Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Septyniolika Lietuvos akimirkų

 
2010 11 26 0:00
Įdomu, ką perskaitęs šį straipsnį pagalvos Valstybės saugumo departamento vadovas Gediminas Grina?<br>Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Įdomu, ką perskaitęs šį straipsnį pagalvos Valstybės saugumo departamento vadovas Gediminas Grina?
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Tokiu pavadinimu straipsnį apie Eglės Kusaitės bylą išspausdino Rusijos dienraštis 'Novaja gazeta'. Rusijos žurnalistai jau atirai tyčiojasi iš Lietuvos saugumiečių. E.Kusaitės interviu pateikiame sutrumpintą.

Tikriausiai pamenate, kaip kovo mėnesį po sprogimų Maskvos metro Rusijos žiniasklaidoje pasirodė informacijos apie tokią E.Kusaitę, kaltinamą teroro aktų organizavimu. Teigta, kad ji gali būti prisidėjusi prie sprogimų stotyse "Lubianka" ir "Kultūros parkas", nes turėjo Maskvos metro schemą. Praėjus pusei metų po šių įvykių pasirodė pranešimas apie E.Kusaitės suėmimą. Ši į islamą perėjusi lietuvė buvo sulaikyta 2009 metų spalio 24 dieną, kai važiavo autobusu iš Kauno į Maskvą, ir apkaltinta teroristinės grupės formavimu siekiant įvykdyti teroro aktą.

Pagal Rusijos specialiųjų tarnybų versiją E.Kusaitė galėjo būti trečia mirtininkė, taip ir nesuspėjusi pasiekti vietos, kur turėjo susisprogdinti, nors tuo metu ji jau pusę metų sėdėjo kalėjime. Šiai informacijai nepasitvirtinus, Lietuvos generalinė prokuratūra pakeitė kaltinimus, ji pareiškė, kad E.Kusaitė ketino susisprogdinti viename Rusijos karinių objektų.

Maskvoje buvo suimti du Rusijos piliečiai čečėnai Apti ir Aišat Magmadovai kaip prisidėjusieji prie šio teroro akto rengimo.

Po 9 mėnesių Kusaitė buvo išleista iš kalėjimo, davusi pasižadėjimą neišvykti. Su šia "mirtininke iš Lietuvos" susitikome vienoje Vilniaus kavinėje. Štai ką ji atsakė į mūsų klausimus:

- Egle, kada ir kaip buvai suimta?

- 2009 metų spalio 24 dieną, kai važiavau pas savo draugę Aišat Magmadovą. Į autobusą įlipo keturi vyrai ir nieko nepasakę išplėšė man iš rankų telefoną. Jie pareiškė, kad esu kaltinama narkotikų gabenimu. Mane nuvedė į traukinių stoties pastatą Kaune, iškratė, atėmė dovanas, kurias vežiau A.Magmadovai, - arabiškus kvepalus, šalį, saldumynus, saldainius. Kitą dieną atėjo VSD darbuotojai, nors jie ir neprisistatė. Pamaniau, tai žmonės iš musulmoniškos bendrijos, nes vieną iš jų pažinojau kaip Nerijų Daudą. Penktadieniais jis ateidavo į maldos susirinkimus Klaipėdoje. Jie paklausė, kaip čia atsidūriau, todėl nutariau, kad jie, pasinaudoję ryšiais, atėjo su manim pasikalbėti. Dauda man davė du "Kinder Pingvin" saldainius, vieną jų suvalgiau. Tą naktį vėmiau krauju, buvo labai bloga, maniau, kad mirsiu. Rytą apie 10 val. atėjo tie patys žmonės. Iš jų reakcijos supratau, kad jie nepatenkinti, jog esu gyva.

- Manai, tave norėjo nunuodyti?

- Taip. Tik kitą dieną medicinos sesuo man pasiūlė valerijono, sakydama, kad tai streso pasekmė. Dar padavė kitos musulmonės Aminos Linos Sirin, atseit sulaikytos tą pačią dieną, rankšluostį. Vėliau paaiškėjo, kad ši "musulmonė" - saugumo darbuotoja.

- Kokie kaltinimai tau buvo pareikšti? Ko jie norėjo?

