Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Tunise "Sirijos draugai" reikalauja nutraukti smurtą, evakuojami sužeistieji

 
2012 02 25 13:27

Tunise penktadienį vadinamojoje 'Sirijos draugų' konferencijoje vėlai vakare priimtoje deklaracijoje raginama nutraukti bet kokį smurtą Sirijoje, taip pat grasinama jos valdžiai taikyti naujas sankcijas.

Daugiau kaip 60 šalių atstovai paragino Sirijos vadovus nedelsiant nutraukti smurtą, leisti suteikti humanitarinę pagalbą. imtis priemonių, kad būtų toliau taikomos jau pritartos sankcijos ir skelbiamos naujos.

"Sirijos draugai" pabrėžia Sirijos suverenumo, nepriklausomybės ir teritorinio vientisumo svarbą bei pažymi, jog krizę reikia išspręsti politinėmis priemonėmis.

Konferencijos dalyviai pripažino Sirijos nacionalinę tarybą teisėta opozicijos, siekiančios demokratinių permainų, atstove.

Žemiau pateikiami pagrindiniai punktai iš "Sirijos žmonių draugų grupės" susitikimo baigiamosios deklaracijos.

B.al Assado režimo veiksmų pasmerkimas

"Sirijos draugai" pareiškė "griežtai smerkiantys" Sirijos režimo "tebevykdomus, didelio masto ir sistemingus žmogaus teisių pažeidimus", tarp jų ir "taikių protestuotojų žudymą ir persekiojimą; lytinį smurtą ir blogą elgesį su tūkstančiais suimtųjų, įskaitant vaikus".

Konferencijos dalyviai "ypač smerktinu" laiko B.al Assado režimo pajėgų sunkiosios artilerijos ir tankų naudojimą "puolant gyvenamuosius rajonus miestuose ir gyvenvietėse".

Jie pažymėjo, kad "įvykdyti žiaurumai... kai kuriais atvejais prilygsta nusikaltimams žmoniškumui".

Dalyviai taip pat pabrėžė, jog būtina "nedelsiant baigti bet kokį smurtą" ir atkreipė dėmesį į Arabų Lygos prašymą, kad Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba suformuotų bendras arabų šalių ir JT taikdarių pajėgas.

Sankcijos ir spaudimo didinimas

"Sirijos draugų" grupė "pareiškė savo pasiryžimą tęsti atitinkamas politines, diplomatines ir ekonomines priemones, spaudžiant Sirijos režimą nutraukti bet kokius smurto veiksmus". Forumo dalyviai "įsipareigojo imtis priemonių, siekiant nustatyti ir įgyvendinti suvaržymus bei sankcijas režimui ir jo šalininkams, kurie taptų aiškia žinia Sirijos režimui, kad jis negali nebaudžiamas atakuoti civilius".

Šiame pranešime tarptautinė bendruomenė raginama įvesti judėjimo suvaržymus Damasko režimo nariams, įšaldyti jų sąskaitas, liautis pirkus Sirijos eksportuojamą naftą ir jos produktus, apriboti diplomatinius ryšius ir užkirsti kelią ginklų pardavimui.

Humanitarinė pagalba

"Sirijos draugai" išsakė "didelį susirūpinimą" dėl humanitarinės padėties Sirijoje, "įskaitant neužtikrinamą būtiniausių maisto produktų, vaistų ir kuro tiekimą", taip pat "grasinimus ir smurto veiksmus prieš medicinos darbuotojus, pacientus ir (gydymo) įstaigas".

Konferencijos dalyviai ragina Sirijos vyriausybė "leisti laisvai ir netrikdomai lankytis JT ir humanitarinėms agentūroms, kad šios galėtų atlikti išsamų poreikių įvertinimą".

Jie pažadėjo nedelsiant pradėti gabenti humanitarinės pagalbos siuntas, jeigu režimas nutrauks smurtą.

Krizės sprendimas

Deklaracijoje raginama ieškoti Sirijos krizės "politinio sprendinio", palaikant Arabų Lygos pasiūlymus, taip pat raginama nutraukti bet kokį smurtą. Joje taip pat reikalaujama paleisti visus nepagrįstai suimtus asmenis ir grąžinti ginkluotąsias pajėgas į jų bazes.

Opozicijos palaikymas

Konferencijos dalyviai pripažįsta pagrindinę opozicijos judėjimų koaliciją - Sirijos nacionalinę tarybą (SNT) - "teisėta Sirijos žmonių, siekiančių taikių demokratinių pokyčių, atstove". Jie paragino Arabų Lygą surengti susitikimą su SNT ir kitų opozicijos judėjimų atstovais, siekiant nustatyti politinių pokyčių mechanizmą.

