Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Bilietas į gamtą

 
2016 12 29 6:00
Pastaraisiais metais parkuose pastatyta daug naujų apžvalgos bokštų. Nuo Merkinės bokšto atsiveria Nemuno vingis.
Pastaraisiais metais parkuose pastatyta daug naujų apžvalgos bokštų. Nuo Merkinės bokšto atsiveria Nemuno vingis. Šarūno Mičiulio nuotrauka

Saugomos Lietuvos teritorijos – nacionaliniai, regioniniai parkai, draustiniai, rezervatai – patys gražiausi šalies kampeliai. Jie sudaro apie 16 proc. Lietuvos ploto. Apžvelgdamas besibaigiančius metus Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) vadovas Albertas Stanislovaitis pasakojo, kad parkai sulaukia vis daugiau lankytojų ir nieko jau nestebina gamtosaugininkų prašymas nusipirkti bilietą į gamtą – paremti saugomas teritorijas.

Šiemet nacionaliniai parkai minėjo savo 25-metį, o 2017 metais tokį pat jubiliejų švęs regioniniai parkai. 30 regioninių parkų buvo įsteigti 1992 metais. Tada buvo susirūpinta gražiausių gamtos vietovių išlikimu, apsauga nuo suniokojimo, statybų ribojant ūkinę veiklą, sudarant geresnes sąlygas žvėrims, paukščiams ir augalams, pasirūpinant galimybe juose poilsiauti.

Prižiūrėti teks be ES lėšų

Parkų darbuotojai per 25 metus padarė daug: sutvarkyta ir lankyti pritaikyta daug vietovių, įrengti pažintiniai takai, stendai, poilsio gamtoje aikštelės, sutvarkyti piliakalniai, gražiausioms vietovėms apžvelgti pastatyti bokštai, saugomų teritorijų vertybės visuomenei pristatomos moderniuose lankytojų centruose. Todėl žmonės, laisvalaikiu plūstantys į gamtą, lankantys nacionalinių ir regioninių parkų išpopuliarintus įdomius gamtos objektus, jau supranta, kad ir patiems svarbu prisidėti prie jų išsaugojimo. Tuo labiau kad už Europos Sąjungos (ES) pinigus sutvarkytas teritorijas išlaikyti, prižiūrėti ir remontuoti greitai reikės vietinėmis lėšomis.

Kaip pasakojo A. Stanislovaitis, saugomose teritorijose nuo 2015 metų gegužės įteisintus valstybinių parkų lankytojo bilietus dauguma žmonių perka nediskutuodami. „Tikrai pastebėjome, kad gana geranoriškai juos įsigyja. Ekologinio mąstymo žmonės noriau prisideda prie saugomų teritorijų puoselėjimo. Gal dėl to, kad mato, kiek jau padaryta“, – sakė direktorius. Šios lėšos patenka į atskirą sąskaitą, o tada vėl sugrįžta į saugomas teritorijas – naudojama toms parkų reikmėms, kurios nefinansuojamos iš biudžeto. Už jas atnaujinami takai, stendai, tvarkoma aplinka. Nes daug ką parkuose įrengus už ES lėšas vėliau jų priežiūrai pinigų neskiriama. Lėšas galima ir kaupti, tada įrengti naujus objektus.

Lankytojų bilietai populiarėja

„Šiemet parkų lankytojai, savanoriškai įsigiję bilietus, saugomas teritorijas parėmė apie 300 tūkst. eurų. Parkų darbuotojai visą sezoną veda ir įvairias mokamas ekskursijas, žygius po gamtą. Tad iš viso lėšų uždirbta apie 600 tūkst. eurų“, – sakė A. Stanislovaitis. Žygiai po gamtą su puikiai savo apylinkes pažįstančiu parko gamtininku jau tapo smagia moksleivių pramoga. Pavyzdžiui, Žemaitijoje jau ne pirmus metus abiturientų klasės mokyklos baigimą pažymi perbrisdamos per Sietuvos kūlgrindą. Po kai kurias pelkes rengiami žiemos žygiai slidėmis – apčiuožiama tomis vietomis, kurios vasarą būna nepereinamos.

