Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Filipinai: verta atsiduoti nežemiškiems gamtos kerams

 
2011 05 20 0:00
Dalios Lėckaitės nuotrauka
Dalios Lėckaitės nuotrauka

Tūkstančiuose salų įsikūrę Filipinai gundo viso pasaulio keliautojus mažomis kainomis, gražiomis merginomis, įspūdingais paplūdimiais, nenusakomo grožio gamta ir skrandį pamaloninančiomis jūrų gėrybėmis.

Šį pavasarį porą savaičių Filipinuose viešėjo vilnietė švietimo darbuotoja Dalia Lėckaitė. Į kelionę ji leidosi visai atsitiktinai. "Pažįstamų pažįstami atsiuntė informaciją, kad viena turistų grupė rengiasi važiuoti į Filipinus. Nežinau, ar būčiau susigundžiusi, bet sąraše pamačiau vieno pažįstamo, puikaus geografijos mokytojo, pavardę. Nusprendžiau, kad kompanija rimta, ir prisidėjau", - LŽ pasakojo moteris, kurios viena didžiausių svajonių - aplankyti Naująją Zelandiją. Tad kelionė į šiek tiek artimesnį kraštą - puiki patirtis. Dalia atsidūrė 14 žmonių draugijoje, kurioje pasirodė nelikę nė vieno pažįstamo žmogaus, ir bičiuliškai leidosi į kelią. Būrį suvienijo ir visiems vadovavo studentas keliauninkas Simas. Į Filipinus jis vyko trečią kartą, todėl bendražygiai juo pasikliovė ir nenusivylė. "Keliaudamas turi išmokti neburbėti. Visur juk pasitaiko mažų nesklandumų, o ypač krašte, kuris dar pusiau laukinis", - šyptelėjo Dalia.

Žemaūgių krepšininkų kraštas

Anot keliautojos, 14 žmonių grupė nepasirodė pernelyg didelė. Tačiau taip pat gerai šiame krašte jaustųsi ir mažesnė draugija ar net porelė. Svarbiausia - iš anksto sukaupti kuo daugiau informacijos ir žinoti, ką nori pamatyti, nes tarp daugiau kaip 7 tūkst. salų, tarp kurių apie 900 gyvenamų, gali ir pasiklysti. Dalia su pakeleiviais buvo nutarę trumpai paviešėti Maniloje - Filipinų sostinėje, o visą dėmesį skirti vienai didžiausių salų Palavanui. Šioje dar nėra reikiamai išplėtotas turzimas, tad keliautojai išties galėjo mėgautis ramybe ir jaukumu. Gyventojai čia mandagūs, šypsosi ir neprašo išmaldos. Labiau apgyvendintose salose keliautojai dažniau susiduria su pinigų kaulytojais ir sukčiautojais. Ne išimtis ir sostinė. Maniloje gyvenimas verda kiaurą parą. Kaip vienas keliautojas yra pasakęs, čia visą laiką vyksta kova už būvį. Prekiautojai neriasi iš kailio, stengdamiesi parduoti prekių visais įmanomais būdais, o vakariečio akį nuolat pagauna gausybė valkataujančių žmonių. Daugybė vietinių gyvena gatvėse, net motinos su kūdikiais ant rankų, garbaus amžiaus piliečiai. Kad ir kaip būtų, Manila - stipriai vakariečių, ypač amerikiečių, paveiktas miestas. "Čia Amerikos kultūra žengia šimtamyliais batais. Vieni gyventojai tai vertina teigiamai, kiti - prastai. Štai vienas čiabuvis, sužinojęs, iš kur atvykome, tepasakė: "Gerbiu valstybę, kuri bent kartą krepšinyje yra nugalėjusi amerikiečius." Ši frazė rodo tiek vietinių požiūrį į JAV, tiek mūsų krašto žinomumą", - sakė Dalia. Amerikiečių kultūros invazijos pasekmė yra ir tai, kad krepšinis tarp žemaūgių filipiniečių yra bene pati populiariausia sporto šaka. Kamuolį čia mėto visi, o pamatę europietį dar mielai ir pozuoja.

