Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Daktaras Džihadas

 
2011 08 20 0:00
A.al Zawahiri - arogantiškas, niršus ir kraštutinių pažiūrų žmogus.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
A.al Zawahiri - arogantiškas, niršus ir kraštutinių pažiūrų žmogus.
Užsienio spaudos nuotrauka

Teroro aktai, kuriuos suplanuodavo, beveik visada pavykdavo. Kaip ir tas didžiausias, į Pasaulio prekybos centrą. Šiandien Aymanas al Zawahiri vadovauja 'Al Qaedai'.

Egiptiečiui A.al Zawahiri neseniai sukako 60 metų. Jam net nereikėjo skelbti pareiškimų, kad tęs pirmtako Osamos bin Ladeno, gegužės pradžioje nušauto Amerikos komandosų, darbą. Teroristų pasaulėlyje jis jau keliolika metų buvo laikomas natūraliu lyderio įpėdiniu.

Ekstremizmo klystkeliai

Šešeriais metais už O.bin Ladeną vyresnis A.al Zawahiri, turintis chirurgo profesiją, panašiai kaip ir jo bendras kilęs iš viduriniosios klasės viršūnių. Tėvas, žymus Kairo gydytojas, buvo universiteto profesorius. Motina priklausė garsiam Azzanų klanui, iš kurio kilęs Abdelis Rahimas Pasha Azzamas, Arabų lygos pirmasis generalinis sekretorius. Jo senelis buvo prestižinio Al Azharo universiteto Kaire didysis šeichas.

Kaip klestinčios šeimos, turėjusios senas tradicijas, ainis galėjo tapti teroristu? Giminaičiai sako, kad Aymano metamorfozė buvo radikali ir vienos krypties - jis atsisakė Vakarų materialinių vertybių dėl Rytų dvasinių vertybių. O metamorfozės priežastis? Jų yra dvi. Pirmoji - Izraelio pergalė per 1967 metų karą su arabų šalimis. Ji labai sukrėtė A.al Zawahiri. Antroji - nepasitenkinimas tuo, kur link krypo Egiptas.

"Karalius Farukas parodė mums kelią į Vakarus, prezidentas Gamalis Nasseras - į socializmą. Viskas veltui. Kodėl mes, jaunieji, neturėjome pasirinkti tako, kuris veda Dievo link?" - tada klausė šešiolikmetis Aymanas.

Tako būta vingraus, vedančio ekstremizmo, o vėliau - teroro klystkeliais. Egipte A.al Zawahiri iš pradžių priklausė Musulmonų brolijai, paskui įkūrė "Islamo džihadą", labiausiai ekstremistinę organizaciją, kuri savo vėliavose įrašė negailestingą kovą "su netikėliais". Iš pradžių jis nekentė Jungtinių Valstijų ir Amerikos sąjungininko Anwaro Sadato režimo. Kai 1981 metais prezidentas A.Sadatas buvo nužudytas, pateko į kalėjimą, bet po trejų metų buvo paleistas trūkstant tiesioginių įrodymų, kad rengė sąmokslą. Kankinamas per tardymus palūžo ir išdavė vieną savo bičiulį. Tačiau teismo salėje vaidino nepalaužiamą kovotoją ir pro teisiamųjų narvo grotas angliškai aiškino žurnalistams: "Kuriame tikrą islamo frontą prieš sionizmą, komunizmą ir imperializmą! Mus nežmoniškai kankino! Niekada šito nepamiršime!" Vyriškiui apvaliais akiniais pritarė kalinių choras.

1984 metais A.al Zawahiri išėjo iš kalėjimo ir paliko gimtąją šalį, išvyko į Pakistaną. Prisidėjo prie jauno ir turtingo O.bin Ladeno iš Saudo Arabijos. Šis kūrė paramos centrą afganams, kovojantiems prieš Sovietų Sąjungą. Tokia buvo "Al Qaedos" pradžia.

A.al Zawahiri, kuris iš pradžių norėjo tik toliau priešintis režimui Kaire, labiausiai rūpėjo Osamos pinigai. O šis siekė kovoti ne su viena ar kita šalimi, bet sukurti pasaulinį džihadą, kurio pikčiausias priešas ir pagrindinis taikinys būtų Amerika. A.al Zawahiri atvyko į Pešavarą, Afganistaną, kad būtų arčiau O.bin Ladeno, nes greitai su juo susidraugavo. Netrukus paskelbė, esą Osamos pradėtas šventasis karas yra ir jo karas.

1998 metais kartu pasirašė "Al Qaedos" manifestą ir pranešė kuriantys Pasaulinį islamo fondą prieš žydus ir kryžiuočius. Paskui, tais pačiais 1998-aisiais, buvo surengti pasikėsinimai į JAV ambasadas Kenijoje ir Somalyje, o 2000 metais savižudžiai atakavo JAV karo laivą "Cole" Pietų Jemeno Adeno uoste. A.al Zawahiri jau tada visi laikė O.bin Ladeno finansuojamo teroristų tinklo svarbiausiu organizatoriumi.

