Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Atmintinė keliautojams

 
2015 07 17 9:34
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Vasara – atostogų metas. Norisi, kad atostogų netemdytų rūpesčiai. Tačiau planuojant keliones ar viešint užsienio valstybėje, gali kilti daugybė klausimų. Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje dalinasi patarimais planuojantiems keliones žemyne ir už jo ribų. 

Kur kreiptis, jei prireikia skubios pagalbos?

Greitajai pagalbai, ugniagesiams arba policijai iškviesti skambinkite numeriu 112. Kad ir kurioje ES šalyje būtumėte, skambučiai šiuo numeriu yra nemokami.

Dingus vaikui pagalbos galima kreiptis numeriu 116 000.

Keliauju į tokias pasaulio šalis, kur nėra mano šalies ambasados ar konsulato. Kur kreiptis, jei prireiktų pagalbos?

Kasmet beveik 7 mln. ES piliečių persikelia gyventi arba keliauja už ES ribų, kur nėra jų šalies atstovybės.

Bet kurios ES valstybės narės pilietis yra ir ES pilietis, turintis teisę į konsulinę pagalbą ES nepriklausančiose šalyse, net jei jo šalies atstovybės ten nėra. Jei, pavyzdžiui, jus suėmė, patyrėte sunkią avariją ar pametėte svarbius dokumentus, galite kreiptis į bet kurios ES valstybės narės konsulatą ar ambasadą.

Be to, turite teisę į pagalbą įvykus krizei – ES valstybės narės privalo padėti evakuotis visų ES šalių piliečiams taip pat, kaip savo piliečiams. Informacija apie atstovavimą atitinkamoms šalims valstybėse, į kurias ketinate keliauti, pateikiama Europos Komisijos konsulinės apsaugos interneto svetainėje.

Ką daryti, jei užsienyje prireikia gydytojo pagalbos?

Jei keliaudami ES šalyje, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ar Šveicarijoje susirgsite ar susižeisite, turite teisę į būtinąją sveikatos priežiūrą laikino buvimo užsienyje metu. Tam reikia su savimi turėti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK). Gydymas valstybinėje sveikatos priežiūros sistemoje jums bus suteiktas tokiomis pat sąlygomis ir kainomis, kaip ir asmenims, apdraustiems toje šalyje, kurioje keliaujate. Tad prieš leisdamiesi į kelionę nepamirškite paprašyti šios kortelės. Ją nemokamai išduos jūsų šalies sveikatos draudimo įstaiga.

Jei norite turėti skubios pagalbos telefono numerius, kurių gali prireikti, ar gauti daugiau informacijos apie kompensuojamą gydymą ir jo kainas, taip pat į ką kreiptis pametus kortelę, parsisiųsdinkite specialią išmaniojo telefono programėlę. Programėlė veikia 25 kalbomis ir negali būti naudojama vietoj ESDK.

Jei sergate lėtine liga ir keliaudami užsienyje turite vartoti vaistus, prieš išvykdami paprašykite savo gydytojo išrašyti receptą, kuris galiotų ir užsienyje.

Įsigijau kelionės paslaugų paketą, tačiau organizatorius bankrutavo. Ar galiu atgauti savo pinigus?

Kelionių paketų direktyva, kuria ginamos Europos vartotojų teisės, reglamentuojami kelionės paslaugų paketai, kuriuos sudaro bent du iš šių dalykų: transporto paslaugos, apgyvendinimo paslaugos, automobilio nuomos paslaugos.

ES taisyklėmis užtikrinamos svarbiausios vartotojų, įsigijusių kelionės paslaugų paketą, teisės. Tai, be kita ko, teisė gauti visą informaciją prieš sumokant už paslaugų paketą, teisė perleisti užsakymą kitam asmeniui, jei kelionę įsigijęs asmuo į ją vykti negali, teisė į pinigų grąžinimą ir repatriaciją organizatoriaus bankroto atveju.

