Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Apie maisto pavojų skelbiama skubiai

 
2012 07 21 9:07
LŽ archyvo nuotrauka/Rinkoje aptikti įtarimų keliantys ar pavojingi vartotojams produktai staiga "išgarsina" savo platintojus visose šalyse.
LŽ archyvo nuotrauka/Rinkoje aptikti įtarimų keliantys ar pavojingi vartotojams produktai staiga "išgarsina" savo platintojus visose šalyse.

Europos rinkoje pasirodžius pavojų vartotojams keliančių maisto produktų ir pašarų, apie tai skubiai pranešama visoms ES šalims, o 'apkaltintosios' prekės tuoj pat pašalinamos iš rinkos.

Viena svarbiausių priemonių, taikomų Europos Sąjungoje (ES), - greitai reaguoti į vartotojams pavojų keliančius maisto produktus ir pašarus rinkoje, yra Europos Komisijos (EK) administruojama skubiųjų pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema (angl. RASFF). Ji veikia visą parą ir leidžia visų šalių atsakingoms tarnyboms siųsti bei gauti skubius pranešimus apie pavojų vartotojams, taip pat EK suteikia galimybę keistis informacija su valstybių narių maisto ir pašarų kontrolės institucijomis.

Visos 27 ES šalys, kartu su EK ir Europos maisto saugos tarnyba yra sistemos RASFF narės. Taip pat prie šios sistemos yra prisijungusios Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija.

Taigi šių 30 šalių rinkose aptikti įtarimų keliantys ar pavojingi produktai staiga "išgarsina" savo platintojus visose valstybėse. Jiems tenka prekes skubiai susigrąžinti iš rinkos, o už sukeltą pavojų vartotojams skiriamos įvairaus dydžio baudos.

Kai kurie produktai kelia tiesioginę grėsmę vartotojams dėl juose aptiktų pavojingų, leistinas normas viršijančių cheminių medžiagų, kiti negali būti saugiai platinami dėl klaidinančios arba nepakankamos privalomos nurodyti informacijos ant jų pakuotės ir pan.

EK skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema pernai skelbė ir apie kai kurių Lietuvos bendrovių platintus produktus. Tačiau jų buvo mažiau negu skelbta apie kaimynių šalių bendroves, o palyginti su mase pranešimų apie nesaugias Kinijos prekes - lašas jūroje.

"Pašlovino" septynis kartus

Lietuvos Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) EK skubių pranešimų sistema veikia nuo 2004 metų. Lietuvos teritorijoje taip pat išplėtota vidinė sistema, leidžianti imtis neatidėliotinų priemonių stabdant nesaugių produktų patekimą į mūsų šalies rinką.

VMVT Strateginio planavimo ir kokybės valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Švelnienė LŽ sakė, kad pernai iš visų skubių RASFF pranešimų, kurių per metus paskelbti 3397, Lietuva kaip nesaugaus maisto kilmės šalis buvo paminėta 7 kartus.

Daugiausia skubių įspėjimų apie vartotojams pavojų keliantį maistą ir pašarus pernai gauta dėl maisto produktų, kurių kilmės šalys yra Kinija (501), Turkija (316), Indija (220), Ispanija (125), Vokietija (125), Italija (106).

Kaimynės šalys: Latvija, Estija ir Lenkija į pranešimus apie pavojų vartotojams taip pat pateko dažniau negu Lietuva - atitinkamai 12, 8 ir 86 kartus.

Per 2011 metus daugiausia skubių pranešimų dėl jos rinkoje aptikto nesaugaus maisto ir pašarų paskelbė Italija (554), Jungtinė Karalystė (401), Vokietija (385), Ispanija (276), Lenkija (220), Prancūzija (193).

Dažniausiai per europinę sistemą skelbiami skubūs pranešimai dėl nesaugių vartotojams vaisių ir daržovių (673 pranešimai per metus), riešutų ir jų produktų (533), žuvininkystės produktų (511), mėsos ir jos produktų (249) ir dėl medžiagų, besiliečiančių su maistu (295).

Aiškina nenoriai

Lietuvos prekių platintojai, apie kurių maisto produktus, kėlusius pavojų vartotojams, pernai buvo pranešta visose 30 skubių pranešimų sistemos šalių narių, nenoriai prisimena šiuos incidentus, patirtus nuostolius ir gautas nuobaudas.

UAB "Šiaurės vilkas" atstovas buvo nelinkęs atvirauti apie pernai nutikusį verslui nemalonų įvykį ir LŽ tepasakė, kad jų platintus 19 tūkst. 382 kilogramus apelsinų, kuriems buvo nustatyta "tarša aruodiniais kenkėjais", teko susigrąžinti iš rinkos ir utilizuoti. Jis nenorėjo atsakyti, kokia bauda įmonei buvo skirta už šį nusižengimą europiniams maisto saugumo reikalavimams.

