Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Trumpos žinios iš užsienio

 
2007 01 29 0:00

Pirmas musulmonas tarp ministrų.

Jeruzalė. Izraelio vyriausybė sekmadienį balsavo už tai, kad į kabinetą pirmą kartą šalies istorijoje būtų paskirtas arabas musulmonas. Centro kairiajai Darbo partijai priklausantis 53 metų Ghalebas Majadlehas tapo ministru be portfelio. Visi ministrai, išskyrus ultranacionalistą strateginių reikalų ministrą Avigdorą Liebermaną, balsavo už jo paskyrimą. Šis žingsnis traktuojamas kaip Darbo partijos atsvara Liebermano ultranacionalistinei pozicijai prieš Izraelio arabus, kurie sudaro apie 20 proc. Izraelio gyventojų. 2001 metais drūzų mažumos narys Salah Tarifas buvo tapęs ministru be portfelio, bet greitai atsistatydino dėl kaltinimų korupcija. 2003 metų gruodį jis buvo nuteistas. Liebermanas kaltinamas rasizmu dėl raginimų priverstinai iškeldinti arabus iš Izraelio šiaurės į Vakarų krantą.

Šūviai neramioje zonoje

Tbilisis. Cchinvalio rajone naktį į sekmadienį apšaudytas nepripažintos Pietų Osetijos respublikos Vidaus reikalų ministerijos postas, bet Gruzija tvirtina su tuo nesusijusi. Pietų Osetija pranešė, kad per incidentč šaudyta iš automatinių ginklų ir granatsvaidžių iš Gruzijos pusės. Vidaus reikalų ministerijos 3 darbuotojai buvo sunkiai sužeisti, 2 jų gydomi Cchinvalio ligoninės reanimacijos skyriuje. "Labai atsakingai galiu pareikšti, kad Gruzija su naktį kilusiu susišaudymu prie Pietų Osetijoje esančio milicijos posto neturi nieko bendra", - pareiškė Gruzijos taikdarių bataliono vadas, bet pripažino, kad šūviai išties aidėjo ir buvo sužeisti Osetijos milicininkai. Incidentas tiriamas.

Sprogdino savižudžiai

Pešavaras. Per įtariamo savižudžio surengtą bombos sprogdinimą, jau antrą tokį išpuolį per porą dienų, žuvo 14 žmonių, tarp jų 2 aukšti policijos pareigūnai. Valdžia nurodė pradėti federalinį tyrimą ir sustiprinti saugumą. Pagrindiniame Šiaurės Vakarų Pešavaro mieste tyrėjams ieškant siūlo galo į gedulines pamaldas, skirtas nužudytam policijos vadui ir viršininko pavaduotojui, rinkosi tūkstančiai gedėjusių žmonių. Tūkstančiams ginkluotų policininkų Pešavare paskelbta kovinė parengtis, siekiant užkirsti kelią kitiems išpuoliams aplink mečetes papildomai dislokuotos sukarintos pajėgos. Šeštadienio vakarą nugriaudėjęs sprogimas buvo nukreiptas prieš policininkus, saugojusius musulmonų šiitų procesiją. Prieš tai savižudis susisprogdino prestižiniame sostinės Islamabado viešbutyje "Marriot". Žuvo mirtininkas ir apsaugininkas, bandęs neleisti jam patekti į pastatą.

Paliko pirštą

Roma. Sumani Italijos plėšikų gauja pasinaudodama nupjautu pirštu sugebėjo įveikti banko apsaugos sistemą ir pavogti 10 tūkst. eurų (apie 35 tūkst. litų), tik bėda - pirštą paliko nusikaltimo vietoje. Romos pakraštyje įsikūręs bankas buvo aprūpintas sistema "Bio Digit", kuri registruoja kiekvieno žmogaus, paspaudžiančio įėjimo mygtuką, smiliaus atspaudą. Kad įsigautų į banką, abu plėšikai pasinaudojo galbūt moters dešiniosios rankos pirštu. Apiplėšimas pavyko puikiai išskyrus vieną smulkmeną: atvykusi policija rado ant šaligatvio priešais banką besimėtantį kažkokį pirštą. Galima įsivaizduoti, kad pirštas buvo laikomas lede, kad nepradėtų irti. Tyrėjai tikrina lavonines, ar neras kūnų, kuriems trūksta piršto.

