Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Venesuela rauda savo prezidento

 
2013 03 07 6:19
H.Chavezo šalininkai, iškėlę jo portretus, jausmingai reagavo į žinią apie prezidento mirtį. /Reuters/Scanpix nuotrauka
H.Chavezo šalininkai, iškėlę jo portretus, jausmingai reagavo į žinią apie prezidento mirtį. /Reuters/Scanpix nuotrauka

Mirus Hugo Chavezui Venesuelos vargšai neteko gynėjo, o jo sąjungininkai Lotynų Amerikoje - injekcijų iš pigios naftos. Kokia linkme dabar pasuks Venesuela - neaišku, tačiau greičiausiai šalis verčia naują savo istorijos puslapį.

H.Chavezas, 14 metų buvęs Venesuelos prezidentu, mirė antradienį po ilgos kovos su vėžiu. Apie jo mirtį pranešė Venesuelos viceprezidentas Nicolasas Maduro, kurį dar pats H.Chavezas pasirinko savo įpėdiniu. Ši žinia nutraukė mėnesius trukusias spėliones dėl H.Chavezo sveikatos, kurią visą tą laiką gaubė paslaptis ir gandai. Populiarus, bet prieštaringas lyderis 2012 metais laimėjo ketvirtą prezidento kadenciją, bet dėl pablogėjusios savijautos nebuvo prisaikdintas. Jam buvo 58-eri.

H.Chavezo mirtis nutildė pagrindinį Lotynų Amerikos kairiųjų balsą ir nukreipė naftos turtingą šalį į pirmalaikius rinkimus. Jie bus surengti per 30 dienų. Tai gali būti dar viena proga opozicijos lyderiui Henrique Caprilesui, kuris spalį pralaimėjo H.Chavezui, bet kai šis mirė, pareiškė užuojautą jo šeimai ir pasakė, kad juodu buvo "varžovai, o ne priešai".

Iki rinkimų N.Maduro laikinai eis prezidento pareigas. O kol kas Venesuela gedi ir rengiasi laidotuvėms.

Vėžį sukėlė priešai

Prieš paskelbdamas apie H.Chavezo mirtį N.Maduro pareiškė, esą mirtiną vėžį galėjo sukelti "priešai", ir nurodė du JAV diplomatus persona non grata. Viceprezidentas dar apkaltino juos opozicijos prieš Venesuelos valdžią telkimu šalies kariškių sluoksniuose. Baltieji rūmai tokius kaltinimus atmetė kaip absurdą. Prezidentas Barackas Obama pareiškė paramą Venesuelos gyventojams ir kartu pabrėžė, kad jų šalis pradeda naują savo istorijos skyrių, o JAV lieka ištikimos demokratijos principų, įstatymų viršenybės ir pagarbos žmogaus teisėms sklaidai.

H.Chavezas buvo karštas JAV "imperializmo" kritikas, kaltino Vašingtoną 2002 metais parėmus nesėkmingą valstybės perversmą prieš jį ir bičiuliavosi su tokiais Amerikos priešais kaip Iranas.

Gedulas truks savaitę

Išgirdę žinią apie mylimo "comandante" (vado, kaip buvo vadinamas H.Chavezas) mirtį, į gatves ėmė plūsti tūkstančiai žmonių. Jie verkė, glėbesčiavosi ir skandavo: "Mes visi esame Chavezas!", "Chavezas gyvas!" Šimtai žmonių susirinko prie karinės ligoninės, kurioje mirė prezidentas, jos vartus saugojo kariai. Valdžia paskelbė savaitę truksiantį nacionalinį gedulą, taip pat pasiuntė į gatves ginkluotąsias pajėgas ir policiją "taikai garantuoti". Gynybos ministras Diego Molero, apsuptas aukšto rango kariškių, pareiškė, kad ginkluotosios pajėgos gins Konstituciją ir gerbs H.Chavezo pageidavimus.

