Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Butano "karalius drakonas" vedė ir karaliene karūnavo nekilmingą pavaldinę

 
2011 10 13 14:54

Butano karalius ketvirtadienį per spalvingą ceremoniją šalies švenčiausiame vienuolyne-tvirtovėje vedė savo nekilmingą pavaldinę - 10-čia metų jaunesnę studentę, kuria daug kas žavisi dėl jos grožio ir poveikio įsimylėjusiam monarchui.

31 metų karaliaus Jigme Khesaro Namgyelo Wangchucko ir oro linijų piloto dukters Jetsun Pemos jungtuvių ceremonija pademonstravo turtingą budistinę šios atokios ir izoliuotos valstybės kultūrą.

Įtvirtintame XVII amžiaus vienuolyne, kuris buvo pasirinktas šia proga, baigiantis ritualams, smilkalų dūmų debesyje ir vienuoliams rečitatyvu skaitant šventuosius tekstus, itin populiarus karalius karūnavo savo karalienę.

Jigme Khesaras Namgyalas Wangchuckas su Juodvarnio karūna nužengė nuo auksinio sosto priešais didžiulę Budos statulą uždėti mažesnės, šilko brokato karūnos ant savo nuotakos galvos. Tada nuotaka kaip naujoji šalies karalienė užėmė savo vietą šalia jo.

Iškilmės prasidėjo 8 val. 20 min. - karališkosios šeimos astrologų nustatytu laiku. Karalius, apsisiautęs karališkąja geltona mantija, įžengė į senojoje sostinėje Punakhoje esančio vienuolyno kiemą ir užlipo aukštais jo laiptais. Po kelių minučių raudonais drabužiais vilkinčių vienuolių ir vėliavnešių procesijos gale, per medinį tiltą virš plačios, mėlynos upės tvirtovės papėdėje, atvyko karaliaus nuotaka.

Per jungtuves 21 metų Jetsun Pema vilkėjo įmantriai išaustą aukso, raudonos ir juodos spalvų drabužį.

Vienuolyno viduje vyriausiasis šalies dvasininkas Džė Khenpas, arba Dharmaradža, kuris vadovavo jungtuvų ceremonijoms, priešais didžiulį gobeleną, kuriame pavaizduotas Butano įkūrėjas, 17-ajame amžiuje gyvenęs karalius-vienuolis Zhabdrungo, atliko poros apvalymo apeigas.

Tada pora nuėjo į šventovę, kur vykusią ceremoniją tiesiogiai transliavo šalies televizija, neparodžiusi tik tų kelių minučių, kai karalius, jo tėvas ir Džė Khenpas, įžengė į šventą Zhabdrungo kapą, kur įleidžiami tik jie.

Po to karaliaus tėvas įteikė nuotakai penkių spalvų šalikus, simbolizuojančius palaiminimus iš Zhabdrungo kapo.

Nuotaka nedrąsiai prisiartino prie karaliaus sosto su aukso taure, pripildyta amritos, amžinojo gyvenimo nektaro. Jiedu kelias sekundes drauge palaikė taurę, o tada karalius išgėrė iš jos amritą.

Karalius, kurio Juodvarnio karūnoje pavaizduota šio paukščio gynėjo galva, nužengė nuo sosto ir uždėjo nuotakai mažesnę karūną. Jai užėmus karalienės vietą, vienuoliai jaunavedžius pagerbė tradicine trimitų ir būgnų muzika.

Džė Khenpas karališkajai porai padovanojo veidrodį, varškės, žolės ir kriauklę, kurie simbolizuoja ilgaamžiškumo, išminties, tyrumo palaiminimus ir kitus gerus palinkėjimus.

Druk Gyalpo, arba "karalius drakonas", kuris yra baigęs Oksfordo universitetą, valdžios įgaliojimus šioje Himalajų šalyje perėmė 2008 metais.

"Nuo pat tos dienos, kai karalius paskelbė apie savo vestuves, nepaprastai džiaugiamės", - atvykęs į vienuolyną, įsikūrusį prie dviejų upių santakos ir apsuptą rūke skendinčių kalnų, žurnalistams sakė parlamentaras Jagaras Dorji.

