Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Čia laidojami žmonės

 
2009 08 08 0:00
Arlingtono kapinėse jau ilsisi daugiau kaip pusė tūkstančio karių, žuvusių Irake ir Afganistane.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
Arlingtono kapinėse jau ilsisi daugiau kaip pusė tūkstančio karių, žuvusių Irake ir Afganistane.
Užsienio spaudos nuotrauka

Arlingtono kapinėse jau ilsisi daugiau kaip pusė tūkstančio karių, žuvusių Irake ir Afganistane. Kapinėse prie Vašingtono kasdien įvyksta 28 laidotuvės, bet kiekvienos yra išskirtinės.

Juos galima atskirti iš suplaktos žemės. Dar nespėjo suželti žolė, vietoje antkapių stūkso juodos lentelės su langeliu ir vidun įkištu popieriaus lapeliu: "Trevoras Jeremiah Johnsonas, jūrų pėstininkų seržantas, žuvęs 2009 metų balandžio 27, palaidotas 2009 metų gegužės 24 dieną." Gimęs Montanoje, žuvo Helmando provincijoje Afganistane. Buvo 23 metų.

"Juos vadiname "liūdesio būstais," - sako barzdotas karininkas informacijos biure, žemėlapyje apibrėždamas sektorius 54, 60, 166. Tuose trijuose būstuose kapinių centrinėje dalyje Amerika laidoja savo kareivius, žuvusius Irake ir Afganistane, savaime aišku, jeigu šeima to pageidauja. Dauguma artimųjų saviškius laidoja arčiau namų, civilinėse kapinėse arba valstijų kariniuose nekropoliuose. Bet Arlingtone ant Potomako kranto šiandien vis tiek ilsisi daugiausia kritusiųjų dviejuose pastaruosiuose karuose.

Ceremonialas iki smulkmenų

Arlingtone nėra takų. Niekas, išskyrus turistus, čia pėsčias nevaikšto - gedėtojai privažiuoja automobiliais iki pat "savojo" sektoriaus, laidotuvių būriai atvyksta juodais autobusais, skirtingais kiekvienai ginklo rūšiai. Nedera sakyti, kad kapinėse verda gyvenimas, bet judėjimas Arlingtone didelis. Kiek akys mato - vyksta dvejos laidotuvės, atokiau slenka sunkvežimis, gabenantis betoninius sarkofagus, o iš už aptvaro sklinda greitkelio Vašingtonas-Virdžinija gaudesys. Lyg to dar būtų maža, virš kapinių į dangų šauna lėktuvas, vienas iš daugelio, kurie dabar kyla iš netoliese esančio Vašingtono Reagano aerouosto.

Nepaisant to, atmosfera ant žemės iškilminga. Priešpriešiais šešetas šyvų arklių traukia juodą patrankos lafetą. Tarp medinių ratų pritvirtintas masyvus karstas, standžiai apvyniotas žvaigždėta vėliava. Karavanas pasuka į šoninę alėją ir kyla į kalvelę link gedinčiųjų, susibūrusių po pastogėle. Greta jų stovi vėliavnešys su palyda, iš kitos pusės orkestras. Už kelių kapų eilių sustingusi garbės sargybos kuopa, dar toliau vienišas trimitininkas. Visi paradinėmis uniformomis, įsitempę kaip styga. Ceremonialas numatytas iki smulkmenų, surašytas iki mažiausio delno judesio lankstant vėliavą. Ir surepetuotas per nesuskaičiuojamas laidotuves.

Dauguma palaidotųjų - Antrojo pasaulinio, Korėjos ir Vietnamo karų veteranai. Teisę būti palaidotam sostinėje turi kiekvienas Amerikos kareivis, kuris garbingai baigė tarnybą - garbingai, jeigu žuvo fronte arba buvo perkeltas į rezervą. Vieta Arlingtone priklauso ir kareivio žmonoms, nepriklausomai nuo jų skaičiaus, bet su sąlyga, kad neištekėjo dar kartą po jo mirties. Nacionalinėse kapinėse taip pat laidojami prezidentai, gynybos sekretoriai, JAV Aukščiausiojo Teismo teisėjai ir žymios asmenybės. Čia ilsisi ir prezidentas Johnas F.Kenedy, ir kosminio erdvėlaivio "Challenger" įgula.

Kai karstas atvežamas prie kapo, šeši kareiviai perneša jį nuo platformos ant katafalko ir užtiesia vėliava. Karo kapelionas atlieka trumpas apeigas, po to vadas duoda ženklą šauliams. Ore drioksteli trys garbės salvės, po jų pasigirsta rami trimito gaida. Tuo metu sargyba prie karsto sulanksto vėliavą, vadas daro karišką sukinį ir perduoda trikampį ryšulėlį žmonai arba tėvams tardamas: "Jungtinių Amerikos Valstijų armijos vardu turiu didelę garbę perduoti jums šią vėliavą. Tebūna ji tautos dėkingumo simbolis už tarnybą, kurią jūsų brangiausiasis pašventė mūsų šaliai ir mūsų vėliavai."

