Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Ak, ta mamos suknelė

 

Rytoj, pirmąjį gegužės sekmadienį, minima Motinos diena. Bus sveikinamos mamos, rūpestingai globojančios palikuonis, kad ir kokio amžiaus jie būtų. Jas primena ir mieli daiktai, drabužiai, aksesuarai... Apie tai pasakoja žinomos moterys ir merginos.  

Vaikystės prisiminimams dažniausiai jaučiami sentimentai. Mergaitės, žiūrėdamos į mamas, svajodavo, kokios pačios bus užaugusios. Atmintin įstringa kokie nors epizodai, detalės, ir tai dabar kelia emocijas. Tai gali būti ir mamos suknelė. Žinomos moterys ir merginos iš savo motinų gavo skirtingų patirčių. Tačiau jausmai tapatūs - meilė žmogui, kuriam esi dėkingas už savo gyvenimą.

Nuotaikingas istorijas apie mamas LŽ pasakojo dainininkė Erica Jennings, laidų ir renginių vedėja Agnė Armoškaitė, grupės "Pinup Girls" narė Ieva Ambrazaitė, "UNESCO Lietuva" vykdomoji direktorė Jovita Majauskaitė. Dainų vaikams kompozitorei ir atlikėjai Neringai Čereškevičienei pokalbis apie mamą - jautri tema, nes jos nebėra šalia, bet skamba ir skambės daina "Mamos suknelė".

40 metų istorija

Ericos Jennings mamos suknelės istorija - viena labiausiai sujaudinusių tiek jos gerbėjus, tiek visai pašalinius žmones. Kai dainininkė su pribloškiančia trumpute suknute pasirodė viešumoje, visi net aiktelėjo - moteris tiesiog spinduliavo. "Nuostabus jausmas vilkėti šią suknelę, nes ją jaunystėje dėvėjo žmogus, kurį labai myliu. Šis drabužis turi 40 metų istoriją, dėl to yra dar brangesnis", - jausmingai LŽ pasakojo Erica.

Ji prisiminė, kad šią juodą su aukso spalvos puošmenomis mažą suknelę mamos spintoje pamatė dar vaikystėje. "Man buvo kokie 11 metų, kai pastebėjau ją rūpestingai pakabintą šiek tiek atskirai nuo kitų mamos drabužių. Tada paklausiau, ar galėsiu apsivilkti suknelę, kai būsiu pakankamai didelė ją dėvėti. Mama patikino, kad tikrai pataupys ją man, kol užaugsiu", - šiltai šypsodamasi pasakojo E.Jennings.

Mamos, vilkinčios šią suknelę, Erica neprisimena, tačiau turi nuotraukų, kuriose ji nusifotografavo, pasipuošusi šiuo drabužiu būdama devyniolikmetė, kai dar tik draugavo su būsimu sutuoktiniu, Ericos tėčiu. "Tada mama buvo dar netekėjusi ir tikrai nė negalvojo apie vaikus", - nusijuokė dainininkė.

Šunelio išdaigos

"Mama visada turėjo puikų skonį ir stiliaus pojūtį. Gerai atsimenu, kaip, būdama maža, matuodavausi jos batelius ir ilgesingai žiūrėdavau į nuostabias sukneles. Pamenu, kad vieną dieną mūsų auksinio labradoro veislės šunelis "suvalgė" nuostabią rožinę vasarinę mamytės suknutę. Išskalbta ji džiūvo pakabinta ant virvelės, vėjas ją plazdeno, ir mūsų augintinis nutarė, kad tai - puikus žaidimas. Gaudydamas vėjyje plevėsuojančią medžiagą, tą suknelę jis sudraskė į skutus. Tačiau mama visai nepyko", - pasakojo Erica.