- Jie iš karto pareikalavo prisipažinti, kad važiavau sprogdinti taikių gyventojų, kitaip turimą informaciją grasino perduoti Rusijai. Apti ir Aišat Magmadovai bus kankinami, o gal ir užmušti. Kai atsisakiau, pasiūlė prisipažinti, kad vykau sprogdinti kariškių.

- Kas buvo tie žmonės? Ar jie prisistatė?

- Iš bylos medžiagos sužinojau, kad tai Arūnas Paukštė (tuo metu Lietuvos saugumo departamento Antiteroristinės valdybos vadovas, šiuo metu paaukštintas) ir Sigitas Stasytis, tai buvo tikroji Nerijaus Daudos pavardė. Jie kasdien reikalaudavo, kad prisipažinčiau, jog važiavau sprogdinti karinio objekto. Pasakiau: "Gerai, prisipažįstu." Tačiau, kai mane nuvedė pas Boreišį, neprisipažinau. Kitą dieną vėl atėjo Paukštė ir Stasytis-Daudas: "Manai mes juokaujam? Taip negalvok. Tavo Aišat sulaikys ir ji nebegyvens." Tą dieną turėjo įvykti teismo posėdis, kuriame turėjau prisipažinti. Pasakiau, kad norėjau susprogdinti karinius objektus. Tai padariau tik todėl, kad neliestų Aišat.

Mane iš teismo nuvedė į tardymo izoliatorių. Vedė per balas, kad sušlaptų batai. Paskui į apklausas eidavau vienomis kojinėmis, nes kitų batų neturėjau. Mano lagamine gulėjo kita jų pora ir šlepetės, tačiau man jų nedavė. Tris dienas sėdėjau be batų.

Paskui nuvedė pas prokurorą Justiną Laucių. Ten viskas buvo kartojama, kad būtų kuo daugiau protokolų. Kai prokuroras surašė protokolą, turėjau jį pasirašyti. Jame buvo teigiama, kad aš ir Aišat žavimės šachidėmis Chava Barajeva ir Luiza Magomadova (pirmosios mirtininkės, 2000 metais susisprogdinusios Alchan-Kalė).

- Vadinasi, kaltinimai buvo suvesti į tai, kad važiavai kažkur kažko susprogdinti?

- Taip. Tai paremta trimis garso įrašais, kuriuos nuo 2008 metų pradžios padarė saugumo agentė A.L.Sirin. Su ja gyvenau saugumo departamento nuomojamame bute...

Kai man buvo 13 metų, mokykloje susipažinau su čečėne Toita Sadulajeva. Ji turėjo brolį Ali. Taip susidomėjau islamu. Paskui pasirodė Arnas Baranauskas, Klaipėdoje tariamai rūpinęsis čečėnų vaikais. Jam buvo 34-eri. Kai Ali suėjo 18 metų, jis ėmė kalbėti, kad nori grįžti į Čečėniją ir kovoti, nes mirtis jo negąsdina. Arnas jį skatino. Vėliau sužinojau, kad Ali žuvo. Arnas parodė jo nuotraukas - galvoje ir krūtinėje žiojėjo didžiulės žaizdos. Arnas sakė, kad jas gavo iš Kaukazo modžahedų. Man tada buvo 15-a ir aš patikėjau. Dabar manau, kad Arnas buvo saugumo darbuotojas. Jis mane supažindino ir su kitais čečėnais... Tarp jų buvo Aišat Koševaja, kuri mane vis provokuodavo radikaliai kalbėti. Ji pasiūlė susisprogdinti kažkur Rusijoje. Dabar jos žodžius priskiria Aišat Magmadovai.

- Turėjai motyvų susisprogdinti Rusijoje?

- Mano buvo tokia būsena... Turbūt įdėdavo man ko nors į valgį. Kol gyvenau su Sirin, man skaudėjo galvą, kuokštais slinko plaukai, nesupratau, kas man darosi. Kai išsikrausčiau iš to buto, nebeliko minčių apie susisprogdinimą.

- Tau siūlė kur nors važiuoti mokytis?