Iki praėjusių metų pabaigos visas pagerbimo ceremonialas būdavo vykdomas tik aukšto rango karininkams - daugumos kareivių artimieji turėdavo tenkintis kapelionu, salve ir trimitininku. Nuo sausio pirmosios laidotuvės su lafetu, orkestru ir vėliavnešiais skiriamos visiems žuvusiems mūšio lauke, net ir eiliniams. Lafetus ir arklius pristato Senoji gvardija (iš netoliese esančio Fort Myer Virdžinijos valstijoje) - ta pati, kuri šaudo iš patrankų vykstant prezidento inauguracijai. Raitelių būrys nedaro nieko kito, tik vežioja karstus. Pasirengimai - arklių plovimas, uniformų valymas ir pakinktų blizginimas - kareiviams vidutiniškai užima penkias valandas kasdien.

Žmonos - antkapio užpakalinėje pusėje

Iki pilietinio karo kitame Potomako krante dunksančios kalvos priklausė garsaus generolo Roberto E.Lee žmonai. Kapinės tikriausiai būtų buvusios įkurtos kur nors kitur, jeigu R.Lee 1861 metais nebūtų atsisakęs paklusti Abrahamui Lincolnui ir ėmęsis vadovauti Virdžinijos armijai, kuri prisijungė prie konfederatų. Laikui bėgant generolas tapo visos pietiečių kariuomenės vadu, o A.Lincolnas, norėdamas sukliudyti jam grįžti į sostinę, įsakė konfiskuoti Arlingtono Mansion dvarą, o daržuose įkurti kapines žuvusiesiems Šiaurės Amerikos kareiviams, nes jiems laidoti jau trūko vietos Vašingtono kapinėse. Antrojo pasaulinio karo metais šalia išaugo Pentagonas.

Dabar 640 akrų (2,53 kvadratinių kilometrų) plote ilsisi 320 tūkstančių kareivių. Kasmet prisideda 6400 naujų kapų. Tik čia, vietoje, matyti Amerikos karų proporcijos. Irakas ir Afganistanas - tai nedideli sklypeliai palyginti su Vietnamo karo kapų laukais ir Antrojo pasaulinio karo kalvomis. Be pastarųjų karų Arlingtone dar yra vietos būsimiesiems - ketvirtadalis kapinių tuščia. Vėliavos Arlingtone didžiąją dienos dalį plazda nuo pusės stiebų, iki viršūnės jos pakyla tik praslinkus pusvalandžiui po paskutinio laidojimo.

Kapinių tyloje Amerika savo žuvusiesiems atiduoda visą deramą pagarbą, bet viešai rodyti karo kainą (žmogišką) iki neseno laiko buvo draudžiama. Dar pernai galiojo draudimas filmuoti laidotuves Arlingtone ir griežtai kontroliuotas draudimas fotografuoti karstus, skraidinamus iš Irako ir Afganistano į Doverio aviacijos bazę Delavaro valstijoje. Dangstydamasi kareivių garbės ir artimųjų ramybės saugojimu, JAV vyriausybė darė viską, kad amerikiečiai nesuvoktų aukų skaičiaus. Turbūt dėl tos pačios priežasties "liūdesio būstai" Arlingtone nėra aiškiai pažymėti, o turistai į juos nepatenka.

Daug garbės, daug drausmės

Iš pirmo žvilgsnio jie niekuo nesiskiria vieni nuo kitų. Tik įsižiūrėjusi akis fiksuoja smulkius skirtumus. Korėjos ir Vietnamo veteranų antkapiai dažnai aprašinėti ne tik iš priekio, bet ir iš antrosios pusės, kur surašytos sutuoktinių pavardės. Irake ir Afganistane žuvusiųjų antkapiuose įrašai tik iš vienos pusės. "Uday Singhas, JAV armijos seržantas, 1982-2003, operacija "Irako laisvė." Virš pavardės bažnytinė taurė, Kristaus bažnyčios simbolis, vienas iš 39 religijų ir tikėjimų simbolių, leidžiamų kapinių reglamento. Prie pat žolės kartais žybteli prierašas: "Mylimas vyras ir tėvas."

Tolimesnėse eilėse galima sutikti žuvusiųjų artimųjų ir draugų. Azijietiškų bruožų moteris rauda sūnaus, dvi jaunos merginos neša gėlių ant brolio kapo, vidutinio amžiaus vyriškis stovi prie ginklo draugo kapo. Atvažiavo iš Niujorko. Išgirdęs trimito garsą išsitiesia ir saliutuoja. Jų žuvusieji turėjo būti palaidoti prieš du-tris mėnesius, nes antkapiai jau su pavardėmis, o kapai užžėlę žole. Prie naujausiųjų stovas su pavardžių sąrašu ir kapų nurodymais. Kortelės uždengtos nuo lietaus. Šalia, ant vejos, pastogėlė ant važiuoklės, lengvai perstumiama, kai užsipildo eilė.

Palaidojimas Arlingtone - garbė, bet ir griežta artimųjų drausmė. Antkapiai turi būti vienodi nuo eilinio iki generolo, ant kapų negalima sodinti augalų ar statyti žvakių, vainikai leidžiami tik per šventes, o bet kokios dekoracijos, išskyrus gėles, šalinamos. Trys paskutinės eilės dar papuoštos plastikinėmis rožėmis ir vėliavėlėmis, bet tolimesnės jau susilieja su aplinka. Irakas susilieja su Korėja, Helmandas su Normandija, nauji karai pereina į senuosius. Šaukimas į žuvusiųjų armiją tebevyksta.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"