Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Ukrainos kariuomenė šturmuoja Slovjanską

 
2014 05 02 8:45
Ukrainos pajėgos nuo penktadienio ryto pradėjo spausti separatistus Slovjanske.
Ukrainos pajėgos nuo penktadienio ryto pradėjo spausti separatistus Slovjanske. AFP/Scanpix nuotrauka

Ukrainos ginkluotosios pajėgos teigia intensyvaus antiteroristinės operacijos etapo metu perėmę pusės separatistų kontroliuojamo Slovjansko miesto kontrolę. Pranešama apie žuvusiuosius. Rusija ukrainiečių veiksmus vadina 'Ženevos susitarimų sužlugdymu' ir šaukia skubų JT Saugumo Tarybos posėdį.

20.30 "Asmenys, davę nusikalstamus įsakymus šiandieninių veiksmų Slovjanske metu, turės atsakyti prieš Ukrainos žmones", - sakė Rusijos atstovas JT Vitalijus Čiurkinas.

V.Čiurkinas taip pat apkaltino JAV ir ES "užkertant kelią siekti taikaus konflikto sureguliavimo ir palaikant Kijevą šiam naudojant jėgą rytų Ukrainoje".

Rusijos diplomatas kliedėjo, jog tarp Ukrainos pajėgų, penktadienį puolusių Slovjanską, buvo pastebėti anglakalbiai užsieniečiai. Pasak V.Čiurkino, jokia užsienio šalis neturi kištis į įvykius Ukrainoje.

20.10 JAV prezidentas Barackas Obama penktadienį sakė, jog eskaluojamas smurtas Rytų Ukrainoje aiškiai parodo pasauliui, kad ten veikiančios prorusiškos jėgos nėra taikūs protestuotojai, rašo BNS. B.Obama paramą Ukrainos vyriausybei išreiškė tą pačią dieną, kai ji surengė savo pirmą didelį puolimą, kurio tikslas yra išstumti sukilėlius, užėmusius administracinius pastatus šalies rytuose. JAV lyderis sakė, kad Kijevas imasi priemonių „atkurti tvarką“.

B.Obama kalbėjo spaudos konferencijoje su Vokietijos kanclere Angela Merkel. Pasak jo, abu lyderiai sutarė, kad kaina Rusijai didės, jeigu ji nesiims deeskaluoti krizės ir kad JAV bei Vokietija yra pasirengusios įvesti platesnio masto sankcijas, jei nestabilumas Ukrainoje tęsis.

A.Merkel, savo ruožtu, pažymėjo, kad Europa, jei prireiks, bus pasirengusi vadinamajai „trečiajai sankcijų stadijai“, kurioje numatoma Rusijai taikyti griežtesnes ekonomines sankcijas, nors tam ir nepritaria verslo grupės. „Mes esame linkę ir pasirengę žengti tokį žingsnį“, – pareiškė ji, stovėdama greta B.Obamos, bet abu lyderiai pabrėžė, jog jiems labiau tiktų diplomatinis Ukrainos krizės sprendimas.

„Mes neturėsime kito pasirinkimo – tik imtis papildomų griežtesnių sankcijų“, jeigu Rusija sutrikdys gegužės 25 dieną numatomus prezidento rinkimus Ukrainoje, sakė B.Obama. „Naujos sankcijos bus neišvengiamos“, – sutiko A.Merkel.

Abu lyderiai pažymėjo, kad kitas žingsnis būtų skelbti sankcijas kai kurioms atskiroms Rusijos ekonomikos ir karinėms sritims, pavyzdžiui, ginkluotei, tačiau nė vienas lyderių tiksliau nepaaiškino. V.Putiną „reikia atkalbėti nuo dabartinio kurso“, – sakė B.Obama.

19.25 Ukrainos URM paneigė Rusijos teiginius, kad antiteroristinės operacijos Slovjanske metu prieš gyventojus naudojama artilerija ir raketų paleidimo technika. Taip pat atmesti Rusijos tvirtinimai, kad minėtuose įvykiuose dalyvauja "Pravyj sektor" ar kitų judėjimų nariai. "Operaciją vykdo tik Ukrainos saugumo taryba, Gynybos ministerija, Vidaus reikalų ministerija ir Nacionalinė gvardija.

Rusijos pareiškimai, kad operacijos vykdyme dalyvauja anglikalbiai užsieniečiai, taipogi pavadinti nesąmone.

"O štai Rusijos kontroliuojami teroristai naudoja granatsvaidžius, sunkiąją karinę techniką ir kitas ginkluotės rūšis", - sakoma Ukrainos URM pareikšime.

