Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Tylėk, GRU, tylėk

 
2011 11 29 8:55

Taip pavadintą interviu su pačios slapčiausios Rusijos žinybos vadovu, GRU (Vyriausiosios žvalgybos valdybos) generolu pulkininku Aleksandru Šliachturovu, išspausdino Rusijos laikraštis 'Rossijskaja gazeta'. Generolas pirmą kartą sutiko pasikalbėti su žurnalistais ir papasakojo, kas šiandien vyksta pačioje garsiausioje specialiosios paskirties žinyboje. Interviu turėtų būti įdomus ir LŽ skaitytojams.

- Aleksandrai Vasiljevičiau, sovietiniais laikais karinės žvalgybos vektorius buvo nukreiptas į NATO, kuri laikoma galimu priešu. Šiuo metu padėtis pasaulyje pasikeitusi. Kas dabar mūsų priešai ir kas draugai?

- Šaltojo karo laikais, esant globaliam nusistatymui prieš Vakarus, plačiai vartotas terminas "priešininkas" arba "galimas priešininkas". Taip buvo apibūdinamos kai kurios šalys ir blokai. Šiandien tokios terminologijos karinė žvalgyba nevartoja. Dabar kalbame apie pavojus, kurie tapo įvairiapusiškesni, ir, žinoma, apie tų pavojų ištakas.

- Ar jiems priskiriami ir teroristai, ar GRU "kariauja" tik su kariškiais?

- Didžiausią pavojų kelia teroristinės ir ekstremistinės organizacijos. Jos elgiasi ypač žiauriai, be to, rengia teroro aktus taikos metais. Todėl savo darbe ypač daug dėmesio skiriame gaunamai žvalgybinei informacijai apie teroristų planus, nukreiptus prieš Rusiją. Šito reikia tam, kad laiku būtų imtasi priemonių, galinčių neutralizuoti teroristų grasinimus. Konkrečiai kalbant, naudodamiesi žvalgybos galimybėmis kontroliuojame padėtį visuose rajonuose, iš kurių gali būti užpulta mūsų valstybė arba kur rengiamos karinės akcijos prieš Rusiją.

- Ar daug yra tokių rajonų? Pavyzdžiui, ar jiems priklauso Gruzija? 

- Gerai žinoma, kad Rusijos specialiosios tarnybos labai nemėgstamos Gruzijoje. Jos kaltinamos ardomųjų veiksmų prieš suverenią valstybę rengimu. Galiu atsakingai pasakyti, jog tai visiškai neatitinka tikrovės. Tačiau Tbilisis turi žinoti: jei bus rengiamos naujos provokacijos prieš Rusiją ir jos sąjungininkus regione, GRU laiku apie tai praneš tų valstybių vadovybėms. Atsakyta bus nedelsiant.

Dabar apie partnerystę su įvairių šalių specialiosiomis tarnybomis. Nors pasaulyje sumažėjo konfrontacijos ir sustiprėjo valstybių bendradarbiavimas, atsirado ir iššūkių bei pavojų, galinčių sukliudyti bendrus veiksmus. GRU prisideda prie šio proceso ir bendradarbiauja su daugelio šalių karinėmis žvalgybomis. Susitinkame su kolegomis iš užsienio specialiųjų tarnybų, keičiamės nuomonėmis ir išsakome savo vertinimus apie įvykius atskiruose pasaulio regionuose.  Sklandžiai vyksta bendradarbiavimas karinėje-techninėje ir kitose srityse. Tai padeda gauti informacijos, papildyti jau turimas žinias. Ir dar - taip lengviau supažindinti mūsų partnerius su GRU pozicija, atvirai aptarti klausimus, dėl kurių mūsų nuomonės skiriasi. Kai žvalgybos gerai supranta viena kitą, sumažėja įvairių nesusipratimų tikimybė pasaulio mastu, o kartais net pavyksta išvengti dvišalių santykių paaštrėjimo.

Informacija pirmajam asmeniui

- Nemaniau, kad GRU tiek dėmesio skiria užsienio partneriams.  Ar pasikeitė ir kitos karinės žvalgybos funkcijos?

- Ir taip, ir ne. Žinoma, vykdome savo tradicines užduotis, bet kartu aktyviai imamės ir naujų sričių. Šiuo metu pastebima, kad  pasaulyje daugėja nestabilumo ir neapibrėžtumo. Daugelyje regionų stiprėja konfliktinis potencialas, jaučiama ekonominių problemų įtaka politikai. Atsirado naujų iššūkių ir pavojų, susijusių su kova už gamtinius išteklius, branduolinių technologijų platinimu, technogeninėmis katastrofomis. Todėl vienas svarbiausių mūsų uždavinių - rinkti ne tik karinę, karinę-politinę, karinę-techninę,  bet ir karinę-ekonominę bei ekologinę informaciją. Ypatinga GRU dėmesio zona - atskleisti grėsmes Rusijos nacionaliniams interesams ir saugumui. Be to, informaciją reikia ne tik surinkti, bet ir išanalizuoti, kad būtų ką pateikti aukščiausiai šalies bei karinei vadovybei.