Dar būdama maža, ji nuolat naršydavo po stebuklų pilną mamos spintą, bet visi drabužiai, kuriuos matuodavosi, buvo jai gerokai dideli. "Mudviejų su mama dydžiai susilygino tada, kai buvau penkiolikos metų, tada jau galėjau apsivilkti jos sukneles ir atrodyti gerai", - šyptelėjo E.Jennings. Dainininkė patikino, kad mėgstamiausias jos drabužis, kurį dėvėjo mama, yra būtent ši septintojo dešimtmečio vintažinio stiliaus suknutė, kurią ji šiandien su meile vilki.

Paveldėjo stiliaus pojūtį

Iš Airijos kilusi dainininkė pasakojo, kad iš mamos išmoko puoštis. "Mes abi turime aistrą gražiems drabužiams ir stilingumui. Dabar abi džiaugiamės, kad galime jos mėgtus apdarus prikelti naujam gyvenimui. Mama didžiuojasi, kad jos kadaise su meile dėvėtos suknelės tarsi atgyja, kai jomis pasipuošiu aš", - šypsojosi E.Jennings.

Dažnas vaikas, pagautas meilės impulso, mamai žada užaugęs padovanoti kokį nors ypatingą ir gražų drabužį arba kitaip ją pamaloninti. Erica tokių pažadų mamai, prisipažino, nėra davusi. "Jau vaikystėje žinojau, kad mama mėgsta viską išsirinkti pati, kitiems sunku jai įtikti, ji turi labai savitą stiliaus pojūtį. Paprastai mamai dovanoju mielas smulkmenas, kurios, žinau, jai patiks, drabužių pirkti nerizikuoju, bijau nepataikyti", - sakė dainininkė.

Žvelgia kitomis akimis

Erica pasakojo, kad per Motinos dieną visada mamai perka gėlių. "Tačiau dažnai žiedų jai dovanoju ir visai be progos. Nesu proginių švenčių mėgėja. Impulso pagauta galiu nupirkti mamai šokolado ar gėlytę tiesiog šiaip, iš meilės", - šyptelėjo pašnekovė. Su Motinos diena ji visada sveikina ne tik mamą, bet ir sesę, kuri taip pat yra mama. "Gėlių iš manęs gauna ir kita mano sesė, pati dar neturinti vaikų, bet ji yra nuostabi teta mano ir sesės vaikams, - nusijuokė Erica. - Žinoma, aš taip pat gaunu puokštelę, nes juk taip pat esu mama. Dabar visai kitaip vertinu šią šventę, motinystė labai pakeitė mano požiūrį ir į savo mamą. Dar labiau ją myliu."

Jauna moteris prisipažino, kad visais gyvenimo klausimais tariasi su mama, klausia jos patarimų ir juos vertina. Su mieląja močiute daug laiko praleidžia Ericos ir Jurgio Didžiulio sūnūs Pranas Emilijus bei Antanas. "Mano mama yra išmintinga ir mylinti, visada padedanti. Ji yra pati geriausia!" - užtikrintai sakė dainininkė.

Specialiai progai - mamos apdarai

Laidų ir renginių vedėja Agnė Armoškaitė per muzikinių M.A.M.A apdovanojimų ceremoniją visus sužavėjo iškilmingą progą derančiu drabužiu. Į sceną ji kilo vilkėdama turkio spalvos blizgų kostiumėlį. Besižavintiems puikia jos apranga Agnė prisipažino, kad tai - šiek tiek persiūti mamos, buvusios operos dainininkės sceniniai drabužiai. "Tą vakarą jie mane labai šildė", - švelniai šyptelėjo garsi moteris.

Ji pasakojo, kad tokių vintažinių mamos drabužių turi ir daugiau, juos labai saugo. "Tai kiek išskirtinis atvejis, juk mano mama - operos solistė, ir šie drabužiai yra skirti scenai, kasdien jų tikrai nevilkėsi. Viena jos suknelė dar laukia savo eilės mano spintoje, juokauju, kad jos "premjeros" dar nebuvo, tačiau tikrai ketinu kokia nors specialia proga ją apsirengti. Tai yra vakarinis rūbas, kurį galima dėvėti per iškilmingus renginius scenoje, o ne gatvėje", - pasakojo Agnė.

