Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Ukrainos okupacija tęsiasi

 
AFP/Scanpix nuotraukos

Rusija nepaiso Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdžio šeštadienį metu suformuotos Vakarų pozicijos, smerkiančios Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą. Rusija ir toliau rengia provokacijas bei didina įtampą Kryme, grasindama karine jėga. 

23.45 Putinas sutiko su Angelos Merkel pasiūlymu įkurti kontaktinę grupę dialogui dėl Ukrainos, sekmadienį pranešė Vokietijos vyriausybė. Savo pasiūlymą kanclerė pateikė Putinui per vėlai sekmadienį įvykusį telefoninį pokalbį, kurio metu ji taip pat „apkaltino Rusijos prezidentą pažeidžiant tarptautinė teisę su nepriimtina Rusijos intervencija į Krymą“.

„Prezidentas Putinas priėmė Vokietijos kanclerės pasiūlymą nedelsiant įkurti tiek tyrimo misiją, tiek kontaktinę grupę, galbūt vadovaujant ESBO, kad būtų pradėtas politinis dialogas“, - išplatintame pranešime nurodė Berlynas.

A.Merkel pareiškė V.Putinui, kad intervencija pažeidžia 1994 metų gruodžio 5 dienos Budapešto memorandumą dėl saugumo garantijų, kuriuo Rusija įsipareigojo gerbti Ukrainos nepriklausomybę ir suverenumą, taip pat 1997 metų sutartį dėl Rusijos Juodosios jūros karinio laivyno, įsikūrusio Kryme. Minėtą memorandumą pasirašė Britanija, Ukraina, Rusija ir Jungtinės Valstijos.

Pareiškime taip pat priduriama, kad A.Merkel paragino V.Putiną gerbti Ukrainos teritorinį vientisumą.

23.10 Poziciją dėl įvykių Kryme pareiškė NATO. Sekmadienio vakarą susirinkusi Šiaurės Atlanto taryba išreiškė "gilų susirūpinimą dėl Rusijos parlamento autorizuoto Rusijos Federacijos karinių pajėgų panaudojimo Ukrainos teritorijoje."

Kaip teigiama pranešime, karo veiksmai prieš Ukrainą yra tarptautinės teisės pažeidimas ir prieštarauja NATO-Rusijos tarybos ir Partnerystės taikos labui principams. Šiaurės Atlanto taryba ragina Rusiją "deeskaluoti įtampą", laikytis savo tarptautinių įsipareigojimų ir sugrąžinti karines pajėgas į kareivines. Rusija ir Ukraina kviečiamos palaikyti dialogą. Taip pat siūloma į šalį siųsti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos tarptautinius stebėtojus.

Pareiškime žadama, kad NATO ir toliau rems Ukrainos suverenitetą, nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą.

"Pabrėžiame inkliuzyvaus politinio proceso, kuris turi remtis demokratinėmis vertybėmis, pagarba žmogaus teisėms, mažumoms ir įstatymo viršenybei svarbą", - rašoma Šiaurės Atlanto tarybos pareiškime.

Taip pat žadama inicijuoti pokalbius NATO-Rusijos taryboje.

22.15 "Rusija nenuilsta klaidindama pasaulį, - rašoma socialinio tinklo "Facebook" paskyroje EuroMaidanPR. - Ji skelbia, kad buvo nužudyti rusai, kai iš tiesų tai buvo ukrainiečiai; kad Ukrainos kariuomenė palieka postus, kai iš tikrųjų ji to nedaro; kad ukrainiečiai bėga į Rusiją, kai vaizdo kameros pasienyje rodo tuščius kelius."

21.15 Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas sekmadienį paragino Vakarus „tvirtai spausti“ Maskvą dėl jos grasinimų Ukrainai, o šimtai žmonių tuo tarpu protestavo prie Rusijos ambasadų Varšuvoje ir Londone.

„Vienintelis būdas sustabdyti Rusiją ir sykiu užkirsti kelią tragiškiems konfliktams šioje pasaulio dalyje yra tvirtas spaudimas ir atkaklumas iš Europos, Jungtinių Valstijų ir Kanados pusės“, - žurnalistams sakė D.Tuskas.

20.40 Ukrainos generalinė prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą buvusiam Ukrainos karinio jūrų laivyno vadui Denisui Berezovskiui, davusiam priesaiką Krymo prorusiškai valdžiai. Byla D.Berezovskiui iškelta už valstybės išdavimą. Pranešama, kad D.Berezovskis buvo nušalintas nuo pareigų dar kovo 2-sios rytą, už duotą įsakymą Kryme esantiems Ukrainos kariškiams paklusti Rusijos kariuomenės reikalavimams.

