Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Džiovininkas kovoja su Amerika

 
2008 01 12 0:00
Ieškomasis A.Speakeris. Amerikos medicinos tarnybos vaikėsi jį po visą Europą paaiškėjus, kad yra užkrėstas tuberkuliozės bacilomis, atspariomis visiems vaistams. Kai buvo paguldytas į Denverio izoliatorių, jo likimas nežinomas.
Ieškomasis A.Speakeris. Amerikos medicinos tarnybos vaikėsi jį po visą Europą paaiškėjus, kad yra užkrėstas tuberkuliozės bacilomis, atspariomis visiems vaistams. Kai buvo paguldytas į Denverio izoliatorių, jo likimas nežinomas.

Jie suplanavo romantišką santuoką Graikijos saloje ir kelionę po Europą. Tačiau amerikiečių poros medaus mėnuo virto medžiokle su varovais. Persekiojamas buvo jaunavedys, kurį pripažino ...vaikščiojančiu biologiniu ginklu!

Praėjusių metų sausį Andrew Speakeris, nesmarkiai susitrenkęs šonkaulius, nuvyko persišviesti. Tačiau išstudijavę nuotraukas radiologai nenorėjo išleisti jo iš ligoninės. Jiems nerimą kėlė dėmės trisdešimt vienų metų amerikiečio dešiniojo plaučio rentgeno nuotraukoje. Tyrimai patvirtino įtarimus: džiova. Galbūt parsivežė ją iš ankstesnės kelionės į Vietnamą. Laimė, pacientas nejautė jokių ligos simptomų, nekosėjo ir nekarščiavo. Tai dažnai pasitaikanti situacija - tuberkuliozės bacilos gali metų metus gyventi organizme, nedarydamos didesnės žalos.

Tačiau vėlesnių analizių rezultatai neskatino optimizmo. Gegužės dešimtą A.Speakeris sužinojo, kad "jo" bakterijos nereaguoja į kai kuriuos antibiotikus. Bet jam neuždraudė dirbti, bendrauti su kitais, o patys gydytojai, susitikdami su Andrew, nesikalbėdavo su juo per stiklą ir neužsidėdavo kaukių. Jam tik nepatarė keliauti autobusais ir lėktuvais kitų žmonių draugijoje. Puiki mintis! Tuo labiau žmogui, kuris susiplanavo greičiau kaip po savaitės susituokti Graikijoje.

Nelaukdami kitų gerų patarimų A.Speakeris ir jo sužadėtinė Sara išskrido į Paryžių, iš ten per Atėnus į Santorino salą. Gegužės šešioliktąją - jungtuvės, laimės akimirkos, kelionės po Europą pradžia. Gegužės aštuonioliktąją - skambutis iš Amerikos ligų kontrolės centro (CDC): "Andrew, išsiaiškinome, kad tavyje tūno ne įprastinės bakterijos, - kalbėjo budintis gydytojas iš Atlantos. - Tai XDR bacilos, mikrobai, ekstremaliai atsparūs vaistams. Jeigu liga progresuos, klasikinius antibiotikus, naudojamus džiovai gydyti, galėsi iš karto mesti į šiukšlių dėžę."

Jaunavedžiams patarta toliau nebekeliauti. Vis dėlto jie išskrido į Romą. Medaus mėnuo jau nuėjo velniop, bet dideliame mieste jie jautėsi saugiau nei mažoje saloje. Gegužės dvidešimt antrą dieną juos ten surado kitas skambutis iš CDC, rekomendavo prisistatyti Italijos medicinos tarnyboms ir painformavo, kad sumanę grįžti į Jungtines Amerikos Valstijas nebandytų sėsti į reisinius lėktuvus. "Man patarė skristi privačiu sanitariniu lėktuvu, - prisimena A.Speakeris. - Tai kainuotų apie 140 tūkst. dolerių, o mes vos sukrapštėme du tūkstančius vestuvėms. Iškart įspėjo, kad mano pavardė įrašyta į sąrašą keleivių, kurie neįleidžiami į linijinius lėktuvus, skrendančius į JAV."