Ko reikėtų nepamiršti, jei už kelionę mokama kreditu?

Jei ką nors perkate kreditan, jūsų teisės užtikrinamos ES Vartojimo kredito direktyva. Svarbiausios yra penkios iš jų:

1) Vartojimo kredito reklama turi būti skaidri ir lengvai suprantama.

2) Prieš pasirašydami sutartį turėtumėte gauti pakankamai informacijos, kad galėtumėte palyginti įvairius pasiūlymus.

3) Pasirašę sutartį, turite gauti vieną jos egzempliorių.

4) Per 14 dienų galite persigalvoti ir atsisakyti sutarties.

5) Turi būti sudaryta galimybė grąžinti kreditą anksčiau, nei numatyta, sumokėjus adekvačią kompensaciją.

Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Ką daryti, jei atidedamas ar atšaukiamas lėktuvo, traukinio, autobuso ar kelto reisas?

Europos Komisijos iniciatyva ES tapo pirmąja teritorija pasaulyje, kurioje užtikrintos visų rūšių transporto keleivių teisės. Pagal ES taisykles, jei jūsų kelionė atidedama, transporto įmonė turi suteikti jums pakankamai informacijos ir pagalbą. Tam tikromis aplinkybėmis galite įgyti teisę į kompensaciją. Jei kelionė atšaukiama ir tenka nakvoti viešbutyje nepasiekus galutinio kelionės tikslo, transporto įmonė turėtų už jį užmokėti. Prieš keliaudami sužinokite, kaip reikalauti to, kas jums priklauso, – atsisiųskite taikomąją programą „Your Passenger Rights“ („Keleivių teisės visada po ranka“). Ji veikia išmaniuosiuose telefonuose su operacinėmis sistemomis Google Android, iPhone, iPad ir Windows Phone.

Kokios mano, kaip keleivio, teisės, jei turiu negalią?

ES keleivių teisės gina po ES keliaujančius neįgalius ir riboto judumo asmenis nuo diskriminacijos. Jų teisės naudotis transportu yra tokios pačios kaip ir kitų piliečių.

Ar man reikia tarptautinio vairuotojo pažymėjimo, jei vairuoju nuosavą ar išsinuomotą automobilį kitoje ES valstybėje narėje? Ar kelių eismo taisyklės panašios kaip mano šalyje?

Bet kurioje valstybėje narėje išduotas vairuotojo pažymėjimas galioja visoje Europos Sąjungoje. Prieš kelionę pasitikrinkite, ar jo galiojimas nėra pasibaigęs, nes kitoje šalyje negalima vairuoti su laikinu pažymėjimu ar sertifikatu. Kelių eismo taisyklės skirtingose valstybėse narėse gali būti nevienodos. Ypač skiriasi greičio apribojimai. Galite atsisiųsti nemokamą Europos kelių eismo saugos taikomąją programą, į kurią sudėtos visos svarbiausios kelių eismo taisyklės, galiojančios 28 ES valstybėse narėse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje. Ji veikia su Google Android, iPhone irWindows Phone operacinėmis sistemomis.

Kas gali man padėti, jei užsienyje kyla problemų, susijusių su automobilių nuomos bendrove?

Jei esate ES, Norvegijoje ar Islandijoje, nemokamos pagalbos kreipkitės į savo buvimo šalies Europos vartotojų centrą (EVC). Centro darbuotojai patars vartotojų teisių klausimais, taip pat kokius argumentus reikia pateikti bendrovei. Jeigu problemos iš karto išspręsti nepavyks, išsaugokite visus turimus įrodymus ir grįžę kreipkitės į savo šalies EVC. Keliaujant užsienyje EVC mobilioji programėlė gali padėti paaiškinti problemą ir teises pardavėjo gimtąja kalba. Ši programėlė pritaikyta dažniausiai pasitaikančioms vartotojų problemoms, tokioms kaip vėluojantys skrydžiai ar atšaukta viešbučio rezervacija, spręsti.

