Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Fizikas su liemenėle ant veido

 
2009 12 19 0:00
Užsienio spaudos nuotrauka
Užsienio spaudos nuotrauka

Karvės, kurios turi vardus, duoda daugiau pieno; nuo spragsėjimo pirštais nesusergama reumatizmu; į galvą trenkti geriau tuščiu buteliu negu pilnu. Už tokius atradimus skiriamas 'IgNobelis'.

"Jei atmetate neįmanomą, tai, kas lieka, kad ir kaip būtų neįtikima, turi būti tiesa."

Šerlokas Holmsas

"Linksma darosi jau įėjus į "Sanders" teatrą Harvardo universitete", - rašo ceremonijoje dalyvavęs žurnalistas. Trijų šimtmečių rūmų vestibiulyje įsitaisiusi akordeonistų su laboratorinėmis prijuostėmis kapela temperamentingai atlieka operų klasikos aranžuotes. Klausytojų būrelis visą laiką kvatoja. "Tai tik didžiosios muzikos įžanga. Šį vakarą vyks mano mokslinės uvertiūros "Big Bank Opera" premjera", - aiškina žurnalistui Marcas Abrahamsas, renginio, kurį prieš devyniolika metų pavadino "IgNobeliu", organizatorius.

Keturiasdešimtmečio išvaizdos Marcas yra Harvardo matematikos absolventas, tipiškas mokslininko - laboratorijos žiurkės, užkonservuotos bibliotekiniame padaže, - pavyzdys. Akiniai, bloknotas rankoje, žavingas drovumas... Tačiau taip tik atrodo. Iš tikrųjų Marcas - energijos vulkanas. Leidžia iliustruotą neįtikimų tyrinėjimų žurnalą, yra populiarių knygų, televizijos programų autorius ir mokslo populiarintojas, kuris lavina per juoką. Rausdamasis bibliotekų užkampiuose jis suranda ir paskelbia keisčiausius tyrinėjimus - visiškai tikrus ir dalykiškai aprašytus rimtuose periodiniuose leidiniuose. Kasmet dešimt pačių keisčiausių - garsiųjų apdovanojimų pavyzdžiu - gauna "IgNobelius".

Opera dingusiems pinigams

"IgNobelio" kapitula jau skyrė apdovanojimus už mokslinius tyrimus apie kardų rijimo poveikį stemplės pažeidimams, apie pirmą ančių homoseksualinės nekrofilijos atvejį ir kokakolos antikoncepcines savybes", - vardija M.Abrahamsas.

Nuaidi gongas ir Marcas, apsirengęs fraką ir užsidėjęs senamadišką skrybėlę, įbėga į sceną. Teatro salė, kurioje telpa 1200 žiūrovų (Didžiosios Britanijos lordų rūmų ir gotikinės katedros hibridas), - sausakimša. Netrukus į sceną išeina "IgNobelį" suteikianti kapitula. Ją sudaro tikrojo Nobelio laureatai, pasaulinio intelekto testo rekordininkė ir kažkoks nuteistasis. Kai visi susėda, į salę virtinėle įvedami šių metų laureatai.

"Devynioliktąją kasmetinę apdovanojimų "IgNobeliais" ceremoniją atidaro ir svečius sveikina karalienė", - garsiai ištaria M.Abrahamsas. Prie mikrofono lydima pažo prieina ori dama Jean Berko Gleason, kasdieniame gyvenime - Bostono universiteto psicholingvistikos profesorė. Publika nuščiūva, o karalienė sako trumpiausią, kokią įmanoma, kalbą: "Sveikinu! Sveikinu!" Ir lydima plojimų nulipa nuo scenos.

