Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Aplink Siciliją - per dvi savaites

 
2011 08 26 0:00
Dianos Mieliauskaitės nuotrauka
Dianos Mieliauskaitės nuotrauka

Iškart prisipažinsiu: apvažiuoti įmanoma, tačiau pamatyti, pajusti, perprasti šį rojaus kampelį Viduržemio jūroje dviejų savaičių gerokai per mažai. Didžiausiai šios jūros salai pažinti reiktų bene visos vasaros.

Per dvi savaites pavyko truputėlį įkvėpti sicilietiško gyvenimo būdo, kultūros, gamtos, gomuriu patirti tik mažą dalelytę nuostabių virtuvės šedevrų. Nuo pastarosios tikriausiai ir vertėtų pradėti.

Jei pavargote nuo pusfabrikačių, vakarietiškų vadinamojo greito maisto užkandinių ar neva itališkų picerijų Lietuvoje - Sicilija tas kraštas, kuris džiugins jūsų skrandį. Visoje saloje tvyro šviežio ir itin gardaus maisto kultas. Čia ypač mažai "McDonalds" ar "Hesburger" užkandinių. Užtat galybė ledainių, siūlančių milžiniškas ledų porcijas (kaina nuo 1,5 euro), o kavinukėse akys raibsta nuo gundančių pyragaičių. Tai tikras rojus smaguriams, tačiau net ir jiems gresia persivalgyti - akys nori, o skrandis dažnai jau nebegali... Dėl tokios situacijos širdis tiesiog plyšta... Jei nesate saldumynų mėgėjas, nenusiminkite, nes jums italai taip pat surengs tikrą maisto fiestą: šviežutėlės žuvys, jūros gėrybės, skaniausios salotos, makaronai su įvairiausiais padažais, daržovių patiekalai ir žinoma, pica. Būtina išmėginti keptą senoje krosnyje - tai nė kiek nepanašu į tai, kas siūloma Lietuvoje. Ant picos dedami itin dideliais gabalais pjaustyti sultingi ingredientai, dažnai vietoje paprastų pievagrybių naudojami marinuoti, viskas apliejama nuostabiu padažu. Net ir praėjus nemažai laiko po kelionės, skonio receptoriai puikiai išsaugoję patirtą skonį.

Vėlyva vakarienė

Pusryčius siciliečiai mėgsta gana lengvus, per pietus taip pat nerasite vietelės kur užkąsti, nes siestos metą veikia tik ledainės. Saldumynų kavinukės irgi mažai ką galės pasiūlyti - gyvenimas atgimsta vakare. Tuomet maitinimo įstaigos pasirodo visu gražumu. Miestų aikštėse, skveruose, skersgatviuose duris atveria restoranai ir restoranėliai, į gatves išnešami stalai ir, kas smagiausia, jie užtiesiami staltiesėmis (naujiems klientams jos kaskart keičiamos): nesvarbu vakarienė kainuoja 10 ar 50 eurų žmogui. Jautiesi taip, tarsi kiekvienas vakaras būtų gražiausia šventė - ne veltui ir patys italai (ir paaugliai, ir senjorai) mėgsta restoranus: čia jie susitinka su draugais, kalbasi, gurkšnoja vyną, mėgaujasi maistu. Tai tarsi privalomas malonus ritualas. Tiesa, lietuviui iš pradžių kiek sunkoka ištverti visos dienos badą iki 10 valandos vakaro, kai po daugybės įspūdžių jau norisi prigulti, o ne kirsti trijų patiekalų vakarienę.

Kelyje nepasnausi

Sicilija saugi, keisčiausia - jaukiau vidurnaktį, kai miestuose daugybė žmonių, o ne vidurdienį, kai gyventojai per siestą lindi namuose, o gatvės lieka keistai tuščios. Mafija - senas ir pamirštas reikalas: apie ją daugiau sužinosite iš filmų nei viešėdami saloje.