Jauna moteris prisipažino, kad dabartinį jos skonį suformavo būtent mama. "Ji yra iš tų moterų, kurios turi ypatingą pajautą. Pradedant makiažu, baigiant drabužiais ir pasaulėžiūra. Manau, kaip kiekviena dukra, žiūrėjau į mamą, taip formavosi mano charakteris", - sakė A.Armoškaitė.

Pažadas amžinai mylėti

Agnė vaikystėje negalėdavo atsispirti aistrai panaršyti mamos spintoje ir pasimatuoti nuostabius "parėdus", kuriais puošdavosi mamytė. "Taip, esu tradicinė mergaitė, kuri kuisdavosi mamos spintoje ir matuodavosi viską iš eilės", - nusijuokė laidų vedėja. Jokių materialių pažadų vaikystėje mamai ji nėra davusi, nežadėjo užaugusi nupirkti gražiausią pasaulyje suknutę. "Esu žadėjusi tik viena - kad mylėsiu ją visą gyvenimą. Pažadą tesiu kasdien", - emocingai sakė Agnė.

Motinos dieną ji brangina kaip ypatingą šventę. "Sulaukiu sveikinimų iš sūnaus ir, žinoma, pati pasveikinu savo mamą. Man nepatinka, kai su Motinos diena sveikina vyrai, juk aš - ne jų mama, tai tiesiog kvaila", - sarkastiškai šyptelėjo Agnė. Labiausiai ji brangina kartu su artimaisiais leidžiamą laiką. "Mudvi su mama esame labai artimos, galiu kalbėtis apie viską, ji - geriausias žmogus pasaulyje", - patikino A.Armoškaitė.

Geras pavyzdys

Grupės "Pinup Girls" narė Ieva Ambrazaitė vaikystėje smalsiai stebėdavo, kai rengiasi mama. "Ji visada būdavo pasitempusi. Kai atsikeldavo ir ruošdavosi išeiti, matydavau, kaip pasidažo - pagilina akis, paryškina lūpas. Man būdavo labai įdomu, kaip mama tai daro, - pasakojo Ieva. - Labai norėjau užaugti vien dėl to, kad įsivaizduodavau, kaip pati kelsiuosi, išsivirsiu kavos, pasidažysiu ir būsiu graži nuo ankstaus ryto. Tada apsivilksiu gražią suknelę ir eisiu į darbą."

Taip ji svajodavo žiūrėdama į mamą. Kai ši nusipirkdavo batelius, dukra slapčia juos pasimatuodavo ir pažiūrėdavo veidrodyje, kaip atrodo, pasivaikščiodavo po kambarį. "Kai mama išeidavo į darbą, pasižvalgydavau po jos spintą, kokios suknelės ten kabo, - linksmai prisipažino atlikėja. - Svarstydavau, kaip atrodysiu, kai būsiu tokia, kad jos man tiktų."

Pasak merginos, mama visada rengdavosi madingai. Kai Ieva gerokai ūgtelėjo, eidama į vakarones pasidabindavo mamos šalikėliu, pasipuošdavo jos suknele.

Tądien, kai kalbėjomės su Ieva, jos mamai, kuri ir dabar rengiasi bei atrodo jaunatviškai, sukako 45 metai. Tad šią savaitę yra net dvi progos švęsti - gimtadienis ir Motinos diena. Kaip dukra ją sveikina? "Kad ir kur būtume su broliu - jis studijuoja Kaune, o aš mokausi Vilniuje, - per Motinos dieną visada stengiamės grįžti namo ir padovanoti mamai gėlių. Dažniausiai vazoninių, kad kuo ilgiau išliktų", - pasakojo I.Ambrazaitė.

