Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Svarbiausi 2012 metų įvykiai

 
2012 12 29 6:00
Reuters/AFP/Scanpix nuotraukos
Reuters/AFP/Scanpix nuotraukos

SAUSIO 14 dieną į povandeninę uolą netoli Džiljo salos prie Toskanos krantų atsitrenkė kruizinis laineris 'Costa Concordia', kuriame buvo 3200 keleivių. Jam apvirtus žuvo 32 žmonės.

Ant šono nuvirtęs laivas skalaujamas bangų dar ilgai riogsojo katastrofos vietoje, kol buvo pradėtas ardyti. Nelaimės metu laivo kapitono  Francesco Schettino nebuvo darbo vietoje. Jam pateikti kaltinimai per anksti palikus laivą ir nesirūpinus keleivių evakuavimu, tačiau pats F.Schettino tebevadina save laivo gelbėtoju. "Costa Concordia" kapitonas vis dar laukia teismo.

VASARIO 12 dieną "Grammy" apdovanojimų teikimo išvakarėse Beverli Hilso viešbučio kambaryje netikėtai mirė 48 metų popmuzikos legenda ir aktorė Whitney Houston, tai sukėlė šoką muzikos pasaulyje. Teismo medicinos ekspertai paskelbė, kad ji paskendo savo kambario vonioje pavartojusi kokaino, kuris galėjo sukelti širdies smūgį. Sėkmingiausias dainininkės karjeros laikotarpis buvo 1980-1990 metai, kai pavergusi publiką unikaliu galingu balsu W.Houston buvo vadinama auksine muzikos industrijos mergina. Ji pardavė 170 mln. albumų. 

VASARIO 18 dieną per referendumą Latvijos rinkėjai ryžtingai pasakė "ne" rusų kalbos kaip antros valstybinės statusui. Net 74,8 proc. rinkėjų balsavo prieš šį pasiūlymą, kurį iškėlė radikalūs rusakalbiai. Susitelkę latviai sugebėjo apginti vieną svarbiausių nepriklausomybės laimėjimų - savo kalbą, kuri okupacijos metais buvo aktyviai stumiama ir viešojo gyvenimo. Referendumas patvirtino, kad kiekvieno latvio pareiga rūpintis savo kalba, nes ji užtikrina valstybės gyvavimą. 

VASARIO 21 dieną Rusijos pankroko grupės "Pussy Riot" merginos,  dėvėdamos megztas kaukes ir trumpus ryškiaspalvius drabužius, Kristaus Išganytojo katedroje Maskvoje prie altoriaus sudainavo "Pankų maldą", kurios priedainyje prašė Dievo Motinos "išvaryti Putiną". Už tai trys merginos - Nadežda Tolokonnikova, Marija Aliochina ir Jekaterina Samucevič - sėdo į teisiamųjų suolą ir buvo nuteistos kalėti, vėliau viena iš jų buvo netikėtai paleista. Ginti "Pussy Riot" stojo daugelis garsių pasaulio žvaigždžių, o šis  skandalas smarkiai pakenkė Rusijos reputacijai.

KOVO 4 dieną Rusijoje įvyko prezidento rinkimai. Juos laimėjo premjeras Vladimiras Putinas, jau per pirmąjį turą surinkęs 63,6 proc. balsų ir trečią kartą tapęs Kremliaus šeimininku. Tačiau jis netikėtai susidūrė su tuo, prie ko nebuvo pratęs per pirmas dvi kadencijas: tūkstančiai žmonių išėjo į gatves protestuoti prieš jo sugrįžimą. Opozicija pareiškė, kad tokie prezidento rinkimai diskreditavo valstybės institutus ir tapo įžeidimu pilietinei visuomenei, tad negali būti pripažinti teisėtais. Tačiau protestai išsikvėpė, nes didžioji dalis Rusijos gyventojų teberemia V.Putiną.

BALANDŽIO 10 dieną Norvegijos psichiatrai iš naujo ištyrė Andersą Behringą Breiviką ir nustatė, kad 77 žmones nužudęs ekstremistas nėra psichikos ligonis ir gali atsakyti už savo veiksmus. Dar po kelių dienų A.B.Breivikas padarė kaltės nepripažinimo pareiškimą dėl jam inkriminuojamų teroro aktų, per kuriuos žuvo 77 žmonės. Teroristas  tebeaiškino, kad tai buvo prevencinė savigyna nuo musulmonų antplūdžio ir jam turi būti grąžinta laisvė, nes jis siekė išvengti kultūrinio karo Europoje. Rugpjūčio mėnesį Oslo teismas nuteisė A.B.Breiviką 21 metus kalėti su galimybe šį terminą pratęsti. 