Po salą patogu keliauti nuomotu automobiliu: keliai tvarkingi, nauji ir prižiūrėti. Daugelis autostradų pernai dar buvo nemokamos, tačiau nepatyrusiam vairuotojui nepatarčiau leistis į tokią avantiūrą. Nesakyčiau, kad italai agresyvūs vairuotojai, greičiau jie vikrūs. Priverčia gyvenimas: daugelis miestų gatvių itin siauros, todėl reikia mokėti puikiai laviruoti, dar pridėkime kalnus, kur netrūksta serpantinų, ir greitį - ypač užmiesčiuose. Ten, kur leistinas greitis yra 110 km per valandą, italai mėgsta lėkti 160-180 km per valandą, mat viršyti greitį jiems yra įprastas ir normalus dalykas. Smagiausia stebėti, tarkim, apynauju galingu mersedesu važiuojančius užsieniečius, kuriuos iš galo spaudžia ir ragina pasitraukti bei duoti kelią italas, skriejantis su mažulyte "Fiat Punto". Siciliečiai mažų, tačiau naujų automobilių mėgėjai. Jie renkasi tokias mašinas, kuriomis gali lengvai prasilenkti miesto gatvėse, ar pasistatyti nedideliame kieme. Be to, nebrangias, kad nebūtų gaila, jei apibraižys ar aplankstys. Pastatyti automobilį (paprastai mokama paslauga) daugelyje miestų, ypač netoli jūros, nemaža problema, todėl daug automobilių stovi ir draudžiamose zonose. Policininkai supratingi, baudžia tik pačius įžūliausius.

Sicilijoje taip pat patogu keliauti autobusais arba traukiniais. Pastarąją transporto priemonę taip pat teko išbandyti. Keliautojų malonumui didžioji bėgių dalis tęsiasi pajūriu. Keliaujant nuo Katanijos iki Taorminos, paskui iki Mesinos, o nuo šios iki Palermo - gausybė nepakartojamų reginių. Net pavargsti gėrėdamasis aikčioti. Traukiniai nauji, patogūs, tylūs (varomi elektra).

Kaip įprasta pietiniuose kraštuose, po miestą galite važinėti ne tik miesto autobusais, bet ir išsinuomoję motorolerį. Tačiau žioplinėti galėsite tik per siestą, antraip minia sutraiškys.

Kur smagiausia supti kojas?

Turbūt sudėtingiausia būtų išvardyti Sicilijos lankytinas vietas ir miestus. Juolab kad vykdami į šią salą galite pamiršti kadaise skleistą nuomonę, neva tai skurdokas kraštas. Sicilija gali puikuotis nuostabia gamta, žmonėmis, o daugelis miestų tiesiog architektūros šedevrai. Teko skaityti, atseit Sicilijos sostinė Palermas - purvinas miestas, tačiau to tikrai nepasakyčiau. Kita vertus, paplūdimys šalia esančiame Mondelo priemiestyje netviska. Kaipgi kitaip, jei čia žmonių tiršta, tenka pasiblaškyti, kol randi vietelę rankšluosčiui pasitiesti. Turtingesni keliautojai gali išsinuomoti gultus, daiktų kabinas, tačiau visi nemokamai naudojasi dušu.

Palermą, kaip ir kitus Sicilijos miestus, geriausia pažinti pėsčiomis, nes visi senamiesčiai pasitinka senomis milžiniškomis bažnyčiomis, didingais teatrais, rūmais, pilimis... Čia daugybė objektų (Noto miestas - visas), įtrauktų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Siciliją pažinau daugiausia keliaudama jos pakrantėmis. Nuo Palermo leidausi į Golfo di Kastelamare įlanką - čia daugybė nedidelių miestukų, paplūdimių ir nuostabių kalnuotų panoramų. Itin daug turistų sulaukia mažutėlis miestukas Eričė - salos vakaruose, šalia Trapanio. Miestas įkurtas ant 750 metrų aukščio kalno. Nuostabiausios akimirkos laukia sutemus, kai miestą apgaubia debesys, fantastiškas jausmas, tarsi vaikščiotum debesimis. Šis miestukas atrodo lyg filmo dekoracija - viskas iš akmens. Grindinys susilieja su namais, šie jungiasi ir nepalieka jokių nereikalingų tarpų - tik kad galėtų maža mašinytė pravažiuoti ar pėsčiasis praeiti. Kartais atrodo, kad eini labirintu. Žinoma, išaušus laukia įspūdingi vaizdai į jūrą bei žemiau išsidėsčiusias gyvenvietes, o drąsiausi gali nukakti prie Eričės pilies ir įsitaisyti ant uolos atbrailos - pasėdėti lyg ant pasaulio krašto, pasupti kojas...