20.35 ESBO sekmadienį rengia neeilinį posėdį Ukrainos klausimu.

20.30 Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad jo šalis taip pat stabdo pasirengimą G-8 susitikimui Rusijoje.

20.20 Kerčėje (Krymas) rusų kariškiai apsupo Ukrainos karinį dalinį. Rusai pareiškė, kad rengiasi kartu su Ukrainos kariškiais dalinį "saugoti". Ukrainos dalinio vadas paneigė gandus, kad jis ruošiasi pasiduoti.

20.00 Ukrainos karinio jūrų laivyno vadas sekmadienį paskelbė, kad perėjo į Krymo pusiasalio prorusiškos valdžios pusę, - kitą dieną po to, kai jį laikinasis lyderis Oleksandras Turčynovas paskyrė į šį postą.

„Prisiekiu vykdyti Krymo autonominės respublikos (prorusiško) vyriausiojo vado įsakymus“, - pareiškime televizijai sakė Denisas Berezovskis iš Rusijos Juodosios jūros laivyno būstinės Kryme. Jis pridūrė, kad „prisiekia ištikimybę Krymo autonominės respublikos gyventojams“.

19.05 Ukrainos VRM vidaus kariuomenės daliniai Kryme turi pakankamai pajėgų ir resursų savigynai ir lieka ištikimi priesaikai Ukrainai. Apie tai pranešė vidaus kariuomenės Krymo valdybos vadas Nikolajus Balabanas.

18.15 Ukrainos pasienio tarnyba pranešė, kad Kryme užgrobtos Azovo-Juodosios jūros pasienio valdybos ir Simferopolio pasienio būrio vadavietės. "Didelė grupė ginkluotų asmenų šturmavo vadavietes, jas užimdamos. Užpuolikai išlaužė duris, sunaikino ryšio priemones", - sakoma pranešime. - "Netrukus prie užpuolikų prisijungė kariniais sunkvežimiais atvykęs ginkluotas Rusijos kariškių būrys".

Ukrainos kariškiai neleido užimti ginklų saugojimo patalpų. Šiuo metu vyksta derybos su užpuolikais.

18.05 JAV valstybės departamento sekretorius Džonas Kerry pagrasino Rusijai visiška ekonomine izoliacija. Dž.Kerry taip pat perspėjo, kad Rusija gali netekti vietos G-8 formate. Rusija kol kas šių grasinimų nekomentuoja.

17.50 Laikinasis Ukrainos prezidentas O.Turčinovas pasirašė įsakymą dėl eilės sričių vadovų atleidimo ir naujų paskyrimo. Tarp kitų, buvo pakeistas ir Donecko srities, kurioje pastaruoju metu vyko gausūs prorusiški protestai, administracijos vadovas.

17.45 Didžioji Britanija pasitraukė iš šios savaitės parengiamųjų susitikimų dėl Didžiojo aštuoneto (G-8) viršūnių susitikimo, kuris birželio mėnesį turi įvykti Sočyje, sekmadienį sakė užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as, kuris nurodė, kad toks sprendimas buvo priimtas protestuojant dėl Rusijos pozicijos Ukrainos krizės klausimu. „JK prisidės prie kitų G-8 šalių ... sustabdydama savo bendradarbiavimą pagal G-8, kuriam Rusija šiais metais pirmininkauja, įskaitant šios savaitės susitikimus dėl pasirengimo G-8 viršūnių susitikimui“, - sakė W.Hague'as žurnalistams, prieš išskrisdamas į Kijevą.

„Ukrainos suverenitetas ir teritorinis vientisumas buvo pažeisti ir tai negali būti būdas tarptautiniams reikalams tvarkyti“, - sakė jis.

17.20 Ukrainos parlamentas sekmadienį paragino tarptautinius stebėtojus padėti apsaugoti jos atomines elektrines, didėjant įtampai tarp Ukrainos ir Rusijos.

Parlamentaras Hryhorijus Nemyrija sakė, kad Rada kreipėsi į 1994 metų Budapešto memorandumo, kuriuo buvo užtikrintas Ukrainos saugumas, šalių garančių, tarp jų – JAV, Jungtinės Karalystės ir Rusijos, - parlamentus ir tarptautines organizacijas „kreiptis į savo vyriausybes dėl būtinos pagalbos suteikimo siekiant apsaugoti branduolinius objektus Ukrainoje.

