Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Trenktas lyderis

 
2011 03 12 0:00

Jei dabarties ir praeities valstybių vadovus, kurie aiškūs prietrankos, sustatytume į vieną eilę, jie užimtų visą Gedimino prospektą Vilniuje - nuo Katedros iki Žvėryno tilto. Pirmasis tarp jų būtų Libijos diktatorius Muammaras al Gaddafi, kuris kolegas lenkia viskuo.

Daugiau kaip prieš 40 metų nuvertęs karalių M.Gaddafi pats tapo valstybės galva ir valdžia su niekuo nesidalija. Vos pajudinęs pirštą jis pasiųsdavo į mirtį šimtus žmonių, o dabar, kai tauta sukilo prieš jį, - tūkstančius. Jis įsakė sraigtasparnių ir naikintuvų pilotams šaudyti į minią. Tarp nukautųjų buvo nemažai vaikų. Su libių tauta kariauja gentys iš dykumos, kurioms M.al Gaddafi labai gerai moka. Pasipiktinę tuo, kas darosi šalyje, diktatorių pasmerkė ir nuo jo atsimetė Libijos diplomatai, taip jis liko be diplomatinio korpuso.

M.Gaddafi toks buvo visada. Kai jam užeidavo noras, jis tyčiodavosi iš kitų valstybių. Jis visada kupinas didybės, nors vaizduoja labai kuklų. Vykdamas į vizitus užsienyje, liepdavo pastatyti didžiulę palapinę prestižiškiausioje vietoje: Paryžiuje - Eliziejaus rūmų kieme, Maskvoje - Raudonojoje aikštėje prie Kremliaus. Tik jose jis priimdavo svečius, tarp jų ir tų šalių vadovus, pas kuriuos atvykdavo. Suprask, aš - dykumos sūnus, jūs taikykitės prie manęs. Tik su amerikiečiais jam neišdegė. Jie leido jam atvykti į Jungtinių Tautų posėdį (Tarptautinė konvencija to reikalauja), bet neleido nei palapinės pasistatyti, nei apžiūrėti vietos, kur stovėjo dangoraižiai, į kuriuos rėžėsi teroristų pilotuojami lėktuvai, nei į Vašingtoną nuvykti. O juk M.Gaddafi labai norėjo. Verkė kaip vaikas, kad neleidžia.

M.Gaddafi sveikatą prižiūrėjo, visom to žodžio prasmėm, penkios medicinos seselės - rubuilės blondinės, mylimiausia iš jų ukrainietė prasidėjus neramumams grįžo į tėvynę. Jo asmens sargybą eina automatais ir granatsvaidžiais ginkluotos moterys, dalis jų - juodaodės nubietės ????, furijos, pasirengusios užkurti pragarišką ugnį, jei tik joms pasirodys kas nors įtartina. Ne be pagrindo. Prieš M.Gaddafi buvo surengti 8 pasikėsinimai. Ir ne dėl jo išdaigų.

Šokdino pagal savo dūdelę

Diktatorius aprūpindavo ginklais ir sprogmenimis Šiaurės Airijos pogrindinę teroristinę organizaciją IRA, treniravo jos smogikus. Globojo jis ir Vakarų Vokietijos ultrakairiuosius teroristus, Italijos "Raudonąją brigadą". Globojo ir palestiniečius, tik pačius radikaliausius. Kartą JAV prezidentas Ronaldas Reaganas Libijos diktatorių pavadino "pasiutusiu šunimi", nes jo žvalgybos karininkai vado įsakymu įdėjo bombą į Prancūzijos keleivinio lėktuvo, kuris sprogo virš Gabono, bagažinę. Visi juo skridusieji žuvo. Kita bomba virš Škotijos miestelio Lokerbio susprogdino amerikiečių "PanAm" kompanijos lėktuvą. Tuomet žuvo 270 žmonių. M.Gadaffi prisipažino davęs nurodymą ir sumokėjo milžiniškas kompensacijas žuvusiųjų šeimoms. Prisipažino ir sprogdintojai, jie buvo nuteisti, tačiau po kelerių metų M.Gaddafi juos išlaisvino, pagrasinęs nacionalizuoti Jungtinės Karalystės naftos versloves Libijoje.

M.Gaddafi bandė ir atominę bombą pasigaminti. Pastatė slaptą fabrikų miestą Malaizijos džiunglėse. Bet trūko Izraelio kantrybė - buvo paskandintas vienas libių laivas, vežęs brangią įrangą, paskui kitas. Supratęs, kad jam nepavyks, M.Gaddafi didžiadvasiškai pareiškė, kad atsisako atominės bombos.

Radioaktyviosios medžiagos buvo sukrautos į septynias švino statines, kurių kiekviena svėrė po 5 tonas. Tarptautinėms organizacijoms susitarus, iš Rusijos atskrido lėktuvas, kuris turėjo jas nugabenti į specializuotą neutralizavimo gamyklą Rusijoje. Tačiau paskutinę minutę M.Gaddafi pasakė "ne". Palaukęs kelias dienas rusų lėktuvas grįžo namo tuščias.