Netylantys gaidžiai

Palavano gyventojai pašnekovę sužavėjo. Skurdžiai gyvenantys juos lydėję žmonės visuomet stengdavosi pasitempti, tvarkingai rengtis. Pašnekovei pasirodė labai netikėta, kad Palavane nebuvo matyti nė vieno antsvorio kamuojamo žmogaus, o štai sostinėje jau akivaizdu, kuo mėgaujasi gerai gyvenantys žmonės.

Dalios teigimu, kiekvienam keliautojui dviejų savaičių viešnagė tolimame Azijos krašte atsiėjo kiek daugiau nei 5 tūkst. litų. Į šią sumą įskaičiuota viskas: skrydžiai, apgyvendinimas, vietos transportas, ekskursijos, atlygis gidams, maistas ir net lauktuvės. "Svarbiausia - iš anksto suplanuoti skrydį, kad jis būtų kuo pigesnis. Mes bilietus įsigijome prieš keletą mėnesių. Kelionė nuo Lietuvos iki Filipinų truko bene 24 valandas. Pirmiausia nuvykome į Minską, iš ten skridome į Abu Dabį (Jungtiniai Arabų Emyratai), iš jo - ilgas skrydis iki Manilos. Beje, reikia nepamiršti, kad Filipinai nuo Lietuvos nutolę 9 laiko juostomis, tačiau mes lengvai prisitaikėme", - pasakojo Dalia.

Atvykusius keliautojus nudžiugino puikus oras, nes ką tik buvo pasibaigęs drėgnasis periodas. Kaip juokavo pašnekovė, standartinė pirmoji nuotrauka šiltuose kraštuose buvo po palmėmis. Maniloje keliautojai neužtruko - išvyko į Palavano salą. Šioje pirmiausia jų laukė 4 dienų kelionė laiveliu. Būrio vadas Simas, pažinojęs laivelio įgulą, iš anksto buvo su ja susitaręs, tad turistai ramiai leidosi į kelią ir mėgavosi gamta. Dalia svaigo nuo kerinčių nuostabių žydro vandens tolių, įspūdingų paplūdimių. Bene kasdien lietuvaičiai mėgavosi paviršiniu nardymu ir grožėjosi margaspalvėmis žuvelėmis.

"Per visą kelionę neregėjome itin daug gyvūnų, nes džiunglėse buvome vos porą kartų. Tačiau mums pavyko pamatyti labai daug ką tik išsiritusių, dar skaidrių vėžliukų, beždžionių, gyvačių, paukščių, driežų... O gaidžiai miegoti neleidžia ne tik Palavano salos pakrančių nameliuose, bet ir Maniloje", - prisiminė nepaliaujamas gaidžių giesmes Dalia. Ji apgailestavo tik dėl vieno dalyko - džiunglės nepadarė įsivaizduoto įspūdžio. Moteris nusprendė, kad jos tikriausiai kur kas nuostabiau atrodytų drėgnuoju sezonu Kambodžoje arba Vietname. Vis dėlto kelionė Sabangos upe įsiminė visiems keliautojams iš Lietuvos.

Garsios aktorės "užpakalis"

Sabanga - ilgiausia pasaulyje požeminė upė, ji driekiasi 8 kilometrus. Turistai apžiūrėti šio gamtos stebuklo atvažiuoja iš viso pasaulio. Sunku nusakyti uoloje nukarusių stalakitų grožį. Jei stokojate fantazijos, tai šmaikštūs gidai jums papasakos, kad čia "auga" milžiniški magiški grybai, bananai, "dega" gigantiška žvakė, visu gražumu puikuojasi nuogas Sharon Stone "užpakalis"... Kvapą gniaužia net daug ką mačiusiems turistams.