18.30 Laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas pareiškė, kad per antiteroristinę operaciją Slovjanske penktadienį, aukų būta abiejų konfliktuojančių pusių gretose.

"Puolimas prie teroristus yra tęsiamas. Operacijos metu nusikaltėliai patyrė ženklius nuostolius: daug žuvo, buvo sužeisti ar suimti. Tenka apgailestauti, kad taip pat žuvo du ir buvo sužeisti septyni Ukrainos kariškiai", - sakė O.Turčynovas.

Ukrainos vadovas taip pat pranešė, kad naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Ukrainos pasieniečiams pavyko užkirsti kelią ginkluotų Rusijos diversantų prasiveržimui į Ukrainos teritoriją. O.Turčynovas paragino Rusiją nutraukti provokacijas bei nenaudoti terorizmo, diversijų ir grąsinimo karu kaip Ukrainos spaudimo formų.

17.40 Dėl įvykių Ukrainoje Rusija ragina surengti skubų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį.

Rusija kaltina Ukrainą pradėjus Slovjanske "baudžiamąją operaciją", kurios vykdymui neva buvo pasitelkti ultradešiniosios pakraipos judėjimo "Pravyj sektor" "teroristai", taip pat kitų "ultranacionalistinių" organizacijų nariai.

Ukraina prikiša Rusijai, kad pastarosios specialiųjų pajėgų nariai aktyviai veikia Ukrainos teritorijoje naudodami veiklos metodus, kurie draudžiami karo metu.

15.23 Pastangos išlaisvinti grupę tarptautinių stebėtojų, kuriuos Rytų Ukrainoje įkaitais laiko prorusiški separatistai, pasiekė lemiamą etapą, penktadienį sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris, praneša BNS.

Kalbėdamas su žurnalistais po derybų su Šveicarijos diplomatijos vadovu Didier Burkhalteriu, F.-W.Steinmeieris sakė negalintis plačiau pakomentuoti pastangų išlaisvinti tuos vyrus, nes dabar yra „itin jautri stadija tebevykstančiose derybose“.

Griežtos neutraliteto politikos besilaikanti Šveicarija šiuo metu pirmininkauja Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO), kuri pasiuntė savo stebėtojus į Ukrainą prižiūrėti, kaip laikomasi praeitą mėnesį Ženevoje pasirašytos keturšalės taikos sutarties, kurią prorusiški sukilėliai atmetė.

Šveicarijos vyriausybė siekia padėti sumažinti įtampą Ukrainos krizėje, dėl kurios Vakarų šalių santykiai su Rusija pašlijo labiausiai nuo Šaltojo karo.

„Mūsų tikslas – besąlyginis įkaitų Slovjanske paleidimas“, – sakė D.Burkhalteris.

Praeitą penktadienį separatistų kontroliuojamame rytiniame Slovjansko mieste buvo pagrobti iš viso aštuoni ESBO stebėtojai, tarp jų – keturi Vokietijos piliečiai.

Sekmadienį vykusioje spaudos konferencijoje jie buvo įvardyti kaip „karo belaisviai“, o Vokietija pareiškė, kad ta konferencija buvo „atgrasus“ renginys.

Vienas iš ESBO stebėtojų - švedas, kuris, kaip teigiama, serga cukralige, buvo paleistas.

Sukilėliai taip pat sučiupo keturis ESBO atstovus ukrainiečius, tačiau nuo to laiko apie juos neturima jokių žinių.

14.40 Pusę Slovjansko miesto teritorijos kontroliuoja ukrainiečių pajėgos, teigia Kijevas. Jos taip pat tebekontroliuoja visas 10 kelio užkardų.

Anot išplatintos informacijos, mieste esančių separatistų koviniai veiksmai grindžiami plataus snaiperių tinklo ir mobilių kovotojų grupių naudojimu. Teigiama, kad teroristai intensyviai atlieka minavimo darbus.

Savo ruožtu, Ukrainos nacionalinės gvardijos vadas Stepanas Poltorakas pareiškė, jog Slovjanksas "praktiškai išvalytas nuo teroristų".

14.15 Ukrainos VRM pakartotinai pareikalavo, jog Slovjansko teroristų vadai paleistų visus paimtus įkaitus. To nepadarius, grasinama būsimų teismo procesų metu jų atžvilgiu reikalauti maksimalių bausmių be jokių atsakomybę lengvinančių aplinkybių.

Antiteroristinės operacijos štabas skelbia, kad visi į miestą vedantys keliai yra užblokuoti, o miestas visiškai apsuptas. Eiliniams kovotojams siūloma sudėti ginklus ir pasiduoti. Savanoriško pasidavimo atveju, sunkių nusikaltimų nepadariusiems asmenims garantuojamas saugumas ir atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės.