Paaiškėjo, kad už tai M.Gaddafi nori iš amerikiečių gauti kompensaciją. Už ką ir kokią? Jis pareikalavo JAV prezidento laiško, kad užmezgami normalūs diplomatiniai santykiai, taip pat modernios ginkluotės pagal pridedamą sąrašą - sraigtasparnių, šarvuotų visureigių, kitokios karo amunicijos. Be to, jis norėjo, kad Prancūzijai būtų leista parduoti Libijai kreiserines raketas SCALP. Ką tai turi bendro su švino statinėmis, užpildytomis radioaktyvia medžiaga? Labai daug. Statinės tyčia buvo prastai saugomos, jas lengvai galėjo pasiekti teroristai. Be to, jei po mėnesio šios statinės prakiurtų, Libija virstų negyvenama teritorija, taip pat ir centrinė Viduržemio jūros dalis. Amerikiečiai neturėjo išeities. Davė jam tų karinių žaisliukų, tiesa, ne visus, kurių prašė, ir sumokėjo už radioaktyviųjų medžiagų išvežimą.

Ekspertai sako, kad M.Gaddafi - psichopatas ir paranoikas. Jis bijo visko ir pasitiki tik artimiausiais pagalbininkais. Tai despotas, išdidus ir lengvai pažeidžiamas, nepakenčiantis jokios kritikos ir seniai praradęs kontaktą su realybe. Jam Libija - privatus ūkis. 2009 metais jis liepė papildomai parduoti 100 tūkst. barelių naftos, kad turėtų kuo apmokėti pokylį, skirtą "revoliucijos" 40-mečiui.

Diktatorius - dar ir rašytojas. Parašė knygą, kurios pavadinimas toks: "Kaimas, kaimas. Žemė, žemė ir astronautų savižudybė". Perskaityti daugiau kaip pusę puslapio mažai kas įstengė.

Vienas M.Gaddafi sūnų - Hanibalas - Šveicarijoje sumušė du kelnerius. Policija jį suėmė, tačiau po dviejų dienų paleido. Bet tėveliui to neužteko, jis troško atkeršyti. M.Gaddafi įsakymu buvo pagrobti du Šveicarijos verslininkai. Šios šalies vyriausybė, žinodama, su kuo turi reikalą, atsiprašė. Nepadėjo! Verslininkai buvo laikomi dvejus metus. Šveicarijos prezidentui Hansui Rudolfui Merzui teko skristi į Libiją ir visos tautos vardu dar kartą atsiprašyti. Ir to neužteko! Šveicarai jau planavo, negirdėtas dalykas, išlaipinti karinį desantą ir jėga išlaisvinti savo piliečius. Bet prieš tai išbandė taikingesnį būdą. Šveicarija, nors nėra Europos Sąjungos (ES) narė, priklauso Šengeno zonai, todėl tuo pasinaudojusi paskelbė Libijai vizų į Europą embargą. M.Gaddafi atsakė tuo pačiu ir dar pasakė kalbą, kurioje paragino pradėti "šventąjį karą" su Šveicarija.

Kitų Europos šalių prašoma Šveicarija atšaukė draudimą išduoti vizas. Jos užsienio reikalų ministrė atskrido į Libiją ir remiama kitų ES narių galų gale susitarė su diktatoriumi, kad įkaitai būtų paleisti. Su psichopatais nepasiginčysi. Taip jau būna.

Karalių karalius

Iš pradžių, kai tapo šalies lyderiu, M.Gaddafi buvo normalus žmogus. Tačiau nekontroliuojama valdžia žmogų visada sugadina. Istorija nežino išimčių. Aplink valdovą visada susiburia pataikūnų minia, liaupsinanti ir užgniaužianti bet kokį kitaip skambantį balsą.

Bengazyje, M.Gaddafi pakviesti, susirinko Afrikos karaliai, sultonai, kunigaikščiai, šeichai, genčių vadai ir genčių burtininkai. Jie Išrinko Libijos lyderį "karalių karaliumi". Atgabeno jam sostą ir XVIII amžiaus Koraną. "Karaliaus" sekretoriatas įsikūrė Sirkoje, vado gimtinėje.

Gal tokia tvirta ranka ir platūs užmojai naudingi tautai, paprastiems žmonėms? Ne. Libija - nedidelė šalis, turinti 6 mln. gyventojų. Ji turi tiek daug naftos, kad statistinis libis turėtų būti turtingesnis už amerikietį. Bet taip nėra. Tripolyje - supermodernūs užsieniečių statyti dangoraižiai, tačiau paprasti šalies piliečiai grūdasi betoninėse dėžutėse, kur gyventi per karštį labai sunku.

Libija 98 proc. pajamų gauna iš naftos, bet šis verslas apleistas, įranga pasenusi. Vietoj 3 mln. barelių per dieną (tiek buvo išgaunama 8 dešimtmetyje), dabar išgaunama tik 1,5 milijono. Šalyje darbo neturi 30 proc. gyventojų, jaunimui nėra jokių perspektyvų, nebent prisidėti prie džihadistų. Kai Amerikos žvalgybai pavyko užgrobti "Al Qaedos" duomenų bazę Irake, paaiškėjo, kad kas ketvirtas savižudis teroristas - libis. Ši šalis - gyvų bombų fabrikas.

Kodėl Vakarai toleravo tokį diktatorių? Pirmiausia, Libija - nepriklausoma valstybė. Be to, Libijos nafta - prie pat Europos durų, jos daug ir ji puikios kokybės. Begalė ir dujų. Jau nutiestas 540 kilometrų ilgio dujotiekis per Viduržemio jūrą į Italiją, juo dujas būtų galima tiekti ir visai ES, tai leistų išsipainioti iš monopolistinių Rusijos pinklių.

Tai mums sako vieną - diktatorius gali valdyti valstybę, jei jos gelmėse slypi lobiai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"