GEGUŽĖS 6 dieną Prancūzijoje antrąjį prezidento rinkimų ratą nedidele persvara laimėjo socialistas Francois Hollande'as, gavęs 51,7 proc. rinkėjų balsų. Taip dešiniųjų atstovui Nicolas Sarkozy buvo suduotas skaudus smūgis, nes prancūzai jo neperrinko antrai kadencijai. Jie balsavo už F.Hollande'ą, paskelbusį, kad užteiks taupyti, ir pareiškusį, jog apmokestins turtuolius. Savo pažadą socialistas įvykdė ir turtingi žmonės privalo atiduoti valstybei 75 proc. savo pajamų. Didžiausi turtuoliai ėmė bėgti iš šalies, o prancūzai jau spėjo nusivilti ir pačiu F.Hollande'u, nes padėtis šalyje negerėja. 

GEGUŽĖS 30 dieną Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis Teismas nutarė, kad vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio "WikiLeaks" įkūrėjas Julianas Assange'as gali būti išduotas Švedijai, siekiančiai jį apklausti dėl įtariamų lytinių nusikaltimų. Netrukus buvo atmestas   apeliacinis prašymas, ir J.Assange'as pasislėpė Londone esančioje Ekvadoro ambasadoje, kur tebėra iki šiol. Prieš Kalėdas pasirodęs ambasados balkone jis pagrasino, kad "WikiLeaks" turi surinkęs naujos svarbios medžiagos, kuri bus pradėta viešinti 2013 metais.

BIRŽELIO 2 dieną buvęs Egipto prezidentas Hosni Mubarakas buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos, nes teismas jį pripažino kaltu dėl  protestuotojų žūties per pernai kilusį sukilimą. Naujuoju Egipto prezidentu buvo išrinktas Musulmonų brolijos narys Mohamedas Mursi, už kurį per rinkimus balsavo 51,73 proc. rinkėjų. Gruodį Egipte vyko referendumas dėl M.Mursi pateiktos naujos Konstitucijos, kurią palaikė islamistai ir kuriai priešinosi pasaulietiškoji opozicija. Konstitucijai pritarė 60 proc. egiptiečių. Taip Egipte buvo žengtas žingsnis atgal ir įtvirtinta šariato teisė. 

LIEPOS 4 dieną Šveicarijoje esančio CERN tyrimų centro mokslininkai pranešė atradę naują elementariąją subatominę dalelę - Higgso  bozoną, kuris dar vadinamas "dieviškąja dalele". Tai buvo paskutinis trūkstamas elementas aiškinantis visatos sandarą. Higgso bozonas  įrodo, kad aplink mus yra energijos laukas, suteikiantis masę fundamentinėms dalelėms, kurios ir yra pagrindinis visatos elementas.  Šią žinią su džiaugsmu sutiko ir pats 89 metų britų fizikas Peteris Higgsas, nes pagaliau buvo patvirtinta jo dar 1964 metais iškelta hipotezė.

RUGPJŪČIO 25 dieną būdamas 82 metų mirė JAV astronautas Neilas Armstrongas. Jo gyvybė užgeso praėjus savaitei po atliktos širdies kraujagyslių šuntavimo operacijos. N.Armstrongas tapo pirmuoju žmogumi, išsilaipinusiu Mėnulyje. Jo 1969 metų liepos 20 dieną Mėnulio paviršiuje ištarti žodžiai "Tai mažas žmogaus žingsnelis, bet milžiniškas žingsnis žmonijai", iš karto įėjo į istoriją. Sugrįžęs į Žemę astronautas savo šlove nepiktnaudžiavo ir vengė viešumos.

Jo pelenai buvo išberti į jūrą rugsėjo 13 dieną per privačią ceremoniją.

RUGSĖJO 15 dieną tūkstančiai protestuotojų apsiautė japonų ambasadą Pekine, protestuodami dėl Japonijos vyriausybės sprendimo išpirkti grupę negyvenamų salelių Pietų Kinijos jūroje, kurias Tokijas vadina Senkaku, o Pekinas - Diaoju. Įtampa dėl teritorinio ginčo taip paaštrėjo, jog imta nuogąstauti, kad ji gali išprovokuoti karinį konfliktą. Kinai atsisakė dalyvauti Tarptautinio valiutos fondo susitikimuose, o japonai ėmė stabdyti savo įmonių veiklą Kinijoje. Kinijos lėktuvui pažeidus Japonijos oro erdvę virš ginčytinų salų, Japonija pasiuntė naikintuvus.

