Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Tyrėjai: MH17 laineris buvo numuštas iš Rusijos atvežta raketų sistema

 
2016 09 28 14:37
AFP/Scanpix nuotraukos

Nyderlandų vadovaujami tyrėjai nustatė, kad oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lainerį 2014-ųjų liepą numušęs mobilusis raketų kompleksas „Buk“ buvo atgabentas į separatistinio konflikto krečiamą Rytų Ukrainą iš Rusijos, trečiadienį nurodė vienos iš aukų giminaitis.

Naujienų portalas BBC praneša, jog raketa, pataikiusi į lainerį buvo paleista Rusijos remiamų separatistų.

Olandijos nacionalinės policijos Centrinio nusikaltimų tyrimo departamento vadovas Wilbertas Paulissenas per spaudos konferenciją Roterdame sakė, kad įrašyti pokalbiai rodo, jog prorusiški separatistai prašė dislokuoti mobiliąją raketų buk „žemė-oras“ sistemą, taip pat pranešė apie jos atvykimą į separatistų kontroliuojamą teritoriją Ukrainos rytuose.

Pareigūnas pridūrė, kad remiantis šiais ir kitais įrodymais, surinktais Jungtinės tyrimo grupės, „galima daryti išvadą, kad MH17 buvo numušta raketa 9M38, paleista „Buk“ (kompleksu), atvežtu iš Rusijos Federacijos teritorijos, o po (raketos) paleidimo (kompleksas) buvo grąžintas į Rusijos Federaciją.“

Hansas de Borstas, kurio 17-metė dukra buvo viena iš 298 šios katastrofos aukų, anksčiau sakė, kad jis ir kitų aukų artimieji trečiadienio rytą buvo informuoti apie baudžiamojo tyrimo išvadas dėl to incidento priežasčių.

Pasak vyro, tyrėjai sakė turintys įrodymų, įskaitant įrašytus radijo ryšio pokalbius ir radiolokatorių duomenis, kad „Buk“ sistema buvo atvežta į Rytų Ukrainą iš Rusijos. H.de Borstas pridūrė, kad ta sistema grįžo į Rusiją, kai buvo numuštas laineris „Boeing 777“.

Tyrėjai taip pat patvirtino, kad lėktuvą numušusi raketa buvo paleista iš raketų komplekso „Buk“ rytinėje Ukrainos dalyje, kurią tuo metu kontroliavo prorusiški separatistai.

Olandų organizuotoje tyrimo grupėje buvo Nyderlandų, Australijos, Belgijos, Malaizijos ir Ukrainos tyrėjai, rašo BBC.

Atlieka tyrimą dėl 100 žmonių

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lainerio katastrofą tiriantys pareigūnai trečiadienį Bendrame tyrime „buvo nustatyta maždaug 100 žmonių, kurie gali būti susiję su MH17 numušimu arba „Buk-Telar“ (raketų komplekso) transportavimu“, – nurodė olandų prokurorai.

Manoma, kad jie atliko „aktyvų vaidmenį“ transportuojant šį raketų kompleksą, kuris buvo panaudotas numušant iš Amsterdamo į Kvalą Lumpūrą skridusį lėktuvą, sakė vyriausiasis tyrėjas Fredas Westerbeke.

Tačiau jis pabrėžė, kad minėti asmenys, dėl kurių atliekamas tyrimas, kol kas oficialiai nėra įtariamieji.

Kaip tikėtasi, tyrėjai neatskleidė jokių pavardžių, tačiau tiksliai nurodė, kuris raketų kompleksas buvo panaudotas lėktuvui numušti.

„Remdamiesi kriminaliniu tyrimu, mes padarėme išvadą, kad MH17 reisu skridusį lėktuvą... numušė 9M38 serijos raketa, paleista „Buk“ (kompleksu), atvežtu iš Rusijos Federacijos teritorijos, o po (raketos) paleidimo (kompleksas) buvo grąžintas į Rusiją“, – sakė W.Paulissenas.

