Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Gegužės 11-oji - Pasaulinė saugaus eismo dekados diena

 
2012 05 10 13:42

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyrius primena, kad prieš metus laiko, Pasaulio sveikatos organizacija 2011 m. gegužės 11 d. visas pasaulio šalis pakvietė paminėti Saugaus eismo dekados pradžią, sutelkiant visų suinteresuotų dalyvių pastangas mažinti žmonių sužalojimus ir žūtis keliuose, tuo pačiu atkreipiant dėmesį į eismo įvykių socialines ir ekonomines pasekmes.

Kelių eismo traumos yra viena iš didžiausių problemų sveikatos srityje ir kelia didelį susirūpinimą. Beveik 1,3 mln. žmonių kasmet žūva pasaulio keliuose, o sužeistųjų yra dar daugiau. Gautos traumos eismo įvykių metu - viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių visame pasaulyje. Jau daugelį metų šio skaičiaus sumažinimas yra vienas iš svarbiausių Jungtinių Tautų iššūkių. Saugaus eismo dekados vizija – mobilus ir saugus pasaulis.

Lietuva taip pat prisidėjo prie šios iniciatyvos, o Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras tapo šios iniciatyvos koordinatoriumi. Saugaus eismo dekada siekiama skatinti Lietuvos visuomenę imtis naujų papildomų prevencinių priemonių, skirtų išsaugoti žmonių sveikatą ir gyvybes. 2012 m. gegužės 11 d. minima vienerių metų Pasaulinės saugaus eismo dekados ( 2011–2020m.) sukaktis.

Svarbiausias Saugaus eismo dekados  tikslas – visame pasaulyje stabilizuoti ir sumažinti žuvusiųjų ir sužalotųjų keliuose skaičių.

Saugaus eismo dekados veiklos kryptys:

•Tarpsektorinis bendradarbiavimas:didinti įstaigų, dirbančių eismo saugos srityje, kompetenciją. Turi būti viena pagrindinė įstaiga, atsakinga už eismo saugą, kuri koordinuotų veiklą, bendradarbiaudama su kitomis įstaigomis. Svarbu parengti nacionalinę šios srities strategiją, užsibrėžti ilgalaikius tikslus ir vykdyti stebėseną.

•Saugesnės transporto priemonės:sukurti transporto priemonių saugos vertinimo mechanizmą arba jį pagerinti. Užtikrinti, kad transporto priemonėje būtų pagrindinės saugos priemonės (saugos diržai). Naujausios pasitvirtinusios technologijos: elektroninė stabilumo kontrolės sistema, ABS.

•Saugesnė kelių infrastruktūra:gerinti sąlygas visiems eismo dalyviams, ypač pėstiesiems, dviratininkams ir motociklininkams. Kurti saugesnį kelių dizainą, konstrukcijas, saugesnius planus. Rengti eismo saugos mokymus šioje srityje.

•Sąmoningesni eismo dalyviai:mokyti piliečius saugiai elgtis kelyje, nešioti atšvaitus, prisisegti saugos diržus, dviratininkams – šalmus, mokyti pasirinkti saugų greitį bei nevairuoti apsvaigus. Didinti žmonių, taip pat ir profesionalių vairuotojų, sąmoningumą.

•Profilaktika po įvykio (GMP, reabilitacija):gerinti sveikatos paslaugas eismo įvykių aukoms: greitosios medicinos pagalbos kompetenciją, reabilitaciją. Įvesti vieną valstybinį telefono numerį, skirtą iškviesti pagalbą, užtikrinti reabilitaciją, padedančią atsigauti po eismo įvykio, sukurti draudimo sistemą, leidžiančią finansuoti šią iniciatyvą, skatinti investavimą.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2011 m. spalio 5 d. patvirtino Valstybinę saugaus eismo plėtros 2011–2017 m. programą. Ši programa skirta padėti įgyvendinti saugaus eismo viziją – kad Lietuvoje nežūtų ir sunkių sužeidimų nepatirtų nė vienas eismo dalyvis. Vyriausybės patvirtintame Valstybinės saugaus eismo plėtros 2011–2017 m. programos įgyvendinimo tarpinstituciniame 2012–2014 m. veiklos plane per artimiausius trejus metus eismo saugai Lietuvoje gerinti numatyta skirti 116,5 mln. litų.