Vakar prezidento palaikai buvo perkelti į vieną karo akademiją. Ten iki laidotuvių penktadienį vyks memorialinės ceremonijos su užsienio lyderiais. Venesueliečiai paraginti per laidotuves vilkėti Venesuelos vėliavos spalvų drabužius.

"H.Chavezas buvo žmogus, išmokęs mus mylėti savo tėvynę. Fiziškai prezidento nebėra, bet jis lieka mūsų širdyse, o mes turime toliau dirbti tėvynės labui", - taip Karakaso gatvėse kalbėjo H.Chavezo gedintys šalininkai.

Užjaučia visa Lotynų Amerika

Daugelis Lotynų Amerikos ir kitų šalių lyderių gyrė H.Chavezo kovą už neturtinguosius, tačiau kai kurie reiškė viltį, kad mirus šiam įsimintinam veikėjui Venesuela galės žengti į atviresnę politinę santvarką.

Komunistinė Kuba, artimiausia Venesuelos sąjungininkė, irgi paskelbė trijų dienų nacionalinį gedulą mirus lyderiui, kuris padėjo stiprinti šios salos ekonomiką pigiais degalais ir finansinėmis injekcijomis. Havana vadino H.Chavezą Kubos revoliucijos lyderio Fidelio Castro "tikruoju sūnumi". Ir pats Venesuelos prezidentas kartą yra pareiškęs, kad F.Castro jam - kaip tėvas.

Mirus H.Chavezui panašių kaip jo pažiūrų Lotynų Amerikos lyderiai - Kubos vadovas Raulis Castro, Ekvadoro prezidentas Rafaelis Correa, Bolivijos prezidentas Evo Moralesas - neteko artimo draugo, kuris savo diplomatine įtaka ir pigia nafta rėmė jų valdymą. Dėl netikrumo pasaulinės naftos kainos po H.Chavezo mirties šoktelėjo.

Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff, nors ir nebuvo H.Chavezo draugė, gyrė jį kaip "didį Lotynų Amerikos žmogų" ir "brazilų bičiulį". Argentinos prezidentė Christina Fernandez de Kirchner sustabdė savo veiklą ir išvyko į Venesuelą. Užuojautos dėl H.Chavezo mirties plūdo iš viso pasaulio, taip pat ir iš Europos lyderių.

Ligą gaubė valstybinė paslaptis

Pernai gegužę H.Chavezas buvo paskelbęs, kad pagijo po operacijos ir chemoterapijos 2011 metais. Tačiau praėjusį gruodį prezidentas pranešė, jog jam būtina nauja operacija, paskyrė N.Maduro savo įpėdiniu ir skubiai išvyko į Kubą. Ten jam buvo atlikta ketvirta vėžio operacija. Po dviejų mėnesių, vasario 18-ąją, H.Chavezas grįžo į Venesuelą ir atsigulė į Karakaso karinę ligoninę. Vyriausybė tuomet pranešė, kad šalies lyderiui prasidėjo kvėpavimo takų infekcija.

Nuo gruodžio 10 dienos, kai išskrido į Kubą, anksčiau visur dalyvaudavęs ir rodydavęsis Lotynų Amerikos kairiųjų antiimperializmo simbolis buvo visiškai dingęs iš viešumos. Sausio 10-ąją jis negalėjo prisiekti naujai šešerių metų kadencijai, bet Aukščiausiasis Teismas pritarė, kad ši ceremonija neterminuotam laikui būtų atidėta.

Precedento neturintis H.Chavezo nesirodymas kėlė įvairiausių gandų. Buvo kalbama, kad Venesuelos lyderis seniai miręs, tik valdžia tai slepia, kad jį ištikusi koma, kad jis dūsta. Vyriausybė kelias savaites siuntė prieštaringus signalus apie prezidento sveikatą: tai perspėdavo, kad H.Chavezas grumiasi dėl savo gyvybės, tai tvirtindavo, kaip ir praėjusį savaitgalį, esą jis tebevadovauja ir duoda nurodymus. Opozicija ne kartą kaltino vyriausybę meluojant apie šalies vado būklę.