Rusija šią savaitę dar kartą pabandė išsisukti nuo kaltinimų dėl Malaizijos lėktuvo katastrofos ir pirmadienį paskelbė neva radarų duomenis, remiantis kuriais, jokia iš separatistų kontroliuojamos rytinės Ukrainos teritorijos paleista raketa negalėjo pataikyti į šį lėktuvą.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas trečiadienį sakė, kad Rusija pateikė „išsamią informaciją“, į kurią tyrėjai turi atsižvelgti.

„Šie duomenys yra neabejotini ir, remiantis jais, ten nėra jokios raketos. Todėl jeigu raketa buvo, ji galėjo būti paleista iš kitos teritorijos“, – sakė jis.

Ukraina ir Vakarai tikina, kad lėktuvą numušė prorusiški separatistai iš Rusijoje pagaminto raketų komplekso, kurį jiems galėjo parūpinti Maskva.

Po šios tragedijos Europos Sąjunga sugriežtino sankcijas Rusijai, kurią Vakarai kaltina separatistų rėmimu. Šios baudžiamosios priemonės tebegalioja, bet kovos veiksmai Ukrainoje tęsiasi toliau.

Tačiau Rusija ir separatistai nuolat neigia prisidėję prie lėktuvo numušimo ir dėl jo kaltina Ukrainos vyriausybės pajėgas.

Maskva: Tyrimas šališkas

Maskva trečiadienį „šališku“ ir „politiškai motyvuotu“ pavadino Nyderlandų vadovaujamą tyrimą dėl oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lainerio numušimo; tyrimo išvadose sakoma, kad lėktuvą numušė iš Rusijos teritorijos atgabentas raketų kompleksas.

„Rusija yra nusivylusi, kad padėtis aplink „Boeing“ katastrofos tyrimą nesikeičia“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovės Marijos Zacharovos pranešime, kuriame priduriama, kad tyrimo „išvados patvirtina..., jog šis tyrimas yra šališkas ir politiškai motyvuotas“.

Jame taip pat nurodoma, kad Rusija iš pat pradžių siūlė bendradarbiauti ir remtis tik faktais.

„Vietoje to tarptautiniai tyrėjai nušalino Maskvą nuo visaverčio dalyvavimo tyrimo procese, palikdama mūsų pastangoms tik antraeilį vaidmenį. Skamba kaip piktas juokas, bet Ukrainą jie padarė visaverte bendros tyrimų grupės nare, padovanodami jai galimybę padirbti įrodymus ir pakreipti bylą savo naudai“, – pareiškė M.Zacharova.

Ukraina: „Tai įrodo tieioginį agresorės dalyvavimą numušime“

Kijevas trečiadienį pareiškė, kad Nyderlandų vadovaujamų tyrėjų išvados dėl reisu MH17 skridusio lėktuvo katastrofos virš prorusiškų separatistų kontroliuojamos teritorijos rytinėje Ukrainoje įrodo, jog Rusija yra tiesiogiai susijusi su 298 juo skridusių žmonių mirtimi.

„Ši informacija dar kartą byloja apie tiesioginį valstybės agresorės dalyvavimą lėktuvo numušime“, – sakoma Ukrainos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Ukraina vadina Rusiją „agresore“, kuri suplanavo ir palaiko daugiau nei dvejus metus trunkančią prorusiškų separatistų kovą su Ukrainos vyriausybės pajėgomis, nusinešusią daugiau nei 9,6 tūkst. žmonių gyvybių. Maskva šiuos kaltinimus neigia.

„Tai padarys galą visiems Rusijos bandymams diskredituoti Jungtinės tyrimų grupės veiklą ir išvadas, skleisti iškraipytą ir sufabrikuotą informaciją“, – nurodė Ukrainos ministerija.