Atkūrimas

Konferencijos dalyviai pareiškė tvirtą įsipareigojimą "reikšmingai" prisidėti prieš Sirijos atstatymo pereinamajame procese ir ateityje palaikyti šalies ekonomikos atsigavimą.

Raudonasis Kryžius evakuoja sužeistuosius

Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo pusmėnulio greitosios pagalbos automobiliai penktadienį atvyko į Sirijos režimo pajėgų apsiaustą Baba Amro rajoną Homso mieste ir evakavo per bombardavimą sužeistus septynis sirus, taip pat 20 moterų ir vaikų.

Tačiau greitosios pagalbos automobiliai neišvežė  dviejų sužeistų žurnalistų iš Vakarų šalių ir dar dviejų jų žuvusių kolegų lavonų, Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus Komiteto (TRKK) atstovas sakė naujienų agentūrai AFP, pridūręs, kad dėl šio klausimo tebevyksta derybos.

"Trys greitosios pagalbos automobiliai įvažiavo į Baba Amrą, o vėliau išvažiavo. Iki šiol jie evakavo septynis sužeistus Sirijos piliečius, - nurodė atstovas Salehas Dabbakeh. - Tęsiamos derybos su Sirijos pareigūnais ir opozicija, siekiant evakuoti visus žmones be išimties, kuriems reikalinga skubi pagalba."

Šią evakuaciją organizavo TRKK kartu su Sirijos arabų Raudonuoju Pusmėnuliu. Gelbėtojai pirmąkart turėjo galimybę patekti į neramumų židiniu tapusį Baba Amro rajoną, kuris pastarąsias 21 dieną buvo nepaliaujamai bombarduojamas.

Raudonojo Pusmėnulio svetainėje socialiniame tinkle "Facebook" sakoma, kad "be septynių sužeistųjų, taip pat evakuota 20 moterų ir vaikų" iš Baba Amro.

Į rajoną atvažiavo iš viso 11 greitosios pagalbos ir kitokių automobilių, tačiau kol kas tik trys iš jų išvyko, veždami sužeistus sirus, nors S.Dabbakeh anksčiau sakė, kad per šią operaciją taip pat bus evakuoti vakariečiai žurnalistai.

Amerikietė žurnalistė Marie Colvin (Meri Kolvin) ir prancūzas fotografas Remi Ochlikas žuvo trečiadienį, kai raketinis sviedinys pataikė į improvizuotą žiniasklaidos centrą Sirijos sukilėlių tvirtovėje Baba Amre.

Per tą pačią ataką į kojas buvo sužeisti prancūzė reporterė Edith Bouvier ir britas fotografas Paulas Conroy.

Ketvirtadienį buvo paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame E.Bouvier prašosi evakuojama.

"Mano koja lūžo, šlaunikaulis skilo ir išilgai, ir skersai. Mane reikia operuoti kuo greičiau", - žurnalistė sakė vaizdo įraše, kurį nufilmavo prieš Damasko režimą kovojantys aktyvistai.

"Daktarai manimi rūpinasi labai gerai, kiek įstengia, bet jie negali atlikti chirurginių procedūrų", - pridūrė ji.

"Reikėtų, kad būtų nutraukta ugnis, reikia greitosios medicinos pagalbos automobilio, ar bet kokio kito važiuojančio, kuriuo galėčiau pasiekti Libano sieną, kad mane kuo greičiau pradėtų gydyti", - kalbėjo reporterė, gulėdama apklota antklode ant sofos.

Anksčiau S.Dabbakeh sakė, kad TRKK ir Raudonasis Pusmėnulis sieks evakuoti iš Homso "visus, kuriems reikalinga skubi pagalba", o ne vien užsieniečius žurnalistus.

Homsas yra apsiaustas režimo pajėgų ir bombarduojamas nuo vasario 4 dienos, o pagrindiniu šio puolimo taikiniu tapo Baba Amras.

Sirija kaltina sukilėlius Baba Amre atsisakius perduoti E.Bouvier ir dviejų žuvusių užsieniečių žurnalistų lavonus gelbėtojams, pranešė valstybinė naujienų agentūra SANA.

"Atitinkamos tarnybos Homse dėl humanitarinių priežasčių pasiuntė kelis vietos pareigūnus ir Raudonojo Pusmėnulio greitosios pagalbos automobilius evakuoti Vakarų žurnalistų, kurie neteisėtai pateko į Siriją", -   SANA citavo viena URM pareigūną.

"Nepaisant pastangų, trukusių kelias valandas, ginkluotos grupuotės Baba Amre atsisakė perduoti sužeistą moterį (E.Bouvier) ir du lavonus, tokiu būdu sukeldami pavojų sužeistos prancūzės žurnalistės gyvybei", - pridūrė pareigūnas.