Rada taip pat pakvietė JT, Europos Tarybą, ESBO, NATO, NVS ir kita suinteresuotas tarptautines struktūras organizuoti savo institucijų išvažiuojamuosius posėdžius Ukrainoje.

16.55 1 000 ginkluotų vyrų grupė sekmadienį blokavo įėjimą į Ukrainos pasieniečių dalinį Krymo pusiasalio pietuose, sakė gynybos ministerija.

„Vienas tūkstantis ginkluotų kovotojų ir maždaug 20 sunkvežimių blokuoja 36-osios pasieniečių brigados perimetrą ...Perevalnojė“, - sakoma ministerijos pareiškime, kuris buvo paskelbtas toliau tvyrant didelei įtampai po Rusijos parlamento sprendimo pritarti pajėgų nusiuntimui į Ukrainą. Pareiškime nenurodoma, kokia yra tų ginkluotų vyrų pilietybė.

15.30 Rusijos valstybinė žiniasklaida ir valdančiosios partijos pareigūnai sekmadienį įspėjo apie ginkluotus plėšikautojus Ukrainoje ir paragino visuomenę užtikrinti prezidentui Vladimirui Putinui tvirtą paramą dėl galimų karinių veiksmų. Kremliaus kontroliuojama valstybinė žiniasklaida, pasitelkusi vaizdo medžiagą, pradėjo didžiulio masto propagandinę operaciją, kuria siekiama diskredituoti naująją valdžią Kijeve ir pakurstyti pyktį dėl tariamų šiurkščių teisių pažeidimų, vykdomų prieš rusakalbius Ukrainos gyventojus.

Valdančioji partija "Vieningoji Rusija" pakvietė žmones sekmadienį surengti eitynes Maskvos centre, pavadinusi Ukrainą "broliška" šalimi, kuriai reikia "mūsų apsaugos ir paramos". Partija įspėjo, kad etniniai rusai Ukrainoje "kenčia persekiojimą ir smurtą, nes kalba rusiškai, yra nusiteikę draugiškai Rusijos atžvilgiu ir nepripažįsta nacionalisto Banderos šalininkų, kurie užgrobė valdžią."

14.15 Ukrainos prezidento pareigas einantis Oleksandras Turčinovas paskelbė, kad Ukraina uždarė savo oro erdvę ne civilinei aviacijai. Tuo tarpu keleiviniai oro uostai dirba normaliame režime, sustiprinta jų apsauga.

Anot O.Turčinovo, Rusijos vadovybės tikslas yra visiška situacijos Ukrainoje destabilizacija. "Tuo tikslu skelbiami grasinimai, kuriami dirbtinio separatizmo centrai. Jie siekia visiškai sužlugdyti Ukrainos ekonomiką ir sukelti socialinį chaosą", - sakė Ukrainos vadovas.

14.00 NATO generalinis sekretorius A.F.Rasmussenas pareiškė, kad Rusija privalo nutraukti karinius veiksmus Ukrainoje. "Susirinkome į neeilinį NATO Tarybos posėdį dėl Rusijos karinių veiksmų Ukrainoje ir prezidento Putino grasinimų šios suverenios valstybės atžvilgiu. Rusija pažeidžia JT Chartijos principus. Rusija privalo nutraukti karinius veiksmus", - sakė A.F.Rasmussenas.

13.15 Ukrainos Aukščiausioji Rada nepriėmė sprendimo dėl ypatingos padėties įvedimo šalyje. Apie tai pranešė partijos "Svoboda" lyderis Olegas Tiagnibokas. Anot jo, parlamentas 300 balsų dauguma kreipėsi į JAV ir D.Britaniją, kad į Ukainą būtų atsiųstos specialios stebėtojų misijos. Parlamentas taip pat nutarė skirti būtiną finansavimą Ginkluotosioms pajėgoms.

13.05 Centrinėje Maidano aikštėje Kijeve dešimtys tūkstančių žmonių dalyvauja mitinge "Krymas - tai Ukraina". Mitingo dalyviai reiškia pasiryžimą ginti Ukrainą nuo Rusijos karinės agresijos.

12.45 Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabiusas pareiškė esąs pasirengęs tarpininkauti tarp Rusijos ir Ukrainos, sprendžiant kilusią krizę. Ministras taip pat užsiminė, kad Paryžius pasisako už pasirengimo G-8 susitikimui sustabdymą.