Byla gali būti nutraukta

Londonas. Skotlend Jardui gali tekti nutraukti buvusio Rusijos saugumo karininko Aleksandro Litvinenkos nunuodijimo bylą, nes nėra galimybių patraukti baudžiamojon atsakomybėn nusikaltimu įtariamų asmenų.

Remdamasis savo šaltiniais britų laikraštis "The Sunday Times" rašo, kad pagrindiniais įtariamaisiais britų tyrėjai laiko Rusijos piliečius Andrejų Lugovojų ir Dmitrijų Kovtuną, pernai lapkričio 1 dieną susitikusius su Litvinenka Londono viešbutyje "Millennium". Tačiau Didžiosios Britanijos valdžia negalės jų patraukti baudžiamojon atsakomybėn, nes abu įtariamieji yra Rusijoje, o jos įstatymai draudžia išduoti savo piliečius kitoms šalims.

Litvinenkos šeimai jau pranešta apie tyrimo aplinkybes. Pasak laikraščio, velionio našlei Marinai tyrėjai jau sakė žiną, kas nužudė jos vyrą, tačiau neturį kitos išeities, tik nutraukti bylą, nes nėra galimybių išsireikalauti išduoti įtariamuosius.

Sekmadienio "The Sunday Telegraph" remiasi neįvardytais policijos atstovais teigdamas, kad Litvinenka "nužudytas dalyvaujant valstybei ir organizavus Rusijos specialiosioms tarnyboms".

Televizijos kanalas "Sky News" pranešė, kad baigus tyrimą linkstama manyti, jog Litvinenka nunuodytas poloniu-210, kurio jam į arbatą įdėta būtent viešbutyje "Millennium".

Skotlend Jardas nė vieno šių pareiškimų nekomentuoja, nes tyrimas dar nebaigtas. Baigusi tardymo veiksmus policija netrukus perduos bylą Karališkajai prokuroro tarnybai. Remiantis įkalčiais bus sprendžiama, ar galima ir tikslinga pareikšti kaltinimus.

Gviešėsi žiniasklaidos

Varšuva. Lenkijos karinė informacijos tarnyba (KIT) 1991 metais mėgino perimti žiniasklaidos kontrolę. Žvalgybą ir kontržvalgybą kontroliavusi tarnyba tarp žurnalistų turėjo 115 agentų, naudojosi neoficialių informatorių paslaugomis. KIT likvidatoriaus buvusio vidaus reikalų ministro Antonio Macierewicziaus oficialus raportas dar nepaskelbtas, bet jo fragmentai jau nutekėjo į spaudą.

KIT labai rūpėjo kontroliuoti žiniasklaidą, todėl žurnalistams-agentams buvo pametamos laidų temos. KIT turėjo agentus visų centrinių televizijų svarbiausiose pareigose. KIT dirbo vienas iš komercinės televizijos "Polsat" kūrėjų Piotras Nurowskis, visuomeninės televizijos žinių vedėjas Grzegorzas Wožniakas, buvęs populiarios informacinės laidos "Teleekspres" vadovas Slawomiras Prząda.

KIT norėjo įvesti visuomeninėje televizijoje naują informacijos sistemą, o ją turėjo kontroliuoti kariškių įkurta firma ir šitaip planuota kaupti informaciją. Lenkijos vyriausybė panaikino KIT pernai lapkritį, jos vietoje bus įkurti karinės žvalgybos ir kontržvalgybos padaliniai.

Buvę KIT vadovai kaltinimus atmeta ir nurodo, kad ją tuo metu kontroliavo dabartinis Lenkijos vadovas Lechas Kaczynskis, prezidentaujant Lechui Walęsai ėjęs Nacionalinio saugumo komiteto pirmininko pareigas.

Ministras įžeidė moteris

Tokijas. Vakar kritikos lavina užgriuvo Japonijos sveikatos apsaugos ministrą, pavadinusį moteris "vaikų gimdymo mašinomis". Šiuos žodžius jis pavartojo sakydamas kalbą apie šalyje mažėjantį gimstamumą, vėliau už juos atsiprašė. 71 metų buvusio finansų ministro Hakuo Yanagisawos pastabos papiktino daugelį žymių moterų ir išprovokavo raginimus atsistatydinti. Praėjusį mėnesį vyriausybės atliktas tyrimas parodė, kad Japonijos gyventojų skaičius, pirmą kartą po Antrojo pasaulinio karo sumažėjęs 2005 metais, per ateinančius 40 metų sumenks dar 30 proc. dėl mažėjančio gimstamumo.

