Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Šventieji sugrįžta į Kubą

 
2011 12 25 7:00

Kuboje atgimsta religinis gyvenimas. Gausėja ne tiktai krikščionių, bet ir afrikietiškos kilmės kultų išpažinėjų.

Ji - 25 centimetrų aukščio ir iš tolo primena lėlę. Ta figūrėlė baltu apsiaustu, su karūna ant galvos, Kubos katalikams šalies globėja, švenčiausia iš šventųjų: Švenčiausioji Mielaširdingoji  Mergelė iš El Kobrės. Pastatyta ant balto automobilio su užrašu "A Jesus pro Maria", nuo 2010 metų rugpjūčio Dievo Motina keliauja po  salą, iš vyskupijos į vyskupiją. Lanko ligonines, lopšelius, mokyklas ir net kalėjimus. Miestų gatvėse ją pasitinka giedančios minios.  Procesijų metu iš visur sklinda maldos žodžiai, daugelis jų dalyvių meldžiasi ir verkia. Be paliovos skamba šūkiai: "Viva!"

Iškilmingą salos globėjos kelionę organizavo Kubos katalikų bažnyčia.   Jos hierarchai nori paminėti šventosios figūrėlės iš El Kobrės keturių šimtų metų sukaktį. Pasak legendos, 1612 metais El Kobrės miestelio apylinkėse ją rado trys maži berniukai. Rinkdami druską Nipės įlankoje jie išvydo ją atplaukiančią audringomis bangomis ant lentos su užrašu "Esu Mielaširdingoji Mergelė."

Statulėlė iki šiol yra El Kobrės bazilikoje, netoli Santjago de Kubos (per salą keliauja jos kopija). Didžioji piligrimų kelionė į tą pajūrio šventovę numatoma ateinančiais metais.

Tai didelė naujiena Kuboje: prieš kelerius metus šitokios iškilmės buvo neįsivaizduojamos. Paėmęs valdžią Fidelis Castro neuždraudė religinių praktikų, bet Katalikų bažnyčia buvo jam kaip krislas akyje. 1961 metais "El Comandante" neva už reakcingą veiklą iš šalies ištrėmė 140 katalikų kunigų (daugiausia ispanų), dar 400 patys paliko salą.

Saujelės likusiųjų veikla buvo griežtai apribota. 1961 metais suvalstybinus mokslą F.Castro įsakė uždaryti visas privačias mokyklas, faktiškai katalikiškas. Bažnyčia negalėjo naudotis televizija, radiju ir spauda. Tokia veikla paliko pėdsakų. Kai F.Castro paėmė valdžią 1959 metais, 85 proc. kubiečių laikė save Romos katalikais, po trijų jo valdymo dešimtmečių prisipažinti esantys religingi išdrįso perpus mažiau salos gyventojų.

Jau keleri metai jų sparčiai daugėja. Bažnyčios hierarchus džiugina jauni žmonės, vis gausiau lankantys bažnyčias. To priežastis - ideologinis atšylis dėl ekonomikos smukimo ir režimo problemų  subyrėjus SSRS. Praradęs sovietų protektoratą "El Comandante" nusprendė, kad Vatikane geriau turėti draugą negu priešą, ypač po to, kai Jonas Paulius II sukritikavo amerikiečių taikomas ekonomines sankcijas Kubai. Įtampos mažinimo politiką tęsia nuo 2008 metų salą valdantis Fidelio brolis Raulis. Po susitikimų su aukščiausiu Kubos hierarchu, kardinolu Jaime’u Ortega 2010 metais jis paleido 130 politinių kalinių.

Dėl režimo požiūrio į religiją pasikeitimo laimi ne tik Katalikų bažnyčia. Stiprėja ir Protestantų bažnyčios įtaka. Nedidelėse evangelikų kongregacijose, organizuojančiose susitikimus privačiuose namuose, tikintieji ieško ir dvasinės, ir materialinės paramos.

Kaip evangelikai užklydo į salą? Pirmieji misionieriai atplaukė kartu su Amerikos kariuomene 1898 metais, per amerikiečių ir ispanų karą. Kubiečiai, kurie Jungtinėse Valstijose rengė sukilimą prieš ispanus, protestantizmą laikė atsvara Katalikų bažnyčiai, simbolizuojančiai kolonijinę valdžią. Perėjimas į krikščionybės liuteronišką versiją  buvo labai dažnas reiškinys.

Renesansą Kuboje išgyvena ne tik Katalikų bažnyčia. Gausių sekėjų sulaukia ir vergų iš Afrikos atvežti kultai. Svarbiausias iš jų yra santeria, dar vadinamas Regla del Ocha - animistinis protėvių kultas, kurį praktikavo vergai iš jorubos genties dabartinėje Nigerijoje. Tas kultas, iš pradžių katalikų misionierių draudžiamas, galų gale susivienijo su katalikybe. Brutaliai sukrikščioninti afrikiečiai pradėjo tiesiog tapatinti savo dievus - orišas su katalikų šventaisiais, derindami juos pagal bendrus bruožus ir atributus (santerios išpažinėjai El Kobrėje mato dievybę Oshun, vaisingumo, meno ir grožio deivę).

Santerios garbintojai praktikuoja ritualus savo namuose, nes toje religijoje nėra nei bažnyčių, nei įstatymų. Ypatingą vaidmenį atlieka šamanai, vadinami "santeros" arba "babalavos", jie sugeba burti ir  bendrauti su mirusiųjų sielomis, taip pat ir su orišomis. Santerios išpažinėjų skaičius nežinomas, tačiau nuo XX amžiaus paskutinio dešimtmečio Kuboje vis dažniau pasitaiko sutikti asmenų, ant kairiojo riešo nešiojančių gelsvai žalsvas apyrankes, šio tikėjimo atributus.

Santeria - ne vienintelė religija, atvežta į Kubą iš Afrikos. Iš Kongo atklydo Palo Monte kultas, o iš Benino - araras. Abu tikėjimai, iš esmės panašūs į santerią, tebegyvuoja saloje. Tikėjimų gausa netapo problema Kubos gyventojams. Be to, nesunku rasti asmenų, kurie vienu metu praktikuoja kelis kultus.

Iš Afrikos atkeliavusių religijų išpažinėjus su katalikais sieja būtent salos globėjos, Švenčiausiosios Mielaširdingosios Mergelės iš El Kobrės garbinimas. El Kobrės bazilikoje, dėkodami už globą ir suteiktas malones, tikintieji aukoja jai aukso trupinių ir kitų brangių dalykų. Tarp gausybės dovanų galima pastebėti auksinę revoliucionieriaus statulėlę. Ją paaukojo kažkokia Lina Ruz, ji prašė globoti jos sūnų. Gal kam nors įdomu, koks jo vardas? Fidelis Castro.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"