Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Velse NATO ieškos atsako į naujus iššūkius

 
Davidas Cameronas: "Velso viršūnių susitikime turėtume įrodyti, kad NATO yra tvirtas kaip uola aljansas, puoselėjantis taiką ir stabilumą bei kuriantis saugią aplinką savo 900 mln. piliečių."
Davidas Cameronas: "Velso viršūnių susitikime turėtume įrodyti, kad NATO yra tvirtas kaip uola aljansas, puoselėjantis taiką ir stabilumą bei kuriantis saugią aplinką savo 900 mln. piliečių." Reuters/Scanpix nuotrauka

NATO privalo permąstyti savo vaidmenį naujame pasaulyje ir santykius su Rusija bei rasti naujų priemonių, kurios padėtų reaguoti į Maskvos grėsmes ir apginti savo nares Rytų Europoje. Šie klausimai dominuos Velse per NATO viršūnių susitikimą, kurio pagrindinė tema - stabilumo kūrimas nenuspėjamame pasaulyje.

2014 metų rugsėjo 4-5 dienomis Velse vyks NATO viršūnių susitikimas - didžiausias kada nors Didžiojoje Britanijoje surengtas tarptautinių lyderių susitikimas. Į jį atvyks JAV prezidentas Barackas Obama, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as bei kiti vadovai iš maždaug 60 šalių.

Jau daugiau kaip 65 metus stipri NATO narė Jungtinė Karalystė ir toliau siunčia savo pajėgas į NATO operacijas visame pasaulyje. Britų kariškiai ne tik tarnauja Afganistane, bet ir vykdo oro policijos misiją Baltijos valstybėse bei dalyvauja operacijose prieš piratus.

Pastarąjį kartą Jungtinė Karalystė surengė NATO viršūnių susitikimą 1990 metais, kai ministrė pirmininkė buvo Margaret Thatcher, o šaltasis karas ėjo į pabaigą ir Aljansas ieškojo savo naujo vaidmens pasaulyje. Šiandien padėtis labai panaši.

Šis 28 narių viršūnių susitikimas vyks paskutinį kartą prieš NATO karinės misijos pabaigą Afganistane ir pirmą kartą po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos paminant visas tarptautines normas bei įsipareigojimus ir sukeliant nestabilumą Rytų Ukrainoje. Šios aplinkybės reikalauja, kad NATO grįžtų prie 1949 metais Šiaurės Atlanto Sutartyje nustatytų pamatinių savo principų - kolektyvinio saugumo ir teritorinės gynybos.

Nauji santykiai su Rusija

Kolektyvinis saugumas yra svarbiausia Aljanso misija. Todėl, kad liktų stipri, NATO privalo adekvačiai pasirengti atremti XXI amžiaus grėsmes Šiaurės Atlanto regione. Atsižvelgiant į pastarojo meto įvykius šios grėsmės vėl siejamos su Rusija, vienaip ar kitaip su ja bus susijusios visos svarbiausios temos NATO viršūnių susitikime, tačiau, kitaip nei ankstesniais metais, Rusija į susitikimą nepakviesta. Po Krymo aneksijos balandį NATO sustabdė savo bendradarbiavimą su Rusija ir laiko jos dalyvavimą Velse nenaudingu.

Likus dviem savaitėms iki viršūnių susitikimo Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas parašė laišką savo partneriams NATO, kuriame atkreipia dėmesį į Rusijos keliamas grėsmes ir ragina Aljansą ieškoti priemonių, kaip jas atremti ir apginti savo nares Rytų Europoje. Laiške sakoma:

"Praėjus šešiems mėnesiams nuo Rusijos ir Ukrainos krizės pradžios, privalome susitarti dėl ilgalaikių priemonių, kurios sustiprintų mūsų galimybes greitai reaguoti į kiekvieną grėsmę, suteiktų pasitikėjimo tiems sąjungininkams, kurie baiminasi dėl savo šalių saugumo, ir atgrasytų bet kokią Rusijos agresiją. Visos NATO sąjungininkės jau prisidėjo prie Aljanso atsako į šią krizę, o dabar turėtume susitarti, kaip išlaikyti tvirtas pozicijas Rytų Europoje nepažeidžiant NATO ir Rusijos steigiamojo akto nuostatų, kad Rusijai būtų aišku, jog nei NATO, nei jos narės nesileis bauginamos. Turėtume susitarti dėl konkrečių veiksmų, tokių kaip naujas pratybų tvarkaraštis atsižvelgiant į naują saugumo aplinką, reikiama infrastruktūra, išankstinis apsirūpinimas įranga ir atsargomis bei NATO greitojo reagavimo pajėgų stiprinimas. Tai turėtų būti dalis platesnio veiksmų plano, kuriuo vadovaudamiesi galėtume greičiau reaguoti į kiekvieną bet kuriam Aljanso nariui kylančią grėsmę, taip pat ir esant minimaliam perspėjimo laikui.

Taip pat privalome peržiūrėti savo ilgalaikius ryšius su Rusija. Nors NATO visuomet siekė būti Rusijos partnere, o ne grėsme, akivaizdu, kad Rusija vertina NATO kaip priešininkę. Privalome pripažinti, kad pastaraisiais metais vykęs bendradarbiavimas šiuo metu tampa nebeįmanomas dėl pačios Rusijos neteisėtų veiksmų NATO kaimynystėje, ir peržiūrėti principus, kuriais grindžiami mūsų ryšiai su Rusija."