UAB "Nonvila" komercijos direktorius Olegas Borysovas tikino nė nepamenantis, kokio dydžio baudą bendrovei pernai teko sumokėti už tai, kad jos platinamuose maisto papilduose "Slimseen tea" rasta neleistinos medžiagos "Stevia rebaudiana". Papildus nurodyta išimti iš rinkos. "Tai nutiko prieš metus, stengiuosi neimti į galvą dalykų, kurie kitose ES šalyse leistini, o Lietuvoje - ne, ir tiksliai neprisimenu, kokio dydžio baudą gavome. Praeis pora metų, ir pas mus bus galima šį papildą platinti, nes mes jį atsivežėme iš Prahos", - nepergyvena dėl skubių pranešimų sistemoje užfiksuoto įmonės pavadinimo O.Borysovas.

UAB "Soltera" pardavimo vadovas Albertas Veprauskas papasakojo apie incidentą dėl nesaugiu pernai paskelbto šios įmonės platinto faršo. Mat lietuviai patys nacionalinėje laboratorijoje išsityrė lenkišką kalakutienos ir kiaulienos faršą, kurį ketino tiekti į rinką, ir nustatė, kad šis yra nesaugus, - buvo nustatyta mikrobinė tarša salmonelėmis. "Šį faršą grąžinome Lenkijos gamintojui. Bet apie nesaugų maistą būtina informuoti per europinę sistemą RASFF - todėl mūsų pavadinimas ir atsidūrė tame pranešime, nors to faršo Lietuvoje nepardavėme", - pasakojo apie šį atvejį įmonės atstovas.

Pernai didmeninės prekybos įmonė "Rivona" sumokėjo 2750 litų baudą ir turėjo išimti iš Lietuvos rinkos 12 tūkst. vnt. žuvų konservų. Mat buvo nustatyta, kad konservai, kuriuos įmonė įsigijo iš Tailando, "neatitiko jiems būdingų juslinių rodiklių: išvaizdos, skonio ir kvapo". Apie šias pavojingas vartotojams prekes privalomai buvo skubiai informuota visa Europa.

Paskui kiaušinių pėdsakus

Šiemet liepą lietuvius "išgarsino" makaronai: per Europos skubių pranešimų sistemą buvo paskelbtas pranešimas, kad Jungtinės Karalystės laboratorijoje tirtuose lietuviškuose makaronuose nustatyta "nedeklaruotų kiaušinių pėdsakų". 576 kilogramus makaronų "Pasaka", pagamintų UAB "Amber pasta", įsigijo Didžiojoje Britanijoje veikianti įmonė "Lituanika UK Ltd." Panevėžio valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba bendrovei "Amber pasta" nurodė nedelsiant pateikti išsamią, patikslintą informaciją apie "išgarsintus" makaronus ir nurodė jų likučius surinkti iš prekybos tinklo.

UAB "Amber pasta" prekybos direktorius Marius Dužinas LŽ sakė, kad jam atrodo per griežtas reikalavimas išimti iš rinkos makaronus, kurie, jo įsitikinimu, yra nekenksmingi žmonių sveikatai. Pasak jo, šie produktai buvo parduodami su klaidinga etikete. "Pagal naują maisto ženklinimo tvarką turi būti nurodyti kiaušinių pėdsakai produktuose. Tačiau mūsų VMVT laboratorija tų pėdsakų net negali nustatyti. Nors pasiūlytų - kas tai galėtų padaryti. Didžioji Britanija, pasirodo, tai gali, o Lietuva - negali. Kad nekiltų daugiau problemų, klijuosime ant prekių pakuotės naujus lipdukus, o vėliau keisime pačią makaronų pakuotę. Mūsų nuostoliai dėl šio incidento dideli, todėl nusprendėme nesipykti ir nesiginčyti su valdininkais", - aiškino M.Dužinas.

Faktai

Lietuvos VMV tarnyba pernai per RASFF paskelbė 38 skubius pranešimus dėl nesaugaus maisto ir vieną - dėl nesaugių pašarų, platintų Lietuvos rinkoje. "Visuose 38 skubiuosiuose mūsų pranešimuose dėl nesaugaus maisto ir pranešime dėl nesaugių pašarų Lietuva nėra jų kilmės šalis", - pažymėjo D.Švelnienė.

Šiemet per pirmąjį pusmetį tarnyba nustatė 24 nesaugių importuojamų ir rinkoje esančių maisto produktų bei 4 nesaugių pašarų platinimo atvejus. Apie visus 28 pažeidimus buvo informuota EK per RASFF sistemą. Iš EK per RASFF sistemą pateikta 19 pranešimų, susijusių su maisto saugos reikalavimų neatitikimo atvejais Lietuvos rinkoje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"