Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Vakar tankai, šiandien bankai

 
2013 08 28 6:00
Prahos aikštėje žmonės žiūri filmą apie 1968 metų įvykius.  
Prahos aikštėje žmonės žiūri filmą apie 1968 metų įvykius.   Reuters/Scanpix nuotrauka

Čekijoje paminėtos 45-osios Prahos pavasario užgniaužimo metinės, tačiau gana kukliai, nes naujasis prezidentas Milošas Zemanas žvelgia į Rusiją, o kai kurie čekų politikai ir žurnalistai net mano, kad jis ima pavyzdį iš Vladimiro Putino.

Šiemet Prahoje nebuvo matyti grafičių "Prisimink 1968-uosius". Tradiciškai buvo surengtas minėjimas prie Čekijos radijo, kur vykę susirėmimai tarp rusų kareivių ir protestuojančių čekų pareikalavo žmonių aukų. Čekijos radijo generalinis direktorius Peteris Duganas priminė, kad Prahos pavasario nuslopinimas buvo nepriklausomos valstybės okupacija, "perlaužusi visuomenės stuburą". Prahos aikštėje buvo rodomas dokumentinis filmas apie rugpjūčio 21 dienos įvykius.

Sovietų kariuomenės įvedimą gerai prisimena tik tai matę čekai, kurių kasdien vis mažiau. Buvusi disidentė Petruška Šustrova, kuri žlugus komunizmui tapo vidaus reikalų ministro pavaduotoja, liūdnai konstatuoja, kad jaunajai kartai Prahos pavasaris jau nieko nereiškia. "Jie to nematė, jie žino, kad sovietų kariuomenė po Aksominės revoliucijos pasitraukė, todėl šią temą laiko išsemta ir baigta", - sakė ji.

A.Dubčekas jau ne didvyris

Čekijoje pasikeitė požiūris ir į komunistų partijos lyderius, kurie leido kilti Prahos pavasariui. Prahoje nė viena gatvė nepavadinta tuo metu komunistų partijos pirmojo sekretoriaus pareigas ėjusio Aleksandro Dubčeko vardu. Dabar jis laikomas komunistu, kuris pasidavė trokštančios laisvės tautos spaudimui, o paskui išdavė jos idealus. Mat po Aksominės revoliucijos tapo prieinami dokumentai apie tai, kas vyko prieš 45 metus, todėl A.Dubčekas ir jo politinis biuras dabar vertinami kitaip nei tuomet. Iki 1989 metų A.Dubčekas buvo laikomas didvyriu ir vadintas pirmu žmogiško veido komunistu, o dabar jis pamirštas, nes buvę komunistai kelia ne pačius geriausius prisiminimus. Vienintelis didvyris čekams yra Vaclavas Havelas. Rugpjūčio 21 dieną sakydamas kalbą dabartinis Čekijos prezidentas Milošas Zemanas net pavadino A.Dubčeką išdaviku. "Jis nesugebėjo apginti šalies ir savo nuolaidų politika bei susitarimais su okupantais, įstūmė ją į moralinį marazmą, kuris tęsėsi iki komunistinio režimo žlugimo", - pasakė prezidentas.

Šiandien čekų politikai kalba tik apie tai, kad 1968 metais kilo konfliktas partijoje tarp konservatyvių ir pažangių komunistų, o atmosfera po tų kruvinų įvykių šalyje pasikeitė. Žmonės jautė, kad ateina laisvė, nes visuomenėje buvo jaučiamas stiprus vidinis pasipriešinimas, kurio nepajėgė nuslopinti rusų tankai. Be to, žlugus komunizmui paaiškėjo, kad čekų komunistai žinojo, jog bus įvesta sovietų kariuomenė, nes išliko Leonido Brežnevo ir A.Dubčeko pokalbių įrašai. Kai L.Brežnevas pasakė, kad kariuomenė turi įžengti į Prahą, A.Dubčekas atsakė: "Tai ir darykite tai, jeigu manote, kad taip reikia."

84 metų Prahos pavasario veteranas Iržis Ryžečka net sako, kad to meto komunistai patys pakvietė Varšuvos pakto karius į Čekoslovakiją, be to, kai kurie jų įvažiavusius tankus vadino "mūsų tankais". Šiandien ne vienas tų laikų disidentas mano, kad Čekijoje valdžią į savo rankas vėl paėmė buvę komunistai, ir siūlo pagalvoti, kur gali nuvesti komunistinė ideologija.