Trejų metų veiklos plane numatytos priemonės, kuriomis bus siekiama Valstybinėje saugaus eismo programoje keliamo strateginio tikslo – gerinant saugaus eismo būklę pasiekti, kad pagal žuvusių eismo dalyvių skaičių, tenkantį 1 mln. šalies gyventojų, Lietuva atsidurtų tarp 10 geriausiais rezultatais pasižyminčių Europos Sąjungos valstybių (ne daugiau, kaip 60 žuvusiųjų vienam milijonui gyventojų).

Strateginio tikslo bus siekiama vadovaujantis šiais prioritetais:

1.Saugus eismo dalyvių elgesys:

 •  svarbu užtikrinti eismo dalyvių švietimą saugaus eismo srityje (apie 90 procentų eismo įvykių įvyksta dėl eismo dalyvių kaltės, o jų elgesiui didelį poveikį daro švietimas ir kontrolė);

 • svarbu organizuoti vaikų saugaus eismo mokymą, siekiant tinkamai suformuoti vaikams saugaus eismo įgūdžius;

 • svarbu tobulinti vairuotojų pirminio mokymo organizavimo procesus, nes dėl pradedančiųjų vairuotojų kaltės įvyksta 15 procentų visų eismo įvykių;

 • svarbu tobulinti saugaus eismo specialistų žinias, nes nuo jų priklauso visų saugaus eismo sričių veiklos nauda.

 svarbu užtikrinti eismo dalyvių švietimą saugaus eismo srityje (apie 90 procentų eismo įvykių įvyksta dėl eismo dalyvių kaltės, o jų elgesiui didelį poveikį daro švietimas ir kontrolė);

svarbu organizuoti vaikų saugaus eismo mokymą, siekiant tinkamai suformuoti vaikams saugaus eismo įgūdžius;

svarbu tobulinti vairuotojų pirminio mokymo organizavimo procesus, nes dėl pradedančiųjų vairuotojų kaltės įvyksta 15 procentų visų eismo įvykių;

svarbu tobulinti saugaus eismo specialistų žinias, nes nuo jų priklauso visų saugaus eismo sričių veiklos nauda.

2.Saugūs keliai:

 • svarbu didinti kelių infrastruktūros saugumą (dauguma eismo įvykių įvyksta todėl, kad eismo dalyviai pažeidžia Kelių eismo taisyklėse nustatytus reikalavimus. Tinkamai suprojektuota kelių infrastruktūra ir keliuose įdiegtos eismo saugą didinančios priemonės padeda sušvelninti eismo įvykių pasekmes);

 • svarbu didinti kelių infrastruktūros saugumą pėstiesiems ir dviratininkams bei vairuotojams ir keleiviams

 • svarbu valdyti važiavimo greitį, mažinti avaringų ruožų ir „juodųjų dėmių“ skaičių bei atlikti kelių infrastruktūros saugumo kontrolę.

svarbu didinti kelių infrastruktūros saugumą (dauguma eismo įvykių įvyksta todėl, kad eismo dalyviai pažeidžia Kelių eismo taisyklėse nustatytus reikalavimus. Tinkamai suprojektuota kelių infrastruktūra ir keliuose įdiegtos eismo saugą didinančios priemonės padeda sušvelninti eismo įvykių pasekmes);

svarbu didinti kelių infrastruktūros saugumą pėstiesiems ir dviratininkams bei vairuotojams ir keleiviams

svarbu valdyti važiavimo greitį, mažinti avaringų ruožų ir „juodųjų dėmių“ skaičių bei atlikti kelių infrastruktūros saugumo kontrolę.

3.Saugios transporto priemonės:

 • svarbu didinti transporto priemonių saugumą (saugios transporto priemonės su modernia įranga, taip pat kaip ir saugi kelių infrastruktūra padeda sušvelninti vairuotojų klaidų pasekmes, taip pat saugo automobilio keleivius ir kitus eismo dalyvius eismo įvykių metu);

 • svarbu atlikti transporto priemonių techninės būklės kontrolę bei didinti saugesnių automobilių skaičių.

svarbu didinti transporto priemonių saugumą (saugios transporto priemonės su modernia įranga, taip pat kaip ir saugi kelių infrastruktūra padeda sušvelninti vairuotojų klaidų pasekmes, taip pat saugo automobilio keleivius ir kitus eismo dalyvius eismo įvykių metu);

svarbu atlikti transporto priemonių techninės būklės kontrolę bei didinti saugesnių automobilių skaičių.

