Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Stambulą supurtė teroras – dešimtys žuvusių oro uoste

 
2016 06 30 6:00
Nuo kulkų ir sprogimų suaižėję oro uosto stiklai.
Nuo kulkų ir sprogimų suaižėję oro uosto stiklai. Reuters/Scanpix nuotrauka

Stambulo Atatiurko oro uoste – 41 žuvusysis ir 239 sužeistieji. Užpuolikai šaudė iš kalašnikovų tarptautiniame terminale ir prie jo antradienio vakarą ir susisprogdino policijai paleidus į juos ugnį. Dėl šių tragiškų įvykių Turkijoje paskelbtas nacionalinis gedulas.

Turkijos ministras pirmininkas Binali Yildirimis sakė, jog visi požymiai rodo, kad tai – „Islamo valstybės“ (IS) darbas, bet kol kas atsakomybės niekas neprisiėmė.

Pastarojo meto sprogdinimai Turkijoje buvo susiję su IS arba kurdų separatistais. Stambulas, svarbus turizmo centras, turintis apie 15 mln. gyventojų, pastaraisiais mėnesiais nukentėjo nuo virtinės atakų. Ši naujausia, ekspertų teigimu, buvo gerai organizuota ir priminė IS metodus. Didžiausias Turkijoje Atatiurko oro uostas buvo gana pažeidžiamas taikinys: saugumo patikros jame atliekamos tiek prie įėjimo į terminalo pastatus, tiek išvykimo zonoje, bet mašinos tikrinamos tik pasirinktinai. Ginkluoti užpuolikai atvyko į oro uostą taksi.

Siautėjo trys mirtininkai

Socialiniuose tinkluose pasirodžiusiuose vaizduose matyti, kaip vienas užpuolikų bėga išvykimo salėje žmonėms nuo jo sprunkant į visas puses. Policijos pašautas, jis lieka gulėti ant grindų ir maždaug po 20 sekundžių susisprogdina.

Oro uoste dirbo teismo ekspertai, šimtai policininkų ir ugniagesių.
Oro uoste dirbo teismo ekspertai, šimtai policininkų ir ugniagesių.

Paulas Roosas, turėjęs skristi namo į Pietų Afriką, matė vieną užpuoliką. „Jis buvo apsirengęs juodai. Veidas be kaukės. Mes pasislėpėme už registracijos stalelio, bet aš iškišęs galvą žiūrėjau. Vienas po kito nugriaudėjo du sprogimai. Tuo metu jis nustojo šaudyti. Apsisukęs ėmė artėti prie mūsų. Ginklą buvo užsikišęs už švarko. Jis nerimastingai dairėsi, o paskui nusileido eskalatoriumi. Išgirdome daugiau šūvių ir dar vieną sprogimą, o tada viskas baigėsi“, – pasakojo šis liudytojas.

Vėliau vaizduose iš oro uosto buvo matyti ten išrikiuoti uždengti žuvusiųjų kūnai, grindys nuklotos pažirusių stiklų, išsimėtę lagaminai. Visi trys ataką surengę užpuolikai buvo negyvi. Jie susisprogdino maždaug 22 val. vietos laiku.

Persigandę keleiviai pėsčiomis stengėsi palikti oro uostą. Sužeistuosius į ligonines vežė ne tik greitosios pagalbos automobiliai, bet ir taksi. Vėliau prie ligoninės, kur buvo atvežta daug sužeistųjų, rinkosi artimųjų pasigedę prislėgti žmonės. Kai kurie piktinosi informacijos stoka.

Pradėjus aiškėti daugiau detalių paskelbta, kad tarp aukų esama užsieniečių. Žuvo penki Saudo Arabijos, du Irako, po vieną Uzbekistano, Tuniso, Kinijos, Irano, Ukrainos ir Jordanijos pilietį.

