Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

6 pagrindiniai daiktai, kurie turi gulėti ekstremalių situacijų kuprinėje

 
2017 09 08 15:05
„Išgyvenimo mokyklos nuotrauka

Ekstremalių situacijų kuprinė (ang. Bug out bag) yra viena karščiausių šių dienų temų. Vyksta daugybė diskusijų ir skelbiama begalė nuomonių. Visgi, koks turėtų būti šis krepšys? Patarimais dalijasi „Išgyvenimo mokyklos“ instruktorius Augustas.

„Žmonės linkę manyti, kad užtenka pagriebti bet kokį krepšį, jų manymu, atrodantį „kietai“ ir tiesiog prisikrauti visko, kas jiems atrodo reikalinga. Toks požiūris yra neteisingas. Ekstremalių situacijų krepšio komplektavimas yra kur kas rimtesnis mokslas, nei manoma, – patarimais dalintis pradeda Augustas.

Turinys

1. Maistas – tai kuras Jūsų kūnui, tolimesnei kovai.

2. Vanduo – švaraus geriamo vandens išgavimas.

3. Pastogė – apsauga nuo blogų oro sąlygų.

4. Įranga – ką reikia pasiimti.

5. Apsauga – peiliai, šaunamieji ginklai ir kitos priemonės savigynai, įskaitant ir pirmąją pagalbą.

6. Kuprinė

Pakavimas – kaip tinkamai supakuoti savo kuprinę, išnaudojant visus jos privalumus.

Praktinis krepšio panaudojimas – kuprinės išbandymas, siekiant visada būti paruošus išlikimui.

Kuprinės pasirinkimas – pasirinkimas tinkamiausią, atsižvelgiant į poreikius ir sąlygas, kokiomis ji planuojama naudoti.

1. Maistas

Kai jūs galvojate apie maisto atsargas savo ekstremalių situacijų kuprinėje, pirmiausia, ką turite padaryti, tai pagalvoti, kuriam laiko tarpui maisto atsargos yra planuojamos. Dauguma žmonių tokias atsargas planuoja 1–2 paroms. Asmeniškai aš rekomenduoju turėti maisto 3 paroms.

Jeigu ketinate užtukti ilgiau, galite susiruošti sunkesnį krepšį. Tačiau ekstremalių situacijų arba greito išvykimo krepšys nėra skirtas ilgoms išvykoms. Ši kuprinė turėtų būti naudojama tuomet, kai visos kitos galimybės jau išnaudotos. Panaudojant ją turite turėti aiškų tikslą, į kur keliausite, kur Jūsų kelionės pabaiga.

Renkantis maistą būtina atkreipti dėmesį ne tik į svorį bei galiojimo laiką, bet ir paruošimo būdą. Reiktų rinktis tokį maistą, kuris nereikalauja virimo. Tam geriausiai tinka kariški sausi maisto daviniai. Jie gali būti vartojami šalti, bet juos labai paprasta ir pasišildyti. Sausų davinių energetinė vertė yra labai didelė. Ekstremalioje situacijoje su vienu daviniu galima pilnai prasimaitinti visą parą (kariui lauko sąlygomis yra skiriami 3 vnt. tokių davinių).

Jei neturite galimybės gauti tokio maisto davinių, galite rinkti ir kitą maistą.

Priklausomai nuo besirutuliojančio scenarijaus, bet kuriuo atveju jums tikriausia teks traukti į artimiausią miestą ar kitą susirinkimo tašką tikintis ten rasti maisto bei vandens.

2. Vanduo

Kai planuojate vandenį, turite suprasti, kad vanduo yra Nr. 1 jūsų bagaže. Vanduo naudojamas viskam – nuo maisto virimo, higienos iki esminio tikslo – neleisti jūsų kūnui dehidratuoti. Vanduo yra išlikimo raktas. Geras variantas yra hidratacijos pūslės pvz. CamelBak, taip pat puikus pasirinkimas – metalinės talpos, metalas gerai, nes jūs jį galite šildyti tiesiogiai prie ugnies, tai ypač aktualu šaltuoju metų laiku.

