Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Tragedija pasibaigęs maratonas

 
2013 04 17 6:07
Keli metrai iki finišo linijos nugriaudėjo sprogimas. /AFP/Reuters/Scanpix nuotraukos
Keli metrai iki finišo linijos nugriaudėjo sprogimas. /AFP/Reuters/Scanpix nuotraukos

Per Bostone vykusį maratoną sprogus dviem bomboms 3 žmonės žuvo, o daugiau kaip 170 buvo sužeista. Amerikiečiams sprogimai priminė 2001 metų rugsėjo 11-ąją. Nors dar neaišku, kas kaltas dėl šios tragedijos, neabejotinai ji amerikiečius tik dar labiau suvienys. O jei pasitvirtins, kad tai nauja teroristų ataka, sprogimai paveiks ir JAV politiką.

Du nugriaudėję sprogimai ties Bostono maratono finišo linija, praėjus trims valandoms nuo bėgimo pradžios, tapo pačiu baisiausiu teroro aktu Jungtinėse Valstijose po 2001 metų rugsėjo 11-osios tragedijos, kai lėktuvai Niujorke įsirėžė į Pasaulio prekybos centro bokštus dvynius, o Vašingtone - į Pentagoną. Nors prezidentas Barackas Obama neskuba sprogimų vadinti teroro aktu, tačiau tie, kurie matė savo akimis, kas atsitiko, lygina juos su 12 metų senumo įvykiais, karu, filmu apie katastrofas.

Nereikia tuo stebėtis, nes iš karto po sprogimų žmonės negalėjo suprasti, kas vyksta. Susirinkusieji į maratoną išgirdo garsų sprogimą, pajuto jo sukeltos bangos smūgį ir pamatė klykiančius iš siaubo žmones, kurie negalėjo atitraukti akių nuo plūstančių krauju nukentėjusiųjų, išmėtytų daiktų ir drabužių, nutrauktų kojų ir rankų.

"Išgirdau garsą, tarsi kas būtų iššovęs iš patrankos. Daug kas pažvelgė į dangų, nes manė, jog tai - fejerverkas. O paskui nugriaudėjo antras sprogimas", - pasakojo vienas įvykio liudininkas. Kiti pagalvojo, kad taip gali būti sveikinamas maratono laimėtojas, treti - kad tunelyje nuo bėgių nuvažiavo traukinys, nes garsas buvo toks, tarsi mašina būtų trenkusis į sieną.

Kas vyksta, negalėjo suprasti net tie, kurie sprogimą matė savo akimis. "Sprogimo banga mane pakėlė į orą, pajutau, kad maskatuoju kojomis", - pasakojo 78 metų Bostono maratono veteranas. Šalia jo stovėjusi moteris sakė, kad staiga žmonės tarsi pašoko į orą. Jiems abiem pasisekė, nes atsipirko tik keliais nubrozdinimais.

"Pro mane pralėkė kažkieno koja. Paskui nusijuosiau diržą, kad juo būtų galima sustabdyti kraujavimą", - pasakojo šalia finišo linijos buvusi moteris. O paskui prasidėjo chaosas. Stebėjusieji maratoną pro langus pasakojo: "Iš viršaus atrodė, tarsi viskas susimaišė. Žmonės šaukė, blaškėsi ieškodami šeimos narių ir draugų. Buvo matyti kažkokios nuolaužos, kažkieno daiktai, šaligatvis buvo užlietas krauju." Tačiau baisiausia buvo tiems, kurie matė aukas ir nukentėjusiuosius.

"Vienam bėgikui buvo nutrauktos abi kojos žemiau kelių. Jį apsupę giminės raudojo balsu, tačiau jis pats buvo visiškai ramus", - pasakojo šalia sprogimo vietos buvusi moteris. Iš šalia esančio viešbučio išbėgę darbuotojai, norėję padėti nukentėjusiesiems, pamatė baisų vaizdą. "Prieš mus ant asfalto gulėjo septyni ar aštuoni žmonės. Du jau buvo negyvi. Sprogimas nuplėšė vienam vaikinui kelnes, jo visa nugara buvo kruvina", - sakė tai matęs amerikietis.