- Tačiau manoma, kad karinė žvalgyba pirmiausia dirba karinei vadovybei.

- Iš tiesų taip ir yra. Ginkluotųjų pajėgų karinis aprūpinimas - svarbiausias mūsų uždavinys. GRU nuolat siunčia Gynybos ministerijai, Generaliniam štabui, kitiems kariniams organams informaciją apie užsienio valstybių kariuomenę, jos ginkluotę ir kovinę techniką, be to, renkame duomenis apie ginkluotę karinių veiksmų zonose, besiribojančiose su Rusija. Atliekame ir kitas užduotis, kurių atsiranda rengiant ginkluotųjų pajėgų panaudojimo planus, bei uždavinius, susijusius su mūsų armijos ir laivyno plėtra.

- Parengiate pranešimus ir prezidentui?

- Verčiau iš karto patikslinkime GRU statusą. Generalinio štabo Vyriausioji žvalgybos valdyba yra užsienio žvalgybos organas, dirbantis valstybės Gynybos ministerijos ir karinių organizacijų interesams. Todėl gynybos ministras ir Generalinio štabo viršininkas  man asmeniškai nurodo, kokią konkrečią informaciją turime surinkti.  Visas užduotis atliekame nustatytu laiku.

Patys svarbiausi GRU dokumentai siunčiami Rusijos Federacijos prezidentui, vyriausybės vadovui ir Saugumo tarybai. Mūsų informacija panaudojama priimant vidaus ir užsienio politikos sprendimus. Kitais žodžiais tariant, GRU savo darbu gina Rusiją ir stiprina jos pozicijas tarptautinėje arenoje.

- Ar kaip nors pasikeitė jūsų interesų geografija? Ar karinė žvalgyba kaip ir anksčiau aktyviai tebeveikia visame pasaulyje?

- Ne visai taip, nes bet kurios žvalgybos tarnybos galimybės apribotos. O ir nėra būtinybės nuolat būti visur. Dar kartą pabrėžiu, kad mūsų akiratyje pirmiausia atsiduria tie regionai, iš kurių kyla arba gali kilti grėsmė Rusijos nacionaliniams interesams ir kariniam saugumui. Prie jų priskiriame ir vadinamuosius karštus "taškus", kur veikia teroristinės bei ekstremistinės grupuotės, krizinius rajonus, darančius įtaką tarptautiniam stabilumui ir saugumui, taip pat branduolinių medžiagų bei masinio naikinimo ginklų komponentų ištakas ir galimus maršrutus. Dėmesys vienam ar kitam rajonui priklauso nuo Rusijos valstybinių prioritetų, todėl žvalgybos tikslai įvairiuose regionuose periodiškai perskirstomi.

Žvalgybai "pripumpuotų" nereikia

- Nuo didžiosios politikos pereikime prie grynai karinių reikalų. Reformuojant armiją buvo daug kalbėta ir rašyta, kad GRU gali subyrėti. Ar jums smarkiai atsiliepė struktūriniai pertvarkymai, kas šiandien yra Vyriausioji žvalgybos valdyba?

- Karinė žvalgyba - sudėtinga struktūra. Formuojant naują ginkluotųjų pajėgų ir GRU įvaizdį iš tiesų buvo atlikta reorganizacija, tam tikras sumažinimas, nes pasikeitusi padėtis pasaulyje reikalavo pakoreguoti žvalgybinius prioritetus ir jų įgyvendinimo mechanizmus. GRU atsirado papildomų padalinių, tiek operatyvinių, tiek techninių, taip pat informacinių-analitinių struktūrų ir aprūpinimo padalinių. Noriu pabrėžti, kad GRU yra bene vienintelė pasaulyje specialioji tarnyba, apimanti visas šiuo metu žinomas žvalgybos kryptis ir rūšis. Tačiau jos centrinis aparatas gerokai mažesnis nei bet kurios kitos užsienio karinės žvalgybos.  Tokiomis sąlygomis iškeltų uždavinių įgyvendinimą pirmiausia lemia didelis žvalgų profesionalumas. Žinoma, negalima atmesti ir plataus šiuolaikinių techninių priemonių naudojimo, naujausių informacinių, telekomunikacinių ir kosminių technologijų bei inovacijų visose žvalgybos struktūrose. Pavyzdžiui, turime galimybę veikti elektromagnetinėje ir kosminėje sferoje, o tai leidžia gauti svarbios informacijos apie padėtį karinių konfliktų zonose bei rajonuose, kurie domina karinę žvalgybą.