Šių metų "IgNobelių" ceremonijos tema - rizika. Kai tik nuskamba šis žodis, publika ima klykti, švilpti, trypti. "Pastaruoju metu visi nuolat patirdavome riziką (girdėti kauksmas). Dažniausiai - finansinę", - sako pranešėjas Benoit Mandelbrotas, prancūzų matematikas, fraktalio (komplikuotos geometrinės figūros) atradėjas, kuris tyrimais įrodė, kad finansinės rinkos kupinos nuožmumo ir rizikos. Suskamba pirmieji "The Big Bank" operos taktai. Bostono primadona pagal G.Rossini "Sevilijos kirpėjo" melodiją dainuoja M.Abrahamso tekstą apie biržoje išgaravusių pinigų paieškas. Publika šėlsta, o scenoje pasirodo pirmi šių metų "IgNobelių" laureatai.

Deimantai iš tekilos

Už įrodymą, kad karvės, kurios turi vardus, duoda daugiau pieno, apdovanojimą veterinarijos mokslų srityje pelno Catherine Douglas ir Peteris Rowlinsonas iš Niukastlio universiteto. "Nuoširdžiai dėkoju. Žmona negalėjo atvykti, nes ką tik pagimdė dukrelę, bet siunčia mažylės su šliaužtinukais, padabintais karvių paveikslėliais, nuotrauką", - kalba P.Rowlinsonas, priimdamas apdovanojimą: du kičinius žaidimo kauliukus, suvertus ant lazdelės.

Taikos "IgNobelis" įteikiamas Stephenui Bolligeriui ir jo keturiems bendradarbiams iš Berno universiteto Teismo medicinos fakulteto už tyrimus (eksperimentinius), kaip geriau gauti per galvą: ar tuščiu, ar pilnu buteliu alaus. "Nors abu gali sukelti kaulų lūžius, vis dėlto šiek tiek geriau gauti tuščiu buteliu, - aiškina tyrinėtojas, atvykęs iš krašto, kuris iki šiol garsėjo, neminint bankų, šokoladu, laikrodžiais ir kišeniniais peiliukais. - O įrodymą, tamstoms leidus, pademonstruosiu." Apstulbindamas visą teatrą laureatas išsitraukia iš užančio alaus butelį ir iš visų jėgų trenkia sau į kaktą! Stiklai pažyra net į pirmąsias žiūrovų eiles, bet mokslininkas sėkmingai išlaiko rizikingą bandymą.

"Laikas žengti į išties rizikingą (uuu!!!) sritį - ekonomiką", - praneša M.Abrahamsas ir pakviečia į sceną keturių Islandijos bankų direktorius, vadovus bei auditorius. Jiems "IgNobelis" įteikiamas už įrodymą, kad mažus bankus galima staiga paversti dideliais, ir priešingai. Netylant žiūrovų juokui ekrane virš scenos ritmingai didėja ir mažėja Islandijos kontūrai.

Chemijos srityje kapitula įvertina įmitusio meksikiečio Javiero Moraleso, pasipuošusio didžiuliu sombreru, ir jo dviejų kolegų iš Santa Leono universiteto Matematikos ir fizikos fakulteto tyrimus. Jie įvaldė sudėtingą meną gaminti ultratrumpas dirbtinio deimanto plokšteles iš... tekilos. "Dirbtinius deimantus galima padaryti iš visko, kas turi anglies, - pasibaigus ceremonijai aiškino žurnalistui J.Moralesas. - Bandėme visokias substancijas, bet anglies atomai iš tekilos buvo geriausi."

Donaldas I.Ungeris iš Kalifornijos gavo medicinos apdovanojimą už publikaciją žurnale "Arthritis & Rheumatism". Ji vainikavo 60 metų trukusį tyrimą spragsint savo kairės rankos pirštais. "Tai buvo abiejų galūnių lyginamasis tyrimas. Įrodžiau, kad spragsėjimas pirštais, priešingai, nei tvirtino uošvė, nesukelia reumatizmo", - su neslepiamu pasitenkinimu pareiškia laureatas.

Pranešimas iš septynių žodžių

"Dabar - pertrauka, o paskui - išdėstymas 24/7", - skelbia M.Abrahamsas. To žaidimo esmė tokia: žymūs mokslininkai gauna 24 sekundes mokslo kalba papasakoti apie savo atradimą, o paskui dėsto tą patį, bet naudodamiesi tik SEPTYNIAIS žodžiais.