"Ši santuoka užtikrina karališkosios šeimos tęstinumą", - pridūrė jis.

Jungtuvių ceremonijomis prasidėjo tris dienas miestuose ir kaimuose truksiančios šventės su šokiais, dainomis ir alkoholiu.

Iki 1999 metų Butane, kuriame gyvena 700 tūkst. žmonių, buvo uždraustos užsienio televizijos; ši šalis yra vienintelė pasaulyje, kurios vyriausybė savo žmonėms siekia ne ekonomikos augimo, o "bendrosios nacionalinės laimės".

"Galite būti tikri, kad mūsų laimė didėja", - juokavo Karma Tshiteemas. Jis vadovauja Bendrosios nacionalinės laimės komisijai, kuri tikrina vyriausybės politiką ir siekia užtikrinti, kad ji didintų piliečių psichologinę gerovę.

"Tai didi diena visiems butaniečiams, - sostinėje Timpu sakė 32 metų namų šeimininkė Tshering Lhamo. - Vis myli karalių, o mano karta anksčiau niekada nematė karališkųjų vestuvių".

Po ceremonijos naujoji karalienė su vyru, kuris yra jau penktasis tos pačios paveldėtojų eilės, šalį valdančios pastaruosius 100 metų, monarchas, per viešą renginį pasveikins susirinkusias minias.

Klajokliai, kurie didžiąją metų dalį aukštai kalnuose gano savo gyvulius, šia proga nusileido į slėnį ir drauge su kitais žmonėmis laukė prie kelio, kuriuo anksti ketvirtadienį atvyko karališkoji pora.

Saugumas buvo sustiprintas - telefono ryšys buvo blokuojamas, o policija griežtai kontroliavo automobilius didelėje teritorijoje aplink vienuolyną.

Pirmadienį viename pasienio su Indija miestelyje sprogo dvi nedidelės bombos; per sprogimus žuvo keturi žmonės. Atsakomybę už šį išpuolį prisiėmė Nepale įsikūrusi sukilėlių grupuotė, kovojanti už Butane gyvenančių nepaliečių teises.

Karalius, kuris kartais pasikviečia savo pavaldinius arbatos, pageidavo paprastos ir tradicinės ceremonijos. Nebuvo pakviesta jokių svarbių pareigūnų ar karališkųjų asmenų iš užsienio.

Gegužę paskelbtas pranešimas apie būsimas karališkąsias vestuves sudaužė ne vieną širdį - "žavusis Himalajų princas" turėjo daug gerbėjų. Kartą per kelionę į Tailandą retai užsienyje besilankantį karalių apspito verkiančių paauglių būrys.

Naująją karalienę nedaug kas gerai pažįsta; apie ją skelbiama nedaug - kad ji gerai varžydavosi krepšinio aikštelėje ir kad yra nepaprastai graži.

Kai kas žinoma ir apie jos jaunystės metus - Pema, kuri per itin simbolinę jungtuvių ceremoniją, kaip atrodė, dažnai jaudinosi, studijavo Londone ir aistringai mėgsta tapybą bei vaizduojamąjį meną.

Butano karališkajai šeimai priskiriami nuopelnai dėl šalies, kurią anksčiau draskė karas, stabilumo ir nepriklausomybės tokių gigantiškų valstybių, kaip Indija ir Kinija, kaimynystėje.

Butanas, kuris niekada nebuvo kolonizuotas, šimtmečius gyveno paties pasirinktos izoliacijos sąlygomis ir vis dar nepatikliai vertina įtaką iš išorės bei globalizacijos poveikį.

Šioje šalyje iki 7-ojo dešimtmečio nebuvo kelių ir valiutos, o masiniam turizmui Butanas priešinasi iki šiol. Užsienio turistai skatinami keliauti grupėmis su oficialiais gidais ir moka iki 200 JAV dolerių per dieną.

Karališkųjų vestuvių šalyje nebuvo nuo 1988 metų, kai ketvirtasis karalius surengė ceremoniją su savo keturiomis žmonomis - keturiomis seserimis, kurias buvo neoficialiai vedęs daug anksčiau. Dabartinis karalius sako, kad turės tik vieną žmoną, tad šalis kitos tokios ceremonijos turbūt dar ilgai nematys.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"