Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Siaubūnas J.Fritzlis - tik smulkmė

 
2008 05 24 0:00
M.Stone'as jau 30 metų tiria sadistų ir žudikų elgesį.<br>LŽ archyvo nuotrauka
M.Stone'as jau 30 metų tiria sadistų ir žudikų elgesį.
LŽ archyvo nuotrauka

Jau 30 metų tyrinėjantis serijinių žudikų, sadistų ir kanibalų biografijas bei elgesį JAV psichiatras Michaelas Stone'as pavadino 24 metus rūsyje laikiusį ir prievartavusį savo dukrą austrą Josefą Fritzlį paprastu psichopatu. Pasak jo, pasaulyje yra siaubingesnių išgamų.

Psichiatras M.Stone'as dėsto Kolumbjos universitete ir veda laidą per televizijos kanalą "Investigation Discovery". Joje jis pasakoja apie žudikų, psichopatų ir sadistų elgesio motyvus. Tyrinėdamas, kas pastūmėja žmones daryti tokius nusikaltimus, M.Stone'as sudarė "Blogio skalę", savotišką nusikaltėlių reitingą. Pirmai blogio padalai jis priskyrė žmones, kurie nužudo gindamiesi, o aukščiausiai - 22-ajai - serijinius žudikus, jaučiančius malonumą prieš nužudant kankinti savo auką.

Išgirdęs apie austrą J.Fritzlį, 24 metus savo namo rūsyje laikiusį ir prievartavusį dukrą Elisabeth, kuri nuo jo pagimdė 7 vaikus, M.Stone'as priminė, kad šeimose kraujomaiša ir prievarta nėra jau tokia reta. "Vis dėlto J.Fritzlio atvejis - drastiškas, nes austras ne tik linkęs į seksualinę prievartą, jis dar nori valdyti ir kontroliuoti kitus. Pavertęs dukrą sekso verge, J.Fritzlis susikūrė sau mažą, tačiau privačią karalystę, kurioje niekas nieko nežinojo. Joje viskas priklausė jam vienam - duktė, anūkai. J.Fritzlis buvo savo rūsio karalius", - aiškina psichiatras.

M.Stone'as teigia, kad jau lipdamas laiptas į rūsį J.Fritzlis pajusdavo seksualinį susijaudinimą, nors gal ir negalvojo apie kitiems suteikiamas kančias. Kaip ir kiti psichopatai jis neturėjo jokių stabdžių. Tačiau daugybė vyrų svajoja apie tokį asmeninį urvą, kuriame jų lauktų moterys. Visa laimė, kad dažniausiai tai baigiasi svajonėmis, nes žmonės jaučia ribas, kurių nesiryžta peržengti. Jie žino, kas yra gėris ir kas yra blogis, žino, kas suteikia kitiems skausmo.

Išsigimėlių netrūksta

Tačiau pasaulyje yra nemažai panašių į J.Fritzlį žmonių. Amerikietis Marcusas Wessonas taip pat prievartavo savo dukras ir anūkes. Jis aiškino taip norįs sukurti naują rasę, save prilygindamas Dievui. Kol Wessonas buvo suimtas, jis nužudė 9 savo dukteris kiekvienai šaudamas į akį. Paskui suguldė jas į senus karstus ir laikė savo kambaryje.

Serijinis žudikas Gary Heidnikas įkalindavo moteris rūsyje ir kankindavo, fantazuodamas, kad jis Viešpats Dievas. Greičiausiai panašiai galvojo ir J.Fritzlis, nes kitaip nebūtų ryžęsis apvaisinti savo dukrą. Jis nenaudojo apsaugos priemonių todėl, kad norėjo padaryti save nemirtingą, sukurti savotišką antžmogį.

Blogio skalė

30 metų studijuodamas serijinių žudikų ir psichopatų veiksmus, M.Stone'as sudarė "Blogio skalę", taip norėdamas sukurti pagalbinę priemonę, nusikaltėlių metodams ir motyvams vertinti. Pirmai padalai jis priskyrė žudikus, kurių motyvą žmonės sugeba suprasti. Pavyzdžiui, moteris nužudo savo vyrą todėl, kad jis daug metų iš jos tyčiojosi. Tai suplanuotas, bet neteisėtas veiksmas. Tai reakcija į daromą žalą ir tą moterį galima suprasti. Ties antra padala - žudikai, kurių veiksmus lemia pavydas. 2002 metais Clara Harris, pamačiusi savo vyrą su jauna moterimi, pervažiavo jį automobiliu požeminiame garaže, nors duktė sėdėjo šalia.