Oficialiai taip niekada ir nebuvo pranešta, kokiu vėžiu sirgo H.Chavezas. Žiniasklaidoje skelbta, jog per vieną iš keturių operacijų jam pašalintas auglys dubens srityje.

Kalbėdamas per televiziją N.Maduro paminėjo, kad prezidento kova su sunkia liga truko beveik dvejus metus.

Vargšai iš skurdo neišbrido

Kai H.Chavezas 1998 metais atėjo į valdžią, jo politika iš pradžių buvo gana nuosaiki, priskirtina centro kairiajai. Tačiau ilgainiui šalies lyderio retorika darėsi vis radikalesnė, o jis pats ėmė vadinti save antiimperialistu ir antikapitalistu.

Labiausiai H.Chavezo gedi daugelis kadaise apleistų Venesuelos neturtingųjų, kurie revoliucionieriumi pasiskelbusį prezidentą garbino už tai, kad šis iš naftos finansavo būstų, sveikatos apsaugos, maisto ir švietimo programas. Drauge visuomenėje didėjo nepasitenkinimas augančiu žmogžudysčių skaičiumi, nuolat trūkinėjančiu elektros tiekimu ir didele infliacija. Nors Venesuela turtinga naftos, šalyje tebėra daug skurdo (skurdžiai gyvena 19 mln. venesueliečių) ir bedarbių. Opozicija kaltino H.Chavezą netinkamai naudojus valstybės lėšas savo kampanijai, dominavus eteryje ir bauginimais vertus valstybinio sektoriaus darbuotojus dalyvauti mitinguose. Prezidento oponentai, daugiausia iš vidurinės klasės ir turtingieji, kaltino jį tapus diktatoriumi. H.Chavezo politika suskaldė Venesuelos visuomenę: konfiskavimais jis atstūmė turtinguosius, socialine šalpa patraukė vargšus.

H.Chavezas paliko keturis vaikus, tris anūkus ir tautą, paženklintą jo 14 metų valdymo.

"Auksinės" H.Chavezo mintys

Hugo Chavezas ne tik gebėjo kalbėti kelias valandas be jokios pertraukos, bet ir nesirinkdamas žodžių vartojo spalvingus posakius. Pats neužsičiaupdamas jis be skrupulų siuntė savo priešininkus po velnių.

Velnias ir siera

Dramatiškoje kalboje, kurią pasakė 2006 metų rugsėjį Jungtinėse Tautose, H.Chavezas išvadino JAV prezidentą George'ą W.Bushą velniu:

"Vakar čia pasirodė velnias. Tiesiog čia (žegnojasi). Ir dar šiandien čia atsiduoda siera. Šis ponas, kurį aš vadinu velniu, kalbėjo, lyg jam priklausytų pasaulis. Tarsi jis būtų pasaulio šeimininkas."

Iš tos pačios tribūnos 2009 metais H.Chavezas atsargiai sveikino naująją Baracko Obamos administraciją. Apsižvalgęs aplink jis pasakė: "Sieros kvapas išsisklaidė. Dvelkia kai kuo kitu. Dvelkia viltimi, kurią turime turėti savo širdyje."

Asilas

2006 metų kovą per televiziją Venesuelos vadovas pažėrė virtinę prezidento G.W.Busho apibūdinimų: "Esi neišmanėlis, pone Pavojau... Arba pasakysiu tau savo prasta anglų kalba (pereina į anglų kalbą): Tu esi asilas. (Grįžta į ispanų.) Esi bailys, žudikas, genocido vykdytojas, alkoholikas, girtuoklis, melagis, amoralus. Blogiausias visoje planetoje. Psichopatas, aš tai žinau."

G.W.Busho gynybos sekretorių Donaldą Rumsfeldą H.Chavezas išvadino "karo valdovu, velnio šunimi".

