Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Žavioji autsaiderė iš Aliaskos

 
2008 09 02 0:00
Aliaskos gubernatorė S.Palin savo darbo kabinete.<br>AFP/Scanpix nuuotrauka.
Aliaskos gubernatorė S.Palin savo darbo kabinete.
AFP/Scanpix nuuotrauka.

Minesotoje prasidėjusio respublikonų partijos suvažiavimo, kuriame Johnas McCainas oficialiai bus iškeltas partijos kandidatu į JAV prezidento postą, didžiausia atrakcija - respublikonų kandidatė į viceprezidento postą Sarah Palin. Tokiu J.McCaino pasirinkimu negali atsistebėti Aliaskos respublikonai.

"Jos tėvas medžiojo didžiuosius grizlius ir vieno iškamša dabar puikuojasi S.Palin kabinete šalia sofos. Ji ir pati medžioja bei žvejoja. Be to, ji bėga maratoną ir pagimdė penkis vaikus. O jos vyras, šunų kinkinių lenktynių čempionas tituluojamas "Pirmuoju biču", - taip J.McCaino viceprezidente pasirinktą politikę pristato įtakingas JAV dienraštis "The New York Times".

Toks J.McCaino pasirinkimas nustebino visus, bet labiausiai Aliaską, kur jis pavadintas "tiesiog stulbinančiu". Tolimoje valstijoje manoma, kad gubernatorė atsidūrė respublikonų partijos hierarchijos viršūnėje dėl savo šilumos ir žavesio, bet ne dėl nuveiktų darbų.

Labiausiai šokiruoti buvo Aliaskos respublikonai. "Ji nesuformuoja nė vienos politinės linijos. Jai svarbiau daryti įtaką per prigimtinius žmonių instinktus, nei formuoti politiką ir spręsti Aliaskos problemas. Daugiausia, ką ji padarė - tai per susitikimus su rinkėjais jiems įteigė: "Jūs man patinkate ir man su jumis gera", - sakė respublikonas Andrew Halcro, kuris 2006 metais kaip ir S.Palin siekė valstijos gubernatoriaus posto. Jo nuomone, S.Palin elgesys su žmonėmis labai jau primena Baracką Obamą.

Pirmoji gubernatorė moteris

2006 metais 44-erių metų S.Palin tapo pirmąja moterimi gubernatore Aliaskos istorijoje. Prieš tai ji buvo vos 7 tūkst. gyventojų turinčio Ankoridžo priemiesčio Vasilos merė. Tačiau kai Aliaskoje buvo pradėtas federalinis tyrimas siekiant išsiaiškinti, kiek valstijos įstatymų leidėjai yra susiję su naftos kompanijomis, S.Palin tiesiog įšoko į rinkimų kampaniją reikalaudama reformų.

Ji metė iššūkį valstijos respublikonų partijos primininkui, apkaltindama jį piktnaudžiavimu savo padėtimi naftos ir dujų komisijoje, o paskui ir valstijos gubernatoriui respublikonui Frankui H.Murkowskiui, kuris manė, kad vadovaus Aliaskai labai ilgai. Tačiau šio politiko pasipūtimas ir amžinai rinkėjams uždarytos durys vedė prie pralaimėjimo jau kituose rinkimuose.

Tuo tarpu S.Palin atrodė jaunatviška, graži, simpatiška, mokėjo maloniai bendrauti su rinkėjais, be to, buvo kritiškai nusiteikusi respublikonų partijos vadovybės atžvilgiu ir vis kartojo, kad Aliaskos valdžios veikla turi būti skaidri ir atsakinga. Vis dėlto, kai per pirminius rinkimus ji aplenkė "Aliaskos liūtu" pramintą F.Murkowskį beveik 30 proc., daug kam tai buvo netikėta. Tapo aišku, kad jai bus lemta vadovauti valstijai.