Hidratacijos pūslės yra patogu tuo, kad jums nereikia piltis 3–4 butelių vandens, jos talpa yra pakankamai didelė – apie 3 litrai vandens. Ji turi žarną, tad galite patogiai gerti, nereikės sustoti, išsitraukinėti butelio iš kuprinės. Aišku, aš rekomenduočiau turėti tiek pūslę, tiek plastikinį butelį (jame gali būti supakuota kažkas kita, bet svarbu jį turėti), tiek metalinį indą.

Taip pat būtina apgalvoti, ką darysite, jei jūsų vandens atsargos baigsis. Rekomenduoju visada turėti vandens valymo priemonių, – tokių kaip vandens dezinfekavimo tabletės ar filtras. Paprastai visai nedidelio vandens filtro pakanka bent jau 1000 litrų vandens.

3. Pastogė / slėptuvė

Jums reikės pastogės ar priedangos nuo blogo oro sąlygų. Ji turi būti tokia, jog ją galėtumėte lengvai pastatyti bet kur pakeliui. Taip pat labai svarbus yra svoris, kaip ir viskas jūsų kuprinėje – ji turi būti kuo lengvesnė. Yra svarbūs ir tokie dalykai, kaip spalva. Koks bus jūsų tikslas ekstremalioje situacijoje? Jūs slėpsitės ar stengsitės, kad būtumėte kuo lengviau pastebėtas. Visgi, tokio krepšio tikslas dažniausia yra „pabėgimas“, tad priedanga tokiu atveju turėtų būti ir maskuojama.

Pardavime yra įvairių produktų, galima įsigyti vienvietę lengvą palapinę „Bivi“, bet jos kaina yra apie 200 – 300 eurų. Aš rekomenduočiau kur kas paprastesnį ir pigesnį variantą – palapinsiaustę. Paprasta palapinsiaustė jums pasitarnaus ir kaip pastogė, ir kaip rūbas nuo lietaus. Apie palapinsiaustės panaudojimo variantus esame rašę ir ankščiau.

Kitas dalykas, ko jums prireiks, – miegmaišis. Kadangi niekas nenori, kad kuprinė svertų 30 kg., būtina atsakingai išsirinkti miegmaišį. Jei visgi nešatės palapinę, jums nereikia vandeniui atsparaus žieminio miegmaišio, kuris yra sunkus, užima nemažai vietos ir yra labai brangus. Tad rekomenduočiau paieškoti paprasto ir lengvo miegmaišio. Tačiau jei neturite palapinės ar bivi, miegmaišį reikėtų rinktis atidžiau. Rinkoje yra tikrai labai platus pasirinkimas, todėl nesunkiai išsirinksite.

4. Įranga

Ugnis yra esminis elementas išlikimui. Ugnis jums bus būtina siekiant išvalyti vandenį, pasiruošti maistą, susišilti, paduoti pagalbos signalą. Todėl rekomenduoju visada turėti ne mažiau kaip 3 priemones įkurti ugniai. Taip pat tokioje situacijoje ypač praverčia žinios, kaip įkurti ugnį su parankinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, lanku, saulės spindulių sufokusavimas ir kiti, netradiciniai, metodai.

Ugnies įžiebimo skeltuvas

Žiebtuvėlis

Vandeniui atsparūs degtukai

Šaltas oras

Šaltas oras kelia ne tik diskomfortą ir nepatogumus, bet ir yra pavojingas gyvybei. Kova su šalčiu yra sunki, tačiau yra daug būdų nesušalti. Tad rekomenduoju turėti:

Vilnonę antklodę

Šiltus apatinius

Šiltas kojines

Vėjui ir lietui atsparią striukę

Labai svarbu tai, kad mūsų kūnas labai daug šilumos netenka per galvą, todėl būtina turėti galvos apdangalą. Jis turėtų būti ne tik skirtas dėvėti einant, bet ir miegant. Todėl rekomenduočiau turėti du galvos apdangalus, – žieminę „flysinę“ kepuraitę ir parastą beisbolo kepurėlę, tuo parpu man labiau patinka „panama“ tipo skrybėlaitės.

