Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Spaudos laisvės indeksas 2011-2012

 
2012 05 07 6:05

Tarptautinė organizacija 'Reporteriai be sienų' paskelbė tradicinį pasaulio žiniasklaidos laisvės indeksą. Estija gerokai lenkia Lietuvą ir Latviją, kurios per metus nusmuko žemiau.

Blogiausi Sirijos, Bahreino ir Jemeno reitingai

"Šių metų indekse fiksuojama daugybė pokyčių, kurie atspindi metus, neįtikimai gausius politinių įvykių, ypač arabų pasaulyje, - teigiama praėjusią savaitę išleistame 10-ajame metiniame "Reporterių be sienų" spaudos laisvės indekse. - Daugelis žiniasklaidos atstovų brangiai sumokėjo už savo pranešimus apie demokratinių permainų siekį arba opozicinius judėjimus. Praėję metai taip pat išryškino kertinį vaidmenį, kurį rengiant ir skleidžiant naujienas turi interneto vartotojai.

Geriausiai 2011 metus galima apibūdinti žodžiu "sudorojimas". Niekada informacijos laisvė nebuvo taip glaudžiai susijusi su demokratija. Niekada žurnalistai savo pranešimais taip neerzino laisvės priešų. Niekada cenzūros apraiškų ir smurtinių išpuolių prieš žurnalistus nebuvo tiek daug. Išvada paprasta: pilietinių laisvių nebuvimas ar tramdymas būtinai veda prie žiniasklaidos laisvės tramdymo. Diktatūros bijo informacijos ir draudžia ją, ypač jei ji gali joms pakenkti.

Jokia staigmena, kad tų pačių šalių trejetas - Eritrėja, Turkmėnija ir Šiaurės Korėja - absoliučios diktatūros, nesuteikiančios jokių pilietinių laisvių, vėl užėmė paskutines vietas. Jas vos lenkia Sirija, Iranas ir Kinija - valstybės, kurios atrodo praradusios bet kokį ryšį su tikrove, įsuktos į beprotišką teroro spiralę, taip pat Bahreinas bei Vietnamas, kur viešpatauja represijomis paremti režimai. Didesnių represijų nei anksčiau ėmėsi ir Uganda bei Baltarusija.

Šiais metais vėl pirmauja Suomija, Norvegija ar Nyderlandai, t. y. šalys, gerbiančios pamatines laisves. Tai primena, kad žiniasklaidos nepriklausomybė gali būti išlaikyta tik esant stiprioms demokratijoms ir kad demokratijai reikia žiniasklaidos laisvės. Verta pastebėti, kad į pirmąjį dvidešimtuką pateko Žaliasis Kyšulys ir Namibija - dvi Afrikos valstybės, kuriose 2011 metais neužfiksuota jokių mėginimų varžyti žiniasklaidą.

Protesto judėjimai

2011 metais istorijos varikliu tapo Arabų pasaulis. Bet jame sukilimų politiniai rezultatai įvairūs (tai iliustruoja skirtinga Tuniso ir Bahreino padėtis indekse). Tunisas (134 vieta) pakilo 30 laiptelių ir po daugybės kančių pagimdė demokratinę santvarką, kuri dar iki galo nepripažįsta spaudos laisvės ir nepriklausomybės. Bahreinas (173) nukrito 29 vietomis, nes jo valdžia negailestingai dorojo demokratinius judėjimus ir siekė atimti erdvę iš laisvės ir teismų. 

Kai Libija (154 vieta) užvertė Muammaro Gaddafi diktatūros eros puslapį, Jemeną užliejo smurto banga, kaunantis prezidento Ali Abdulos Saleho priešininkams ir šalininkams, todėl Jemenas nukrito į 171 poziciją. Šių valstybių ateitis kol kas miglota, nežinia, kiek laisvės jos suteiks žiniasklaidai. Tą patį galima pasakyti ir apie Egiptą, nukritusį į 166 vietą, kai valdžioje esanti Karo pajėgų aukščiausioji taryba sužlugdė visas demokratų viltis perimdama Hosni Mubarako diktatoriško valdymo metodus. Su didžiausia prievarta žurnalistai susidūrė vasarį, lapkritį ir gruodį.

Jau ir pernai prastai pasirodžiusi Sirija nukrito dar žemiau ir užėmė 176 vietą. Totalinė cenzūra, plačiai paplitęs sekimas, smurtas ir vyriausybės manipuliacijos padarė žurnalistų darbą tiesiog neįmanomą.