Daugiau kaip 20 mėnesių išbuvusi Aliaskos gubernatorės poste, S.Palin net nebandė vaidinti kokio nors vaidmens JAV nacionalinėje politikoje ir amerikiečiams ji buvo visiškai nežinoma. Tačiau dabar ir ją daug vilčių deda ne tik respublikonų partijos vadovybė, bet ir tie amerikiečiai, kurie nenori, kad prezidentu taptų B.Obama. S.Palin ir B.Obama panašūs tik mokėjimu sužavėti žmones. Sarah yra konservatyvi protestantė ir abortų priešininkė. Ji griežtai pasisakė už tos pačios lyties asmenų santuokų uždraudimą ir jos pirmas kaip gubernatorės nutarimas buvo uždrausti valstybinių įstaigų darbuotojų homoseksualiems partneriams naudotis nemokamu sveikatos draudimu - ji pareiškė, kad tai prieštarauja konstitucijai.

Aistros dėl dujotiekio

S.Palin nuolat pabrėžia, kad Aliaskos klestėjimas labiausiai priklauso nuo jos gamtinių išteklių, t. y. naftos, dujų ir mineralų.

Ji siekia, kad kuo greičiau būtų nutiestas dujotiekis, kuriuo iš Aliaskos per Kanadą į JAV galėtų būti tiekiamos dujos. JAV federalinė valdžia jau patvirtino gubernatorės pateiktą planą, pagal kurį Kanados kompanijai "TransCanada" bus skirta 500 mln. dolerių šiam projektui įgyvendinti.

Nors dujotiekio projektui kyla daug kliūčių, S.Palin yra įsitikinusi, kad jis "užbaigs šalies priklausomybę nuo užsienio naftos". Be to, jis padidins Aliaskos indėlį į JAV energetiką ir atneš ekonomikai daugiau, nei į jį reikės investuoti. Tačiau gubernatorės kritikai sako, kad ji jau susigadino savo kaip švarios politikės įvaizdį paskirdama Mary Rutherford, buvusią dujotiekio lobistę ir iš to uždirbusią 40 tūkst. dolerių, savo svarbiausia patarėja gamtinių išteklių klausimais. Tačiau S.Palin čia neįžvelgia jokio interesų konflikto. Ji tik aiškina, kad naftos kompanijos duodavo kyšius įstatymų leidėjams, kad galėtų mokėti mažesnius mokesčius ir todėl jos tikslas pasiekti, kad dalis tų pinigų būtų sugrąžinta Aliaskai. S.Palin pranešė, kad jau greitai kiekvienam šios valstijos gyventojui bus įteiktas 1200 dolerių čekis.

Nesutaria su bendrapartiečiais

Aliaskos respublikonai nemėgsta S.Palin. Valstijos senato pirmininkė Lyda Green, kuri taip pat yra kilusi iš Vasilos, konfliktuoja su S.Palin nuo to dienos, kai ji pradėjo eiti gubernatorės pareigas. Sužinojusi apie J.McCaino pasirinkimą ji nepraleido progos pasakyti: "Manau, kad S.Palin padarys tokią pačią neigiamą įtaką visoms Jungtinėms Valstijoms, kaip kad ji padarė Aliaskai."

L.Green prieštaravo gubernatorės sprendimui suteikti licenciją Kanados kompanijai, sakydama, kad net jai skyrus 500 mln. dolerių nėra garantijos, kad dujotiekis bus nutiestas. Be to, ji nuolat pabrėžia, kad su gubernatore labai sunku bendrauti.

"Yra svarbių priežasčių, kodėl mes jos nerėmėme per pirminius rinkimus ir dėl ko mums sunku ją palaikyti dabar. Pastebėjau, kad ji nenori išklausyti kitos nuomonės, jai neįmanoma nieko įrodyti. Ji nėra linkusi ką nors keisti, net pateikus svarių argumentų."

Aliaskos respublikonai pasamdė nepriklausomą tyrėją, kuris turi išsiaiškinti, ar gubernatorė nedarė spaudimo buvusiam valstijos saugumo komisarui Waltui Moneganui, versdama jį atsistatydinti. W.Moneganas sako, kad jis jautė spaudimą iš S.Palin administracijos, be to, jos vyras Toddas reikalavo, kad jis atleistų ugniagesių vadą Mike'o Wooteną, kuris skyrėsi su gubernatorės seserimi, tačiau jis nesutiko to padaryti. W.Moneganas pasakojo "The Anchorage Daily News", kad T.Palinas jam parodė privataus tyrėjo surinktus faktus, įrodančius, kad M.Wooteno darbe buvo daug trūkumų, kad jis mėgsta išgerti ir priekabiauja