Drėgnas oras

Pats geriausias šalto oro sąjungininkas yra drėgnas oras. Jei yra tikrai vėsu, mažiausia, ko jūs norite – tai sušlapti. Jei nenorite sušalti ir kad jus ištiktų hipotermijos priepuolis, privalote likti sausi. Be to, būkite tikri, kad jūsų įranga taip pat yra ir liks sausa net ir prasidėjus stipriam lietui. Tam jums pravers:

Palapinsiausitė

Brezentas

Neperšlampami krepšiai ir rūbai

Plastikiniai maišeliai arba šiukšlių maišai, skirti laikyti savo daiktus kuprinėje

Neperšlampami batai ir pirštinės

Hidroizoliaciniai purškalai

Šviesos šaltiniai

Esant naktį miške arba pastate ir neturint gero apšvietimo bus sunku judėti, todėl turėti šviesos šaltinį yra gyvybiškai svarbus dalykas.

Ką privalu turėti:

Žibintuvėliai

Cheminės šviečiančios lazdelės

Galvos žibintuvėlis

Atsarginės baterijos

Papildomi daiktai pasvarstymui

Atminkite, kad visi daiktai turi būti skirti tik išlikimui, negalima imti nereikalingų daiktų.

Keltas pavyzdžių:

Paracordo virvė

Išgyvenimo vadovas (knygutė)

Vandeniui atspari užrašų knygutė

Higienos rinkinys

Kompaktiški valgymo įrankiai

Zip rišikliai

Peilis

Pirštinės

Saulės elementas krauti elektros prietaisus

Mažas autonomiškai kraunamas radijas

Karabinai

Pjovimo pjūklai

Mačetė

Daugiafunkcinis įrankis (Letherman)

Žemėlapis ir kompasas

Žiūronai

Mažas kirvukas

5. Apsauga

Ginklai

Kai sprendžiami išlikimo klausimai, labai svarbu mokėti gintis. Puiku, jei esate pasiruošęs ir treniravęsis kovinės savigynos. Tai tikrai pravers, kai kils grėsmė. Tokiose situacijose neturėtų būti iliuzijų apie žmogiškumą. Arba Jūs esate stiprus, arba esate auka.

Šaunamasis ginklas ar peilis yra efektyviausia apsaugos priemonė, kurias galite panaudoti. Pistoletas yra puiki savigynos priemonė ne tik dėl savo didelio efektyvumo, bet jį galima lengvai paslėpti, šoviniai yra nesunkūs, tačiau tokiose situacijose jų bus sunku gauti. Šautuvai taip pat labai gerai, ypač jei turite kuprinę, į kurią telpa šautuvas. Karo atveju ginklo nesinešiokite atvirai! Iš vienos ar kitos pusės Jūs galite būti palaikytas priešu.

Taip pat jums reiks gero išgyvenimo peilio. Tai turėtų būti fiksuotų ir tiesių ašmenų peilis. Peilis su dantytais kraštais atrodo tikrai kietai, bet nėra labai praktiškas daugeliu atvejų. Jei planuojate būti laukinėje gamtoje, tiesių ašmenų peilis bus kur kas praktiškesnis.

Visada turėkite bent 2 peilius. Asmeniškai aš turiu 4 peiliu: išgyvenimo peilis, smulkus pagalbinis kišeninis peiliukas, atsarginis peilis kuprinėje ir multi-įrankis.

Pirmoji pagalba

Pirmosios pagalbos žinių įsisavinimas jums užtruks jums ilgą laiką. Todėl komplektuojant vaistinėlę, atkreipkite dėmesį į tai, kuo mokate naudotis. Geras pirmosios pagalbos rinkinys jūsų kuprinėje yra būtinas. Geras vaistinėles pavyzdys yra kariuomenėje naudojamas IFAK, – tai maža kiekvieno kario vaistinėlė, kurios pagalba jis gali pats sau suteikti pirmąją pagalbą. Yra begalė komplektacijos variantų, tačiau be esminių komponentų, jūs turite pats papildyti savo vaistinėlę sau individualiai reikalingais medikamentais. Būtinai pažymėkite vaistinėlę, kad ją būtų galima lengvai rasti bet kokiomis sąlygomis.