Moteriškas stilius

Ievai patinka ir močiutės jaunystės laikų daiktai, drabužiai bei aksesuarai. "Kai nuvažiuojame į jos namus, smalsu pamatyti, kokių įdomybių yra ant aukšto. Ten galima rasti, tarkime, batelių, kuriuos močiutė paliko, kad galėtų parodyti anūkams, - sakė mergina. - Yra ir jos suknelių. Visa mūsų giminė tokia: labai saugome savo drabužius ir daiktus."

Ieva iš močiutės yra paėmusi aksesuarų, karolius. Jai patinka pasipuošti ir mamos retro stiliaus suknele su žirniukais. Atlikėja apskritai mėgsta paryškinti moteriškumą. Todėl jai patinka vilkėti sukneles, segėti sijonus. Merginą žavi vintažinis stilius, apskritai viskas, kas dvelkia senove. "Kelnes retai užsimaunu, - sakė ji. - Mama taip pat labiausiai mėgsta sukneles."

Ievos šeimos moteris vienija ne tik stilius. Visos gerai sutaria, yra artimos, vienos kitas supranta. Drabužiai ir aksesuarai taip pat savotiškai jas susieja. "Jei kur nors einu užsidėjusi apyrankę, aišku, galvoju apie tą žmogų, kuriam ji priklauso", - teigė grupės "Pinup Girls" narė.

Mergina klausosi močiutės patarimų ir juos įsidėmi. "Ji sako, kad iš gyvenimo reikia imti kuo daugiau, - pasakojo Ieva. - Kol jauna esu, reikia visur eiti, bendrauti, viskuo domėtis." O mama jai pataria ir gyvenimo klausimais, ir pamoko kulinarinių gudrybių.

Prisiminimas nuotraukoje

Organizacijos "UNESCO Lietuva" vykdomoji direktorė Jovita Majauskaitė drabužių spintoje turi net keletą mamos drabužių, kuriuos mielai pati vilki. "Kai apima melancholiška nuotaika, išsitraukiu mamos dėvėtą megztuką, kurį ji paveldėjo iš savo mamos. Tai jau trečios kartos "paveldas" mano spintoje. Labai jaukus drabužis", - su šypsena sakė veikli moteris.

Neseniai per madų pristatymą ant podiumo Jovita pamatė elegantišką suknelę su žirniukais ir prisiminė, kad jos spintoje taip pat kabo panašus drabužis, kokį vilkėjo mama. "Kai apsivelku jos suknelę, apima nuostabus jausmas. Eini ir tarytum savo mamą iš šalies stebi - plevėsuoja suknelė, ilgi, besisukantys plaukai, šviečia šypsena. Regis, lyg jausčiau jos būseną, kai suknelę vilkėjo pati", - pakiliai pasakojo pašnekovė.

Ji puikiai prisimena laikus, kai ta suknele puošėsi mama. "Be to, yra tėčio daryta nuotrauka, kur ją vilkinti mama su sese stebi mano pasirodymą per "Dainų ir šokių" šventę. Tada man buvo kokie aštuoneri metai. Mama man visada atrodė pati gražiausia", - jausmingai pasakojo J.Majauskaitė.

Paveldėtas moteriškumas

"UNESCO Lietuva" vykdomoji direktorė teigė, kad iš vaikystės prisimena mamą kaip labai moterišką. "Sijonai, suknelės ir niekada - kelnių. Aukštakulniai, ilgi garbanoti plaukai, labai kuklus makiažas", - žodžiais mamos portretą piešė Jovita. Tačiau būdama maža, mamos suknelių ji nesivilkdavo, žinodavo, kad tikrai bus per didelės.

"O štai mamos aukštakulnius esu visus išsimatavusi, - nusijuokė ji. - Būdavo, apsiaunu jos batelius, pasidažau lūpas ir einu į namo laiptinę vaikščioti. Man patiko, kad ten garsiai kaukšėjo kulniukai." J.Majauskaitė patikino, kad mama suknelių turėjo nemažai. Jai labiausiai įstrigęs raudonos, kliošinio sijono ir baltos su mėlynais žirniukais suknelių prisiminimas. "Su jomis mama atrodydavo labai jauna ir nepaprastai graži", - nusišypsojo Jovita.