- Siūlė. Kažkoks Abdulas Hafizas. Tai įslaptintas liudininkas Nr.2. Įtariu, kad tai Denis Noreika, Klaipėdos antiteroristinio poskyrio viršininkas. Jis siūlė pasielgti kaip šachidei... Jis mokėjo už butą, kuriame gyvenome su Sirin. Abdulas primygtinai prašė į jo kompiuterį atsiųsti sprogmenų gamybos instrukciją. Taip ir padariau. A.Hafizas neleido apie tai pasakoti mamai, net grasino, kad bus blogai. Jis dažnai vykdavo į Čečėniją. Maniau, turi daug ryšių, o pasirodė, kad jis dirba VSD.

Pirmas įslaptintas liudininkas - A.L.Sirin. Ji mano vardu siuntinėjo laiškus ir SMS A.Magmadovai. Tai vadinama "nusikaltimo modeliavimu įrodymams surinkti". A.L.Sirin provokavo Magmadovus sakydama, kad reikia važiuoti ir susisprogdinti, nors jie mane visada nuo to atkalbinėjo. Aišat sakė: "Nekvailiok, tau visas gyvenimas prieš akis."

- Kiek tau buvo metų, kai perėjai į islamą?

- Šešiolika.

- Ir nuo tada VSD tavimi susidomėjo?

- Ne. Saugumas manimi susidomėjo tada, kai mano mama ten nuėjo, nes išsigando, kad bendrauju su čečėnais. Ji nuėjo pas D.Noreiką ir paprašė mane gelbėti.

- O kodėl, važiavai į Maskvą?

- Aplankyti Aišat. Tuo metu blogai jaučiausi ir norėjau pakeisti aplinką.

- Kada prisidėjo Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FST)?

- Kovo pabaigoje jau žinojau, kad atvyks iš FST. Atvažiavo trise. Tai buvo apklausos, kai man leido vaistus. Pirmas susitikimas su rusais įvyko Generalinėje prokuratūroje dalyvaujant prokurorui A.Lauciui ir advokatui Adomui Liutvinskui. Apklausą prisimenu epizodiškai. Pamenu, kažkokia moteris man leido vaistus. Neprisimenu, nei kaip įėjau į kabinetą, nei kas jame buvo. Paskui atsirado prisipažinimas... Nepamenu, kas buvo kitą dieną. Nuvežė į kažkokį pastatą baltomis sienomis. Po kurio laiko įėjo trys kostiumuoti vytai, į mane jie kreipėsi rusiškai. Supratau, kad tai tie patys iš FST. Man pasakė: "Esi protinga mergina, papasakok viską. Žinome, kad žinai daugiau nei sakai. Duosi parodymus prieš Magmadovus, tau pačiai bus geriau. Pamenu, kad nieko nesakiau. Tada ėmė mušti, tąsė už plaukų, trenkė į sieną, grindis, daužė inkstus.

- Ar sumušimus užfiksavo medikai?

- Ne, į juos nesikreipiau. Man sakė: "Nedrįsk. Tą pačią dieną nudvėsi." Paskutinėmis dienomis grasino, kad išveš į Maskvą ir susprogdins. Sakė, kad A.Magmadovą apipils sieros rūgštimi, Apti išdurs akis ir jie abu valgys tik tai, ką išsitrauks iš tualeto.

- O kaip tave išleido iš kalėjimo?

- Po 9 mėnesių man leido pasimatyti su mama ir teta. Net žmogaus teisių gynėjui Henrikui Mickevičiui neleido su manim susitikti, kad nepakeisčiau parodymų, nors turėjau tokią teisę... Manimi susidomėjo visuomenė, ėmė rašyti spauda. Byla tapo garsi. Tada išleido.

Pabaigai keli paaiškinimai. Nėra įrodymų, kad buvo naudotos psichotropinės priemonės, kad mergina buvo mušta ir nuodyta. Aišku tik tai:

Pirma: 2008 metais Vilniuje buvo rastas slaptas CŽV kalėjimas, kuriame laikyti talibai. Nustatyta, kad mažiausiai 8 jų pabuvojo šiame kalėjime. Pradėjus tyrimą, jų jau nebuvo, tačiau viename kabinete rasta keistų preparatų, tarp jų ir psichotropinių. Todėl Lietuvoje tikima, kad specialiosios tarnybos naudoja psichotropines medžiagas. Apie tai kalba ir kai kurie advokatai.