Geriausiai pasirodo Wade'as Adamsas, Raiso universiteto Nanoskalės mokslo ir technologijos instituto direktorius. Apie susuktus anglies nanovamzdelius jis kalba taip sunkiai ir greitai, kad klausytojai nustoja suvokti prasmę daug anksčiau, negu teisėjas paskelbia, jog baigėsi laikas. Profesorius atsikrenkščia ir septyniais žodžiais apibendrina: "Nanotechnologija daro labai mažus daiktus dideliems darbams." Ir sulaukia griausmingų aplodismentų.

"Laikas įvertinti fizikos srities atradimus. Apdovanojama Katherine Whitcome iš Cincinačio universiteto ir du jos bendradarbiai už analitinį įrodymą, kodėl nėščios moterys negriūva į priekį", - galingu balsu praneša ceremonijos vedėjas. "Mes, žmonės, turime unikalų mechanizmą tarp primatų, specifinį stuburo slankstelių suformavimą, - aiškina tyrimų autorė (nėščia) ir čia pat pajuokauja: - O kalbant paprastai, po apvaisinimo atsileidusios lošiamės."

Literatūros "IgNobelį" gauna Airijos policija - už daugiau kaip pusšimčio mandatų surašymą kelių piratui, piktybiškai pažeidinėjančiam kelių eismo taisykles. Mandatuose nurodytas jo vardas ir pavardė: Prawo Jazdy (Vairuotojo teisės - lenkiškai). "Užplūdome Airiją, atėmėme iš vietinių darbą, šiek tiek automobilių, išgeriame jų "Ginesą", o čia dar tas kelių piratas..." - komentuoja stovėdama ant scenos Karolina Lewestam, lenkė iš Airijos.

Kitas apdovanojimas įkaitina iki baltumo vyrišką publiką. "IgNobelį" visuomenės sveikatos srityje gauna Elena N.Bodnar, iš Ukrainos kilusi chirurgė, dirbanti Čikagos universitete. Ji sukūrė liemenėlę, kurią grėsmės atveju galima akimirksniu paversti dujokauke. "Tai trunka lygiai 25 sekundes, - aiškina daili blondinė. - Liemenėlei nusisegti pakanka penkių sekundžių, o 20 sekundžių reikia parinkti aplinkoje asmenį, kuriam būtina padėti. Netikite? Tada pasižiūrėkite!" Po penkių sekundžių ji jau laiko rankoje savo liemenėlę, ištrauktą iš po vakarinės suknelės, skubiai apsidairo ir... užmauna ant veido sutrikusiam fizikui Wolfgangui Kettelegui, 2001 metų Nobelio (tikrojo) laureatui. "Žmonės juokiasi, bet po rugsėjo 11-osios tokių liemenėlių gamyba yra valstybinė būtinybė", - dėsto chirurgė kuluaruose.

Matematikos "IgNobelio" niekas nepasirodo atsiimti. Jis skirtas Gideonui Gono, Zimbabvės nacionalinio banko pirmininkui, už tai, kad suteikė paprastiems žmonėms progą kasdien susidurti su didelėmis sumomis. Jis spausdino banknotus nuo vieno cento nominalo iki šimto bilijonų Zimbabvės dolerių. Didžiausio nominalo banknote matyti elegantiška žydra akmenų krūva. Penkių banknotų rinkinį aukcionuose galima nusipirkti už 10 Amerikos dolerių.

Ceremonija baigiama biologijos "IgNobelio" įteikimu. Apdovanojimą už įrodymą, jog 90 proc. virtuvės atliekų gali perdirbti pandos mėšlo bakterijos, atsiima Fumiakio Taguchio vadovaujama grupė iš Japonijos medicinos akademijos, Sagamiharoa miesto. "Prašome nesibjaurėti, - sako laureatas, - pandos mėšlas visiškai nedvokia. Kartais net gana maloniai kvepia."

Harvardo teatre susirinkusiems žiūrovams belieka tik išklausyti Jeano Berko Gleatsono uždarymo kalbą: "Sudiev! Sudiev!"

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"