- Negaliu susilaikyti nepaklausęs apie "specnazą" (specialiosios paskirties dalinį - red.). Juk jis buvo perduotas karinių apygardų pavaldumui.

- Iš tiesų dabar "specnazas" priklauso karinėms apygardoms, jūrų laivynui ir kariniam desantui, bet tai yra ir svarbi operatyvinės žvalgybos dalis. Šis padalinys, kaip ir anksčiau, pasirengęs vykdyti specialiąsias užduotis. Jame tarnauja puikiai parengti kariai, kuriems nieko nėra neįmanoma nei mūšio lauke, nei priešininko užnugaryje. GRU vis dar lemia šio padalinio ideologiją ir plėtros kryptis, "specnazo" panaudojimo formas bei taikomas priemones, specialistų parengimą, taip pat techninę politiką kuriant jam ginkluotę ir specialią techniką. Savo koviniais gebėjimais Rusijos "specnazas" nė kiek nenusileidžia labiausiai išsivysčiusių pasaulio šalių specialiosios paskirties daliniams, o kai kuriais atvejais net lenkia juos.

- Vadinasi, mūsų režisieriai nė kiek neperdeda rodydami ekranuose "specnazo" karį supermeną, tokį raumeningą Rembo, tik rusišką variantą?

- Tikri kariniai žvalgybininkai visiškai nepanašūs į kine rodomus kaulų laužytojus. Net GRU "specnaze" nėra stambių veikėjų "pripumpuotais" raumenimis. Taip atrodydami šie kariai negalėtų ilgai žygiuoti ir maksimaliai slapta vykdyti jiems patikėtas operacijas.

GRU iš esmės priklauso įvairūs organai ir struktūros, todėl nėra bendro karinio žvalgybininko stereotipo. Tačiau galiu išskirti svarbiausius bruožus žmonių, dirbančių mūsų organuose ir padaliniuose. Pirmiausia tai patriotai, turintys stiprų atsakomybės jausmą ir gebantys atlikti užduotį bet kokiomis sąlygomis, net rizikuodami gyvybe. Kariniai žvalgybininkai pasižymi dideliu profesionalumu, puikiu mąstymu ir plačiu akiračiu. Beveik visi kalba keliomis užsienio kalbomis. Savo darbe jie naudojasi naujausiomis informacinėmis technologijomis. Mes turime daug mokslų daktarų ir habilituotų daktarų, kurie gali pritaikyti savo žinias įvairiose srityse. Žinoma, norint sėkmingai dirbti GRU būtinas ir psichoemocinis atsparumas bei geras fizinis pasirengimas. Tai privaloma tiek bendradarbiams, užsiimantiems operatyvine veikla užsienyje, tiek techniniams specialistams, dirbantiems kovinio budėjimo režimu. Be šito sunku įsivaizduoti kruopštų analitiko darbą. Tokių savybių reikia ir GRU vadovaujantiems darbuotojams.

- Paminėjote gerą GRU techninį aprūpinimą. Ar karinė žvalgyba daro kokią nors įtaką mūsų kariuomenės perginklavimui? Pavyzdžiui, ar stebite tendencijas pasaulio ginklų rinkoje ir patariate karinei  vadovybei, į kokias gynybines technologijas verta orientuotis?   

- GRU aktyviai dirba šia kryptimi. Mūsų ekspertai ir analitikai rengia ataskaitas, pateikia svarbiausias užsienio kariuomenių plėtros ir jų aprūpinimo naujausios kartos kovine technika tendencijas, pristato užsienio technologinius proveržius, leidžiančius sukurti iš principo naujas ginkluotės sistemas. Tokią informaciją siunčiame Gynybos ministerijos ir Generalinio štabo vadovybei, mokslinio tyrimo institucijoms bei atitinkamoms gynybinio pramoninio komplekso įmonėms. Tai padeda priimti atitinkamus sprendimus rengiant valstybines ginklavimosi programas, taip pat leidžia stiprinti šalies karinį pramoninį potencialą. Kai kyla būtinybė, GRU gali pateikti bet kokio užsienyje pagaminto ginklo, ginkluotės sistemos ar amunicijos išsamią charakteristiką ir visa tai palyginti su rusiškais gaminiais.

"Rossijskaja gazeta", LŽ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"