L.Linkevičius: Tyrėjų išvados įrodo Rusijos įsitraukimą į Ukrainos konfliktą

Nyderlandų tyrėjų paskelbta informacija apie tai, kad 2014 „Malaysia Airlines“ lainerį numušęs mobilusis raketų kompleksas „Buk“ buvo atgabentas iš Rusijos turėtų atverti akis tiems, kurie nenorėjo matyti Rusijos įsitraukimo į konfliktą Ukrainoje, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Jeigu kam nors trūko įrodymų, tai patvirtina faktą, kad ji (Rusija) tiekė ginklus šioms ginkluotoms grupuotėms, kovojančioms Ukrainos teritorijoje – ne bet kokius, o galingus ginklus, kuriais žudomi žmonės. Tai kiekvienas toks faktas, įrodantis tokius veiksmus, tikiuosi, kad privers kitaip galvoti tuos, kurie buvo linkę užmerkti akis į tuos nusikaltimus“, – BNS trečiadienį sakė L.Linkevičius.

Pasak jo, paskelbta informacija nėra labai stebinanti, tačiau tai dar viena detalė prie kitų Rusijos veiksmų, pavyzdžiui, bombardavimų Sirijoje.

„Tai irgi parodo, kad Rusija nėra partnerė, bet yra tam tikras faktorius, į kurį reikia kreipti dėmesį, eikvoti resursus, ir materialinius, ir kitokius, ir nežinia, ką kartu galima pasiekti. Čia ne partnerystė, o kažkoks kitoks santykis ir tai turėtų atverti kai kam akis“, – kalbėjo L.Linkevičius.

Lietuvos diplomatijos vadovo teigimu, rasti atsakymus dėl Malaizijos lėktuvo katastrofos svarbu tiek iš pagarbos žuvusiųjų artimiesiems, tiek siekiant teisingumo. Jis priminė, kad tyrimo procesą komplikavo tai, jog Rusija vetavo Jungtinių Tautų pasiūlymą sudaryti tribunolą nelaimei tirti.

„Rusija galėjo tuo pasinaudoti, tačiau vetavo šį pasiūlymą, kad turėtų patogesnę poziciją po to nepripažinti kitų tyrimų. Čia dar vienas įrodymas, kad, matyt, turi kažką slėpti“, – svarstė L.Linkevičius.

Smogė iš lėktuvo pilotų kabinos kairės pusės

Kaip prieš metus rašė „Lietuvos žinios“, Olandijos saugumo valdybos pirmininkas Tjibbe Joustra per 2015 metais spalio mėnesį vykusią spaudos konferenciją teigė, jog Reiso MH17 (lėktuvas) sudužo kovinei galvutei detonavus šalia lėktuvo pilotų kabinos kairės pusės. „Kovinė galvutė 9N314M detonavo šalia lėktuvo pilotų kabinos kairės pusės. Ta kovinė galvutė atitinka raketą, kokios yra naudojamos raketų „žemė-oras“ sistemoje „Buk“, – pažymėjo Tj.Joustra.

Pilotų kabinoje buvusių įgulos narių kūnuose buvo rasta raketos šrapnelio dalelių, taip pat dažų liekanų, padėjusių tyrėjams nustatyti, kad buvo panaudota „Buk“ raketa, pridūrė Saugumo valdybos vadovas.

Jis pažymėjo, kad Rusija nesutiko su išvada, jog buvo panaudota būtent to tipo raketa.

Olandų tyrėjai nurodė, kad raketos kovinė galvutė sprogo arčiau negu už metro nuo lainerio kabinos, užmušdama tris ten buvusius įgulos narius, o pati kabina nuo smūgio atitrūko nuo likusios lėktuvo dalies.

Per katastrofą, įvykusią 2014 metų liepos 17 dieną, žuvo visi 298 tame laineryje buvę žmonės, daugiausiai Nyderlandų piliečių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"