Perspėjo keliautojus

Visi skrydžiai iš Atatiurko oro uosto ir į jį buvo sustabdyti, bet kitą dieną du trečdaliai jų atnaujinti. Šis oro uostas, trečias pagal judrumą Europoje po Londono Hitrou ir Paryžiaus Charles'io de Gaulle'o, 2015 metais aptarnavo 61,3 mln. keleivių. Tai ir 11-as judriausias pasaulyje oro uostas, atidarytas 1924 metais ir vėliau pavadintas pirmojo Turkijos prezidento Mustafos Kemalio Atatiurko vardu. Tačiau šiuo metu Stambule statomas milžiniškas Naujasis oro uostas – jis bus didžiausias pasaulyje ir pradės veikti 2017 metais.

Savo paramą Turkijai pareiškė JAV, išpuolį pavadinusios šlykščiu, o Belgijos premjeras Charles'is Michelis, kurio šalies sostinę kovą atakavo islamistai, per tviterį parašė iš Europos Sąjungos viršūnių susitikimo Briuselyje: „Mūsų mintys su aukomis Stambulo oro uoste. Smerkiame šiuos žvėriškus smurto aktus.“ Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pasmerkė išpuolį, pavadindama jį niekingu teroro aktu.

Skrydžius tarp Vilniaus ir Atatiurko oro uosto vykdo bendrovė „Turkish Airlines“. Kol kas nėra jokių žinių, kad Stambule būtų nukentėję Lietuvos piliečiai.

Pastarojo meto dažni sprogdinimai Turkijoje ir Rusijos boikotas, kurį ši paskelbė Turkijai numušus jos oro erdvę pažeidusį Rusijos karinį lėktuvą, stipriai smogė Turkijos turizmo sektoriui. Kovą JAV valstybės departamentas perspėjo amerikiečius dėl kelionių į Turkiją, o dabar ir vėl pakartojo, jog būtina išlikti itin budriems ir atsargiems viešose, ypač turistų lankomose vietose.

Sprogdina IS ir kurdų separatistai

Tai daugiausia aukų pareikalavusi ataka iš jau keturių didelių išpuolių, šiemet surengtų Turkijoje. Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pareiškė, kad ši ataka turi būti kaip lūžio taškas pasaulinėje kovoje su karinėmis grupuotėmis. Jo žodžiais, Stambule sprogusios bombos galėjo sprogti bet kuriame pasaulio oro uoste ar mieste.

Turkija patiria saugumo krizę ne viename fronte. Pastaruosius dvejus metus Turkijoje surengta daug sprogdinimų, dėl kurių kaltinami IS kovotojai ir kurdų separatistų organizacijos, pavyzdžiui, „Kurdistano laisvės sakalai“ (TAK). Jie paprastai puola saugumo pareigūnus, o IS dažniau taikosi į civilius parduotuvėse, turistiniuose rajonuose, stotyse. Tačiau už ataką kitame Stambulo tarptautiniame Sabihos Gokcen oro uoste gruodį atsakomybę prisiėmė TAK.

IS, greitai prisiėmusi atsakomybę už išpuolius Briuselio oro uoste ir metropolitene, kai žuvo 32 žmonės, paprastai tyli po sprogdinimų Turkijoje, per kurią eina pagrindinis rekrūtų kelias iš Europos į jos bazes Sirijoje ir Irake.

Ankaros diplomatinės pastangos

Teroras supurtė Stambulą praėjus vos kelioms valandoms, kai Turkija ėmėsi didelės diplomatinės kampanijos pataisyti santykius su Rusija ir Izraeliu.

Ką tik buvo pasirašytas Turkijos ir Izraelio susitarimas normalizuoti ryšius po šešerius metus trukusio abipusio nepasitikėjimo, kuris įsivyravo 2010 metų gegužę Izraelio komandosams surengus reidą į laivą, mėginantį pasiekti Izraelio blokuojamą Gazą. Buvo nukauta 10 turkų aktyvistų, ginančių palestiniečius. Už jų žūtį Izraelis sutiko sumokėti 20 mln. JAV dolerių (18,14 mln. eurų) kompensaciją. Abi šalys artimiausiu metu žada apsikeisti ambasadoriais.

Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas taip pat nusiuntė laišką Rusijos vadovui Vladimirui Putinui, kuriame pareiškė apgailestavimą dėl numušto Rusijos karinio lėktuvo. Tiesa, kitaip nei skelbia Rusijos žiniasklaida, Turkijos lyderis neatsiprašė Rusijos ir jokios kompensacijos mokėti nežada. Turkijos pareigūnai jau ne kartą apgailestavo dėl šio lėktuvo piloto, žuvusio Sirijos teritorijoje, kur nukrito numuštas lėktuvas, likimo. Tai svarbūs niuansai, tačiau savaip viską interpretuojančioje Rusijoje tonas Turkijos atžvilgiu tapo draugiškesnis ir abiejų šalių turizmo operatoriai jau nutarė pradėti diskusijas, kaip būtų galima atnaujinti keliones. Be to, V. Putinas nurodė panaikinti prekybos sankcijas Turkijai. Abu prezidentai pasikalbėjo telefonu ir sutarė susitikti asmeniškai.

Maža to, taip pat vos prieš dieną premjeras B. Yildirimis buvo paskelbęs, kad šalis pasirengusi normalizuoti santykius su Egiptu. Jie buvo pablogėję po karinio perversmo 2013 metų liepą, kai buvo nuverstas prezidentas Mohamedas Morsi, remiamas teroristine laikytos „Musulmonų brolijos“. Tuomet premjeru buvęs R. T. Erdoganas labai piktai reagavo į permainas Egipte.

Stambulo oro uostas užpultas ne tik iškart po šių Ankaros pastangų pagerinti ryšius su kitomis regiono valstybėmis, bet ir kitų veiksmų, nukreiptų prieš IS džihadistus. 36 įtariamiesiems, kaltinamiems dėl pernai surengtų mirtinų atakų, gresia supūti Turkijos kalėjimuose. Taip pat neseniai Turkija leido NATO sąjungininkėms vykdyti daugiau patruliuojamų skrydžių palei sieną su Sirija, rajone, kur veikia IS.

Analitikai nurodo, kad tokią galingą ataką galėjo surengti ir Kurdistano darbininkų partija, prieš kurią keliose pietrytinėse provincijose Turkija pradėjo karinę kampaniją.

Kad ir kokia teroristinė grupė puolė Stambulo oro uostą, analitikai sako, jog Ankaros taikos pastangos buvo pagrindinis atakos taikinys, jei ne tiesioginis atsakas.

Išpuoliai Turkijoje

2016 metai

Birželio 7 dieną Stambule mašinoje padėta bomba užmušė 7 policininkus ir 4 civilius; atsakomybę prisiėmė kurdų karinė grupuotė TAK.

Kovo 19 dieną Stambule per savižudžio ataką parduotuvių gatvėje žuvo trys izraeliečiai ir iranietis; kaltinama IS.

Kovo 13 dieną Ankaroje sprogus automobilyje padėtai bombai žuvo 34 žmonės, atsakomybę prisiėmė TAK.

Vasario 17 dieną Ankaroje 29 žmonės žuvo užpuolus karinius autobusus, atsakomybę prisiėmė TAK.

Sausio 12 dieną Stambule sprogdintojas iš Sirijos turistų rajone nužudė 11 vokiečių.

2015 metai

Gruodžio 23 dieną Stambule bombai sprogus Sabihos Gokcen oro uoste žuvo valytoja, ataką surengė TAK.

Spalio 10 dieną Ankaroje daugiau kaip 100 žmonių žuvo per taikos mitingą prie geležinkelio stoties; kaltinama IS.

Liepos 20 dieną prie Sirijos sienos 34 žmonės žuvo per sprogdinimus kurdų mieste Suruče, kaltinama IS.

Parengė VILJAMA SUDIKIENĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"