Iš biudžeto metams parkų priežiūrai skiriama 430 tūkst. eurų. Direkcijų yra 34, tad kiekvienai tenka maždaug po 12 tūkst. eurų (kas mėnesį – tūkstantis). Už tokias lėšas reikia išlaikyti lankytojų centrus, sumokėti už elektrą, šildymą, automobilių degalus, draudimą. Tad galima įsivaizduoti, kad lankomų objektų priežiūrai iš šių lėšų beveik nieko nelieka. O žmonėms smagu gamtoje rasti ir suoliuką, ir pavėsinę, ir įrengtą laužavietę, laiptus į piliakalnį ar medinį taką virš pelkės. Todėl dabar gamtininkai tikisi, kad tai įrengti ar suremontuoti galės iš neseniai įteisintų parkų lankytojo bilietų.

Deja, pasitaiko ir vandalizmo atvejų. Iš kai kurių poilsiaviečių dingsta mediniai stalai, suoliukai. Kai kur jie tiesiog čia pat sukapoti ir palikti. Pasak A. Stanislovaičio, daugiausia tokio vandalizmo atvejų pasitaiko Kauno rajone. O Neries regioniniame parke jau senokai siaučia primityvūs, piktybiški euroskeptikai: informaciniuose stenduose peiliu išpjaustyti ES ženklai ir angliški užrašai.

Parkų darbuotojai patenkinti, kad jų iniciatyva pastatytus apžvalgos bokštus vėliau mielai perima savivaldybės. Kol kas jie nauji, bet ateityje reikės ir paremontuoti. „Savivaldybės supranta, kad tai joms naudingi turistų traukos centrai, todėl mielai sutinka jais rūpintis, prižiūrėti“, – teigė A. Stanislovaitis. Jo duomenimis, daugiausia lėšų už lankytojo bilietus surinko Aukštaitijos ir Kuršių nerijos nacionalinių parkų direkcijos, Anykščių, Krekenavos ir Žagarės regioniniai parkai. Vis dar neslūgsta susidomėjimas Anykščių medžių lajų taku, čia parduodamus bilietus žmonės noriai perka, jų čia ir parduodama daugiausia. „Svarstome galimybę įdiegti naujovę – kad grynųjų pinigų gamtoje neturintys lankytojai galėtų bilietą įsigyti išsiuntę SMS žinutę“, – pridūrė A. Stanislovaitis.

Dieveniškių istorinio regioninio parko direkcija už surinktas lėšas šiemet sutvarkė gamtos paveldo objektą – Grybiškių ąžuolą. Aukštaitijos nacionaliniame parke už šias lėšas sutvarkyta Ladakalnio apžvalgos aikštelė, Ginučių vandens malūno užtvankos tiltas. Kuršių nerijos nacionaliniame parke buvo įrengta Garsų gaudyklė, skirta lankytojams klausytis miško garsų. Gražutės regioninio parko direkcija lėšas panaudojo Šavašos pažintiniam takui atnaujinti. Kauno marių regioniniame parke pakeistos supuvusios Arlaviškių pažintinio tako lentos, turėklai, pastatytas naujas tiltelis. Varnių regioniniame parke suremontuotas Debesnų pelkės botaninis takas. Krekenavos regioninio parko direkcija įrengė lauko tualetą prie Pojūčių tako, taip pat dalį lėšų skyrė apžvalgos bokšto priežiūrai – lynų mazgų ir stiebo vertikalumo kontrolei. Rambyno regioninio parko direkcija už surinktas lėšas išleido informacinį leidinį „Rambynas“. Kai kurios kitos direkcijos taip pat dalį lėšų skyrė gamtosauginiam švietimui bei visuomeniniams renginiams.

Nors lankytojo bilietų yra visokių (vieno mėnesio bilietas lankantis viename parke kainuoja 5 eurus, visuose parkuose – 10 eurų, metinis bilietas – 20 eurų, metinis šeimos – 25 eurai), daugiausia nupirkta vienkartinių bilietų po vieną eurą. Bilietus galima įsigyti parkų direkcijose, lankytojų centruose, per įvairius renginius, rekreacinėse vietose ir poilsiavietėse.

Išsaugota gamta priklauso visiems

Kaip pasakojo VSTT direktoriaus vyriausioji patarėja Rūta Baškytė, ateinančiais metais, kai regioniniai parkai minės savo gyvavimo 25-metį, Rumšiškėse visuomenei bus surengta šventė „Regioninių parkų vertybės visuomenei“. Pasak R. Baškytės, nors visų regioninių parkų tikslas yra vienas, bet kiekvienas jų yra išskirtinis. Visi parkai pristatys savo įdomiausias vietas, traukos taškus, pasidalys tuo, kuo verta džiaugtis.