Tie, kurie buvo arčiausiai vietos, kur nugriaudėjo sprogimas, neteko kojų, kai kurie rankų, vienam žmogui sprogimas nuplėšė net lūpas.

"Viskas atrodė tarsi kine, - vėliau pasakojo renginyje budėjęs medikas. - Per maratoną mes visuomet turime daug darbo, nes žmonės išsinarina kojas, pasitempia raumenis. Tačiau to, ką tą kartą pamačiau, dar niekada nebuvau regėjęs." Deja, budėjusieji medikai nebuvo įpratę dirbti su traumomis, kurias patyrė maratono dalyviai ir stebėtojai. "Per 25 savo darbo metus su tuo susidūriau pirmą kartą. Tai buvo paprasti žmonės, o atrodė lyg iš karo grįžę kareiviai. Patekau tarsi į karo veiksmų zoną", - sakė kitas medikas ir pridūrė, kad jis pirmiausia pamanė, jog kartojasi rugsėjo 11-oji.

Vyksta paieškos

Sprogimus užfiksavo vaizdo kameros. Federalinio tyrimų biuro agentai ir policininkai kreipėsi į žmones, prašydami pranešti viską, kas jiems pasirodė įtartina. Prie tyrimo prisidėjo ir Centrinė žvalgybos valdyba bei Nacionalinio antiterorizmo centro darbuotojai.

Nors dar nežinia, kas įvykdė šį teroro aktą, ir tiriamos pačios įvairiausios versijos, pirmiausia kilo mintis apie naują islamistų išpuolį, nes pats atakos scenarijus - sprogstamųjų užtaisų išdėstymas vienas netoli kito, išpuolio įvykdymas per renginį, į kurį susirenka labai daug žmonų, labai jau priminė islamo ekstremistų atakas. Būtent taip veikia Arabijos pusiasalyje įsikūręs Jemeno "Al-Qaedos" padalinys, o "Vakarų džihadistams" skirtas žurnalas visuomet sveikina tokius išpuolius, net pačius mažiausius. Tačiau netrukus talibai pranešė, kad nors jie ir sveikina tokius "gerus darbus", su šiuo teroro aktu nėra susiję. Tad Bostone galėjo pasireikšti ir vidaus ekstremistai. Tai tarsi patvirtintų šio teroro akto surengimo data - būtent balandžio 15-ąją amerikiečiai švenčia Patrioto dieną, kuri siejama su kova už nepriklausomybę. Be to, balandžio 15-oji yra paskutinė diena, iki kurios amerikiečiai privalo sumokėti mokesčius. Išpuolį galėjo surengti ir koks "vienišas vilkas", ir kokia nors maža radikali dešiniųjų pažiūrų grupuotė, nekenčianti vyriausybės, o galėjo ir nenorintieji, kad būtų priimtas ginklų pardavimo ribojimo įstatymas.

Nors kalbėdamas apie įvykusią tragediją prezidentas B.Obama ir sugebėjo išsiversti be žodžių "teroro aktas", iš tiesų tai yra pirmasis teroristų išpuolis Jungtinėse Valstijose, kai po 2001 metų rugsėjo 11 dieną įvykusios tragedijos šalyje buvo smarkiai sustiprintas saugumas. Apie rengiamą išpuolį, skirtingai nei prieš rugsėjo 11-ąją, saugumo tarnybos jokios informacijos neturėjo.

Šiuo metu policininkai ieško tamsiaveidžio, o gal juodo vyro, kalbančio su akcentu, nes manoma, kad jis galėjo būti prisidėjęs prie sprogimų. Likus 5 minutėms iki jų, šis stora striuke vilkintis ir turintis juodą kuprinę vyras bandė patekti į zoną, į kurią galėjo įeiti tik specialus personalas. Yra stebimas ir į Bostono ligoninę nuvežtas vienas į kojas sužeistas asmuo, nes jis yra Saudo Arabijos pilietis. Jau atlikta krata ir viename Bostono priemiesčio bute, tačiau kas yra įtariamasis - neskelbiama.