Kitų šalių demokratiniai judėjimai, mėginę pasekti arabų pavyzdžiu, taip pat buvo negailestingai užgniaužti. Vietname (172) suimta daugybė žmonių. Kinijoje (174) valdžia į regioninius ar vietinius protestus ir nepasitenkinimą atsakė skandalingais neteisingumo aktais, karštligišku naujienų ir informacijos kontrolės sugriežtinimu, suėmimais be teismo ir intensyvesne interneto cenzūra. Dramatiškai padaugėjo suėmimų Azerbaidžane (162), kur Ilhamo Alijevo vadovaujamas autokratinis valdžios aparatas nesvyruodamas įkalino politiškai aktyvius interneto vartotojus, ėmė grobti opozicijai artimus žurnalistus ir išvarė užsienio korespondentus, kad žiniasklaida nenušviestų šalyje kylančių neramumų.

Vadovaujama prezidento Yowerio Musevenio Uganda (139) po vasario mėnesio rinkimų pradėjo beprecedentį susidorojimą su opoziciniais judėjimais ir nepriklausoma žiniasklaida. Dėl daugybės informacijos laisvės pažeidimų, kurių ėmėsi slaptosios tarnybos kilus studentų protestams 47 laipteliais nukrito Čilė (80). Taip pat dėl daugybės žurnalistų, nušvietusių judėjimo "Okupuok Volstritą", suėmimo, 27 pozicijomis smuktelėjo ir Jungtinių Valstijų reitingas (47).

Europos šalys atsilieka 

Indeksas parodė, kad Europos valstybių padėtis gerokai skiriasi. Dėl susidorojimo su protestuotojais po prezidento Aleksandro Lukašenkos perrinkimo Baltarusija smuktelėjo 14 laiptelių į 168 vietą. Nors Turkija (148) ir mėgina pristatyti save kaip pavyzdį visam regionui, šiemet ji žengė didelį žingsnį atgal ir smuktelėjo 10 pozicijų. Ji ne tik neįgyvendino žadėtų reformų, bet ir ėmė suiminėti žurnalistus, ko šioje šalyje nebuvo nuo karinės diktatūros laikų.

Vis dar liūdnai žiniasklaidos laisvė atrodo ir Rusijoje, nors poros nusikaltėlių nuteisimas dėl Anastasijos Barburovos ir Stanislavo Markelovo nužudymo buvo sužadinęs viltį. Bet kai kurie šios bylos aspektai taip ir liko neatskleisti, o žurnalistų žudikų nebaudžiamumas vis dar tebėra taisyklė. Griežtesnės bausmės už tokius nusikaltimus ir "įžeidimų" žiniasklaidoje dekriminalizavimas neabejotinai buvo gera naujiena, bet vis dar neaišku, koks bus šių reformų poveikis. Precedento neturinčios demonstracijos 2011-ųjų gruodį žymi tik neaiškumo periodo pradžią: nors kai kurios redakcijos ima kalbėti ir rašyti drąsiau, valstybės represinis aparatas vis dar sėkmingai tvarkosi su neramumais.

Ukraina (116), palyginti su 2010 metais, pakilo keliais laipteliais, nes dingus žurnalistui Vasiliui Klementjevui ji buvo pasiekusi savo visų laikų žemiausią poziciją. Tačiau 2010 metų vasarį Viktorui Janukovičiui tapus prezidentu ėmė reikštis neigiamų tendencijų - sugrįžo cenzūra, surengta daugybė smurtinių išpuolių prieš žurnalistus, už kuriuos niekas taip ir nebuvo nubaustas.

Europos Sąjungoje indeksas rodo nemažėjantį atotrūkį tarp tokių valstybių kaip Suomija ar Nyderlandai, kurių reitingai visada buvo aukšti, ir Bulgarijos (80), Graikijos (70) ar Italijos (61), kurioms nepavyksta pašalinti žiniasklaidos laisvės pažeidimų, pirmiausia, dėl politinės valios stokos. Šiokios tokios pažangos pasiekta Prancūzijoje, pakilusioje iš 44 į 38 vietą, Ispanijoje (39) ir Rumunijoje (47). Žiniasklaidos laisvės iššūkį rimčiau turėtų vertinti Balkanų šalys, norinčios tapti ES dalimi, tačiau kenčiančios nuo ekonominės krizės.