Pageidaujančių pasiduoti prašoma ant galvos užsirišti baltą raištį ir pereiti į antiteroristinių pajėgų pusę su į viršų nukreiptais užblokuotais ginklais.

13.45 Link Slovjansko judantys ukrainiečių desantininkai susiduria su vietinių gyventojų priešprieša. Pastarieji kai kur blokuoja kelius, neleisdami kariškiams vykti toliau, praneša įvykių vietoje dirbantys žurnalistai.

Slovjanske separatistai per radiją tebekviečia gyventojus rinktis miesto centre, kad perduoti kolektyvinį prašymą Putinui dėl pagalbos suteikimo.

13.00 Ukrainos gynybos ministerijos pranešime teigiama, kad vienoje iš Slovjansko prieigose užimtų separatistų kelio užkardų, sulaikyti keturi asmenys, šiandien galimai įvykdę Ukrainos karinių sraigtasparnių apšaudymą mobiliais zenitiniais-raketiniais kompleksais.

Primename, kad Ukrainos kariškiai patvirtino, jog apšaudymų metu du sraigtasparnių pilotai buvo nukauti, keli ekipažų nariai sužeisti.

facebook.com/dmitriy.brook.ua
facebook.com/dmitriy.brook.ua

12.30 Kremlius Slovjanske vykdomą antiteroristinę operaciją vadina nusikaltimu. Maskva skelbia, kad Rusijos prezidentas Putinas nuolat informuojamas apie susidariusią situaciją.

Putino spaudos atsovo Dmitrijaus Peskovo teigimu, "Rusijai stengiantis deeskaluoti konfliktą, Ukrainos karo aviacija apšaudo taikias gyvenvietes. Kijevas tokiu būdu faktiškai sunaikino paskutinę viltį įgyvendinti Ženevos susitarimus".

D.Peskovas taip pat pabrėžė, kad "baudžiamosios operacijos metu" prarastas ryšys su specialiuoju Rusijos prezidento atstovu Vladimiru Lukinu, kuris yra išvykęs į Ukrainą siekiant išspręsti įkaitais paimtų ESBO stebėtojų klausimą. Be to, konflikto zonoje yra tiek Rusijos, tiek užsienio žiniasklaidos atstovai, kuriems kyla pavojus.

"Reikalaujame imtis priemonių jų saugumo užtikrinimui", - sakė D.Peskovas.

12.00 Save vadinantis Slovjansko meru Viačeslavas Ponomariovas pareiškė, kad miestas yra užpultas.

"Mūsų miestas užpultas, jis yra šturmuojamas, turime nuostolių", - sakė V.Ponomariovas. Jis perspėjo moteris, vaikus ir pensininkus niekur neiti iš namų, o vyrus ragino priešintis ginklu.

"Mes apginsime miestą. Mes nugalėsime", - kalbėjo butaforinis Slovjansko meras.

11.30 Ukrainos vidaus reikalų ministras A.Avakovas paskelbė reikalavimus separatistams: nedelsiant sudėti ginklus, išlaisvinti laikomus įkaitus, pasitraukti iš užimtų administracinių pastatų, nutraukti neramumus ir pasipriešinimą valdžiai.

"Ukrainos valdžia pasirengusi suteikti amnestiją sukilusiems civiliams, neįvykdžiusiems sunkių nusikaltimų. Esame pasirengę derėtis su protestuotojais ar jų atstovais. Tačiau teroristai ir ginkluoti separatistai gaus tik pelnytą atpildą", - skelbiama pranešime.

10.50 Liudininkų teigimu, separatistai ragina Slovjansko gyventojus rinktis centrinėje miesto aikštėje ir kreiptis į Rusijos prezidentą Putiną su pagalbos prašymu.

10.30 Ukrainos gynybos ministerija patvirtino, kad gegužės 2 d. separatistai, mobilių zenitinių-raketinių kompleksų pagalba, prie Slovjansko numušė du Ukrainos ginkluotųjų pajėgų sraigtasparnius Mi-24. Per apšaudymą du ukrainiečių kariškiai žuvo, dar keli patyrė įvairaus sunkumo kūno sužalojimus. Taip pat apšaudžius dar vieną sraigtasparnį Mi-8, jis buvo apgadintas, tačiau žmonių aukų pavyko išvengti.

10.15 Ukrainos vidaus reikalų ministras A.Avakovas tvirtina, kad užimta jau 10 separatistų blokpostų. Ukrainos pajėgos į nelaisvę paėmė kelis separatistus. Pasak ministro, vienas jų turi Ukrainos komunistų partijos nario bilietą.

