Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Ukraina žada neatiduoti nė colio savo žemės

 
2014 03 09 6:30
Reuters/Scanpix nuotrauka

Tūkstančiai žmonių visoje Ukrainoje, kuri sekmadienį mini savo didžiausio poeto ir nacionalinio didvyrio Taraso Ševčenkos 200-ąsias gimimo metines, išėjo į gatves dalyvauti abiejų priešingų stovyklų demonstracijose.

20.30 Kai dėl Rusijos okupacijos ir planuojamo referendumo Kryme Ukrainai gresia subyrėti, verta prisiminti, kad ne tik šioje šalyje yra regionų, kur etninės mažumos sudaro gyventojų daugumą.

Socialinio tinklo "Facebook" paskyroje EuroMaidanPR sekmadienį klausiama, kas nutiktų, jei kiekviena nauja imigrantų į Jungtines Amerikos Valstijas banga nuspręstų atsiskirti nuo šios šalies, grįsdama tai "ypatingu ryšiu su savo tėvyne".

Žemėlapyje nurodoma, kokios etninės grupės sudaro daugumą kuriuose Jungtinių Valstijų regionuose.

17.45 Kryme išjungti visi nacionaliniu mastu transliuojami Ukrainos televizijos kanalai, išskyrus "Tonis TV", praneša naujienų agentūra "Ukrinform".

Šiuo metu regione transliuojami penki Rusijos ir trys Krymo televizijos kanalai.

16.50 Laikinasis šalies premjeras Arsenijus Jaceniukas pažadėjo, kad Ukraina Rusijai neatiduos nė „colio“ savo teritorijos. Tai jis sakė po to, kai Rusijos pajėgos ir Kremlių remiantys ginkluoti vyrai perėmė Ukrainos Krymo pusiasalio kontrolę.

„Tai mūsų žemė“, - sakė A.Jaceniukas per mitingą Kijeve prie T.Ševčenkos monumento, kuriame dalyvavo keli tūkstančiai žmonių, tarp jų – dešimtmetį Rusijos kalėjime praleidęs buvęs rusų oligarchas Michailas Chodorkovskis, nesutaikomas prezidento Vladimiro Putino kritikas.

„Mūsų tėvai ir protėviai praliejo kraują už šią žemę. Mes neatiduosime nė colio jos. Rusija ir jos prezidentas turėtų tai žinoti“, - sakė šalies premjeras A.Jaceniukas po to, kai Rusijos pajėgos ir Kremlių remiantys ginkluoti vyrai perėmė Ukrainos Krymo pusiasalio kontrolę.

Giedant chorui žmonės dėjo gėlių puokštes prie paminklo baudžiauninkų sūnui, kuris yra laikomas šiuolaikinės Ukrainos literatūros tėvu.

Savo ruožtu laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas pažymėjo, kad „esame vienas kraštas ir viena šeima, esame čia su savo kobzariumi (dainiumi) Tarasu“.

Tačiau susiskaldymą šalyje pademonstravo tai, jog tuo metu, kai O.Turčynovas per mitingą Kijeve vadovavo tylos minutei už demonstrantus, žuvusius per tris protestų mėnesius, šalies rytuose esančiame Donecke promaskvietiški aktyvistai pagerbė baimę keliantį riaušių milicijos „Berkut“ būrį, kuris kaltinamas šaudęs į protestuotojus per susirėmimus Kijeve, kur žuvo maždaug 100 žmonių.

„Rusija! Rusija!“ – Donecke – per protestus nuversto ir į Rusiją pabėgusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus buvusiame bastione - mojuodami Rusijos vėliavomis skandavo aktyvistai.

Per kitą mitingą Donecke, kur gyvena daug rusakalbių, kandidatas į prezidentus ir buvęs bokso čempionas Vitalijus Klyčko sakė, kad Ukrainai neturėtų būti leista skilti liejant kraują.

„Pagrindinis uždavinys yra išsaugoti mūsų šalies stabilumą ir nepriklausomybę“, - sakė jis.

AFP/Scanpix nuotrauka
AFP/Scanpix nuotrauka

Krymo sostinėje Simferopolyje šimtai protestuotojų dalyvavo atskiruose mitinguose už Ukrainos vienybę ir už prisijungimą prie Rusijos. Mitingai praėjo taikiai.

„Jie negali užimti Krymo, (tai) neteisėta okupacija“, - sakė 46 metų Sviatoslavas Reguševskis, kuris mitinge už vienybę dalyvavo su dvejų metų sūnumi, vilkėdamas Ukrainos vėliavos spalvų slidininko striukę.