Į ją turi būtinai turi įeiti (tik pagrindiniai komponentai, sąrašas nėra galutinis):

Kraujavimo stabdymo priemonės (pvz. Celox)

Tvarsčiai

Skarelės

Šilumą atspindinti antklodė

Turniketas

Antiseptikai žaizdoms

Vaistai:

Nuo skausmo (įvairūs nuskausminamieji)

Nuo viduriavimo

Antibiotikai

Taip pat vaistai bei priemonės pagal individualius poreikius.

6. Kuprinė

Kaip supakuoti

Svarbiausias veiksnys, į ką reikia atkreipti dėmesį, yra praktiškumas. Daiktai turi būti supakuoti taip, kad svarbiausius daiktus jūs visada greitai pasiektumėte nesirausdami kuprinėje, o mažiau reikalingus daiktus pasiektumėte nesunkiai. Išsidėliokite prioritetus – ko jums labiausiai reikės arba gali tekti greitai išsitraukti. Jei, pavyzdžiui, yra vasara, – vilnonės antklodės jums staiga neprireiks, tad ją galima dėti į dugną, o į paviršių dėti būtinesnius daiktus. Jei naudosite taktinę kuprinę, ji turi duag molle tvirtinimo taškų, tad būtinai išnaudokite juos.

Labai svarbu tinkamai ir vienodai išdėstyti svorį, nedėti sunkių daiktų į šonus. Daiktus kietomis ir aštriomis briaunomis dėti taip, kad nespaustų ir taip netrukdytų jums judėti.

Tinkamas kuprinės pasirinkimas

Prieš perkant kuprinę, gerai įvertinkite savo turimus daiktus, dedami daiktai turi būti tik būtini išgyvenimui. Kartais imame daugiau, nei mums to iš tiesų reikia. Kuprinė neturėtų būti per didelė.

Renkantis kuprinę, reikia atsižvelgti, kokioje vietovėje ji bus naudojama. Jei tai bus miškinga ar kaimo vietovė, tada būtų geriau kamufliažinė ar žemės spalvos kuprinė (ginkluoto konflikto metu nenaudokite kariško marginimo daiktų). Jei esate urbanizuotoje vietovėje, rinkitės juodą ar miesto kamufliažo kuprinę.

Kiti dalykai, kuriuos reikia apsvarstyti, yra taktiniai kuprinės aspektai. Visų pirma kuprinės tikslas yra išsaugoti jūsų gyvybę ekstremalioje situacijoje. Ji nėra skirta nešioti kiekvieną dieną. Taigi rinkitės kuprinę, kuri turi daug galimybių prisegti papildomus krepšelius ir turi atskirų, lengvai pasiekiamų kišenėlių.

Kuprinės rėmas

Yra dviejų tipų kuprinės rėmai, vidinio bei išorinio. Pasirinkimas priklauso nuo to, kaip ilgai jūs planuojate ją naudoti. Ekstremalių situacijų krepšiai / kuprinės gali būti trumpalaikio ir ilgalaikio išgyvenimo. Taigi jūs patys renkatės ar rėmas yra būtinas, ar ne.

Kuprinės su išorės rėmais bus stipresnės ir suteiks daugiau stabilumo, bet būkite atidūs, jie gali pridėti daugiau svorio. Vidinis rėmas būna lengvesnio svorio, užima mažiau vietos ir suteikia komforto nešant didelį svorį.

Taigi, jūsų kuprinės svoris ir atstumas, kurį jūs planuojate įveikti, padės apsispręsti, kokio tipo rėmą turėtumėte galiausiai pasirinkti.

PRAKTIKA

Aš negaliu nupasakoti jums pakankamai išsamiai apie tai, kaip jūs jausitės ekstremalioje situacijoje. Turite praktikuoti! Jei norite tinkamai pasiruošti, išbandykite savo ekstremalių situacijų kuprinę išeidami į 3–4 dienų žygį, kad įsitikintumėte, jog turite tai, ko reikia. Jūsų kūnas ir protas nežino, kaip reaguoti tam tikrose situacijose, nebent jūs praktikuositės ir bandysite.“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"