Paaštrėjo kontrastas tarp trijų Baltijos valstybių. Estija (3) liko indekso viršūnėje, o Lietuva ir Latvija nukrito atitinkamai į 30 ir 50 vietą. Tai nulėmė groteskiški teismų nuosprendžiai ir padidėjęs slaptųjų tarnybų kišimasis į žiniasklaidos darbą.

Smurto kultūra

Daugelyje šalių tebeviešpatauja palanki smurtui prieš žiniasklaidos atstovus kultūra. Tokias tendencijas bus sunku pakeisti nesiimant efektyvios kovos su įsigalėjusiu nebaudžiamumu. Geriausi pavyzdžiai - Meksika (149) ir Hondūras. Antrus metus iš eilės Pakistanas (151) yra šalis, kur nužudyta daugiausia žurnalistų pasaulyje. Nesugeba rasti kelio iš chaoso ir Somalis (164), dėl to žurnalistai moka didelę kainą.

Žurnalistų persekiojimas ir žeminimas Irane (175) jau daug metų yra valstybės tarnautojų politinės kultūros elementas. Tuo režimas minta ir Irake (152), dėl to ši šalis smuktelėjo 22 laipteliais ir jau artėja link pozicijos, kurią užėmė 2008 metais (158 vieta).

Ryškūs pokyčiai

Pietų Sudanas, nauja valstybė, susidurianti su daugybe iššūkių, pateko į 111 indekso vietą, o tai yra geras rezultatas turint omenyje, kad ji atsiskyrė nuo Sudano, kurio reitingas vienas žemiausių pasaulyje (170). Mianmaro (169) pozicija kiek pagerėjo dėl nemažai vilčių sukėlusių praėjusių mėnesių politinių pokyčių, nors tos viltys dar nespėjo išsipildyti. Didžiausią šuolį padarė Nigeris (29), pasikeitus režimui šoktelėjęs net 75 laipteliais. 

Tačiau Afrikoje įvyko ir didžiausių nuosmukių. Džibutis, nedidelė, pasaulio dėmesio neprikaustanti diktatūra Somalio pusiasalyje, smuktelėjo 49 pozicijomis į 159 vietą. Malavis (146) nukrito 67 laipteliais žemyn dėl totalitarinių prezidento Bingu Wa Mutharikos polinkių. Uganda atsidūrė 43 vietomis žemiau ir užėmė 139 poziciją. Galiausiai Dramblio Kaulo Krantas dėl besivaržančių prezidentų Laurent'o Gbagbo ir Alassane'o Ouattaros kovos smuktelėjo 41 pozicija į 159 vietą. Vienas didžiausių nuosmukių Lotynų Amerikoje užfiksuotas Brazilijoje, kuri nukrito 41 vieta į 99-ąją dėl smurto proveržių, pasibaigusių trijų žurnalistų ir tinklaraštininkų mirtimi.

Lentelė:

Vieta  Šalis      Reitingas 

1.    Suomija     - 10,00

2.    Norvegija   - 10,00

3.    Estija       - 9,00

4.    Nyderlandai - 9,00

 

5.    Austrija     - 8,00

6.    Islandija    - 7,00 

7. Liuksemburgas - 7,00

8. Šveicarija      - 6,20

9. Žaliasis Kyšulys - 6,00

10. Kanada       - 5,67

11. Danija        - 5,67

12. Švedija       - 5,50

13. Naujoji Zelandija - 5,33

14. Čekija        - 5,00

15. Airija         - 4,00

16. Kipras        - 3,00

17. Jamaika      - 3,00

18. Vokietija     - 3,00

19. Kosta Rika   - 2,25

20. Belgija        - 2,00

21. Namibija      - 2,00

22. Japonija      - 1,00

23. Surinamas    - 1,00

24. Lenkija       - 0,67

25. Malis           0,00

26. Rytų Karibai   0,00

27. Slovakija       0,00

28. Jungtinė Karalystė 2,00

29. Nigeris         2,50

30. Australija      4,00

31. Lietuva        4,00

32. Urugvajus     4,25

33. Portugalija    5,33

34. Tanzanija     6,00

35. Papua Naujoji Gvinėja 9,00

36. Slovėnija      9,14

37. Salvadoras    9,30

38. Prancūzija     9,50

39. Ispanija       9,75

40. Vengrija      10,00

41 Gana          11,00

42. PAR           12,00

43. Botsvana     12,00

44. Pietų Korėja 12,67

45. Komorai      13,00

46. Taivanas     13,00

47. JAV           14,00

48. Argentina    14,00

49. Rumunija     14,00

 