Parke, kur stovi didžiulis T.Ševčenkos biustas, susirinkę aktyvistai skandavo „Ne referendumui!" ir „Ukraina!“. Per demonstraciją taip pat buvo dalijamos skrajutes, kuriose teigiama, kad dėl susivienijimo su Rusija žmonės pusiasalyje susidurs su ekonominiais sunkumais.

„Mes neleisime, kad užsienio batai mintų mūsų vaikų galvas“, - kreipdamasi į susirinkusius sakė Ala Petrova. — Žmonės nėra išsigandę. Mes nepabijojome ateiti čia ir kalbėti."

Maždaug 1 tūkst. žmonių dalyvavo toje demonstracijoje. Tuo tarpu į demonstraciją Lenino aikštėje kitame miesto gale susirinko maždaug 10 tūkst. žmonių, plevėsavo Rusijos trispalvių jūra.

„Rusai yra mūsų broliai“, - sakė Krymo Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Konstantynovas ir kreipėsi į žmones su kausimu, už ką jie balsuos referendume.

„Rusija! Rusija!“, - ėmė skanduoti susirinkusieji. „Mes grįžtame į namus savo tėvynėje“, - pareiškė V.Konstantynovas.

„Daugiau nebenorime būti su tais ukrainiečių fašistais“, - sakė 60 metų Olga, kuri nesutiko nurodyti savo pavardės. Plakatai aplink ją skelbė: „Krymas nėra Ukraina“, „Su Rusija – taika Kryme“.

Jai antrino 25 metų bedarbis Aleksandras Liganovas, kuris sakė: „Mes visada buvome rusai, ne ukrainiečiai. Mes remiame Putiną“.

Tuo tarpu Krymo uostamiestyje Sevastopolyje po mitingo, skirto pareikšti paramą naujajai Ukrainos vyriausybei, maždaug 100 prorusiškai nusiteikusių žmonių su lazdomis užpuolė maždaug 20 žmonių, saugojusių mitingą T.Ševčenkos garbei.

Prorusiški regiono parlamentarai kitą sekmadienį planuoja referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos Federacijos.

Naujoji Vakarų remiama Kijevo vyriausybė šį referendumą vadina neteisėtu.

Reuters/Scanpix nuotrauka
Reuters/Scanpix nuotrauka

15:35 Ukrainos pajėgos vykdo pratybas bazėje, bet nėra planų siųsti šalies ginkluotąsias pajėgas į Krymo regioną, sekmadienį sakė gynybos ministro pareigas einantis Ihoris Teniuchas, kurį citavo naujienų agentūra „Interfax“.

Atsakydamas į žiniasklaidos spėliojimus apie ukrainiečių kariškių judėjimą Rusijos pajėgoms perėmus Krymo kontrolę, I.Teniuchas sakė, kad vienintelis pajėgų judėjimas, kurį galima matyti, būtų iš vienos bazės į kitą, dalyvauti pratybose.

„Nenumatoma jokio ginkluotųjų pajėgų judėjimo, jokių išvykimų į Krymą. Jie dirba savo kasdienį darbą“, - sakė jis.

14.35 Rusijos okupacinės pajėgos Kryme ruošiasi intensyviam, plataus masto karui.

Kasami apkasai, kuriuose būtų galima įrengti vadavietes, lauko amunicijos sandėlius ir karo lauko ligonines.

13.20 Populiariausia pasaulyje interneto paieškos svetainė "Google" šiandien vietoje savo logotipo patalpino ukrainiečių rašytojo, etnografo Taraso Ševčenkos atvaizdą.

Šiandien minimos 200-osios jo gimimo metinės.

T.Ševčenka, kuris Ukrainoje labai gerbiamas dėl pastangų kelti nepriklausomos Ukrainos valstybės idėją, 1828-1831 metais gyveno ir mokėsi Vilniuje.

13.00 (BNS) Rusijos pajėgos sekmadienį perėmė Ukrainos pasieniečių posto Krymo vakaruose kontrolę, viduje įkalindamos maždaug 30 pasieniečių, sakė pasienio apsaugos atstovas.

Jis telefonu nurodė, kad Černomorskojės bazė vakariniame Krymo pusiasalio pakraštyje buvo užimta be kraujo praliejimo, maždaug 6 val. ryto (ir Lietuvos laiku).

Atstovas, Olehas Slobodianas, taip pat sakė, kad Rusijos pajėgos dabar kontroliuoja 11 pasienio postų Kryme.

