Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Visuomenė vertins naujos atominės elektrinės poveikį aplinkai

 
2007 07 23 0:00
Aplinkos apsaugos ministerijos Poveikio aplinkai vertinimo skyriaus vedėjas Vitalijus Auglys
Aplinkos apsaugos ministerijos Poveikio aplinkai vertinimo skyriaus vedėjas Vitalijus Auglys

Netrukus planuojama skelbti naujos atominės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo pradžią. Vertinimo procese dalyvaus ne tik valstybės institucijos, atsakingos už visuomenės sveikatą, priešgaisrinę saugą, kultūros paveldą, savivaldybės ir apskritys, bet ir visuomenės atstovai, gyventojai; bus vykdomos valstybinės ir tarpvalstybinės konsultacijos. Galutinis sprendimas, leisti ar neleisti statyti elektrinę, bus priimtas ne tik atsižvelgus į atsakingų (kompetentingų) institucijų išvadas, bet ir į mūsų šalies visuomenės nuomonę, taip pat ir tarpvalstybinių konsultacijų rezultatus su Latvija, Baltarusija ir kitomis šalimis, kurioms būsimoji elektrinė galėtų turėti poveikį. Koordinuoti šį darbą pavesta Aplinkos ministerijai.

Apie visuomenės galimybes dalyvauti šiame procese išsamiau kalbėjomės su Aplinkos ministerijos Poveikio aplinkai vertinimo skyriaus vedėju Vitalijumi AUGLIU.

Vienas svarbiausių poveikio aplinkai vertinimo proceso tikslų yra numatytas informacijos apie numatomą veiklą prieinamumas ir galimybė gyventojams dalyvauti šiame procese. Kaip tai bus daroma?

Ogi taip. Vienas iš poveikio aplinkai vertinimo (PAV) proceso tikslų yra padidinti planuojamos ūkinės veiklos informacijos prieinamumą ir pagerinti visuomenės dalyvavimo galimybes, sužinoti visuomenės nuomonę apie numatomą veiklą.

Pagal galiojančius planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo teisės aktus apie pradedamą poveikio aplinkai vertinimą bei numatomus PAV etapus bus paskelbta nacionalinėse bei Visagino miesto, gretimų savivaldybių žiniasklaidos priemonėse. Į PAV procesą turės galimybę įsitraukti suinteresuota visuomenė bei bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos. Tikimės, kad šiame procese aktyviai dalyvaus ir visuomenei svarbią informaciją teiks įvairios žiniasklaidos priemonės.

Kas dar, be Aplinkos ministerijos, dalyvauja suinteresuotų poveikio aplinkai vertinimo subjektų grupėje? Kokia tai grupė?

Poveikio aplinkai vertinimo subjektai - tai tos valstybės ir savivaldybių institucijos, kurios nagrinės naujos atominės elektrinės PAV programą bei PAV ataskaitą (studiją) ir pagal savo kompetenciją teiks išvadas. Taip pat šios grupės paskirtis yra skatinti informacijos mainus tarp organizacijų, atsakingų už projektą, valdžios įstaigų ir kitų interesų grupių. Aplinkos ministerija yra atsakinga už šios veiklos koordinavimą. Į grupę įeina tokie subjektai kaip Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Radiacinės saugos centras, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Utenos visuomenės sveikatos centras, Utenos regioninis aplinkos apsaugos departamentas, Kultūros paveldo departamento Utenos teritorinis padalinys, Utenos apskrities viršininko administracija, Visagino savivaldybės administracija. Šios organizacijos, vertinant elektrinės poveikį aplinkai, turi veikti kaip konkrečių sričių ekspertai.

Kaip šios organizacijos bendradarbiaus tarpusavyje?

Numatomi šių institucijų susitikimai, kuriuose institucijos pateiks savo nuomones apie poveikio aplinkai vertinimo eigą, galimas problemas bei jų sprendimo būdus. Pirmas toks susitikimas jau įvyko kartu su AB "Lietuvos energija" vadovais bei specialistais, užsakovo pasirinktais konsultantais. Šiame susitikime aptarta planuojamos atominės elektrinės veikla, įgyvendinimo etapai, poveikio aplinkai vertinimo procedūros, informacijos teikimas. Po šio susitikimo AB "Lietuvos energija" pasirinkti konsultantai pradėjo rengti PAV programą, pagal kurią bus atlikta išsami naujos atominės elektrinės PAV ataskaita. Ateityje taip pat numatomi įvairūs darbiniai susitikimai bei įvairių klausimų aptarimai, jie turėtų palengvinti poveikio aplinkai vertinimo procesą.

Kaip apie tai bus informuojami gyventojai ir kaip jie galės pareikšti savo nuomonę?