SPALIO 1 dieną per Gruzijos parlamento rinkimus milijardieriaus magnato Bidzinos Ivanišvilio naujai įkurta opozicinė partija "Gruzijos svajonė" įveikė prezidento Michailo Saakašvilio valdantįjį Vieningąjį nacionalinį judėjimą. M.Saakašvilis paskelbė, kad jo vadovaujama partija pereina į opoziciją, o spalio 25-ąją parlamentas premjeru patvirtino premjeru B.Ivanišvilį ir jo sudarytą kabinetą. Nuo tada M.Saakašvilio galios vis labiau ribojamos. Kitais metais pirmasis valstybės asmuo jau bus B.Ivanišvilis, nes Gruzijos konstitucijoje padaryta atitinkamų pataisų.

SPALIO 30 dieną nusiaubęs Karibų jūros regioną galingas uraganas Sandy užgriuvo JAV ir Kanados rytinę pakrantę, nusinešdamas šimtus žmonių gyvybių. Smarkiai nukentėjo Niujorkas, kilus potvyniui Manhatane be elektros liko daugiau nei milijonas gyventojų, buvo užtvindytas miesto metro. Naujajame Džersyje uraganas sugriovė pakrantėje stovėjusius namus. Nuskendo ir Holivudo filmuose rodytas burlaivis "Bounty". Žuvo jo kapitonas.

LAPKRIČIO 6 dieną JAV prezidentas Barackas Obama buvo perrinktas antrai kadencijai. Jis įveikė respublikonų kandidatą Mittą Romney ir vėl pateko į istoriją - šįkart kaip šalies vadovas, išsaugojęs rinkėjų pasitikėjimą lėto ekonomikos atsigavimo ir didelio nedarbo sąlygomis. Gruodžio pabaigoje žurnalas "Time" antrą kartą išrinko B.Obamą Metų žmogumi, nes demokratų lyderis "tapo milžiniškų kultūrinių ir demografinių pokyčių simboliu".

LAPKRIČIO 8 dieną Pekine prasidėjo 18-asis Kinijos komunistų partijos suvažiavimas, kuriame naujuoju generaliniu sekretoriumi buvo išrinktas dabartinis šalies viceprezidentas Xi Jinpingas. Nuo Naujųjų metų jis taps Kinijos prezidentu ir vyriausiuoju kariuomenės vadu. Xi Jinpingas pelnė "krištolinio lyderio" reputaciją, nes nėra įsivėlęs į jokį korupcijos skandalą. Vienintelė jo nuodėmė - negrąžinta į biblioteką knyga. Xi Jinpingas karjerą pradėjo Fudziano provincijoje, kur jis išbandė naują ekonominį kursą, tai ir tapo jo politinės karjeros tramplinu.

LAPKRIČIO 29 dieną Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja triuškinama dauguma balsavo už Palestinos savivaldos pripažinimą narystės neturinčia valstybe stebėtoja, nors tam įnirtingai priešinosi JAV ir Izraelis. Už tai, kad palestiniečių valstybei būtų išduotas "gimimo liudijimas", balsavo 139 šalys, o 41 valstybė, tarp jų ir Lietuva, susilaikė. Ši žinia buvo nepaprastai džiaugsmingai sutikta Palestinoje. Ji smarkiai sustiprino ir Palestinos lyderio Mahmudo Abbaso pozicijas.

GRUODŽIO 14 dieną ramaus Konektikuto valstijos Njutauno miesto pradinėje mokykloje 20-metis Adamas Lanza nušovė 26 žmones, tarp jų 20 vaikų. Buvo nušauti ir 6 mokytojai bei mokyklos direktorė. Paskui sutrikusios psichikos jaunuolis, kuris prieš nuvykdamas į mokyklą dar nužudė ir savo mokytoja dirbusią motiną, pats nusišovė. Ši tragedija vėl atnaujino Jungtinėse Valstijose diskusijas dėl laisvos ginklų prekybos uždraudimo.

GRUODŽIO 21 dienai pranašauta pasaulio pabaiga neįvyko. Jos laukiantieji rėmėsi senovės majų kalendoriumi, kuris užsibaigia 2012 metų gruodžio 21 dieną. Patys majai apie apokalipsę nekalbėjo, jie aiškino, jog senovinio kalendoriaus pabaiga tik rodo, kad prasidės naujas jo ciklas. Pasaulio pabaigai neįvykus majai surengė iškilmingą ceremoniją žemei pagarbinti. Dauguma planetos žmonių "lemtingąją" datą sutiko pokštais ir vakarėliais.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"