50. Latvija        15,00

51. Trinidadas ir Tobagas 15,00

52. Haitis         15,67

53. Moldova      16,00

 

54. Honkongas   17,00

55. Mauricijus    17,00

56. Samoa        17,00

57. JAV (už teritorijos ribų) 19,00

58. Malta         19,50

59. Bosnija ir Hercegovina 19,50

60. Gajana       19,50

61. Italija         19,67

62. Centrinės Afrikos Respublika 20,00

63.Lesotas       21,00

64. Siera Leonė 21,00

65. Tonga       21,00

66. Mozambikas 21,50

67. Mauritanija  22,20

68. Kroatija     23,33

69. Burkina Fasas 23,33

70. Butanas      24,00

71. Graikija       24,00

72. Nikaragva    24,33

73. Maldyvai     25,00

74. Seišeliai      25,00

75. Bisau Gvinėja 26,00

76. Senegalas    26,00

77. Armėnija      27,00

78. Kuveitas      28,00

79. Togas        28,50

80. Serbija       29,00

81. Bulgarija      29,00

82. Čilė           29,00

83. Paragvajus   29,00

84. Kenija        29,50

85. Madagaskaras 29,50

86. Gvinėja       30,00

84. Kosovas      30,00

85. Rytų Timoras 30,00

86. Zambija      30,00

90. Kongo Respublika 30,38

91. Beninas      31,00

92. Izraelis (Izraelio teritorija) 31,25

93. Libanas       31,50

94. Makedonija   31,67

95. Dominikos Respublika  33,25

96. Albanija       34,44

97. Kamerūnas   35,00

98. Gvatemala   35,00

99. Brazilija       35,33

100. Mongolija    35,75

101. Gabonas    36,50

102. Šiaurės Kipras 37,00

103. Čadas       37,67

104. Ekvadoras   38,00

105. Gruzija      38,00

106. Nepalas     38,75

107. Juodkalnija  39,00

108. Bolivija       40,00

109. Kirgizija      40,00

110. Liberija      40,50

111. Pietų Sudanas 41,25

112. Jungtiniai Arabų Emyratai 45,00

 

113. Panama     45,67

114. Kataras     46,00

115. Peru        51,25

116. Ukraina     54,00

117. Kambodža  55,00

118. Fidžis       55,00

119. Omanas    55,00

120. Venesuela  55,00

121. Zimbabvė  55,00

122. Alžyras     56,00

123. Tadžikija   56,00

124. Malaizija    56,00

125. Brunėjus    56,20

126. Nigerija     56,40

127. Etiopija     56,60

128. Jordanija   56,80

129. Bangladešas 57,00

130. Burundis    57,75

131. Indija       58,00

132. Angola      58,43

133. Izraelis (už teritorijos ribų) 59,00

134. Tunisas    60,25

135. Singapūras 61,00

136. Hondūras   61,00

 

137. Tailandas   61,50

138. Marokas    63,29

139. Uganda     64,00

140. Filipinai     64,50

141. Gambija    65,50

142. Rusija       66,00

143. Kolumbija    66,50

144. Šveicarija   67,00

145. Demokratinė Kongo Respublika 67,67

 

146. Indonezija   68,00

147. Malavis      68,00

148. Turkija      70,00

149. Meksika     72,67

150. Afganistanas 74,00

151. Pakistanas   75,00

152. Irakas        75,36

153. Palestiniečių teritorija 76,00

154. Kazachstanas 77,50

155. Libija          77,50

156. Ruanda        81,00

157. Uzbekija       83,00

158. Saudo Arabija 83,25

159. Dramblio Kaulo Krantas 83,50

160. Džibutis        83,50

161. Pusiaujo Gvinėja 86,00

162. Azerbaidžanas   87,25

163. Šri Lanka        87,50

164. Somalis          88,33

165. Laosas          89,00

166. Egiptas          97,50

167. Kuba            98,83

168. Baltarusija      99,00

169. Mianmaras     100,00

170. Sudanas       100,75

171. Jemenas       101,00

172. Vietnamas     114,00

173. Bahreinas      125,00

174. Kinija           136,00

175. Iranas          136,60

176. Sirija           138,00

177. Turkmėnija     140,67

178. Šiaurės Korėja 141,00

179. Eritrėja         142,00

Parengė AUDRIUS MAKAUSKAS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"