Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Svarbiausi pasaulyje menininkai disidentai

 
2016 06 27 8:06
Mahnaz Mohammadi
Mahnaz Mohammadi hollywoodreporter.com nuotrauka

Susipažinkite su žymiausiais pasaulio menininkais, kurie savo šalyse yra persekiojami už jų įsitikinimus.

Ai Weiwei

Kinų menininko Ai Weiwei (g. 1957) pavardė turbūt yra pirmoji, kuri šauna į galvą, išgirdus žodžių derinį „menininkas“ ir „disidentas“. Deja, pirmiausia visame pasaulyje jis išgarsėjo ne dėl savo meno. Pasaulio žiniasklaidos antraštėse jo pavardė pasirodė 2011 metais, kai jis buvo sulaikytas kinų valdžios ir buvo priverstas kalėjime praleisti 81 dieną. Oficialiai jis buvo kaltinamas mokesčių slėpimu, tačiau vargiai buvo abejojančių, kad sulaikymas įvyko dėl politinių priežasčių.

Ai Weiwei yra sukūręs įvairaus pobūdžio darbų: nuo skulptūrinių instaliacijų iki architektūrinių projektų, fotografijų ir video klipų. Ir jis neretai buvo labai kritiškas Kinijos valdžios atžvilgiu. Dabar menininkas gyvena ir kuria Vokietijoje. Paskutiniai jo projektai smarkiai kritikavo Europos valstybes ir jų atsaką į migrantų krizę.

Daugiau apie menininką galite sužinoti jo internetiniame puslapyje: http://aiweiwei.com/

Olegas Sentsovas

2015 m. rugpjūčio mėnesį Rusijos Federacijos teismas skyrė kino režisieriui ir aktyvistui Olegui Sentsovui 20 metų laisvės atėmimo bausmę už „teroristinį pobūdį turinčių nusikalstamų veikų vykdymą“. Organizacijos „Amnesty International“ teigimu, menininko teismas priminė Josifo Stalino erą.

Olegas Sentsovas gimė Ukrainoje, 1976 m., mokėsi Kijevo Ekonomikos universitete. Jo pirmasis pilnametražis filmas „Žaidėjas“ („Gamer“) pelnė ne vieną apdovanojimą ir buvo parodytas daugiau kaip 30 tarptautinių kino festivalių. 2013 m. prasidėjus Euromaidano protestams Kijeve režisierius sustabdė savo naujo filmo gamybą, prisijungė prie demonstracijų ir tapo „Automaidano“ grupės nariu, su kuria tiekė maistą ir būtinus reikmenis Ukrainos kariams karinėse bazėse Kryme. Sentsovas teigė, jog Rusijos veiksmai Kryme yra neteisėti ir tai pavadino Krymo aneksija. 2014 metų gegužės mėnesį režisierių suėmė Rusijos saugumo tarnybos ir apkaltino planavusiu atlikti teroristinius aktus Krymo teritorijoje. Režisierius buvo suimtas, išvežtas į Maskvą ir laikomas kalėjime.

Zhao Zhao

chambersfineart.com nuotrauka
chambersfineart.com nuotrauka

Kinų tapytojas, skulptorius ir video menininkas Zhao Zhao septynerius metus dirbo Ai Weiwei asistentu ir, panašu, kad ši ilgalaikė provokuojančio menininko kompanija padarė jam nemenką įtaką. Vokiečių meno prekeivis Alexanderis Ochsas menininką yra apibūdinęs kaip vieną tų asmenų, kuriems Kinijoje gresia didžiausias pavojus. 2012 metais Kinijos pareigūnai konfiskavo keletą Zhao Zhao darbų, kurie buvo gabenami į meno parodą Niujorke. Tarp šių darbų buvo ir specialiai sugriauta kinų policijos pareigūno skulptūra, kurią menininkas sukūrė, protestuodamas prieš Ai Weiwei įkalinimą. Po šio įvykio Zhao Zhao davė interviu vokiečių žurnalui „Der Spiegel“, kuriame papasakojo apie jo darbų konfiskavimą. Netrukus menininkas buvo suimtas ir 12 dienų laikomas kalėjime.

Daugiau menininko darbų galite išvysti čia: https://www.artsy.net/artist/zhao-zhao?medium=sculpture

El Haqedas

El Haqedas/celebrity.yahoo.com nuotrauka
El Haqedas/celebrity.yahoo.com nuotrauka

Mouadas Belghouatas, kuris geriau žinomas savo sceniniu vardu „El Haqedas“ (išvertus iš arabų kalbos reiškia „įsiutęs“) yra Maroko reperis, kurio provokuojančios, politinės dainos kritikuoja smarkiai tėvynėje paplitusį skurdą ir korupciją. 2011 metais jis išleido savo hitu tapusią dainą „Baraka Min Elskate“ („Nutrauk tylą“), kuria ragino marokiečius protestuoti prieš tai, kad valstybė turi monopolį beveik visose pramonės šakose. Nuo tada El Haqedas buvo ne sykį suimtas. Paskutinį sykį kalėjime jis praleido keturis mėnesius. 2015 metų birželį policija jam sutrukdė Kasablankoje surengti koncertą – jie užblokavo įėjimus ir atjungė elektrą. Nuo to laiko jam yra uždrausta rengti viešus pasirodymus. Kiti muzikantai ėmė vengti su juo bendradarbiauti, nes bijo supykdyti valdžios atstovus. Nebegalėdamas savo šalyje koncertuoti, reperis paliko Maroką ir dabar gyvena Belgijoje.