Dalia džiaugėsi, kad per visą kelionę nuolat supo vanduo: tai upė, tai jūra... Buvo galima keliauti per salą autobusu arba pakrantėmis laiveliu. Lietuvaičiai pasirinko jūros kelią, tad visą kelionę mėgavosi vandeniu ir grožėjosi jame plaukiojančiomis žuvelėmis. O šios penas ne tik akims, bet ir skrandžiui. Grupę lydintys vietiniai čia pat iš valtelės kasdien mesdavo meškeres ir gaudydavo pietums žuvų. "Jie bandė mums patiekti kiaulienos patiekalų, tačiau kas norės jų, kai gali valgyti šviežutėlių žuvų. Filipiniečiai vartoja nedaug prieskonių, yra labai geri kulinarai", - tvirtino Dalia. Filipinai - atgaiva jūrų gėrybių mėgėjams. Palavane už 10-20 litų kiek telpa gali prisikirsti egzotiškiausių patiekalų: milžiniškų krevečių, krabų, langustų... Alkoholis taip pat nebrangus - sakoma, esą jis čia pigiausias visame pasaulyje. Romo butelį gali nusipirkti už kelis dolerius, todėl turistai dažnai jį perka lauktuvių.

Dovanų namiškiams galima įsigyti vietos turgeliuose. Turistai juose perka upių ir jūrų perlų, kriauklyčių, itin pigių marškinėlių, suknučių - ten tokios kainos, kad neverta vežtis savo drabužių. Labai svarbu planuoti laiką apsipirkti, kad paskui neliktum su vienais marškiniais, jei kartais keletą dienų nepateksi į turgų. "Turguje galima derėtis, tačiau ne visada tai būtina - žmonės skurdžiai gyvena, tad jiems ir mūsų nusiderėtas litas pernelyg daug. Kita vertus, sunku pasakyti, ar jie kainas iš tiesų yra smarkiai pakėlę, nes dažnai pasakius savąją iškart sutinka. Ir nežinia, ar todėl, kad per mažai nusiderėjai, ar todėl, kad tokia žmonių kultūra - nesiginčyti", - svarstė Dalia.

Turgeliuose sunku atsispirti šviežiems sultingiems vaisiams. "Štai nuėjau į parduotuvę Lietuvoje, norėjau mango. Paėmiau į rankas ir padėjau atgal. Nepalyginsi...", - tikino pašnekovė.

Pietinė dalis pavojinga

Keliaujant į Filipinus iš anksto reikia pasirūpinti ne tik skrydžių bilietais, bet ir pasiskiepyti. Jei neplanuojate pavojingų išvykų į džiungles ar atokesnius krašto kampelius, tai užteks skiepų nuo hepatito. Vis dėlto geriausia pasitarti su gydytojais.

Būtina žinoti, kad dėl terorizmo pavojaus nerekomenduojama vykti į Mindanao salą, Sulu archipelagą, Davao miestą. Šiose vietose gyvena labiau musulmonai, nors kraštas katalikiškas. Filipiniečiai itin religingi. Tarkim, apie jų švenčiamas Velykas žino bemaž visas pasaulis - kasmet atsiranda keliasdešimt žmonių, kurie tą dieną už nuodėmes plaka save iki kraujo ar nusikryžiuoja, pakartodami Jėzaus Kristaus gyvenimą. Kartu jie moka linksmintis, rengia spalvingiausius karnavalus, per kuriuos skamba būgnai ir kiti instrumentai. Šventės ir religija - ispanų kultūros įtaka, mat XVI amžiuje šie kolonizavo kraštą. Iš ispanų išsilaisvinta tik po kelių šimtmečių. Tačiau tuomet patyrė tiek amerikiečių, tiek japonų invaziją. Ir tik 1946 metais tapo nepriklausoma šalimi.

Krašte gausu veikiančių ugnikalnių, Filipinai taip pat priklauso vadinamajai taifūnų juostai, todėl per metus salas užklumoa maždaug 19 taifūnų, be to, per dieną įvyksta bene 20 žemės drebėjimų. Laimė, dauguma jų per silpni, kad gyventojai juos pajustų. Tokį seisminį aktyvumą lemia salų priklausymas Ugnies žiedui.

Filipinuose yra trys sezonai: karštasis (nuo kovo iki gegužės), lietingasis (nuo birželio iki lapkričio) ir šaltasis (nuo gruodžio iki vasario). Atsižvelgti į juos derėtų planuojant, ką imsite į kelionę.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"