Antra. Dabar Lietuvos valdžioje - "valstybininkų" klanas, kuris laikosi gana prorusiško kurso. Šiuo metu Rusija gana aktyviai veržiasi į Lietuvą. Dalia Grybauskaitė deda daug pastangų, kad į Vilnių atvyktų Dmitrijus Medvedevas. "Žalgiris" priklauso RAO JES. Didžiausią laikraštį "Lietuvos rytas" ir jo televiziją nupirko bankas "Snoras", priklausantis "Konversbank". Anksčiau palaikiusi "nepriklausomą Ičkeriją" Lietuva dabar stengiasi pademonstruoti, kad keičia kursą.

Trečia. Yra informacijos, kad JAV pervedė Lietuvai 50 mln. dolerių antiteroristinei veiklai. Bet Lietuvoje teroristų nėra, todėl juos reikia sukurti. "Kusaitės byla" - ne vienintelė. Tuo pat metu VSD ėmėsi provokacijų prieš Kaune čečėnų vaikų namus įkūrusį Maliką Gatajevą. Jis taip pat buvo iškviestas į VSD ir su juo kalbėta tema "važiuoti į Rusiją ir ką nors susprogdinti". Gatajevai taip pat buvo suimti. Jiems taip pat taikyta ta pati spaudimo schema, pasitelkus vieną jų globotinių 18-metę Sedą Isymbajeva: gyvenimas nuomotame bute, blakės ir t.t.

Dar keli faktai, kad būtų galima suprasti, kaip veikia "valstybininkų" klanas. Teisėjas Jonas Furmanavičius, nurodęs suimti Gatejevus, buvo rastas su kulka galvoje. Šalia gulėjo pistoletas, užregistruotas 5 metų mergaitės tėvo (tai pakankamai apsirūpinęs verslininkas), kaltinusio J.Furmanavičių prievartavimu, vardu. Ekspertai nustatė, kad J.Furmanavičius nušautas iš kito ginklo. Po kurio laiko verslininkas rastas prigėręs su smaugimo žymėmis. Dar Gardine buvo nužudytas VSD pulkininkas Vytautas Pociūnas, tyręs, kaip Baltarusijos opozicijai buvo pervesti per Lietuvą keliavę JAV pinigai. Baltarusija gavo tik 2 mln. iš 10-ies, o Pociūnas iškrito pro langą.

Užfiksuota, kad į Lietuvą buvo atvykęs Čečėnijos-Ingušijos KGB dirbęs generolas Saidas Selimas Pešchojevas. Šiuo metu jis yra Rusijos ambasados patarėjas Austrijoje. Jis siejamas su Kadyrovo apsaugininko Umaro Israilovo nužudymu. Tuo metu VSD Aštuntosios valdybos viršininkas A.Paukštė parašė disertaciją apie kovą su terorizmu, kurioje dominuoja Čečėnijos tema, ir gavo daktaro laipsnį.

Atmetus sąmokslo teorijas, darosi aišku, kad naivi paauglė susižavėjo islamu ir pakliuvo į saugumo akiratį. Paskui jai kelis kartus užsuko ausį, ji ištarė kažką panašaus į "mirtis dėl džihado". Ir štai jums teroristė. VSD ir FST užkirto kelią baisiam teroro aktui. Ordinai, medaliai, garbės vardai ir pinigai.

Svarbu ne tai, ar E.Kusaitė sakė "Alach Akbar", ar ne, o tai, kad Korano prisiskaičiusią nepilnametę mums rengiamasi pateikti kaip teroro akto organizatorę, o du niekuo dėtus čečėnus - kaip pogrindinę organizaciją, sprogdinančią Maskvos metro. Ir visos šios nesąmonės pristatomos kaip operatyvus saugumo tarnybų darbas. Jeigu E.Kusaitės mama nebūtų nuėjusi į saugumą, greičiausiai jokios "lietuviškosios bin-ladenės" nė nebūtų buvę. Kaip ir jos bendrininkų, baisių teroristų brolio ir sesers Magmadovų.

E.Kusaitė greičiausiai bus išteisinta, arba jai skirs tokią bausmę, kuri reikš išteisinimą. O štai Magmadovai liks kalėjime, nors "organizatorė ir išteisinta". Tokie tad mūsų teroristai. O metro ir toliau griaudės sprogimai, nes tokių pas mums imamasi kontrteroristinių priemonių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"