Penktadienį buvo suintensyvintos diplomatinės pastangos evakuoti sužeistus vakariečius žurnalistus ir dviejų jų kolegų lavonus; šiame procese aktyviai bendradarbiauja Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir Lenkijos pareigūnai, sakė vienas Vakarų šalies diplomatas.

Be to, Prancūzijos ambasadorius Ericas Chevallier (Erikas Ševaljė) grįžo į Damaską, iš kurio buvo atšauktas prieš daugiau nei dvi savaites, reaguojant į Sirijos režimo vykdomas represijas.

E.Chevallier sausio 11 dieną buvo atvykęs į Homsą išvežti žuvusio prancūzų žurnalisto Gilles'io Jacquier (Žilio Žakjė) palaikų. Šis reporteris žuvo per bombardavimą ir tapo pirmuoju Vakarų šalių žurnalistu, žuvusiu per šį konfliktą.

Lenkijos ambasada atstovauja JAV interesams Sirijoje, kadangi Vašingtonas anksčiau šį mėnesį uždarė savo ambasadą Damaske dėl saugumo priežasčių.

Tuo tarpu Prancūzijos užsienio reikalų ministras Alainas Juppe per penktadienį Tunise vykusį tarptautinį "Sirijos draugų" susitikimą "oficialiai" paragino Siriją leisti evakuoti sužeistus žurnalistus.

B.Obama nori naudoti "visus įmanomus įrankius"

JAV prezidentas Barackas Obama penktadienį pareiškė norintis "panaudoti visus įmanomus įrankius", siekiant sustabdyti civilių gyventojų "skerdynes" Sirijoje, išsakydamas palaikymą tarptautiniam susitikimui dėl šios krizės.

B.Obama, kalbėdamas Baltuosiuose rūmuose, sakė jog jį "padrąsino tarptautinė vienybė", pademonstruota per Tunise vykusį susitikimą, kur susirinkę daugiau nei 60 šalių užsienio reikalų ministrai svarstė galimybes didinti spaudimą Sirijos prezidentui B. al Assadui, kurio režimas tęsia kruviną susidorojimą su oponentais.

"Ketiname toliau didinti spaudimą ir ieškoti kiekvieno įmanomo įrankio, kad liautųsi nekaltųjų skerdynės Sirijoje, - B.Obama sakė žurnalistams. - Svarbu, kad neliktume nuošalyje per šiuos nepaprastus įvykius."

JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton, dalyvaudama pirmajame "Sirijos draugų" grupės susitikime, perspėjo, kad B.al Assadas sumokės "didelę kainą" dėl tarptautinės bendruomenės valios ignoravimo, jau beveik ištisus metus nesiliaujant žiauriam susidorojimui su protestuotojais.

"Al Assado režimas ignoravo kiekvieną perspėjimą, nepasinaudojo nei viena galimybe ir pažeidė kiekvieną susitarimą", - sakė JAV diplomatijos vadovė. - Susidūręs su ryžtingais protestuotojais, reikalaujančių savo teisių ir orumo, režimas kuria pasibaisėtiną humanitarinę katastrofą."

H.Clinton taip pat paskelbė, kad Sirijai bus skirta humanitarinės pagalbos už 10 mln. dolerių (28,8 mln. litų).

B.al Assado režimo "eskaluojamas smurtas Sirijoje yra įžeidimas tarptautinei bendruomenei, grėsmė regiono saugumui ir sunkus visuotinių žmogaus teisių pažeidimas", - pabrėžė ji.

Daugiau nei 7 600 žmonių žuvo per sukilimą prieš B.al Assado režimą, prasidėjusį pernai kovą, nurodė žmogaus teisių organizacija "Syrian Observatory for Human Rights".

Mažiausiai 39 žmonės žuvo šioje šalyje penktadienį, Tunise vykstant "Sirijos draugų" grupės ministrų susitikimui ir likus dviem dienoms iki Sirijoje vyksiančio balsavimo dėl naujos konstitucijos, kuri gali nutraukti 50 metų trukusį partijos "Baath" dominavimą, nors prezidentui bus palikti platūs įgaliojimai.

Tunisas paragino į Siriją pasiųsti arabų taikdarių pajėgas, siekiant padėti nutraukti žudynes, taip pat pasiūlė suteikti teisinę neliečiamybę B.al Assadui, kad šis sutiktų atsistatydinti.

"Sirijos draugai" paragino B.al Assado režimą "nedelsiant nutraukti bet kokį smurtą" ir leisti teikti humanitarinę pagalbą, taip pat nurodė esantis "pasiryžę imtis veiksmų, kad būtų pasiūlyti ir įgyvendinti suvaržymai bei sankcijos šiam režimui".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"