Aljansui dera pagalvoti, kokiose srityse būtų galima bendradarbiauti su Rusija atkreipiant daugiau dėmesio į tokį svarbų regioną kaip Arktis, ieškant sąjungininkų kovoje su terorizmu, grėsmėmis kibernetinėje erdvėje, narkotikų prekyba, piratavimu. NATO Kibernetinės gynybos centras Taline yra gera pradžia, bet reikia padaryti daug daugiau.

Išlaidos gynybai

NATO stipri tiek, kiek stiprios jos narės. Europos šalys kartu turi daugiau kaip 2 mln. tarnaujančių vyrų ir moterų, tačiau tik vos apie 100 tūkst. jų, arba maždaug 5 proc., gali būti dislokuoti už savo šalies ribų. 2013 metais tik 4 NATO narės - Jungtinės Amerikos Valstijos, Didžioji Britanija, Estija ir Graikija - išleido gynybai reikalaujamus 2 proc. bendrojo vidaus produkto. Ne visos NATO narės gali įvykdyti sutarties 3 straipsnio reikalavimą. Jame sakoma, kad kiekviena šalis privalo palaikyti ir plėtoti savo individualų ir kolektyvinį pajėgumą atremti ginkluotą užpuolimą.

"Mūsų visų ekonomika pradeda atsigauti, todėl pakreipdami gynybos išlaidų mažinimą priešinga linkme ir investuodami į gynybos pajėgumus sustiprintume Aljanso sanglaudą ir parodytume, kad NATO nejuokauja. Investuodami į savo pačių pajėgas, taip pat turėtume teikti daugiau praktinės paramos kitoms šalims, kurioms būtina sustiprinti savo saugumą. Afganistano patirtis parodė, kaip naudinga remti šalies pastangas kurti nuosavas karines pajėgas, kad šios galėtų geriau apsaugoti savo regioną. Norėčiau, kad Velse susitartume dėl naujų gynybos pajėgumų stiprinimo misijų kitose pasaulio dalyse, pavyzdžiui, Gruzijoje ar Artimuosiuose Rytuose", - sakoma D. Camerono laiške.

Negalima pamiršti plėtros

NATO turi ne tik rūpintis gynyba, bet ir skatinti demokratiją, stabilumą ir saugumą Šiaurės Atlanto regione, taigi, privalo nepamiršti plėtros, kurią numato 10 straipsnis, leidžiantis pakviesti kitas valstybes prisidėti prie Aljanso. Šiuo metu yra keturios oficialios kandidatės: Bosnija ir Hercegovina, Makedonija, Juodkalnija ir Gruzija. Per pastarąjį NATO viršūnių susitikimą Čikagoje 2012 metais plėtra nebuvo aptariama. Ir Velse tai bus kebli tema, ypač turint galvoje, kad vienintelė visiškai narystei pasirengusi šalis yra Makedonija, o jos priėmimą vetuoja Graikija.

NATO svarbus visapusiškas bendradarbiavimas su partnerėmis Europoje, kurios nėra NATO narės, tokiomis kaip Švedija, Suomija, Austrija, Gruzija. Ypač pastaroji tikisi Velse reikšmingai pagerinti savo narystės NATO perspektyvas. Nors yra abejonių, kad Narystės veiksmų planas (MAP) Gruzijai išprovokuos Maskvą, Aljansui nederėtų nuvilti Vakarų demokratijos keliu žengiančios Gruzijos lūkesčių. "Мes rengiame Gruzijai svarbų paketą priemonių, kurios sustiprins mūsų bendradarbiavimą", - sakė NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas. Po NATO viršūnių susitikimo spalio 1 dieną jį NATO generalinio sekretoriaus poste pakeis Norvegijos ministras pirmininkas Jensas Stoltenbergas.

Proga pristatyti Velsą

Viršūnių susitikimas Velse yra ir galimybė atkreipti viso pasaulio dėmesį į šį Jungtinės Karalystės kampelį, stiprų komercinį jo sektorių, milžinišką potencialą investicijoms bei verslui, turizmui bei mokslui.

Paskelbdamas, kad Velsas rengia 2014 metų NATO viršūnių susitikimą D. Cameronas pareiškė: "Tai svarbi akimirka Velsui parodyti savo modernų ir ekonomiškai puikų veidą pasauliui. Į Velsą dėl šios gyvybiškai svarbios NATO konferencijos atvyks apie 60 pasaulio lyderių, todėl tai labai palanki proga Velsui pademonstruoti, ką jis turi geriausio."

Atskleisti geriausias Velso puses per NATO viršūnių susitikimą padės Velso princas Charlesas. Jos Didenybės vyriausybės prašymu sosto įpėdinis rugsėjo 4 dieną rengia priėmimą Niuporto Keltų dvare. Kartu tai bus ir proga padėkoti Velso žmonėms už jų svetingumą ir dalyvavimą rengiant didžiausią šalyje pasaulio lyderių susitikimą. Šalies ministras pirmininkas ir Velso politikai prisidės prie princo renginyje, kurio svečius linksmins Velso muzikos žvaigždės, o gomurį pamalonins velsietiškų patiekalų skonis.

Beveik 10 tūkst. policijos pareigūnų dirbs per NATO viršūnių susitikimą, kurio pagrindiniai renginiai vyks Keltų dvare, apimančiame daugiau kaip 2 tūkst. akrų parkų teritorijos. Ne tokie formalūs susitikimai numatyti Kardife, o svečiai gyvens Svonsyje, Svindone, Bristolyje, Bate, Glosteryje, Čeltname ir Niuporte. Septyni NATO laivai per viršūnių susitikimą atplauks į Kardifo įlanką.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"