Slovjansko apylinkėse kelių transporto eismas apribotas iki minimumo, artimiausiu metu numatoma nutraukti ir traukinių judėjimą.

09.45 Ukrainos saugumo tarnybų teigimu, Slovjanske vykdant antiteroristinę operaciją susiduriama su aukštos kvalifikacijos, gerai parengtų užsienio karo profesionalų pasipriešinimu. Pranešama, kad mobilaus zenitinio-raketinio komplekso pagalba šiandien separatistai numušė Ukrainos kariuomenės sraigtasparnį Mi-24. Vienas pilotas žuvo, kitas pateko į separatistų nelaisvę. Į sraigtasparnio numušimo vietą atvykęs gelbėtojų sraigtasparnis su medikų brigada taip pat buvo apšaudytas. Vienas medikas buvo sužeistas.

Analogišku būdu buvo susprogdintas dar vienas ukrainiečių sraigtasparnis Kramatorsko oro uoste. Pasak Ukrainos pareigūnų tai įrodo, kad separatistų veiksmams vadovauja profesionalūs kariškiai, o ne civiliai su "medžiokliniais šautuvais", kaip teigia Rusija.

09.00 Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenijus Avakovas informavo, kad penktadienį, 04.30 val., Slovjansko-Kramatorsko rajone buvo pradėtas "aktyvus" antiteroristinės operacijos etapas. Koviniuose veiksmuose dalyvauja vidaus reikalų sistemos, nacionalinės gvardijos ir karinių oro pajėgų personalas.

"Dabar užimti 9 teroristų blokpostai netoli Slovjansko. Miestas apsuptas", - pranešė A.Avakovas. Pasak ministro, prie miesto vyksta nuožmūs susirėmimai su separatistais. Prieš Ukrainos pajėgas naudojama sunkioji ginkluotė, granatsvaidžiai, priešlėktuvinės gynybos raketos. Patvirtinta, kad žuvo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų lakūnas, taip pat yra sužeistųjų. Kovojantys separatistai slepiasi ir civilių gyventojų būstuose. Slovjansko ir Kramatorsko gyventojai raginami neiti į gatves irlikytis atokiau nuo langų.

08.40 Vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas sakė, kad Ukrainos kariai užėmė vieną sukilėlių sargybos postą į pietus nuo miesto. Ten pozicijas užėmė aštuoni šarvuočiai ir keli kariai, kurie perspėdavo eiti šalin visus, mėginančius prisiartinti, pranešė naujienų agentūra BNS.

Tolumoje girdėjosi padriki pėstininkų ginklų šūviai; taip pat pasigirdo du sprogimai.

Vienas sraigtasparnis buvo matomas žemai skraidantis vis Slovjansko pakraščio, o bent viename sargybos poste budintys sukilėliai padegė padangas, paskleidusias tirštus juodus dūmus, uždengusius jų pozicijas.

„Tai didelio masto ataka“, – sakė viena sukilėlių atstovė mieste.

Pasak jos, separatistai numušė vieną sraigtasparnį, tačiau ta informacija nebuvo patvirtinta.

Savo ruožtu vienas naujienų agentūros „Reuters“ fotografas sakė matęs karinį sraigtasparnį, liepsnojantį miesto prieigose.

Pačiame Slovjanske buvo gana ramu, tačiau gaudė cerkvės varpai, perspėdami miestą, turintį apie 160 tūkst. gyventojų.

Ukrainos vidaus reikalų ministro Arseno Avakovo padėjėjas sakė negalintis nieko komentuoti. „Kol tai baigsis, niekas nieko nesakys“, – pažymėjo jis.

Sukilėlių vadovybė tame mieste jau kelias dienas kalbėjo, kad Ukrainos kariuomenė ruošiasi surengti šturmą.

Kijevas pradėjo puolimą, mėgindamas sutramdyti sukilėlius, kurie toliau stiprina savo pozicijas rytų Ukrainoje.

Slovjanskas yra vienas iš daugiau nei 12 miestų ir miestelių, kuriuos prorusiški ginkluoti separatistai užėmė tame regione nuo praeito mėnesio pradžios.

Sukilėliai Slovjanske laiko 30–50 belaisvių, tarp jų – septynis stebėtojus iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO), nurodė Ukrainos vidaus reikalų ministerija.

Ukrainos vyriausybė ir Vakarų šalys įsitikinusios, kad neramumus kursto Maskva, kuri kovą naudojo tokią pačią taktiką prieš aneksuodama Krymą.

Rusija neigia esanti kaip nors susijusi su neramumais rytų Ukrainoje, tačiau perspėja, kad didelio masto Ukrainos pajėgų puolimas gali sukelti „katastrofinių pasekmių“.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"