Tačiau psichiatras nesidomi tokiais veikėjais kaip Hitleris, Stalinas ar Mao Zedongas, nes labai sudėtinga kalbėti apie grupių konfliktus, pavyzdžiui, holokaustą. "Juk žydams naciai buvo didžiausias blogis, tačiau naciai manė, kad blogis - tai žydai. Todėl kilus grupiniams konfliktams niekada negali būti tikras. Užtat J.Fritzlio atveju neatsiras nė vieno, kuris pasakytų: "Koks puikus žmogus", - aiškina M.Stone'as, savo skalėje priskyręs J.Fritzlį 16 padalai.

Už J.Fritzlį daug blogesnis buvo Davidas Parkeris Ray, kuris Naujojoje Meksikoje savo priekabą buvo pavertęs tikra kankinimų kamera su įmontuota ginekologine kėde ir diržais. Susipažinęs su moterimi jis pasikviesdavo ją pas save, pasodindavo į tą kėdę ir įjungdavo magnetofoną su įrašytu savo paties balsu, aiškinančiu, ką jis dabar jai padarys. Jau psichinės aukos kančios buvo siaubingos, o paskui sadistas pereidavo prie veiksmų. Prie spenelių pritvirtindavo elektros srovės laidus, o į makštį ir išeinamąją angą kišdavo įvairiausių daiktų. D.P.Ray mirė kalėjime, kur jį aplankė jo meilužė ir asistentė Cinthia Hendy, kartais dalyvaudavusi per kankinimo seansus.

Iš kur atsiranda sadistai

Paaiškinti, kodėl žmonės tampa sadistais, galima tik susipažinus su jų gyvenimu. Dažniausiai tam yra kelios priežastys. D.P.Ray vaikystėje išnaudojo jo tėvas alkoholikas, todėl taip elgdamasis jis norėjo atkeršyti, nes paprastai žmonės kitiems daro tai, ką kiti darė jiems. Gali būti, kad ir J.Fritzlis vaikystėje buvo išnaudojamas.

Jei su vaiku elgiamasi žiauriai, jis dažnai įgauna psichopato savybių. Pavyzdžiui, markizas de Sade'as mokykloje buvo dažnai plakamas rykštėmis, o namie auklėjamas labai griežtai. Tokių atvejų daugybė.

Yra ir kitų priežasčių. Svaigalai ir kokainas gali paveikti besilaukiančios moters vaisių ir gimęs vaikas būna agresyvus. Psichopatinį elgesį gali lemti ir genai - psichopatas tėvas gali turėti psichopatą vaiką. Tačiau ir normalioje šeimoje augantis vaikas gali virsti užkietėjusiu nusikaltėliu, nes galvos trauma gali visiškai pakeisti asmenybę. Štai Danny Starretas gimė tipiškoje vidutinės klasės šeimoje, kurioje vyravo visiška harmonija. Tačiau būdamas šešerių, Denny nukrito ant galvos nuo supynių ir patyrė smegenų traumą. Užaugęs jis buvo pernelyg seksualus ir negalėjo gyventi be pornografinių žurnalų. Danny vedė ir susilaukė dukters, tačiau išprievartavo tuziną moterų. Vienai jų jis šovė į galvą ir pasisodinęs lavoną į automobilį apvažiavo visą apylinkę.

Ne kiekvienas gali tapti žmogžudžiu, tačiau gindamasis gali nužudyti kiekvienas. Tie, kurie auga darniose šeimose ir nenukrinta ant galvos, paprastai žudikais netampa. Tačiau pastebėta, kad padidėjęs seksualumas gali pastūmėti 25-45 metų vyrus tapti žudikais. 10 proc. tokių žmonių sudaro homoseksualistai, 60 proc. - žemiausių visuomenės sluoksnių atstovai, o 16 proc. yra įvaikinti asmenys. Dažnai jau vaikystėje jie elgiasi neįprastai ir lieka izoliuoti.

Dažniausiai agresyvumą lemia genai, tačiau kartais ir pavydas. Teresa Knorr taip pavydėjo gražesnėms už ją dukroms, jog maitino jas makaronais ir sūriu, kad nutuktų. Vėliau vieną dukrą ji sudegino, o kitą nušovė. Kartais veikiama poromis kaip Ianas Brady ir Mira Hindley, kurie septintajame dešimtmetyje Anglijoje nužudė 5 vaikus. Jų klyksmą jie įrašydavo, o juostą paleisdavo, kai norėdavo seksualiai susijaudinti.

Mors dažniausiai sadistų menkas intelekto koeficientas, yra tokių, kurių siekia 120. Nužudęs ir sukapojęs į gabalus 28 moteris Tedas Bundfy studijavo teisę. 33 vyrus išprievartavęs, nužudęs ir užkasęs savo valdose Johnas Wayne'as Gacy buvo laikomas geru verslininku.

