Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Teisėjas ir budelis

 
2010 04 10 0:00

Dažnai susimąstau, kaip tokia maža valstybė kaip Izraelis atsilaiko? Maža 6 mln. gyventojų salelė jų mirtinai nekenčiančių ir daug kartų su jais nesėkmingai kariavusių arabų ir kitų musulmonų jūroje.

Suprantama, Izraelį remia Amerikos vyriausybė ir jos žydų kilmės finansininkai, taip pat visi pasaulio žydai. O kaip kitaip? Juos labai žiauriai naikino, todėl jie turi turėti kur pasislėpti. Izraelį remia Vokietija, norinti išpirkti savo nuodėmes.

Bet ir patys žydai - kietas riešutas. Išmintį, protą ir sumanumą ši tauta vertina labiau už viską. Nuo sukilimo prieš romėnus, tuoj po Kristaus mirties, kai žydų sukilėliai buvo nugalėti ir išblaškyti po visą to meto pasaulį, rabinai davė griežtą nurodymą - kiekvienas berniukas turi būti išmokytas rašto. Ar gali tauta, kuri jau 2000 metų raštinga ir perduoda išmintį iš kartos į kartą, būti kvaila?

Izraelio valstybėlę ne tik lėktuvu perskristi - tanku pervažiuoti galima per dvi valandas. Bet neperskrenda ir nepervažiuoja. Izraelis gyvena tarsi driežas tarp tigrų, liūtų, dramblių, bet nei jį kas sutrypia, nei gerklę jam perkanda. Tas driežas turi nuodingą dantį ir moka juo naudotis. Iš tiesų, turi net kelis nuodingus dantis, visą jų žiauną, bet žinomiausias turbūt - Izraelio žvalgyba "Mossad". Spėjama, kad šiemet jo agentai Dubajuje (Jungtiniuose Arabų Emyratuose) nužudė palestinietį ginklų užpirkėją Mahmudą al-Mabhuhą. Ir pasišiukšlino. Dubajaus viešbutyje buvusios kameros nufilmavo vienuolika pasikėsinimo dalyvių. Retas atvejis. Paprastai "Mossad" pėdsakų nepalieka, jo agentai išnyksta tarsi vaiduoklis rūke.

Tą kartą jie taip pat dingo. Kaip visada, "Mossad" ir Izraelio vyriausybė nei paneigė, nei patvirtino, kad surengė tą pasikėsinimą. Izraelitai mano, jog tyla ir nežinia arabus gąsdina labiausiai.

"Mossad" žinovas

Būdamas Londone kreipiausi į Gordoną Thomasą. Tai žymiausias pasaulyje knygų apie žvalgybas autorius. Tokių knygų yra jūrų marios, bet tik G.Thomasą, vienintelį, yra priėmęs "Mossad" vadas ir jam papasakojęs apie savo įstaigą ir jos veiklos principus. O juk G.Thomasas - net ne žydas. Jis velsietis, gimęs kapinių sargo namelyje ir dabar gyvenantis Londone bei rašantis į laikraštį "The Daily Tellegraph". "Mossad" vadas priėmė tik jį, nes visą kitą tokio tipo literatūrą profesionalai laiko šiukšlynu. G.Thomaso knygą "Gideono šnipai" gauna visi, priimami dirbti į "Mossad".

G.Thomasas kalba mažai, lėtai, bet kai pasako, kaip kirviu nukerta. Jis teigia, kad "Mossad" išgarsėjo, kai Argentinoje pagavo ir į Izraelį atgabeno hitlerinį budelį Otto Adolfą Eichmanną. Dar labiau - kai, 1972 metais arabų teroristams Miuncheno olimpinėse žaidynėse išžudžius beveik visą Izraelio komandą ir jos trenerius, "Mossad" įvykdė tuometinės Izraelio ministrės pirmininkės Goldos Meir įsakymą nukauti visus dalyvavusius žudynėse teroristus. Tai jis padarė per porą metų.

Valdžios aprobuotos egzekucijos

M.al-Mabhuhas tapo pirmuoju sąraše kandidatu į aną pasaulį tik pernai. Kiekvieną "Mossad" taikinį turi oficialiai patvirtinti Izraelio ministras pirmininkas. Uždrausta žudyti priešų politinius vadovus, kad ir kokie radikalūs jie būtų. Uždrausta žudyti teroristų šeimų narius, nebent jie patys būtų teroristai. Izraelio požiūriu, egzekucijos yra teisėtos, nes valdžios aprobuotos, ir jų atlikėjas nesiskiria nuo valstybės paskirto budelio, kuris įvykdo mirties bausmę.