Amerikietis ne juokais sunerimo. Visai nenorėjo neterminuoto karantino Italijoje, jam rūpėjo kuo greičiau pasiekti specializuotą tuberkuliozės ligoninę Denveryje. Abu su žmona nuvyko į Prahą, iš ten išskrido į Monrealį (šitaip išvengė keleivių juodojo sąrašo). Skolintu automobiliu išvažiavo į Niujorką. Gegužės dvidešimt ketvirtą dieną kertant sieną A.Speakerio pasas sukėlė paniką. Kompiuterio ekrane pasirodė įspėjimas būtinai užsidėti kaukes ir kuo skubiausiai susisiekti su medicinos tarnybomis. Tačiau pasienietis praleido jaunavedžius, nes, kaip tvirtina, šie neatrodė ligoti. "Tas pasienietis jau nebeturės progos pakartoti panašios klaidos", - sarkastiškai ištarė JAV sienos apsaugos tarnybos atstovas spaudai. Iš Niujorko ligoninės CDC pervežė užkrėstąjį į Atlantą, o gegužės trisdešimt pirmąją į ligoninę Denveryje. Ten jį paguldė į izoliatorių privalomai stebėti ir laiko iki šiol. Valdžia šitaip nusprendė pirmą kartą nuo 1963 metų.

Žiniasklaidoje pasipylė kaltinimų srautas dėl ligonio, jo artimųjų ir jį globojusių gydytojų neatsakingumo. Intensyviai ieškoma lėktuvų keleivių ir įgulų, galėjusių turėti kontaktų su A.Speakeriu. Visiems išaiškintiems "dovanojami" tyrimai ir karantinas. Analizus teks dar kelis kartus kartoti artimiausiais mėnesiais. Kongresas kviečia pasiaiškinti visuomenės saugumo tarnybų atstovus, specialų pareiškimą dėl keliautojo su XDR paskelbia net Pasaulinė sveikatos organizacija.

Iki birželio vidurio emocinis įkaitis šiek tiek nuslūgo. Užsimezgė diskusijos dėl paciento teisių, visuomenės sveikatos apsaugos ir kaip neužsikrėsti džiova.

maketuoti atskirai

Tuberkuliozė lydi žmogų nuo mūsų pradžios. Ligos iškraipytų kaulų rasta priešistorinių gyvūnų ir žmonių griaučiuose. Veiksmingų vaistų atsirado tik prieš penkis dešimtmečius! Aštuntame dešimtmetyje atrodė, kad įstengsime ligą kontroliuoti. Pagerėjo higiena, gyvenimo lygis, turėjome skiepų ir veiksmingų antibiotikų. Ligą įveikti atrodė tik laiko klausimas. Tačiau taip tik atrodė.

1993 metais Pasaulinė sveikatos organizacija paskelbė tuberkuliozę (pirmąją ligą istorijoje) pasauline grėsme žmonijai. Šiandien kas trečias Žemės gyventojas užkrėstas mikroorganizmais Mycobacterium tuberculosis. 5-10 procentų jų išsivystys ryškūs džiovos simptomai ir tie žmonės taps rizika aplinkai.

Kosėdamas pacientas išmeta į orą milijonus bakterijų ir (statistiškai) užkrečia 10-15 asmenų. "Tačiau statistika nerodo realios grėsmės, - tvirtina profesorė Zofia Zwolska iš Tuberkuliozės ir plaučių ligų instituto Varšuvoje. - Neseniai vienoje Amerikos laivų statykloje vienas ligonis užkrėtė apie keturis šimtus bendradarbių. Dažniausiai studentas, mokytojas ar virėjas kontaktuoja su daugeliu asmenų. Užsikrėtęs jis kelia daug didesnę grėsmę kitiems. Juo labiau kad mūsų regione jau nėra sunkių tuberkuliozės formų, - pabrėžia profesorė Z.Zwolska. - Šiandien jau nemirštama nuo džiovos."

Tai iššūkis gydytojams, nes turi sugebėti atpažinti įtartinus simptomus faktiškai sveikam jaunam žmogui. Ir skirti jam specialius tyrimus. Į tuberkuliozės bacilas negalima nekreipti dėmesio. "Tai labai gyvybinga bakterija, - sako tyrinėtoja iš Tuberkuliozės instituto. - Ji apgaubta atspariu ląsteliniu apvalkalu iš mikolinių rūgščių ir kitų vaškuotų medžiagų. Ląstelės plėvelėje daug baltymų, kurie gali veikti kaip siurbliai, šalinantys iš bakterijos vidaus pasitaikančius toksinus. Arba padaro plėvelę nepralaidžią ir saugo nuo mikrobui žalingų veiksnių - pavyzdžiui, antibiotiko. Be to, tuberkuliozės bacilos geba slėptis imuninės sistemos ląstelėse, išvengdamos sunaikinimo. Netobuli yra ir mūsų kovos su tomis bakterijomis metodai. Stengiamasi uždaryti jas guzeliuose, iš kur būtų sunku pasklisti po visą organizmą. Bet iš ten sunku ir jas galutinai išnaikinti. Gali tūnoti daugelį metų, atakuodamos kai pasilpsta imuninė sistema."

