Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Tarp rabinų priesakų ir karininkų įsakymų

 
2012 03 13 6:23

Karingai nusiteikęs Izraelis nelinkęs taikstytis nei su Irano siekiu pasigaminti branduolinį ginklą, nei su palestiniečių išpuoliais, rengiamais prieš jį. Tai parodė naktį iš sekmadienio į pirmadienį ginklų sandėlių ir raketų paleidimo vietų Gazos sektoriuje subombardavimas. Tačiau problemų netrūksta ir pačioje Izraelio armijoje, kuriai šiuo metu tenka laviruoti tarp religinės-nacionalistinės ideologijos ir demokratijos principų. Apie tai rašo Šveicarijos dienraštis 'Neue Zuercher Zeitung'.

Kariuomenė Izraelyje labai gerbiama institucija, bet, ekspertų nuomone, jau artimiausiais metais jos patikimumas ir sutelktumas gali pašlyti, nes atsiranda vis daugiau religingų karininkų.

Izraelio kariuomenė - viena iš nedaugelio institucijų, kurioms jaučia pagarbą šalies gyventojai. Šioje Artimųjų Rytų valstybėje visiems vaikinams privaloma trejų, o merginoms - dvejų metų karinė tarnyba, įskaitant Izraelio arabus ir kraštutiniuosius ortodoksus. Visi karinei tarnybai tinkami piliečiai, sekant Šveicarijos pavyzdžiu, gali būti pašaukti kelių savaičių trukmės pakartotiniams kursams, nuo kurių dažnai pereinama prie aktyvios karo tarnybos.

Lygios teisės

Kariuomenė atlieka ne tik karines, bet ir socialines funkcijas. Jau kelis dešimtmečius Izraelio karinės pajėgos yra geriausias visų šalies piliečių - vyrų ir moterų, turčių ir vargšų, naujų imigrantų iš kitų pasaulio kraštų - lygių teisių įrodymas. Kariuomenės atstovas spaudai Arye Shalicaras pabrėžia, kad tarnauti šaukiami net akli ar Dauno sindromu sergantys jaunuoliai. Sunkiai auklėjami vaikinai tarnybos laikotarpiu gali baigti vidurinį mokslą ir įgyti specialybę.

Moterys Izraelio kariuomenėje - nuo pat valstybės įkūrimo, tik anksčiau jos dažniausiai dirbdavo sekretorėmis arba padėjėjomis. Šiuo metu dauguma merginų taip pat baigia karinę tarnybą biuruose, bet jau gali užimti ir itin atsakingus postus, pavyzdžiui, žvalgyboje. 15 proc. pastarosios karo lakūnų laidos sudarė moterys. Daug merginų dalyvauja mūšiuose kartu su šauktiniais vyrais. Bet kokie lytinio priekabiavimo atvejai net tarp aukščiausio rango karininkų vertinami labai griežtai. Prieš kelis mėnesius naujasis generalinio štabo vadas Benny Gantzas pirmą kartą suteikė moteriai generolo laipsnį. Tiesa, ji "tik" kariuomenės personalo vadovė.

Nauji vėjai

Tačiau vis didesnį susirūpinimą kelia religinių jėgų mėginimai stiprinti savo įtaką kariuomenėje. Žydų ortodoksų grupės jau kuris laikas mėgina išstumti moteris iš visuomenės gyvenimo, o pastaruoju metu šios tendencijos ėmė stiprėti ir kariuomenėje. Pavyzdžiui, neseniai religingi kareiviai ir karininkai atsisakė dalyvauti ceremonijose, jei chore dainuoja merginos. Ortodoksai draudžia žydams klausytis dainuojančių moterų. Tačiau vyriausiasis kariuomenės rabinas Avi Peretzas, buvęs sraigtasparnio pilotas, pasisako už abiejų lyčių lygias teises kariuomenėje - priešingai nei jo pirmtakas Avichay Ronsky, nacionalistinių pažiūrų ekstremistas. Neaišku, ar tokiems kariuomenės vadams kaip A.Gantzas ir A.Peretzas pavyks įveikti konservatyviuosius rabinus karinėse pajėgose ir už jų.

Tačiau dar didesnį pavojų, nei galimybė išstumti moteris iš kariuomenės ir didėjanti nacionalistiškai nusiteikusių rabinų įtaka, kelia faktas, kad vis daugiau religingų jaunuolių, dažnai iš užimtų Vakarų Kranto regionų kilusių sionistų, šiuo metu pasiryžę ilgus metus tarnauti kariuomenėje, ypač pėstininkų daliniuose. Dėl savo religinių ir nacionalistinių pažiūrų jie yra šventai įsitikinę, kad užimtos Vakarų Kranto sritys - tai Dievo duota Izraelio dalis, kurią reikia ginti ir jėga.