12.35 Ukrainos gynybos ministerija praneša, kad Sevastopolio brigados taktinės aviacijos dalinio kariškiai atsisakė pasiduoti Rusijos kareiviams, užgrobusiems Belbeko oro uostą prie netoli Sevastopolio. "Nepaisant to, kad oro uostas ir aviacinė technika buvo užgrobta ginkluotų asmenų, kurie identifikuoti kaip Rusijos kariškiai, šiandien dalinio teritorijoje iškilmingai pakelta Ukrainos vėliava. Dalinio personalui išdalinti ginklai, jie lieka ištikimi priesaikai, duotai Ukrainos žmonėms", - sakoma Gynybos ministerijos pranešime.

12.30 AP žurnalistai Kryme sekmadienį matė šimtų Rusijos karių koloną, judančią regiono sostinės Simferopolio link.

11.45 Ukrainos ekonomikos ministras Pavelas Šeremeta informavo, kad šalies Vyriausybė atnaujino darbą dėl asociacijos sutarties su ES pasirašymo.

11.35 Ukrainos jūrų pėstininkų Feodosijoje dalinio vadas atsisakė paklusti reikalavimams paklusti Krymo valdžiai ir rengiasi gynybai nuo galimo šturmo. Dalinio vadovas sudarė galimybę eiliniams, kurie nepritarė tokiai pozicijai, palikti dalinio teritoriją.

10.40 Ukrainos Aukščiausioje Radoje vyksta neeilinis posėdis, kuriame dalyvauja 306 deputatai. Posėdis, kuriame parlamentarai svarsto situaciją šalyje, yra uždaras. Manoma, kad Ukrainos pralamentas gali vienašališkai nutraukti susitarimus, pagal kuriuos Rusijos Juodosios jūros laivynas gali turėti bazes Ukrainoje.

10.30 Turkija dės visas pastangas, kad Krymas liktų Ukrainos sudėtyje, pranešė Turkijos užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu

10.20 "Rusijos karinio kontingento panaudojimas Ukrainoje bus grės saugumui Europoje ir visame pasaulyje", - pareiškė JAV gynybos ministras Čakas Heigelas, kalbėdamasis su Rusijos kolega Sergejumi Šoigu. "Jei Rusija nepakais savo planų, regione augs nestabilumas, o pati Rusija bus izoliuota pasaulio bendruomenės. Itampos eskalacija grės Europos ir pasauliniam saugumui", - teigia Pentagonas.

10.00 Ukrainos KJP jūrų pėstininkų dalinys Feodosijoje (Krymas) blokuojamas ginkluotų vyrų ir "kazokų", praneša Ukrainos kariškiai. Jūrų pėstininkams keliami reikalavimai sudėti ginklus, priešingu atveju grasinama šturmu.

09.30 Portalas interfax.com.ua, remdamasis šaltiniu Ukrainos Gynybos ministerijoje praneša, kad praėjusią naktį Rusijos kariškiai, grąsindami panaudoti ginklą, iš kai kurių Ukrainos kariuomenės dalinių Kryme išvežė automatus, pistoletus ir sprogmenis, o rusų "derybininkai" siūlo Ukrainos kariškiams sudėti ginklus ir pereiti "teisėtos Krymo valdžios" pusėn. Perėjūnams žadamos "geros tarnybos sąlygos" bei "socialinės garantijos".

09.05 Dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje, Kanada atšaukia savo ambasadorių Maskvoje. Kanados premjeras Stivenas Harperis taip pat informavo, kad Kanada ketina nedalyvauti G-8 susitikime, kuris, pirmininkaujant Rusijai, turėtų vykti š.m. birželį Sočyje.

JAV prezidentas atidėjo sprendimo, dėl dalyvavimo G-8 susitikime, sprendimo priėmimą.

08.00 Sekmadienį Ukrainoje pradedama visuotinė mobilizacija, dėl kurios vykdymo sprendimą šalies Nacionalinio saugumo ir gynybos taryba priėmė vakar. Miestuose pradeda veikti kariniai komisariatai, gyventojai gauna nurodymus atvykti į juos. Primename, kad Ukrainos ginkluotose pajėgose paskelbta karinė parengtis.

07.55 Ukrainos žiniasklaida praneša, kad Rusijos kariškiai užėmė buvusį oro uostą Džankoe. Oro uostą apsupę kareiviai, ginkluoti automatais ir kulkosvaidžiais, jame nuolat juda kariški sunkvežimiai su rusiškais numeriais.