Parkų darbuotojai tokiais renginiais šviečia visuomenę, siekia priminti, jog išsaugota gamta priklauso visiems. Kuo labiau žmonės tai įsisąmonins, tuo labiau visiems norėsis ją saugoti ir tausoti, paremti. Susipažinti su saugomų teritorijų vertybėmis galima parkų lankytojų centruose. Kol kas lankytojų centro neturi tik Kuršių nerijos nacionalinis parkas, bet jau ateinančiais metais jis bus pastatytas Juodkrantėje. Filialas veiks Smiltynėje. Dar viena naujovė, kaip pasakojo R. Baškytė, kitais metais bus tvarkomi kraštovaizdžių kompleksai – kad lankytojai pamatytų unikalių vietovių visumą.

Dažnai žmonės paburnoja dėl griežtesnių sąlygų parkuose, neleistinų statybų ar panašiai. Tačiau kai išsiruošiame atostogauti, paiškylauti ar tiesiog akis paganyti, visi tik ir ieškome civilizacijos nepaliestų plotų, gamtos grožio, tylos ir ramybės. Tada tikrai nenorime keliauti patvoriais ar statybvietėmis, šiukšlių ar padangų primėtytais miškais. Todėl gindami viešąjį interesą gamtininkai visada turi ką veikti. „Pačiai gamtai apsiginti yra sunkiau“, – sakė A. Stanislovaitis.

30 perliukų

VSTT kitais metais tęs Šimtmečio kelionių konkursą. Šiemet keliautojai lankė nacionalinius parkus, 2017-aisiais bus kviečiami lankyti regioninius parkus. Aktyviausių ir visus objektus aplankiusių keliautojų lauks prizai. Iš lankomų objektų sudarytas regioninių parkų TOP 30, kurį ateinančiais metais siūloma aplankyti:

1. Anykščių regioniniame parke – Anykščių šilelį.

2. Asvejos regioniniame parke – Jurkiškio upelio pažintinį taką.

3. Aukštadvario regioniniame parke – Velnio duobę.

4. Biržų regioniniame parke – Kirkilų ežerėlius (nuo apžvalgos bokšto).

5. Dieveniškių istoriniame regioniniame parke – lankytojų ekspoziciją „Etnokultūros paveldas“.

6. Dubysos regioniniame parke – Dubysos slėnį ties Lyduvėnų tiltu.

7. Gražutės regioniniame parke – Luodžio ežerą (Salako pažintinį taką).

8. Kauno marių regioniniame parke – Arlaviškių kadagių slėnį.

9. Krekenavos regioniniame parke – Nevėžio slėnį (Pojūčių taką).

10. Kurtuvėnų regioniniame parke – Svilės šaltinius.

11. Labanoro regioniniame parke – Labanoro girią (nuo Mindūnų apžvalgos bokšto).

12. Metelių regioniniame parke – Dusios ežerą ir lankytojų centrą.

13. Nemuno deltos regioniniame parke – Aukštumalos pelkę.

14. Nemuno kilpų regioniniame parke – Nemuną nuo Balbieriškio atodangos.

15. Neries regioniniame parke – Bradeliškių piliakalnį.

16. Pagramančio regioniniame parke – Akmenos upę su rėvomis.

17. Pajūrio regioniniame parke – Olandų Kepurės skardį.

18. Panemunių regioniniame parke – Žemosios Panemunės piliakalnį.

19. Pavilnių regioniniame parke – Pūčkorių atodangą.

20. Rambyno regioniniame parke – Rambyno kalną.

21. Salantų regioniniame parke – Šauklių riedulyną.

22. Sartų regioniniame parke – Sartų ežerą.

23. Sirvėtos regioniniame parke – Kačėniškės pilikalnį.

24. Tytuvėnų regioniniame parke – Akmenų rūžos pažintinį taką.

25. Varnių regioniniame parke – Šatrijos kalną.

26. Veisiejų regioniniame parke – Snaigyno ežerą (nuo apžvalgos bokšto).

27. Ventos regioniniame parke – Jurakalnį.

28. Verkių regioniniame parke – Žaliuosius ežerus.

29. Vištyčio regioniniame parke – Vištyčio piliakalnį.

30. Žagarės regioniniame parke – Žagarės dolomitų atodangą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"