Gringo, eik namo

2007 metais, kai G.W.Bushas lankėsi Urugvajuje, H.Chavezas per mitingą Buenos Airėse pasiuntė žinią už 65 km į kitą Plato upės pusę: "Mažasis imperialisto išpera dabar jau turi būti anoje upės pusėje. Sušukime jam garsiai: Gringo, keliauk namo!"

Mergytei

Keliomis progomis H.Chavezas pavadino buvusią JAV valstybės sekretorę Condoleezzą Rice mergyte. Kai šioji 2006 metais apibūdino Venesuelą kaip grėsmę regiono demokratijai ir Irano talkininkę, H.Chavezas jai atitarė per sekmadienio televizijos kreipimąsi: "Atmink, mergyte, aš kaip pražydęs erškėtis - skleidžiu savo kvapą praeiviams ir įduriu tiems, kurie mane papurto. Su manimi geriau neprasidėk, Condoleezza. Nelįsk prie manęs, mergyt."

Pėstininkas

Kliuvo ir buvusiam Jungtinės Karalystės premjerui Tony Blairui, kai 2006 metais šis paraginio Venesuelą laikytis tarptautinės bvendruomenės taisyklių. H.Chavezas atkirto, kad T.Blairas pats pamynė šias taisykles įsiverždamas į Iraką. "Kaip tau ne gėda, pone Blairai. Tu neturi jokios moralės, jokios teisės ką nors kritikuoti. Esi imperializmo pėstininkas, pataikaujantis Bushui-Hitleriui, šios planetos masiniam žudikui numeris vienas. Eik tiesiai pragaran, pone Blairai."

Daina H.Clinton

2010 metais vidury kalbos H.Chavezas sudainavo dainelę, kurios žodžius galima išversti taip: "Hillary Clinton manęs nemyli... Aš jos irgi nemyliu." Tuo metu JAV valstybės sekretorė keliavo po Lotynų Ameriką ir Ekvadore per televiziją kritikavo H.Chavezo vyriausybę. Ji sakė, jog JAV pasirengusios gerinti santykius, bet neatrodo, kad H.Chavezas to norėtų.

Užsičiaupk!

Baigiantis viršūnių susitikimui Santjage 2007 metais Ispanijos karalius Jonas Karolis užčiaupė H.Chavezą. Kai Ispanijos premjeras Jose Luisas Rodriguezas Zapatero prašė H.Chavezo diplomatiškiau rinktis žodžius, bet šis neleido kalbėti, nuolat jį pertraukinėjo, privertė karalių surikti: "Užsičiaupk!"

Holokaustas

2006 metais H.Chavezas perspėjo, kad jo šalis nutrauks ryšius su Izraeliu protestuodama prieš karinį įsiveržimą į Libaną. "Izraelis išprotėjo. Jis nuolat kritikuoja Hitlerį, kaip ir mes, bet elgiasi ne geriau už nacius. Tai yra naujasis holokaustas."

Apie socializmą ir kapitalizmą

"Kapitalizmas yra velnio pramanas ir išnaudojimas. Jei nori žvelgti Jėzaus Kristaus, kuris, manau, buvo pirmas socialistas, akimis, tik socializmas gali sukurti teisingą visuomenę."

"Būti turtingam yra blogai, tai nežmoniška."

"Visuomet sakiau, kad Marse galėjo būti civilizacija, tačiau jei ten atėjo kapitalizmas ir imperializmas, jis pribaigė planetą."

Viagra

Per Pietų Amerikos viršūnių susitikimą mesta frazė: "Manau, mus kankina politinė impotencija. Mums reikia politinės viagros."

Rinkimai

Apie 2012 metų prezidento rinkimus: "Lengviau asilui pralįsti pro adatos skylutę, nei opozicijai laimėti rinkimus."

Varžovui Henrique Caprilesui: "Turi kiaulės uodegą, kiaulės ausis, kriuksi it kiaulė. Esi kiaulė, ir šito nepaslėpsi."

BBC, AP, Reuters, AFP, cbsnews.com, LŽ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"