Nuo vakar vakaro į Krymą važiuoja autobusai ir automobiliai su rusais, vilkinčiais karines uniformas be skiriamųjų ženklų. Anot vietinių gyventojų, keleiviai vadina save "kazokais". "Kazokai" automobiliais į Simferopolį vyksta ir iš Charkovo.

***

Vėlų šeštadienio vakarą Ukrainos gynybos ministras Igoris Teniuchas pareiškė, kad sekmadienį padėtis Kryme ir visoje Ukainoje normalizuosis.

"Po Ukrainos karo laivyno vado ir Rusijos atstovo derybų, blokada Sevastopolyje susilpninta", - teigė ministras. - "Manau, kad sekmadienį tęsiamos derybos normalizuos situaciją Kryme ir visoje šalyje".

Anot I.Teniucho, informacija apie Rusijos karinės technikos judėjimą į Ukrainos teritorijos gilumą neatitinka tikrovės. "Panikos pilni gandai, kad neva rusų BTR važiuoja į Kijevą, yra nepagrįsti. Ukraina turi savo ginkluotąsias pajėgas, kurios geba įvykdyti savo konstitucinę pareigą," - pabrėžė ministras.

***

Šeštadienį vakare vykusiame JT Saugumo Tarybos posėdyje Ukrainos ambasadorius prie JT Jurijus Sergejevas paragino Vakarus užkirsti kelią Rusijos intervencijai ir pranešė, kad Rusijos kariškių kiekis Kryme yra didinamas jau šiuo metu - į Krymą atvyko apie 15 tūkst. karių. Tuo tarpu, Rusijos atstovas Vitalijus Čiurkinas dėl susidariusios padėties užsipuolė visą pasaulį.

V.Čiurkinas apkaltino Europos Sąjungos ir kitas Vakarų valstybes nušalinant teisėtą Ukrainos valdžią ir sukėlus krizę visoje šalyje, kurioje, anot jo, šiuo metu viešpatauja radikalios jėgos. Pasak ambasadoriaus, Rusija jaučia atsakomybę prieš Kryme gyvenančius Rusijos piliečius ir, norėdama juos apsaugoti, esant reikalui pasinaudos teise įvesti armiją į Ukrainos teritoriją.

JAV, Didžioji Britanija ir Prancūzija pasmerkė Rusijos agresiją Ukrainoje. Šių valstybių atstovų teigimu, Rusija privalo sustabdyti spaudimą ir pradėti dialogą su Kijevu. JAV pasiūlė į Krymą siųsti tarptautinius stebėtojus, tame tarpe JT ir ESBO.

Obama skambino Putinui

JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį per pusantros valandos trukusį pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu pareiškė, kad Maskva pažeidė tarptautinę teisę, pasiuntusi savo pajėgas į Ukrainos teritoriją. B.Obama taip pat perspėjo, kad Rusijai gresia Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkų atsakomieji veiksmai.

Baltieji rūmai nurodė, kad B.Obama ragino V.Putiną atitraukti Rusijos pajėgas į jų bazes Kryme ir perspėjo, jog jeigu Maskva toliau pažeidinės tarptautinės teisės normas, tai lems tolesnę Rusijos „politinę ir ekonominę izoliaciją“.

Tuo tarpu V.Putinas per tą pokalbį pareiškė, kad Rusija „turi teisę ginti savo ir rusakalbių gyventojų interesus“ Ukrainoje.

„Atsakydamas į B.Obamos išreikštą susirūpinimą dėl planų potencialiai panaudoti Rusijos ginkluotąsias pajėgas Ukrainos teritorijoje, V.Putinas atkreipė dėmesį į provokuojančius ir nusikalstamus ultranacionalistinių elementų veiksmus, iš esmės skatinamus dabartinės valdžios Kijeve“, – naujienų agentūra „Interfax“ citavo Rusijos prezidentūros pranešimą spaudai.

„Rusijos prezidentas pabrėžė, jog kyla reali grėsmė Rusijos piliečių, taip pat daugybės tėvynainių, esančių Ukrainos teritorijoje, gyvybei ir sveikatai. V.Putinas pabrėžė, jog jeigu smurtas toliau plėsis į rytinius Ukrainos regionus ir Krymą, Rusija pasilieka teisę ginti savo ir ten gyvenančių rusakalbių interesus“, – pažymėjo Kremliaus spaudos tarnyba.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"