Tuberkuliozės atgimimas

A.Speakerio atvejis akivaizdžiai parodo naują problemą kovojant su liga, didėjantį bacilų, atsparių antibiotikams, skaičių. Visai nedaug teturime vaistų kovoti su Mycobacterium tuberculiosis. Pats naujausias iš jų atrastas 1966 metais. Terapija trunka išties ilgai - norma pusmetis - tačiau vis daugiau bakterijų įveikia visus tuos preparatus. Tie mikroorganizmai vadinami MDR. Kasmet pasaulyje patvirtinama beveik pusė milijono užkrato tokiomis bacilomis atvejų. Ir kas tada? Tenka griebtis kito etapo vaistų kombinacijos. Jie suveikia, bet daro didesnį pašalinį poveikį ir užtęsia gydymą. "Standartinė šešių mėnesių terapija kainuoja apie 50 dolerių, - sako profesorė Z.Zwolska. - Kovos su atspariomis vaistams bakterijomis kaina - 20 tūkst. dolerių."

Gydytojai vis dažniau susiduria su ligoniais, užkrėstais bakterijomis, kurios atsparios ir antrojo etapo vaistams, t. y. XDR bacilomis. Pasaulinės sveikatos organizacijos pranešime nurodoma, jog

maždaug dvidešimtyje procentų ištirtų mėginių iš sergančiųjų tuberkulioze rasta MDR bakterijų, o jau dviejuose procentuose - itin atsparių XDR. "Lenkijoje jau turėjome aštuonis tokius atvejus, - prisimena profesorė Z.Zwolska. - Tai didžiulė problema, nes, manau, per artimiausią dešimtmetį neturėsime naujų antibiotikų. Vyksta tyrimai, o gydyti bandoma vaistais nuo raupsų (ligą sukelia kita Mycobacterium atmaina).

Mums nemalonu, kad atsparių bacilų pasirodymo statistikoje pirmauja Kinija ir buvusios SSRS šalys, tarp jų Latvija, Lietuva ir Estija. "Tai blogų gydymo standartų ir šiek tiek niekinamos pažiūros į ligą, kuri atrodė jau jau nugalėta, rezultatas, - nurodo Z.Zwolska. - Sovietų Sąjungoje būdavo raportuojama apie susirgimų skaičiaus laipsnišką mažėjimą (jeigu tuo galima tikėti), bet santvarkai ir ekonomikai žlugus padėtis drastiškai pablogėjo. Lenkijoje ne taip blogai, nors padėtis panaši."

Keliautojas kontratakuoja

Pasaulinių problemų fone A.Speakerio istorija atrodo smulkmena. Bet Amerikos medicinos įstaigų atmintyje ji tikrai išliks ilgai. Mat negandų persekiojamas jaunavedys yra... teisininkas, pacientų teisių gynimo specialistas!

"Kai pagaliau atsidūrėme Jungtinėse Valstijose ir pamatėme ką apie mus rašo laikraščiai, ką kalba per televiziją, susižvalgėme su žmona ir tarėme: "Jie nori perpjauti mums gerkles!" - sako A.Speakeris. Padarė pareiškimą, juo atsiprašė visų, kuriems galėjo kelti grėsmę būti užkrėstiems. Po to pradėjo kovą su valdžia. Jos atstovai tvirtino įspėję jį dėl rizikos kitiems.

"Mėgina suversti man kaltę, kad užtušuotų savo klaidas, - piktinasi A.Speakeris. - Matyt pamiršo, kad visą gyvenimą ginu sergančius žmones ir nesileisiu, kad liptų ant sprando man ir mano šeimai." Po to paviešino įrašytų telefono pokalbių su savo gydytojais fragmentus, kurie užtikrina jį, kad "neužkrečia" ir "nekelia niekam pavojaus". "Kodėl niekada mano akivaizdoje neužsidėdavo kaukių, niekada neįspėjo, kad galiu užkrėsti šeimos narius? - klausia garsiausias Amerikos džiovininkas. - Dabar man svarbiausia atgauti sveikatą. Bet ne tik tai. Noriu kuo greičiau grįžti prie savo darbo. Per tą laiką suformuota nuomonė, jog esu egoistas, tesirūpinąs savo interesais, - karčiai mintija A.Speakeris. - Pakirstas pasitikėjimas manimi. Privalau atsikovoti buvusį gyvenimą."

Klausimas, kiek tai kainuos oficialiajai Amerikai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"