Naujasis "emyras"

Per amerikiečių antskrydžius Afganistane po rugsėjo 11-osios teroro akto žuvo A.al Zawahiri žmona ir mažiausiai du iš šešių jo vaikų. Troškimas žudyti netikėlius dėl šventojo islamo įgavo dar didesnės jėgos ir motyvacijos - keršyti. Štai egiptiečio parengtos "Al Qaedos" strategijos fragmentas: "Amerikiečių ir žydų persekiojimas nėra neįmanomas dalykas. Kaip nėra neįmanoma užmušti jų kulka, peilio dūriu, bomba, kad ir metaliniu strypu."

Keliolika metų O.bin Ladenas ir A.al Zawahiri dviese vadovavo teroristų tinklui. Pirmasis ėjo idėjinio vadovo pareigas, antrasis prižiūrėjo teroro atakų vykdymą. Abu vienijo neapykanta Amerikai, Izraeliui ir jų vyriausybėms. A.al Zawahiri laikomas greitai mąstančiu teoretiku, puikiu organizatoriumi ir geru konspiratoriumi. Daugelis net mano, kad būtent jis, dar esant gyvam O.bin Ladenui, buvo tikrasis "Al Qaedos" lyderis.

"Tai Aymanas yra vadas, Osama - tik fasadas", - daug metų tvirtino žmonės iš jo aplinkos. Tačiau kiti mano, kad egiptiečiui trūksta charizmos. Esą A.al Zawahiri, skirtingai nei O.bin Ladenas, daugių daugiausia yra terorizmo biurokratas, todėl nesugebės motyvuoti ir suvienyti išsisklaidžiusių "Al Qaedos" pajėgų ir su ja susijusių grupių.

Buvęs JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas teigia, jog A.al Zawahiri paskyrimas nereiškia, kad "Al Qaeda" pasiryžusi toliau kovoti su Vakarais. Kokiu keliu žengs Aymano organizacija? "Mes rengiamės šventajam karui su agresoriais netikėliais ir kryžiuočiais iš JAV bei jų globotiniais iš Izraelio. Taip pat kovosime su šalių, kurios juos remia, valdžia. Reiškiame pritarimą arabų revoliucijoms Egipte, Tunise, Libijoje ir Maroke, raginame ir kitas islamo tautas versti korumpuotus režimus", - kalbama birželį paskelbtame pareiškime. "Al Qaeda" ilgai neišsakė savo nuomonės dėl arabų pavasario, ir tai, anot stebėtojų, galėjo reikšti teroristų tarpusavio nesutarimus vertinant įvykius tose valstybėse.

Naujajam "emyrui" bus nelengva. A.al Zawahiri turi daug priešų ir mažai draugų. Palestinietis Huthaifa Azzamas iš jo aplinkos apibūdina O.bin Ladeno įpėdinį kaip "arogantišką, niršų ir išskirtinai kraštutinių pažiūrų" asmenį, linkusį rietis net su tais žmonėmis, kurie jam pritaria. Aymanas tai aiškina pažeminimais, kuriuos patyrė kalėjime.

A.al Zawahiri raštai dvelkia šalčiu, be to, dažnai sunkiai suprantami. Musulmonų visuomenei, kaip išvedžioja jis savo svarbiausiame veikale "Riteriai su pranašo vėliava", reikia "išsilavinusio lyderio, pasirengusio kovoti ir turinčio patirties vadovauti, sugebančio vesti organizaciją per audras ir tornadus, nenuklystančio nuo pasirinkto kelio". Vaizdo įrašuose matome žmogų, kuris kalba lėtai ir neaiškiai, dažnai kartojasi, daro ilgas pauzes, savo arogancija kelia nemalonų įspūdį.

Vadas ar statistas?

Kita problema - A.al Zawahiri kilmė. Pasiturinčios Kairo šeimos įpėdinio vadovaujama "Al Qaeda" tampa egiptietiška organizacija. O dauguma svarbių jos veikėjų kilę iš turtingos Saudo Arabijos ir skurdaus Jemeno. O.bin Ladenas suleido "Al Qaedos" šaknis Arabijos pusiasalyje ir iš ten gaudavo daug finansinės paramos. Taigi A.al Zawahiri turės glaudžiai bendradarbiauti su tų šalių teroristais, nors šie juo nepasitiki. Kaip ir pats jais. Jeigu nesusiras tinkamo pavaduotojo, teroristų tinklo regioniniai centrai dar labiau atsiskirs nuo centro. Tada jam beliks statisto vaidmuo.

Terorizmo specialistai jau svarsto, ar tik "Al Qaeda" neįžengė į smukimo fazę. Jeigu taip ir bus, "Daktaras Džihadas" tikriausiai nepasiduos. Kaip ir Amerika nenusiramins, kol jo nelikviduos, panašiai kaip prieš kelis mėnesius likvidavo O.bin Ladeną. Už A.al Zawahiri galvą Vašingtonas pažadėjo 25 mln. dolerių premiją. Klausimas, ką dar iškrės pasauliui 21 "Al Qaedos" padalinys trisdešimtyje šalių vadovaujant A.al Zawahiri, lieka atviras.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"