4.Greita ir kokybiška pirmoji pagalba eismo dalyviams:

 • svarbu užtikrinti greitą ir kokybišką pagalbą nukentėjusiems asmenims;

 • svarbu tobulinti gelbėjimo tarnybų bei medicinos tarnybų darbą keliuose.

svarbu užtikrinti greitą ir kokybišką pagalbą nukentėjusiems asmenims;

svarbu tobulinti gelbėjimo tarnybų bei medicinos tarnybų darbą keliuose.

5. Šiuolaikiškos informacinės technologijos:

 • svarbu tobulinti eismo duomenų valdymą (eismo duomenys turi didelę vertę nustatant saugaus eismo problemas, tikslus ir parenkant priemones eismo saugumui didinti);

 • svarbu plėsti intelektines transporto sistemas, kurios iki šiol Lietuvoje taikomos nepakankamai;

svarbu tobulinti eismo duomenų valdymą (eismo duomenys turi didelę vertę nustatant saugaus eismo problemas, tikslus ir parenkant priemones eismo saugumui didinti);

svarbu plėsti intelektines transporto sistemas, kurios iki šiol Lietuvoje taikomos nepakankamai;

Per šią programą taip pat perteikiamos ir Saugaus eismo dekados kryptys ir tikslai.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras vykdo ir toliau planuoja plėtoti veiklą, atsižvelgdamas į Saugaus eismo dekados kryptis, šiose srityse:

1. Prisidėti ugdant sąmoningesnį ir kultūringesnį eismo dalyvį, šviesti įvairias visuomenės grupes

 • Būtina Lietuvos gyventojus nuolat mokyti saugiai elgtis keliuose, nešioti atšvaitus, prisisegti saugos diržus, dviratininkams – šalmus, mokyti pasirinkti saugų greitį bei nevairuoti apsvaigus. Aiškinti apie alkoholio žalą vairuojant. Gerinti vairuotojų pažymėjimų išdavimo tvarkos ir mokymo sistemos kokybę, ypatingą dėmesį skiriant jauniems pradedantiesiems vairuotojams (gerinti pirmosios pagalbos teikimo privalomo mokymo kokybę, skatinti šių įgūdžių atnaujinimą kas kelerius metus). Senėjant Europos visuomenei, vis svarbiau išsaugoti vyresnio amžiaus žmonių teisę į judrumą ir atsižvelgti į vyresnio amžiaus eismo dalyvių poreikius.

 • Svarbus nuolatinis darbas su vaikais, mokymas, kaip saugiai pereiti gatvę, kaip saugiai važinėti dviračiu, kaip svarbu dėvėti šalmus ir atšvaitus.

 • Svarbu išugdyti mokinių saugaus eismo gebėjimus: numatyti rizikingas eismo situacijas, laiku pastebėti ir įvertinti pavojaus šaltinius, susidaryti teisingą eismo situacijos vaizdinį, tinkamai veikti – priimti teisingą sprendimą.

 • Švietimą kelių eismo saugos klausimais svarbu įtraukti į privalomojo mokymo programas ir vykdyti jį visą privalomo mokyklos lankymo laikotarpį.

 • Lietuvoje vykdomos vaikų traumatizmo prevencijos programos ir projektai prisideda prie siekiamų tikslų. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras ketina įgyvendinti programą „Įvertink riziką“, kuri skirta 12-17 m. paaugliams. Jos tikslas – kalbėtis su paaugliais apie rizikingą elgesį, jo pavojų, galimas pasekmes ir mokyti juos, kaip galima užsiimti mėgstama veikla saugiai, nekenkiant sau ir kitų sveikatai. Paaugliai turi mokytis įvertinti pavojų, susipažinti, kaip veikia pojūčiai, kaip tai yra individualu ir priklauso nuo asmeninių savybių.

Būtina Lietuvos gyventojus nuolat mokyti saugiai elgtis keliuose, nešioti atšvaitus, prisisegti saugos diržus, dviratininkams – šalmus, mokyti pasirinkti saugų greitį bei nevairuoti apsvaigus. Aiškinti apie alkoholio žalą vairuojant. Gerinti vairuotojų pažymėjimų išdavimo tvarkos ir mokymo sistemos kokybę, ypatingą dėmesį skiriant jauniems pradedantiesiems vairuotojams (gerinti pirmosios pagalbos teikimo privalomo mokymo kokybę, skatinti šių įgūdžių atnaujinimą kas kelerius metus). Senėjant Europos visuomenei, vis svarbiau išsaugoti vyresnio amžiaus žmonių teisę į judrumą ir atsižvelgti į vyresnio amžiaus eismo dalyvių poreikius.