Nukentėjusieji

Tarp trijų žuvusiųjų - 8 metų berniukas Martinas Richardas. Jis su motina ir seserimis stebėjo, kaip bėga jo tėvas ir pamatęs puolė jį apkabinti. Iš viso į ligonines buvo nuvežti 144 žmonės, iš kurių 17 būklė kritinė, o 25 - labai sunki. Mažiausiai dešimčiai žmonių teko amputuoti galūnes.

Tyrėjus stebina tiek daug nukentėjusiųjų, nes sprogo mažo galingumo bamba. Manoma, kad ji galėjo būti užpildyta kuo nors, kas pridarytų kuo daugiau žalos. Chirurgai pranešė apie žuvusiųjų kūnuose rastus šrapnelius, o tyrėjai - apie aptiktus parako pėdsakus ir rutulinius guolius.

Bombos buvo paslėptos šiukšlių dėžėse, kurios buvo išdėstytos palei maratono trasą, ir tarp dalyvių daiktų. Sprogimo vietoje neaptikta pramoninės gamybos sprogmenų. Tai greičiau savadarbiai užtaisai, todėl galima daryti išvadą, kad nusikaltėlis ar nusikaltėliai, kad ir kas jie būtų, siekė ne žudyti, o sužaloti kuo daugiau žmonių. Manoma, kad bombos buvo aktyvintos mobiliuoju telefonu. Policija rado dar penkias nesprogusias bombas.

Praėjus maždaug 40 minučių po nugriaudėjusių sprogimų Bostone buvo išjungtas mobilusis ryšys, kad nebūtų aktyvinami kiti užtaisai, todėl maratono dalyviai ir jį stebėjusieji negalėjo susisiekti su artimaisiais. Bostone tebėra sustiprintas saugumas. Gatvėse budi policininkai, jie kartais sustabdo žmones, kad apžiūrėtų jų daiktus. Vakar dėl atliekamo tyrimo aplink tragedijos vietą buvo uždarytos parduotuvės, kurį laiką neveikė net Bostono oro uostas.

Galėtų pasikeisti JAV užsienio politika

Taip mano politologas LAURYNAS KASČIŪNAS:

"Nedrįstu spėlioti, ar sprogimai Bostono maratono metu įvyko atsitiktinai, ar tai buvo suplanuotas teroristinis išpuolis. Tą dalyką turėtų išsiaiškinti specialios Jungtinių Amerikos Valstijų tarnybos.

Jei paaiškėtų, kad sprogimus sukėlė teroristai, tai neabejotinai pakeistų saugumo situaciją pasaulyje bei JAV užsienio politiką. Kad ir kaip būtų, sprogimai per Bostono maratoną - nelengvas išbandymas naujai prezidento Baracko Obamos administracijai, kuri visai neseniai pradėjo dirbti. Jai reikėtų griebtis atsakomųjų veiksmų bei įtikinti piliečius, kad Jungtinėse Valstijose vis dar saugu gyventi. Manau, prezidentas B.Obama nesiims tokių radikalių veiksmų, kurių ėmėsi George'as W.Bushas po rugsėjo 11-osios išpuolių, tapusių kertiniu lūžiu pasaulio politikoje. B.Obama bus atsargesnis ir pirmiausia nuosekliai apgalvos ir pasvers savo veiksmus.

Sprogimai Bostone gali atsiliepti kitiems pasaulio įvykiams. Per šiandien vyksiančias Margaret Thatcher laidotuves, savaitgalį Londono maratono metu ar net po metų įvyksiančiose Sočio olimpinėse žaidynėse turėtų būti imtasi papildomų saugumo priemonių. Nemanau, kad šios priemonės bus tokios griežtos kaip po rugsėjo 11-osios. Jos neturėtų apkartinti kiekvieno piliečio gyvenimo."

"The Boston Globe", "USA Today", AP, CNN, ABC, LŽ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"