El Sexto

El Sexto Suimamas protesto metu B. Obamos vizito išvakarėse./latino.foxnews nuotrauka
El Sexto Suimamas protesto metu B. Obamos vizito išvakarėse./latino.foxnews nuotrauka

Danilo“as Maldonado“as Machado“as, dar žinomas „El Sexto“ vardu, yra Kubos grafičio menininkas ir performansų kūrėjas. 2014 metų gruodžio mėnesį jis buvo suimtas ir 10 mėnesių praleido kalėjime dėl to, kad ketino surengti performansą su dviem kiaulėmis, ant kurių vienos buvo parašyta „Fidelis“, o ant kitos „Raulis“. Tai yra nuoroda į šalį valdančius Castro brolius.

Menininkas ilgus mėnesius praleido kalėjime be jokio teismo, o valdžia nuolat kartojo jo artimiesiems, kad jis bus greitai paleistas. 2015 metais menininkas buvo apdovanotas Vaclavo Havelo prizu kurybingiems disdentams.

Dar sykį menininkas buvo suimtas šių metų kovo mėnesį, istorinio Baracko Obamos vizito į Kubą išvakarėse. Kartu su juo buvo sulaikyta 50 judėjimo „Damas de Blanco“ narių. Tai yra opozicinis judėjimas, kurio narės – įkalintųjų Kubos disidentų giminaitės.

Daugiau apie menininką ir jo darbus galite sužinote šiame tinkalapio „Huffington Post“ klipe:

http://www.huffingtonpost.com/entry/cuba-el-sexto-danilo-maldonado-machado_us_56f149d7e4b03a640a6b96f4

Daugiau jo darbų pasižiūrėti galite čia: http://www.artnet.com/galleries/pollock-fine-art/artist-el-sexto/

Jafaras Panahi

Kadras iš filmo „Nuošalė“./wobblelikejelly.co.uk nuotrauka
Kadras iš filmo „Nuošalė“./wobblelikejelly.co.uk nuotrauka

Irano režisieriaus Jafaro Panahi filmai yra itin kritiški šalies valdžios atžvilgiu. Jo 2000-ųjų metų filmas „Ratas“ (angl. The Circle) smarkiai kritikuoja Irano moterims primestus apribojimus. Vienas geriausių kada nors apie futbolą pastatytų filmų – 2006-ųjų metų drama „Nuošalė“ (angl. Offside) pasakoja apie merginas, kurios bando patekti į stadioną, kuriame vyksta kvalifikacinės futbolo rungtynės dėl galimybės dalyvauti pasaulio futbolo čempionate. Moterims yra draudžiama stebėti futbolo rungtynes stadione. Dėl tokių filmų J. Panahi buvo ne kartą suimtas. Paskutinį sykį tai buvo 2010 metais. Jis apkaltintas tuo, kad kuria prieš Iraną nukreiptą propagandą. Jo bausmė – namų areštas, draudimas 20 metų kurti filmus ir išvykti į užsienį. Nepaisant šio nuosprendžio, nuo 2010-ųjų iki dabar J. Panahi jau sukūrė tris filmus. Iš jų geriausias ir labiausiai vertas dėmesio yra „Tai visai ne filmas“ (angl. This is Not a Film). Ta dokumentinis pasakojimas apie gyvenimą ir kūrybą namų arešto sąlygomis. Filmas buvo nelegaliai išvežtas iš šalies atmintuke, kuris buvo paslėptas gimtadienio torte. Paskutinis jo filmas „Taksi“ 2015-ųjų Berlyno kino festivalyje buvo apdovanotas Auksiniu lokiu kaip geriausias metų filmas.

Čia galite rasti filmo „Tai visai ne filmas“ ištrauką: https://www.youtube.com/watch?v=xpHGu8HLK6s

Piotras Pavlenskis

Šokiruojantys rusų menininko Piotro Pavlenskio performansai prikausto viso pasaulio žiniasklaidos dėmesį. 2012 metais, protestuodamas prieš „Pussy Riot“ merginų įkalinimą, P. Pavlenskis užsisiuvo burną. 2013 metais jis prisikalė savo sėklides prie Raudonosios aikštės grindinio. Šios akcijos taip pat pritraukė ir valdžios dėmesį. Jis ne sykį sėdėjo kalėjime, buvo paguldytas į psichiatrinę ligoninę.