Du požiūriai į Rusiją

Rugpjūčio 21 dieną, minint sovietų kariuomenės įvedimo metines, šalia aukoms atminti uždegtų žvakučių Prahoje padėtas ir plakatas su užrašu "Vakar rusų tankai, šiandien rusų bankai". Tokiam teiginiui pretekstą davė tai, kad pernai Rusijos "Sberbank" perpirko Čekijoje dirbusį austrų banką "Voksbank". Buvęs Čekijos gynybos ministras Liubošas Dobrovskis teigia, kad šiandien Rusija nekelia karinio pavojaus, bet "reikia bijoti veržimosi į mūsų politiką nedemokratiškais metodais". Jis mano, kad rusai gali sukompromituoti Čekijos Vyriausybę.

Čekai dabar mėgsta kalbėti tik apie rusų turistų ekspansiją į Čekiją. "Man net nejauku vaikščioti po Senamiesčio aikštę, nes negirdžiu šnekant čekiškai. Taip, rusai atveža pinigų, bet Karlovi Varuose iškabose pirmiausia užrašyta rusiškai ir tik žemiau čekiškai. Tie naujieji rusai, kurie ten atvažiuoja, man nemalonūs, nes tai žmonės, neturintys skonio, be to, jie jaučiasi pasaulio valdovais. Grįžta jausmas, vyravęs 1968 metais, tarsi mes būtume kolonija", - kalbėjo buvusi disidentė P.Šustrova.

Tačiau čekai nelinkę ieškoti išorės priešų ir tų, kam galėtų suversti kaltę už savo nesėkmes. "Čekas mano, kad reikia pačiam išsilaikyti ir stengtis gyventi kuo geriau", - aiškino žurnalistas ir vertėjas Liboras Dvorakas. Be to, čekai nusivylė ir Amerika. "Blogai ne tai, kad aš vargšas, bet kad kaimynas kaip buvo, taip ir liko turtingesnis už mane. Bet aš taip pat noriu būti turtingesnis", - taip savo tautos nuotaikas apibūdino žurnalistas. Jo teigimu, šiandien čekai mažai žino apie Rusiją, tik tiek, kad ją valdo V.Putinas, o kai kurie jo metodai žmonėms net patinka.

Dabartinėje Čekijoje vyrauja du požiūriai į Rusiją. Vieni mano, kad su ja reikia elgtis atsargiai, nes Rusijos imperinės užmačios niekur nedingo, todėl negalima pamiršti autoritarizmo ir kaip pasielgta su "Pussy Riot". Kiti sako, kad su Rusija, kaip ir bet kuria kita valstybe, "reikia draugauti ir prekiauti". Šiai minčiai pritaria ir dabartinis Čekijos prezidentas M.Zemanas. Jo aplinkoje - daugybė į Rusiją besiorientuojančių žmonių, o dešinioji M.Zemano ranka - "Lukoil" Čekijos padalinio vadovas. Netrukus Rusijos bendrovė "Rosatom" gali būti paskelbta atominės jėgainės Timeline statybos konkurso nugalėtoja. "Tai labai pelningas verslas, vertas 300 mlrd. kronų. Jei laimėtojais taps rusai, tai bus geriausia M.Zemano orientacijos iliustracija", - sakė buvęs Čekijos gynybos ministras L.Dobrovskis.

V.Putinas - sektinas pavyzdys

Nemažai čekų mano, kad M.Zemanas yra ne tik V.Putino gerbėjas, bet ir stengiasi mėgdžioti jo politines idėjas. "M.Zemanas kalba apie didžiules čekų ekonomines galimybes Rusijoje ir nemato pavojaus, kurį kelia ši valstybė", - tvirtino L.Dobrovskis. Jis mano, kad viena priežasčių, kodėl prorusiškai nusiteikęs politikas laimėjo prezidento rinkimus yra ta, kad provakarietiški ir išsilavinę rinkėjai buvo labai pasyvūs. "Nemažai mūsų visuomenės daliai demokratijos nereikia, jai reikia stipraus vadovo, kuris susitvarkytų su čigonais ir turčiais. Jie jau apsisprendė laižyti užpakalį rusams, tegul tik jie ateina. Jie mano, jog V.Putinas Rusijai - dangaus dovana, ir kad Čekijai toks lyderis taip pat nepakenktų. Tuo tarpu provakarietiška visuomenės dalis yra susiskaldžiusi, neturi aiškių lyderių ir nežino, ką toliau daryti. Ji nemato, kas iš tiesų vyksta visuomenėje, ir net nesitikėjo, kad M.Zemanas gali laimėti rinkimus", - aiškino buvęs gynybos ministras.

Rugpjūčio 20 dieną atsistatydino Čekijos parlamentas - pirmą kartą istorijoje pats save paleido. Kai kas mano, kad tai pirmas žingsnis totalitarizmo link, nes po dviejų mėnesių vyksiančius rinkimus laimės M.Zemano koalicija, kuri turės teisę keisti Konstituciją, ir tuomet Čekija taps panaši į prastą Rusijos kopiją.

Parengė VANDA VIKŠRAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"