Tačiau niekas nepranoko Montanos kanibalu praminto Bostone gimusio homoseksualisto Nathanielio Bar-Jonah. Jau mokykloje jis nužudė bendraklasį. Sulaukęs paauglystės, persirengė policininku ir išprievartavo du berniukus. 14 metų N.Bar-Jonah praleido kalėjime, o išleistas į laisvę turėjo gyventi stebimas psichiatro. Vėliau vis dėlto sugebėjo pabėgti į Montaną, vėl persirengė policininku ir išprievartavo berniuką, kurį paskui išsivirė ir suvalgė. Ko nesugebėjo suvalgyti, atidavė kaimynams, sakydamas, kad tai stirniena. Nathanielio verandoje buvo rasta daugybė žmonių kaulų, o virtuvėje receptų patiekalams iš žmogienos gaminti.

M.Stone'as ištyrė 34 kanibalų biografijas, jų motyvai buvo patys įvairiausi. Vokietį Arminas Meiwesą į kanibalizmą pastūmėjo motinos, su kuria jis buvo labai artimas, mirtis. Arminas ėmė ieškoti aukų internete. Dar Sigmundas Freudas veikale "Liūdesys ir melancholija" rašė apie labai artimo mirusio žmogaus įsitraukimą į nusikaltimą, žinoma, simboliškai. Valgydamas auką A.Meiwesas manydavo, kad įkvepia mirusios motinos. Blogiausia, kad tokie žmonės nepasiduoda gydymui. Juos galima tik atskirti nuo visuomenės, kad nekeltų pavojaus.

Tačiau tokius kaip C.Harris, kuri pervažiavo savo vyrą automobiliu, gydyti galima, nes ji gailėjosi taip padariusi. Gydytojai negali padėti tik tiems, kurie nejaučia kaltės ir gailesčio.

Specialistai pastebi, kad nuo septintojo dešimtmečio žmonių, kurie daro nusikaltimus dėl padidėjusio lytinio potraukio, daugėja. M.Stone'as mano, kad taip yra todėl, kad moterims tapus savarankiškoms ir nebijančiomis išsiskirti su despotu vyru, daugybė seksualiai nepatenkintų vyrų sėdi vieni namie. Valdžios praradimą jie kompensuoja agresyvumu ir žiauriu elgesiu su moterimis.

Parengta pagal užsienio spaudą


Blogio skalė

1. Tie, kurie nužudo gindamiesi. Jie neturi psichopato savybių.

2. Pavydūs meilužiai.

3. Žudikų bendrininkai. Dažniausiai veikia impulso pagauti, turi antivisuomeninių savybių.

4. Tie, kurie žudo gindamiesi, bet iki tol savo auką visaip provokuoja.

5. Nevilties, dažniausiai po išgyvento košmaro, apimti žmonės nužudo juos skriaudžiančius giminaičius, dažniausiai narkotikų paveikti. Vėliau jie atgailauja.

6. Impulsyvūs, tačiau neturintys psichopatinių savybių žudikai.

7. Turintys psichopato savybių savimylos. Dažniausiai iš pavydo jie nužudo artimus žmones.

8. Trokštantys atkeršyti dažniausiai žudo apimti keršto.

9. Pavydūs meilužiai, turintys psichopato savybių.

10. Egocentrikai, žudantys jiems keliantį pavojų žmones, taip pat nusikaltimo liudininkus.

11. Psichopatai, žudantys jiems kelią perėjusius žmones.

12. Į kampą įvaryti valdžios ištroškę psichopatai.

13. Praradę kontrolę agresyvūs nesubrendėliai.

14. Neturintys gailesčio, į save susikoncentravę psichopatai.

15. Šaltakraujai psichopatai, žudantys žmones vieną po kito.

16. Įvairiausius nusikaltimus darantys psichopatai.

17. Seksualiniai iškrypėliai, savo aukas kankinantys serijiniai žudikai. Jų motyvas - prievarta, o žudyti - bandymas nuslėpti padarytą nusikaltimą. Jie nelinkę žmonių kankinti.

18. Žudikai, kankinantys tam, kad auka numirtų.

19. Psichopatai, besiimantys teroro, aukos įkalinimo ir prievartos, tačiau vengiantys ją žudyti.

20. Psichopatai, kankinantys aukas savo malonumui.

21. Psichopatai, apimti noro kankinti, nebijantys peržengti jokių ribų, tačiau neaišku, ar pasirengę žudyti.

22. Žudikai psichopatai, kuriems svarbiausia kankinti auką.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"