Moteris sakė, kad jos ryšys su mama visada buvo ypatingas. "Esu visiška jos kopija. Pažįstami sutikę gatvėje dažnai palaiko seserimis. O šiandien, kai vilkiu mamos suknelę, užplūsta vaikystės prisiminimai ir, rodos, viską suprantu, ko tuomet suprasti negalėjau", - jausmingai kalbėjo moteris.

Per Motinos dieną Jovita visada išreiškia žodžiais didelį dėkingumą mamai už viską, ką ši jai davė, už tai, kad šiandien yra laiminga ir lydima sėkmės. "Pasakau, kokia ji nuostabi ir man brangi, kaip stipriai ją myliu. O juk galėčiau daryti tai kiekvieną dieną", - šiek tiek apgailestavo J.Majauskaitė.

Primena meilės istoriją

Užtenka pasakyti frazę "Mamos suknelė" ir dažnam galvoje pradeda skambėti daina: "Stebuklinga daili suknelė, nėriniuota, nėriniuota ir marga..." Neringos Čereškevičienės daina įsiminusi daugeliui žmonių. Gal ji buvo sukurta kokiomis nors ypatingomis aplinkybėmis? "Daina atsirado gal prieš 15 metų, - pasakojo Neringa. - Aplinkybės buvo tokios, kad leidybai reikėjo kuo greičiau priduoti visas dainas. Trijų trūko. Sėdėjau prie pianino. Skambindama pajutau valso ritmą. Supratau, kad tema bus apie mamą ar tėtį - kažkas retro. Pradėjusi nuo šio stiliaus, dainą sukūriau labai greitai - gal per pusę dienos."

Tikriausiai buvo ir konkreti suknelė, apdainuojama smagiame kūrinyje? "Taip, - patvirtino Neringa. - Ir dabar ją turiu. Gal suknelė nėra tokia nėriniuota, kaip dainoje, bet gėlėta, pasiūta iš amerikietiškos rožinės medžiagos. Mamytė ją vilkėjo per išleistuves. Kadangi mano tėvai buvo klasės draugai, ir jų meilė prasidėjo mokykloje, galima ją vadinti pusiau vestuvine." Todėl, kaip teigė N.Čereškevičienė, tas drabužis primena jos tėvų meilės istoriją ir išliko iki šiol.

Dainuoja ir publika

Neringa pasakojo, kad mama nebuvo iš turtingų moterų, turinčių daug garderobo. Todėl dukra iš praeities atsimena būtent tą, apdainuotą suknelę. "Man ji įstrigo atmintyje", - sakė pašnekovė. 

Kai Neringos šeima išgirdo dainą, jos tėtis iškart pasakė: "Tai bus šlageris." Žodžiai buvo taiklūs. Tokia nuomonė pasitvirtino. "Tėtis užprogramavo dainą ilgam gyvenimui", - šypsojosi pašnekovė. Dabar sunku būtų rasti žmogų, kuris nežinotų šio populiaraus kūrinio, negalėtų jo paniūniuoti, pakartoti bent priedainio teksto.

Pirmą kartą daina "Mamos suknelė" nuskambėjo per vienos televizijos naujametę laidą. Salėje, kurioje vyko šventinis koncertas, buvo daug publikos, tarp jos - nemažai garbių svečių. Neringa prisiminė, kad po šios dainos kilo didelės ovacijos. Ir jau daug metų žiūrovai "Mamos suknelę" dainuoja kartu su atlikėja.

Laiškai dukrai

Klausiama, kokių mamos daiktų pasilikusi prisiminimui, Neringa liūdnai sakė: "Ši tema jautri ir dar neliesta. Turiu mamos šalį, kuriuo buvo apsigobusi, kai nuvežiau ją į onkologinę ligoninę, iš kurios nebegrįžo. Po to su šiuo šaliu mamą ir laidojau." N.Čereškevičienei vis dar skaudu apie tai kalbėti. Jai buvo ypač sunku populiarią dainą pirmą kartą atlikti po mamos mirties 2011 metų pradžioje žmonių pilnoje salėje Klaipėdoje. Tada širdį stipriai spaudė skausmas dėl netekties. "Daina "Mamos suknelė" skamba ir, manau, skambės", - prieš porą dienų LŽ patikino Neringa. 