Turbūt įdomiausias vienos iš jo politinių akcijų rezulatas buvo tas, kad vieno tyrimo metu jis sugebėjo įtikinti jo bylai paskirtą tyrėją Pavelą Jasmaną mesti darbą Rusijos tyrimų komitete.

Plačiau apie šį menininką galite pasiskaityti šiame, prieš porą savaičių laikraštyje „Lietuvos žinios“ pasirodžiusiame straipsnyje: https://www.lzinios.lt/lzinios/Pasaulis/p-pavlenskis-ir-kuno-politika-rusijoje/224508

Mahnaz Mohammadi

Mahnaz Mohammadi yra Irano režisierė ir moterų teisių aktyvystė. Tarp jos svarbiausių darbų – 2003 metų trumpametražis dokumentinis filmas „Women Without Shadows“, kuriame pasakojama apie moteris, gyvenančias valstybės valdomoje benamių prieglaudoje. Iki šiol ji buvo suimta keturis kartus. Paskutinį sykį – 2014 metų birželį dėl fiktyvių kaltinimų, kad M. Mohammadi dirbo su transliuotoju BBC ir jiems šnipinėjo. Režisierė buvo nuteista 5 metų laisvės atėmimo bausme liūdnai pagarsėjusiame Teherano Evin kalėjime.

2011 metais režisierė negalėjo dalyvauti Kanų kino festivalyje, nes valdžia konfiskavo jos pasą. Per festivalį režisierius Costa-Gavrasas perskaitė jos parašytą laišką, kuriame ji teigė: „Esu moteris, esu režisierė ir šių dviejų dalykų užtenka tam, kad šioje šalyje būtum pripažintas kaltu.“

Čia galite pažiūrėti paskutinį įrašą, kurį režisierė padarė prieš pradėdama bausmės vykdymą: https://www.youtube.com/watch?v=QL5VYN2Wevk

Hteinas Linas

Hteinas Linas ir jo darbas „A Show of Hands“./myanmore.com nuotrauka
Hteinas Linas ir jo darbas „A Show of Hands“./myanmore.com nuotrauka

Mianmaro dailininkas ir performansų atlikėjas studijavo pas Mandalajaus menininką Sittą Nyeiną Aye, kol abu gyveno pabėgėlių stovykloje. Nuo 1998 iki 2004 metų H. Linas buvo įkalintas po jam pareikštų melagingų kaltinimų, jog jis priklauso prieš valdžią nukreiptai grupei. Po paleidimo jis išvyko gyventi į Londoną, tačiau 2013 metais grįžo atgal į tėvynę dėl čia pagerėjusios politinės situacijos ir reformų. Grįžęs sukūrė darbą „A Show of Hands“, kurį sudaro šimtai buvusių politinių kalinių rankų gibso atliejų. 2015 metais šis darbas buvo demonstruojamas Rangūne.

Daugiau menininko darbų galite išvysti jo asmeniniame puslapyje: http://www.hteinlin.com/

Pussy Riot

Pussy Riot/humanrightsfirst.org nuotrauka
Pussy Riot/humanrightsfirst.org nuotrauka

Kai 2012 metais feminisčių pankroko grupės iš Maskvos narės buvo suimtos, apie jas rašė viso pasaulio žiniasklaida. Į nemalonę jos pateko dėl to, kad Maskvos Kristaus Išganytojo katedroje surengė politinį protestą. Jos meldėsi, kad Rusija būtų išvaduota nuo prezidento V. Putino. Dviem merginoms – Nadeždai Tolokonikovai ir Marijai Aliochinai – buvo paskirta dvejų metų laisvės atėmimo bausmė. Dėl nuolatinio tarptautinio spaudimo, jos buvo paleistos iš kalėjimo, nuo įkalinimo praėjus 21 mėnesiui.

.

Zarganaras

Populiarus Mianmaro komikas ir tiesmukas buvusios valdančiosios chuntos kritikas Zarganaras atgaivino anyeint – vodevilio tipo Mianmaro teatro tradiciją, kurią jis naudojo tam, kad kritikuotų valdžią. 2006 metais komikui buvo uždrausta rengti viešus pasirodymus ar dalyvauti bet kokioje su pramoginiu verslu susijusioje veikloje. 2008 metais Zarganaras buvo nuteistas 59 metų laisvės atėmimo baisme, nes kritikavo Mianmaro valdžią dėl to, kaip ji tvarkėsi su tais pačiais metais ištikusia krize, kilusia po to, kai šalį nuniokojo ciklonas Nargis. Po trejų metų, šalyje vykstant reformoms, Zarganaras buvo paleistas kartu su kitais 120 politinių kalinių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"