Lupikiškos telefono sąskaitos gali sužlugdyti atostogų biudžetą. Kaip keliaujant jas sumažinti?

ES jums padeda taupyti, kai keliaujate ir naudojatės judriuoju tarptinkliniu ryšiu. Europos Komisija jau kelerius metus dirba, kad sumažintų viršutinę tarptinklinio ryšio kainų ribą (didžiausią tarptinklinio ryšio kainą, kurią moka tokiu ryšiu besinaudojantis ES vartotojas). Nuo 2016 m. balandžio mėn. tarptinklinis ryšys dar labiau atpigs, o nuo 2017 m. birželio mėn. tarptinklinio ryšio mokesčių išvis nebeliks.

Per atostogas nusipirkau naujus batus, tačiau po savaitės jie suplyšo. Kaip atgauti pinigus? Kokios taisyklės taikomos?

Nesvarbu, kurioje ES šalyje apsiperkate, visur galite pasinaudoti pagrindinėmis vartotojo teisėmis. Pagal 2014 m. įsigaliojusias naujas ES taisykles vartotojams užtikrinama teisė panorėjus per 14 dienų grąžinti prekę, įsigytą internetu, paštu ar telefonu.

ES vartotojams suteikiama dvejų metų garantija – pardavėjas privalo prekes su trūkumais nemokamai pataisyti ar pakeisti. Jei to padaryti per deramą laikotarpį arba be nepatogumų neįmanoma, galite paprašyti grąžinti pinigus arba sumažinti kainą.

Pinigus už kitoje šalyje įsigytą nekokybišką produktą galite atgauti atlikę tris paprastus veiksmus pagal Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūrą. Tai – dažniausia ir visose ES šalyse, išskyrus Daniją, taikoma procedūra . Ši sparti ir nebrangi įprastinio teismo proceso alternatyva šiuo metu gali būti naudojama komerciniams sandoriams, įskaitant vartotojų sandorius iki 2 000 EUR. Pakanka kompetentingam teismui pateikti standartinę formą.

LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Planuoju atostogas prie jūros. Ar galiu būti tikras, kad vanduo bus švarus ir saugus?

Kasmet prieš prasidedant vasarai ES paskelbia Europos maudyklų vandens kokybės vertinimo ataskaitą. Tikrinama 21 000 maudyklų visose 28 ES valstybėse narėse, taip pat Albanijoje ir Šveicarijoje. 2014 m. maudyklų vanduo buvo gana aukštos kokybės: 95 proc. maudyklų atitiko ES teisės aktuose nustatytus minimalius vandens kokybės standartus. Daugelyje miestų nuotekos jau yra tvarkomos tinkamai, todėl į jūrų vandenis patenka mažiau nitratų, o mūsų upės yra švarios kaip niekad iki šiol. Tad jei ketinate vasarą leisti paplūdimyje, žvilgtelkite į ataskaitą. O tada atsipalaiduokite.

Muitų ir mokesčių taisyklės

Keliaujant iš vienos Europos Sąjungos šalies į kitą, muito mokesčiai nemokami. Mokesčiai (PVM ir akcizas) yra įskaičiuoti į pirkėjo mokamą kainą, todėl mokesčių jokioje kitoje ES šalyje mokėti nereikia, išskyrus toliau nurodytus atvejus.

Jei grįžtate iš ES nepriklausančios šalies, taikomos kitokios, dažniausiai griežtesnės taisyklės.