Nešlovinga tarnyba pėstininkų daliniuose 

Pirmaisiais Izraelio valstybės gyvavimo dešimtmečiais kario karjera prilygo gydytojo ar teisininko karjerai. Šiandien daugumai jaunų žydų pasauliečių civilinės pareigos, kelionės į Tolimuosius Rytus ar į Pietų Ameriką vilioja labiau negu karo tarnyba. Dauguma piliečių nemano, kad Izraelio egzistencijai gresia pavojus, tad jie nelinkę savo ateities, ir juo labiau gyvybės, aukoti dėl tėvynės. Izraelyje niekas, net šalies viduryje gyvenančių pasiturinčių pasaulietinių šeimų sūnūs, neišvengia privalomosios karinės tarnybos. Tačiau dažniausiai jie mėgina patekti į prestižinėmis laikomas elitines pajėgas.

Vyrauja nuomonė, kad tarnauti paprastais pėstininkais dera tik kovingiems savanoriams, pasirengusiems atlikti kariniu požiūriu būtiną, bet nešlovingą tarnybą šiuose daliniuose. Bukos tarnybos karo lauke savanoriškai imasi tik asmeninių siekių atsisakę ir ideologinių paskatų vedami jaunuoliai. Anksčiau tai buvo kolektyvui įsipareigoję kibucų vaikai, o šiuo metu - dažniausiai jauni vyrai iš religinių sionistinių bendruomenių. Jie įsitikinę, kad biblinę šalį Dievas pažadėjo žydų tautai, todėl esant reikalui ją būtina ginti ir ginklu.

Tokių gerai išauklėtų ir išsilavinusių religingų sionistų, vedamų Biblijos įkvėpto patriotizmo, vis daugėja pėstininkų ir kituose kariaujančiuose padaliniuose. Tarnaudami jie gali susidurti su sudėtingais klausimais ir būti priversti laviruoti tarp religinių įstatymų bei demokratinių principų, rabinų priesakų ir karininkų įsakymų. Jei iškyla dilema, ar gavus įsakymą užtikrinti policijos pajėgų, prievarta iškeldinančių naujakurius iš užimtų Vakarų Kranto teritorijų, saugumą, ar klausyti tokius veiksmus smerkiančio rabino, kariai paklūsta karininko įsakymui.

Aukštesnio laipsnio suteikimas

Puikiai užsirekomendavę sumanūs ir drąsūs kariai turi daug galimybių gauti aukštesnį laipsnį. Prieš kelerius metus buvo kitaip. Aukšto laipsnio religinių sionistinių pažiūrų karininkas negalėjo nė svajoti apie aukščiausią laipsnį. Pavyzdžiui, 2001 metais brigados generolas Effie Feinas, aukščiausio laipsnio religingas karininkas, gavo generalinio štabo vado Shaulo Mofazo pranešimą, kad nesitikėtų aukštesnio posto. Netrukus E.Feinas paliko kariuomenę ir nutarė siekti politinės karjeros dešiniosios pakraipos partijoje. Tą patį padarė ir buvęs karinės žvalgybos vadas generolas majoras Yakovas Amidrosas. Jis pasitraukė iš kariuomenės sužinojęs, kad neturi galimybių gauti aukštesnio laipsnio. Šiuo metu Y.Amidrosas dirba ministro pirmininko patarėju saugumo klausimais.

Kiek yra religingų nacionalistų tarp kariūnų, neaišku, nes jie neregistruojami. Generalinio štabo vado pavaduotojas religingas generolas majoras Yairas Navehas, kuris vadovauja pajėgoms Vakarų Krante ir nedelsdamas vykdo vyriausybės bei kariuomenės vadų įsakymus slopinti naujakurių pasipriešinimą, Izraelio kariuomenėje - išimtis.

Po 10-20 metų dauguma dabartinių šauktinių ir puskarininkių turės aukštesnius laipsnius. Anksčiau ar vėliau kariuomenė ir vyriausybė susidurs su sunkumais vykdant Biblijos priesakų neatitinkančius nurodymus ir įsakymus, nes didelė kariuomenės vadovybės dalis klausys rabinų nacionalistų.

Panaši tendencija ryškėja ir policijoje. Pirmą kartą 18 religingų kandidatų vienoje grupėje imta rengti darbui policijoje. Šio būrio įkūrėjas viliasi, kad po 10-20 metų atsiras generalinio inspektoriaus laipsnį turinčių religingų vadų. Vengiant interesų konflikto šių pareigūnų nederėtų siųsti į Vakarų Krantą, kuriame jiems gali prireikti iškeldinti nelegaliai šios srities pakraščiuose apsigyvenusius naujakurius ar net ištisas gyvenvietes. Ilgainiui religingi pareigūnai neturėtų būti sulaikomi nuo tarnybos užimtose teritorijose. Naujakurių sąjūdžio nariai tikisi, kad ne už kalnų ta diena, kai policijos pajėgoms Vakarų Krante vadovaus religingas vadas, kuris supras iš savo namų iškeldinamų žmonių jausmus. Kitaip tariant, galės atsisakyti vykdyti įsakymą.

Pagal "Neue Zuercher Zeitung"

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"