Rusijos pajėgos šio Pietų Ukrainos regiono užėmimą, pradėtą prieš 11 dienų, vykdo be kraujo praliejimo.

Ukrainos pajėgos yra blokuotos virtinėje savo bazių ir su ginklu nesipriešino.

12.10 (BNS) Kijevas turėtų blokuoti kraštutinių dešiniųjų judėjimo „Pravyj sektor“ lyderio Dmytro Jarošo dalyvavimą prezidento rinkimuose, sekmadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos įgaliotinis žmogaus teisių reikalams.

„Kijevo faktinė valdžia ir jos gynėjai Vakaruose privalo uždaryti kelią į valdžią neofašistui Jarošui ir jo šalininkams“, - „Twitter“ parašė Konstantinas Dolgovas.

„Smurtinis sąmyšis, kurį įvykdė ultranacionalistai, pasinaudoję įstatymų nepaisymu, visiškai diskreditavo Maidano judėjimą“, - pridūrė K.Dolgovas, paminėdamas Kijevo Nepriklausomybės aikštės protestų judėjimą.

„Pravyj sektor“ penktadienį paskelbė, kad D.Jarošas dalyvaus gegužės 25-ąją įvykti turinčiuose rinkimuose ir kad jis yra pasirengęs kariauti su Rusija.

Šis judėjimas atliko esminį vaidmenį protestuose, per kuriuos buvo nuverstas prezidentas Viktoras Janukovyčius.

D.Jarošas, kuris yra tarnavęs sovietinėje armijoje ir kuris yra baigęs ukrainiečių literatūros studijas, „Pravyj sektor“ įsteigė lapkričio 13 dieną, Kijevo protestų jėgoms koordinuoti.

Rusija šį mėnesį pradėjo baudžiamąjį tyrimą prieš D.Jarošą, kurį kaltina „raginus vykdyti ekstremizmo bei terorizmo aktus Rusijoje.“ Maskva taip pat paskelbė jo tarptautinę paiešką.

D.Jarošas / AFP/Scanpix nuotrauka
D.Jarošas / AFP/Scanpix nuotrauka

9.55 Po prezidento Viktoro Janukovyčiaus nušalinimo Jungtinių Valstijų specialiosios tarnybos intensyviai bando išsiaiškinti kibernetinių atakų prieš naująją Ukrainos valdžią vykdytojus. Tiesa, toks susidomėjimas kiek pavėluotas - atakos prasidėjo jau po pirmųjų masinių protestų Kijeve.

Kol kas niekas tiksliai negali nurodyti, kas stovi už šių atakų, tačiau įtarimų šešėlis neabejotinai krenta ant Rusijos.

Britanijos gynybos ir saugumo bendrovės BAE Systems duomenimis, dešimtys kompiuterių tinklų Ukrainoje jau ne vienus metus užkrėsti internetinio sekimo programuote, vadinama "Snake" (angl. "Gyvatė). Ji labai panaši į tą, kuria prieš keletą metų buvo užkrėsti Jungtinių Valstijų karinės vadovybės kompiuteriai, rašo "The New York Times".

Ši kenkėjiška programinė įranga taip pat buvo naudojama kibernetinėms atakoms Lietuvos, Britanijoje ir Gruzijoje, o Jungtinėse Valstijose ji iki šiol aptikta du kartus.

6.35 (BNS) Ukrainos pasienio patrulinis lėktuvas šeštadienį buvo apšaudytas, kai skrido maždaug tūkstančio metrų aukštyje prie administracinės sienos su Rusijos okupuotu Krymu, pranešė pasieniečiai.

Niekas nebuvo sužeistas, kai buvo paleista ugnis į neginkluotą orlaivį, nurodė Ukrainos pasienio tarnybos atstovas spaudai.

Atstovas pridūrė, kad lengvasis orlaivis „Diamond“ su trijų žmonių įgula skrido su stebėjimo misija.

Rusijos pajėgos perėmė Krymo kontrolę praėjusią savaitę.

Promaskvietiški separatistai paskelbė regioną Rusijos dalimi ir sušaukė kovo 16 dieną referendumą, per kurį būtų patvirtintas šis sprendimas.

Rusija tikina, kad nėra dislokavusi savo pajėgų Kryme, išskyrus tas, kurios eina tarnybą Sevastopolio Juodosios jūros laivyne, bet tokie jos tvirtinimai pasaulyje sukelia tik pajuoką.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"