Kai skamba bažnyčių varpai

Tačiau pasakoje nederėtų užsibūti, nes laukia kiti nuostabūs kampeliai: uostas Trapanis, geriausi vyno meistrai Marsaloje (sunku važiuoti pro vynuogynus nestabtelėjus ir nenugvelbus kekės vynuogių - juk jos tokios saldžios!), Agridžentas su antikos laikų palikimu - muziejumi po atviru dangumi. Į Komiso miestelį rekomenduoju atvykti vidurdienį, tuomet paeiliui skamba visų bažnyčių varpai. Manote, pernelyg makabriška? Patikėkit, tikrai ne, tai ne graudus ir gąsdinantis Lietuvos bažnyčios varpų gaudesys. Komise nuotaika pakili, negali nesišypsoti, širdis, regis, iš krūtinės iššoks, kokia harmoninga simfonija vilnija per miestą. Įstabi netoliese esanti Ragūza, nes ji akivaizdžiai sudaryta iš senojo miesto Ragūza Ibla ant vienos kalvos ir naujojo - ant kitos. Ibla fantastiškas darinys - nameliai nameliūkščiai tarsi prilipdyti prie kalno ir žingsniuoti tenka praktiškai gyventojų kiemais, stogais, kartais net baiminantis gauti velnių dėl bastymosi po jų kiemus. Tačiau gyventojai ramūs: atsidarę plačiai langus, kartais ir duris, nesuka galvos dėl turistų. Sirakūzai taip pat sudaryti iš dviejų dalių: dalis miesto Sicilijoje, o bemaž visas senamiestis saloje, vadinamojoje Ortigia, esančioje vos už kelių metrų, į ją veda keli nedidukai tiltai.

Lietuviams sunku įtikti

Pagrindinis rytinės Sicilijos miestas Katanija. Ji laikoma pramonine, tikriausiai todėl čia ir gatvės bemaž plačiausios. Tačiau neapsirikite manydami, kad ji nyki. Ji tokia didelė, kad viskas joje telpa: architektūros kūriniai, žvejų turgūs, milžiniškas uostas, fabrikai... Tai buvo vienintelis miestas, kur šnektelėjau su dviem lietuvaitėmis. Neįtikėtina, bet jos buvo nepatenkintos Sicilija - nei gamta jas žavėjo, nei žmonės. Anot turisčių, neįmanoma su vietiniais angliškai susikalbėti. Man tokių problemų nekilo: mokėjau keletą frazių itališkai, o visa kita - anglų kalba. Man siciliečiai pasirodė geranoriški, kas kaip mokėjo, tas taip kalbėjo, stengėsi, kiek galėjo padėti. Jei vis dėlto smagiausiai jaučiatės ten, kur suprantama rusų kalba - nuostabus miestas Taormina jūsų laukia. Čia suguža nemažai turistų iš slavų kraštų. Už keliasdešimt kilometrų Mesina, iš kurios puikiai matyti jau žemyninė Italija. Kiek vakariau Milacas, iš jo turistai keliami į Eolo salas.

Šiaurinėje Sicilijos pakrantėje daugybė mažučių miestukų, kuriuose rasite pačių įvairiausių paplūdimių: žvyro, smulkių akmenukų, milžiniškų akmenų, smėlio... O visai netoli Palermo įsikūręs vienas populiariausių kurortų Čefalas. Miesto centras ir pakraščiai apsupti jūros - čia bangos muša tiesiai į pastatus. Net keista, kaip tokie seni namai atlaiko bangų mūšą... Nerimą galite numaldyti užsukę į restoraną, jei jums pasiseks, gausite staliuką prie balkonėlio ir vakarieniaudami girdėsite bei matysite kaip bangos atsitrenkia į namo pamatus... Ir jokios baimės nelieka, tik begalinė ramybė ir pasigėrėjimas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"