Jau keliolika metų "misyar" labai populiarus tarp egiptiečių studentų. Jaunuoliai, neįstengiantys susimokėti už studijas, sudaro slaptas kelionines santuokas su daug vyresnėmis moterimis, kurios liko vienišos dėl to, kad buvo atsidavusios karjerai. Kai vaikinas baigia studijas, pora išsiskiria, o nieko neįtarianti šeima išrenka sūnui tradicinę žmoną.

Smurtas Korane

"Mutaa" arba "sighe" nekelia ginčų tarp šiitų, bet "misyar" daugelis sunitų dvasininkų laiko paprasta prostitucija. Kritikai naudojasi žinomu argumentu, kad tokia sąjunga sudaroma visai nemąstant apie šeimos gyvenimą ir įpėdinius, esą vienintelis jos tikslas - seksas, nesikertantis su islamu. Panašiai mano ir moterų organizacijos. Jos dar priduria, kad vyrai, sudarydami trumpalaikes santuokas, dažnai pasinaudoja sunkia moterų finansine ir visuomenine padėtimi.

Tačiau labiausiai į akis krinta sutapimas - abu neįpareigojančių santuokų tipai nepaprastai išpopuliarėjo pastaraisiais metais. Be to, "mutaa" ir "misyar" propaguoja ne islamo liberalai iš Malaizijos ar Maroko, bet du fundamentalistiniai islamo režimai - Iranas ir Saudo Arabija.

Tai anaiptol ne atsitiktinumas. "Fundamentalistai šiitai ir sunitai puikiai supranta, kokią valdžią suteikia žmonių emocijų kontrolė, - rašo žinomas marokietis religijos tyrinėtojas Abdessamdas Dialimis. - Todėl po neapykantos atėjo eilė geismams."

Tokios organizacijos kaip Libano "Hezbollah" paskelbė Vakarams karą dėl musulmonų jaunimo. Amerikos ir Europos pavyzdžiais bombarduojami jaunuoliai šiandien gali daryti ką nori ir nenusidėti. Šitaip fundamentalistai užsitikrina paramą tų, kurie kitu atveju visiškai atitoltų nuo religijos. Naudodamiesi proga jie kuria ir tai, ką labiausiai mėgsta kiekvienas totalitarinis režimas, - vienišių visuomenę, kuriai priimtini laikini ir neįpareigojantys ryšiai.

Tačiau dabar fundamentalistų auka yra pati religija. Ji, išnaudojama aktualiems politiniams poreikiams, paprastam musulmonui tampa tik draudimų ir nurodymų rinkiniu. Naujausias pavyzdys - iš Teherano.

Irane merginos negali būti baudžiamos mirtimi. Bet valdžia labai norėjo, kad viena paauglė, balandžio mėnesį dalyvavusi demonstracijose Teherane, būtų nužudyta. Kalėjimo sargas gavo įsakymą išspręsti šią problemą. Iš pradžių vyras privertė merginą sudaryti su juo "mutaa", paskui pasinaudojo santuoka, o galų gale - jau pagal įstatymą - jai buvo įvykdyta mirties bausmė.

Parengė Osvaldas ALEKSA

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"