"Moterų nuo 15 iki 50 metų skaičius yra pastovus, - valdančiosios Liberalų demokratų partijos vietos narių susirinkime kalbėjo ministras. - Kadangi vaikus gimdančių mašinų ir prietaisų skaičius pastovus, tegalime prašyti, kad jos padarytų viską, ką gali geriausio per capita (vienam gyventojui)". Vėliau Yanagisawa atsiprašė kalbai pasirinkęs netinkamą, "pernelyg šiurkščią" metaforą.

"Mes negalime toleruoti kabineto su tokiu ministru", - piktinosi opozicinių socialdemokratų vadovė. "Jaučiuosi ypač suerzinta, - sakė gyvenimo būdo skilties autorė Izumi Momose. - Moterys turi vaikų ne todėl, kad nori išspręsti mažėjančio gimstamumo problemą, o todėl, kad nori jaustis laimingos". Pasak rašytojos Michiko Yoshinagos, ministras parodė tikrąjį veidą, dabar, kad ir kokias priemones jis siūlytų, moterys jų nepalaikys.

Vyriausybės tyrimas parodė, kad 2005 metais vienai moteriai teko vidutiniškai 1,26 vaiko. 2013 metais šis skaičius palaipsniui turėtų sumažėti iki 1,21 vaiko. Vyriausybei nepavyko įtikinti japonų turėti daugiau vaikų, ir dabar baiminamasi artėjančios krizės, nes mažėjančiam dirbančiųjų skaičiui vėliau teks išlaikyti daugybę pensininkų.

2005 metais Japonijoje gyveno 127,77 mln. žmonių. Tyrimas parodė, kad 2046 metais jų skaičius nesieks nė 100 mln., o 2055-aisiais sumažės iki 89,9 mln.

Kova dėl prarastos žemės

Ryga. Prie Okupacijos muziejaus apie 200 žmonių šeštadienį surengė patriotinę akciją, dainavo tautines dainas ir ragino vyriausybę neatiduoti Rusijai Abrenės - dabartinio Pytalovo.

Jaunimo organizacijos "415 klubas" atstovas Janis Silas pareiškė: "Neturime nei juridinės, nei moralinės teisės atiduoti savo teritoriją". Jis pažadėjo: "Abrenę susigrąžinsime, kai būsime gerbiami, stiprūs ir protingi".

"Naujojo laiko" partijos parlamentaras Karlis Šadurskis sakė, kad vyriausybė ketina pažeisti Konstituciją. "Neteisėtas valstybės teritorijos keitimas - didelė grėsmė jos teisiniam tęstinumui", - sakė jis. Pasak politiko, reikia sužinoti visuomenės požiūrį, ar ji leis premjerui Aigarui Kalvyčiui taip pasielgti. Jei sienos sutartis su Rusija bus pasirašyta tokia, kokia yra dabar, "Naujasis laikas" ketina skųstis Konstituciniam Teismui. Partija taip pat rengiasi rinkti parašus dėl referendumo šiuo klausimu.

Praėjusią savaitę Latvijos Seimas perdavė komisijoms svarstyti Liaudies partijos parengtą įstatymo projektą, numatantį suteikti vyriausybei įgaliojimus pasirašyti 1997 metais parafuotą sienos su Rusija sutartį. Tądien prie Seimo rūmų kai kurių nacionalistiškai nusiteikusių partijų ir organizacijų atstovai surengė protesto akciją. Vasario 1 dieną numatytuose užsienio politikos debatuose dėl sienos sutarties žadėjo dalyvauti ir prezidentė Vaira Vykė-Freiberga. Ketvirtadienį Seimo deputatai turės nuspręsti, ar perduos komisijoms svarstyti įstatymo projektą, siūlantį palikti galioti Taikos sutartį, kurią Latvija ir Rusija pasirašė 1920 metais. Priėmus šį įstatymą Latvija kada nors galėtų pretenduoti į kompensaciją už Abrenę.

2005 metų gegužę Rusija atsisakė pasirašyti sienos sutartį su Latvija, kai jos vyriausybė nusprendė vienašališkai papildyti dokumentą nuorodomis į 1920 metų Tartu taikos sutartį. Pagal ją Abrenės apskrities dalis, kuri dabar yra Pskovo srities Pytalovo rajonas, priklauso Latvijai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"