prie vaikų. Savo ruožtu T.Palinas teigė ėmęsis tirti M.Wooteno veiklą, nes bijojo dėl savo žmonos saugumo - esą M.Wootenas ne kartą grasino jai ir jos šeimai. Pati gubernatorė aiškino, kad su surinktais faktais ji tik supažindino Visuomenės saugumo departamentą, bet neigė dariusi jam kokią nors įtaką. Ji tik paragino valstijos generalinį prokurorą geriau susipažinti su jam pateiktais faktais.

Negalvojo būti politike

Sarah Heath Palin gimė 1964 metais Aidaho valstijoje, bet paskui jos tėvai persikėlė į Skegvėjų Aliaskoje, kur gavo darbą mokykloje. Po kurio laiko šeima apsigyveno mažame konservatyviame Ankoridžo priemietyje Vasiloje. Čia, vidurinėje mokykloje Sarah ir sutiko savo būsimą vyrą, turintį eskimų kraujo. Mokydamasi Sarah dalyvavo vietos grožio konkurse ir tapo Mis Vasila. 1987 metais ji baigė žurnalistikos studijas Aidaho universitete ir po metų ištekėjo.

S.Palin sako, kad niekada nesitikėjo, kad taip įsitrauks į politinį gyvenimą. Tačiau politinę karjerą ji darė labai sparčiai. 1992 metais buvo išrinkta į Vasilos miesto tarybą, o 1996-aisiais - jau siekė mero posto, aiškindama, kad iš naujai įvestų mokesčių gauti pinigai neprotingai naudojami.

Miestelio mere ji išbuvo dvi kadencijas, labiausiai rūpindamasi policijos ir ugniagesių darbu, siekdama, kad vaikai mokykloje būtų mokomi kūrybiškumo ir kad šiukšlių išvežimas būtų perduotas į privačias rankas. Šiandien miestelio gyventojai sako, kad merė nuveikė tris svarbius darbus: puse procento padidino pardavimo mokestį, kad būtų iš ko pastatyti sporto kompleksą, daugiau pinigų skyrė gyventojų saugumui ir pasirūpino, kad miestelyje būtų pastatyta nauja policijos būstinė. Be to, kartą per metus nuvažiuodavo į Vašingtoną. "Čia tikra kaimiškoji Amerika", - "The New York Times" sakė Vasilos miesto merijoje dirbantis Jamie Newmanas, kuris pabrėžė, kad miestelio gyventojai niekaip negali atsigauti nuo žinios, kad jų buvusi mere dabar gali tapti JAV viceprezidente. - Sakau nuoširdžiai, mes buvome šokiruoti", - tikino jis.

Kaip Aliaskos gubernatorė S.Palin uždirba 125 tūkt. dolerių per metus. Jos vyras gauna dar 93 tūkst. dolerių iš savo komercinės žvejybos verslo bei pusę etato dirbdamas operatoriumi bendrovėje "British Petroliumn". Iš pradžių S.Palin sakė, kad jos vyras atsisakys darbo bendrovėje, jei ji laimės gubernatoriaus rinkimus. Iš tiesų, žmonai laimėjus, T.Palinas kompaniją paliko, bet po metų vėl sugrįžo, pareiškęs, kad šeimai trūksta pinigų. Gubernatorė savo ruožtu ėmė aiškinti, kad jos vyras nepriklauso kompanijos vadovybei, todėl negali būti interesų konflikto, nors naftos pramonė lemia ir Aliaskos politiką, ir ekonomiką.

Palinai augina penkis vaikus, kurių vyriausiam Trackui 19 metų, o mažiausiam Trigui - 4 mėnesiai. Trackas pernai išėjo tarnauti į kariuomenę, o Trigas gimė su Dauno sindromu. S.Palin žinojo, kad vaikas gims nesveikas, tačiau atsisakė daryti abortą, už ką ją labai gerbia abortų priešininkai. Po gimdymo praėjus trim dienoms gubernatorė grįžo į darbą. Paskutinės savo atžalos ji nevadina kitaip kaip "gražučiu kūdikėliu".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"