Alkoholis

Keliaujant ES perkamų ar vežamų daiktų kiekis neribojamas, jei tie daiktai skirti naudoti asmeniškai, o ne parduoti. Kiekviena valstybė nustato skirtingą galimų įvežti asmeniniam vartojimui skirtų alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių kiekį. Jei šių gaminių vežatės daugiau, jums gali būti užduota klausimų norint įsitikinti, kad neturite ketinimų juos parduoti. Orientacinės ribos, parodančios, kokį produktų kiekį galite vežtis, yra tokios: 10 litrų stipriųjų gėrimų, 20 litrų spirituoto vyno (pvz., portveino ar chereso), 90 litrų vyno (iš kurio ne daugiau kaip 60 litrų putojančio vyno), 110 litrų alaus.

Jei sugrįžtate į ES iš trečiosios šalies, galite įsivežti tam tikrą kiekį asmeniniam naudojimui skirtų prekių, neapmokestintų PVM ir akcizu. Tokios pačios taisyklės taikomos atvykstant iš Kanarų salų, Normandijos salų, Gibraltaro ir kitų teritorijų, kuriose netaikomos Europos Sąjungos PVM ir akcizo nuostatos. Alkoholiui nustatytos tokios ribos: 1 litras stipriųjų (daugiau kaip 22 proc.) gėrimų arba 2 litrai spirituoto arba putojančio vyno, 4 litrai neputojančio vyno, 16 litrų alaus.

Tabakas

Tabako produktams taip pat nustatytos ribos, kad jie būtų įvežami tik asmeniniam naudojimui, o ne ekonominei veiklai. Apatinės ribos yra tokios: 800 cigarečių, 400 cigarilių, 200 cigarų,1 kg tabako.

Jei sugrįžtate į ES iš trečiosios šalies, galite įsivežti tam tikrą kiekį asmeniniam naudojimui skirto tabako, neapmokestinto PVM ir akcizu. Tokios pačios taisyklės taikomos atvykstant iš Kanarų salų, Normandijos salų, Gibraltaro ir kitų teritorijų, kuriose netaikomos Europos Sąjungos PVM ir akcizo nuostatos. Tačiau yra dvi skirtingos ribos ir kiekviena ES valstybė narė pasirenka, ar taikyti aukštesnę ar žemesnę ribą. Valstybės, taikančios žemesnę ribą, gali pasirinkti, ar taikyti ją tik sausumos ir jūros keliautojams (Bulgarija, Graikija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Slovakija, Švedija, Vengrija), ar visiems keliautojams (Estija ir Rumunija). Žemesnioji riba yra: 40 cigarečių, 20 cigarilių, 10 cigarų, 50 g tabako.

Viso kitos ES valstybės taiko aukštesniąją ribą: 200 cigarečių, 100 cigarilių, 50 cigarų, 250 g tabako.

Kvepalai ir kitos prekės

Jei keliaujate oru ar jūra, galite atsivežti ir kitokių prekių (ne tik alkoholio ar cigarečių), kurių vertė neviršija 430 EUR, o jei keliaujate automobiliu, traukiniu, upėmis ar ežerais – prekių vertė negali viršyti 300 EUR. Kai kurios ES šalys jaunesniems nei 15 m. asmenims taiko mažesnes – bent 150 EUR – ribas.

Mėsa ir pieno produktai

Grįžtant iš daugelio ES nepriklausančių valstybių, draudžiama įsivežti net ir nedidelį kiekį mėsos ar pieno produktų. Išimtis taikoma tik Andorai, Farerų saloms, Grenlandijai, Islandijai, Lichtenšteinui, Norvegijai, San Marinui ir Šveicarijai. Taip siekiama apsaugoti ES gyvulius nuo ligų.

Šios taisyklės netaikomos gabenant gyvūninės kilmės produktus iš vienos ES šalies į kitą.

Kelionės ir grynieji pinigai

Įvažiuojant į ES ar išvykstant ir vežantis 10 000 EUR ar didesnę grynųjų pinigų sumą (arba atitinkamą sumą kita valiuta), ją reikia deklaruoti muitinės tarnyboms. Keliaujant tarp ES šalių grynųjų pinigų suma neribojama.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"