Pašnekovė pasakojo, kad mama turėjo savitą stilių. "Ji gerai mokėjo derinti spalvas. Aš, ko gero, taip nesugebu. Ji buvo paprasta moteris, inžinierė chemikė. Ėjo rimtas vadovaujamas pareigas. Būdama vyresnė, mama pamėgo velti vilną. Visi akcentuodavo, kaip ji derindavo spalvas, nors nebuvo menininkė. Matyt, kiekviena moteris turi grožio sampratą, įgimtą skonį", - sakė Neringa.

Atlikėja teigė, kad nors kadaise buvo geras vaikas, būdavo sunkių laikotarpių, kai elgdavosi ne visai taip, kaip derėtų. "Tokiu metu mama man yra parašiusi kelis laiškus, - pasakojo Neringa. - Tai galima vadinti pokalbiais su dukra per laiškus. Buvau uždaroka, manau, kad su manimi atsisėdus turbūt nebuvo paprasta pašnekėti, ypač paauglystėje." Dainininkė laiškus atsimena kaip didžiausią dėmesį sau, buvo savotiška juos gauti iš mamos, kuri kasdien būdavo šalia. Parašyti žodžiai buvo išmintingi ir prisodrinti meilės dukrai. "Mamoms, ypač šiais laikais, kai visi skubame, bėgame, siūlyčiau ramiai atsisėsti ir ranka parašyti laiškus dukroms", - patarė N.Čereškevičienė.

Stiprus ryšys su dukra

Išgirdus pasakojimą apie mamą, buvo smalsu sužinoti, koks yra pačios Neringos požiūris į drabužius ir daiktus, kaip ji bendrauja su savo dukra, kuriai dabar 19 metų. Ar dainininkė mėgsta vilkėti sukneles, ar patinka retro, vintažinis stilius? "Deja, esu visiškai džinsinė. Rokerio žmona, - linksmai pasakė muzikanto Alfredo Čereškevičiaus sutuoktinė ir trijų vaikų mama. - Turbūt dėl gyvenimo tempo ir būdo neišlipu iš džinsų. Suknelę turiu gal vieną. Tikriausiai todėl ją taip apdainavau. Juk apie džinsus nedainuosi." Tačiau vadinamasis vintažinis stilius Neringai artimas - namie, buityje. "Tokios interjero detalės man yra smagios ir malonios", - teigė moteris. 

Atlikėjos dukra Kotryna taip pat labiau mėgsta kelnes, o ne sukneles. Tuo jos panašios. Ir santykiai mamos ir dukters artimi. Laiškų Neringa Kotrynai kol kas nerašė. "Mudvi labai suartėjome po mano mamos mirties, kartu gedėjome, daug kalbėjomės apie viską - ne tik ta tema, - sakė pašnekovė. - Mūsų su dukra ryšys labai stiprus. Labai tuo džiaugiuosi."

Sekmadienį bus minima Motinos diena. Kokios yra N.Čereškevičienės šeimos tradicijos? "Anksčiau būdavo - perki tulpių puokštę ir bėgi pas mamą, - sakė ji. - Antri metai, kai viskas kitaip - su gėlėmis skubi kitur... "

Šiais metais Motinos dieną sostinės "Siemens" arenoje vyks įsimintinas renginys - koncertas "Voro vestuvės". "Kadangi ten yra tokia daina - "Saulė bus mūsų mama", manau, gražiai paminėsime su visomis mylinčiomis mamytėmis, - teigė N.Čereškevičienė. - Tai bus graži šventė, kur į vieną būrį galės susirinkti labai daug mamų su savo vaikeliais."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"