Svarbus nuolatinis darbas su vaikais, mokymas, kaip saugiai pereiti gatvę, kaip saugiai važinėti dviračiu, kaip svarbu dėvėti šalmus ir atšvaitus.

Svarbu išugdyti mokinių saugaus eismo gebėjimus: numatyti rizikingas eismo situacijas, laiku pastebėti ir įvertinti pavojaus šaltinius, susidaryti teisingą eismo situacijos vaizdinį, tinkamai veikti – priimti teisingą sprendimą.

Švietimą kelių eismo saugos klausimais svarbu įtraukti į privalomojo mokymo programas ir vykdyti jį visą privalomo mokyklos lankymo laikotarpį.

Lietuvoje vykdomos vaikų traumatizmo prevencijos programos ir projektai prisideda prie siekiamų tikslų. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras ketina įgyvendinti programą „Įvertink riziką“, kuri skirta 12-17 m. paaugliams. Jos tikslas – kalbėtis su paaugliais apie rizikingą elgesį, jo pavojų, galimas pasekmes ir mokyti juos, kaip galima užsiimti mėgstama veikla saugiai, nekenkiant sau ir kitų sveikatai. Paaugliai turi mokytis įvertinti pavojų, susipažinti, kaip veikia pojūčiai, kaip tai yra individualu ir priklauso nuo asmeninių savybių.

2.  Skatinti savivaldybių gydytojus, savivaldybių visuomenės sveikatos biurų specialistus

 • Rengti, įgyvendinti ir aktyviau dalyvauti saugaus eismo, sužalojimų prevencijos, vaikų ir jaunimo saugaus bei atsakingo elgesio formavimo programose ir veikloje.

 • Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras įgaliotas Sveikatos apsaugos ministerijos koordinuoti visuomenės sveikatos biurų darbą sužalojimų keliuose prevencijos srityje ir Saugaus eismo dekados metu organizuoti sveikatos mokymo renginius savivaldybėse ir švietimo bei sveikatos priežiūros įstaigose.

Rengti, įgyvendinti ir aktyviau dalyvauti saugaus eismo, sužalojimų prevencijos, vaikų ir jaunimo saugaus bei atsakingo elgesio formavimo programose ir veikloje.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras įgaliotas Sveikatos apsaugos ministerijos koordinuoti visuomenės sveikatos biurų darbą sužalojimų keliuose prevencijos srityje ir Saugaus eismo dekados metu organizuoti sveikatos mokymo renginius savivaldybėse ir švietimo bei sveikatos priežiūros įstaigose.

3. Mokyti teikti  kvalifikuotą pagalbą po eismo įvykio 

 • Visuomenės sveikatos specialistai mokomi traumatizmo prevencijos. Standartizuotų kursų metu specialistai, teikiantys pagalbą traumos atvejais, mokomi, kaip tinkamai ir efektyviai suteikti pagalbą nukentėjusiesiems.

 • Numatoma sukurti traumų stebėsenos sistemą, kuri būtina nustatant traumatizmo prevencijos prioritetus, norint valdyti traumų ir nelaimingų atsitikimų rizikos veiksnius bei vertinti taikomų traumatizmo prevencijos priemonių efektyvumą.

Visuomenės sveikatos specialistai mokomi traumatizmo prevencijos. Standartizuotų kursų metu specialistai, teikiantys pagalbą traumos atvejais, mokomi, kaip tinkamai ir efektyviai suteikti pagalbą nukentėjusiesiems.

Numatoma sukurti traumų stebėsenos sistemą, kuri būtina nustatant traumatizmo prevencijos prioritetus, norint valdyti traumų ir nelaimingų atsitikimų rizikos veiksnius bei vertinti taikomų traumatizmo prevencijos priemonių efektyvumą.

       Globalus dešimtmečio kelių eismo saugos planas yra Jungtinių Tautų bendradarbiavimo su Pasaulio sveikatos organizacija ir kitomis suinteresuotomis šalimis rezultatas, siekiant kad saugaus eismo vizija taptų realybe. Juk tik kartu mes galime išsaugoti milijonus gyvybių!

Parengė: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro

Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės

sveikatos administratorė Aušra Klimkevičiūtė

                                                                        

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"