"Mossad" šnipai hebrajų kalba vadinasi "katsa", o žudikai "kidon". Hebrajų kalba tai reiškia "durtuvas". Juos ruošia "Mossad" akademija Tel Avivo priemiestyje. Mokslas trunka dvejus metus. Dabar "Mossad" turi 48 "kidonus", tarp jų - 6 moterys. Planą nužudyti M.al-Mabhuhą perengė Meiras Daganas, kuris vadovauja "Mossad" jau aštuonerius metus. Jis jau seniai ir daugybę kartų buvo prašęs ministrą pirmininką leisti likviduoti šį prekiautoją ginklais, bet leidimą gavo tik šiemet. Pagal tradiciją tą leidimą su premjero parašu parodė parinktiems "kidonams". Prieš dvejus metus M.Daganas jau buvo pasiuntęs grupę "kidonų" į Damaską. Jie turėjo nukauti vieną "Hezbolah" vadų Imadą Mugniyahą, kuris, "Mossad" žiniomis, vadovavo anglikonų kunigo Terry Waitzo pagrobimui Beirute ir susprogdino bombą Amerikos jūrų pėstininkų bazėje prie Beiruto oro uosto. Tuomet žuvo 241 žmogus. Jungtinės Valstijos už jo galvą buvo paskyrusios 20 mln. dolerių premiją. Tačiau pinigai M.Daganui nerūpėjo. Jam reikėjo tik vieno - I.Mugniyaho mirties.

Psichiatrai, psichoanalitikai ir kiti ekspertai pataria "Mossad", koks gali būti planas. Buvo apskaičiuota, kad jis negalės neatvykti į Irano kultūros rūmus Damaske, kai ten bus švenčiamos ajatolos Homeini revoliucijos metinės. "Mossad" įmontavo mobiliuoju telefonu valdomą bombą po I.Mungniyaho išnuomoto džipo "Mitsubishi" kapotu. Kai teroristas atvažiavo, lygiai 19 valandą nugriaudėjęs sprogimas jam nurovė galvą.

Laidotuvės vyko Beirute. Jo motina sėdėjo dideliame būryje tarp kitų gedinčių moterų, apsigaubusių juodomis burkomis. Ji raudodama pasiskundė, kad sūnus kaip tik šiandien buvo žadėjęs ją aplankyti. "Neturiu atsiminimui net jo nuotraukos!" - sudejavo. Po dviejų dienų ji gavo siuntinuką. Jame gulėjo sūnaus nuotrauka. Siuntinukas buvo išsiųstas iš Haifos miesto Izraelyje. Nemanau, kad tai mielaširdystės gestas. Manau, kad arabams nuo to šiurpuliai per nugarą perbėgo.

Dešimtys tūkstančių "sajancų"

"Mossad" - viena mažiausių (!) specialiųjų agentūrų pasaulyje, tačiau jis turi plačiai išsišakojusią paramą. Jos pagrindas - "sajancai", t. y. padėjėjai. Jų - dešimtys tūkstančių, visi rūpestingai atrinkti, patikrinti. Jų yra visame pasaulyje, jie - žydų visuomenės vieningumo išraiška, nors mažai kas taip suskilęs ir taip kivirčijasi tarpusavyje kaip žydų bendruomenė. Bet šiuo klausimu ji vieninga. "Sajancas", besiverčiantis automobilių nuoma, nieko neklausdamas duos automobilio raktelius "kidonui". "Sajancas" - nekilnojamojo turto agentas - pasiūlys pastatą, iš kurio patogu stebėti. "Sajancas" - banko valdytojas - pasirūpins, kad bet kurią dienos ar nakties valandą būtų pinigų. Visi tokie "sajancai" galėjo būti įtraukti į M.al-Mabhuho nužudymo planą. Pastaruoju metu "Mossad" sugebėjo išplėsti "sajancų" ratą net į arabų šalis.

Kita istorija. Kažkas pranešė, kokią homeopatinę mikstūrą geria palestiniečių vadas Yasseras Arafatas. Kai jis mirė, jo gydytojai pareiškė, kad mirties priežastis nėra visai aiški ir negalima atmesti galimybės, kad jis buvo nunuodytas.

G.Thomasas sako, kad per pastaruosius penkerius metus buvo nunuodyta apie tuzinas arabų teroristų. Ypač garsiai nuskambėjo "Mossad" akcija prieš kanadietį Geraldą Bullą. Šis mokslininkas išradėjas, žymiausias pasaulyje balistikos autoritetas, kūrė milžiniškas patrankas, bet ir Kanados, ir Amerikos karinė žinyba labiau domėjosi raketomis. G.Bullas manė, kad dėl to kalti tose žinybose dirbantys žydai. Jis pasiūlė savo paslaugas Irako diktatoriui Saddamui Husseinui, ir šis išradėją priėmė su džiaugsmu. Nors Izraelis bandė jį pasikviesti pas save, G.Bullas nesutiko. Saddamas už 20 mln. dolerių užsakė jam tris patrankas, kurių sviediniai su branduoliniu, cheminiu ar biologiniu užtaisu galėtų pasiekti Izraelio teritoriją.