Bus rengiami vieši susitikimai su gyventojais. Per šiuos susitikimus visuomenė turės galimybę apsvarstyti ir išreikšti savo nuomonę apie PAV eigą ir jo pakankamumą, nuomonę dėl pačios numatomos veiklos. Gyventojai turės galimybę daugiau sužinoti apie atominės elektrinės projektą bei poveikio aplinkai vertinimo procedūras. Susitikimai bus rengiami jau šį rudenį. Vėliau susitikimai su gyventojais bus rengiami viešai supažindinant su PAV ataskaita.

Manau, kad šia tema bus rengiamos spaudos konferencijos, informacija apie PAV bus nuolat teikiama spaudoje. Tikimės, kad spaudoje bus ir svarių visuomenės atstovų vertinimų, pasisakymų. Bus parengtos apžvalginės brošiūros, jose bus aprašytas projektas ir svarbiausi poveikio aplinkai vertinimo rezultatai. Susipažinti su PAV programa jau artimiausiu metu bus galima Visagino, Ignalinos, Zarasų savivaldybių administracijos patalpose bei kitose skelbimuose nurodytose vietose. Daug informacijos šia tema gyventojai galės rasti AB "Lietuvos energija" interneto svetainėje www.le.lt bei Aplinkos ministerijos interneto tinklalapyje www.am.lt.

Norėčiau atkreipti dėmesį, kad visuomenė turi būti informuojama pagal nustatytą Visuomenės informavimo ir dalyvavimo planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo procese tvarką ("Valstybės žinios", 2005 Nr.93-3472). Visuomenė jau pradiniame PAV etape turi teisę vertinti programą ir reikšti savo nuomonę, teikti motyvuotus siūlymus. Visuomenės išsakytos pastabos bei pasiūlymai PAV rengėjų turi būti įvertinti.

Kaip bus svarstomas naujos atominės elektrinės projektas kitose valstybėse?

Vadovaujantis Konvencija dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espoo Konvencija), kurią Lietuva ratifikavo 1999 m., Konvencijos šalys turi teisę dalyvauti Lietuvoje vykdomoje poveikio aplinkai vertinimo procedūroje, jei potencialiai numatoma veikla gali paveikti gretimų šalių aplinką. Mes informuosime Latvijos, Baltarusijos bei kitų šalių atitinkamas institucijas apie PAV vertinimo pradžią bei pasiteirausime dėl jų pageidavimo dalyvauti PAV procese. Gavę minėtų šalių atsakymus dėl dalyvavimo numatomame PAV procese, išsamią informaciją turėsime teikti ir suinteresuotų šalių institucijoms bei visuomenei. Pagal minėtos Konvencijos reikalavimus suinteresuotose šalyse bus rengiami vieši supažindinimai su numatoma veikla ir poveikiu aplinkai. Po to seks tarpvalstybinių konsultacijų etapas dėl tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo. Ir tik po visų derinimų mūsų šalyje, be to, atsižvelgus į tarpvalstybinių konsultacijų rezultatus, bus galima priimti sprendimą dėl naujos atominės elektrinės statybos poveikio aplinkai požiūriu.

Kokia yra užsienio valstybių patirtis dėl visuomenės dalyvavimo vertinant poveikį aplinkai?

Kiek pažvelgę į gretimas ir tolimesnes užsienio valstybes matome, kad visuomenė tikrai aktyviai dalyvauja priimant svarbius aplinkosaugos požiūriu sprendimus. Taip pat nėra abejonių, kad naujos atominės elektrinės statybos klausimai sulauks itin didelio gretimų šalių visuomenės susidomėjimo. Todėl svarstant naujos atominės elektrinės statybą tikimės tikrai intensyvaus ir produktyvaus bendradarbiavimo ne tik su Lietuvos, bet ir su užsienio šalių visuomene bei įvairiomis nevyriausybinėmis organizacijomis.

Kiek svarbus visuomenės dalyvavimas poveikio aplinkai vertinimo procese? Kiek jis gali lemti sprendimą dėl leidimo statyti Lietuvoje atominę elektrinę?

Visuomenės aktyvus dalyvavimas svarstant tokio pobūdžio veiklos atsiradimo galimybes tikrai svarbus, nes visuomenė bendrai ar kaip profesionalioji suinteresuotoji visuomenės dalis gali suteikti vertingos ir reikalingos informacijos, naudingų siūlymų, kurie gali lemti visą poveikio aplinkai vertinimo procesą. O visų mūsų institucijų bei konsultantų pareiga yra deramai įvertinti pareikštas nuomones ar motyvuotus pasiūlymus. Tik aktyvus visuomenės dalyvavimas PAV procese gali turėti įtakos tinkamų sprendimų priėmimui. Todėl kviečiu Lietuvos visuomenę aktyviai domėtis šia veikla ir aktyviai dalyvauti poveikio aplinkai vertinimo procese.


Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos apsaugos ministerija

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"