1990 metų kovo 20 dieną Izraelio premjeras Ichakas Shamiras davė leidimą jį nukauti. "Mossad" pasiuntė tris žmones į Briuselį, kur tuomet išsinuomotame ištaigingame bute gyveno G.Bullas. Kai paskambinus jis atidarė duris, gavo penkias kulkas į galvą ir kaklą. Nepraėjus nė valandai visi trys "Mossad" agentai, išskridę skirtingais lėktuvais, jau buvo už Belgijos ribų. Netrukus "Mossad" psichologinio karo skyrius per savo Europos spaudoje dirbančius "sajancus" patvarkė, kad būtų išspausdinta neva slaptai gauta informacija: "Bullą nušovė Saddamo žmonės, nes konstruktorius ruošėsi nutraukti sutartį."

Minučių tikslumu

Ši akcija sukėlė daug triukšmo, bet ji buvo paprasta. G.Thomasas papasakojo ir apie kitą - sudėtingesnę, kuriai prireikė laikrodžio mechanizmo tikslumo.

1995 metais buvo nuspręsta, kad reikia atsikratyti Fati Shikakai, vadovavusio ne vienam Izraelio teritorijos užpuolimui. Išskrido du "kidonai", vieno slapyvardis Jilas, kito - Ronas. Vienas - į Atėnus, kitas - į Romą. Abiejų miestų oro uostuose iš vietos "sajancų" jie gavo po naują britų pasą. Pavakare abu atskrido į Maltą ir apsistojo viešbutyje "Diplomat" prie La Valetos jūrų uosto. Vakare "sajancas" davė Ronui motociklą. Ronas pasakė viešbučio tarnautojui, kad nori pasivažinėti po salą.

Tuo metu iš Haifos į Italiją plaukė prekybinis laivas. Jo kapitonas pranešė uosto kapitonui, kad sugedo variklis ir kol jis bus remontuojamas, laivas turės stovėti nuleidęs inkarą. Laive grupė "Mossad" technikų klausėsi, kas vyksta uoste. Jie pranešė Jilui, portfelyje turinčiam radijo įrangą, kad jūrų keltas iš Libijos uosto Tripolio jau atplaukė, švartuojasi ir keleiviai netrukus išlips. F.Shikakai(!) buvo Tripolyje ir, "Mossad" žiniomis, su pulkininku Muammaru Gaddafi svarstė naujos teroristinės atakos planus.

Per keliones jūra toliau plaukiantieji keleiviai mėgsta išlipti į krantinę pasivaikščioti, pramankštinti sąnarius. Ronas ir Jilas laukė. F.Shikakai tikrai pasirodė krantinėje. Prie jo motociklu privažiavo "Mossad" žmonės ir Jilas šešis kartus iššovė jam į galvą.

Liūdna meilės istorija

G.Thomasas pasaulio žvalgybas dalija į dvi kategorijas. Viena - elektroninė ir visų kitų technikos rūšių žvalgyba, ją ypač mėgsta amerikiečiai. Kita - "Mossad" tipo žvalgyba, kai veikia žmonės. G.Thomasas sako, kad ir "Mossad" labai vertina elektronikos galimybes, tačiau žiūri į ją..., na, kaip poetas į raštininką.

Margaret Thatcher laikais Didžioji Britanija pradėjo labai draugauti su Sirija ir jėgų santykis Artimuosiuose Rytuose galėjo pasikeisti. Tačiau įvyko štai kas. Jauna Anglijoje gyvenanti airė draugavo su jaunu, irgi ten gyvenančiu siru. Panelė jau buvo nėščia ir ruošėsi skristi į Izraelį. Jos vaikinas paprašė nugabenti siuntinuką, kurį oro uoste jai įteikė nepažįstamas žmogus. Po dešimties minučių policija panelę sulaikė ir iškratė. Siuntinuke buvo bomba. Tačiau įteikėjo jau ir pėdos buvo atšalusios, nes tai buvo "Mossad" agentas. O jaunasis siras pasislėpė Sirijos ambasadoje. Didžiosios Britanijos vyriausybė pareikalavo jį išduoti, sirai atsisakė. Policija užblokavo ambasadą. Iš jos paleistas šūvis nukovė britų policininkę. Negirdėtas dalykas! Neginkluota policininkė, moteris, nušauta šūviu iš ambasados! M.Thatcher įsiuto. Diplomatiniai santykiai tarp Londono ir Damasko faktiškai nutrūko, apie jokį atšilimą negalėjo būti nė kalbos. Visuomenė apie visa tai sužinojo tik dabar. Tai, ką papasakojau, visai nereiškia, kad jūsų kuklus apžvalgininkas arba Lietuva gali ką nors pakeisti. Ne. Tik manau, kad laikraščio skaitytojai turi teisę žinoti visą teisybę. Net jeigu ji labai sudėtinga.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"