Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Saugos Europos išorės sienas

 
2015 12 16 10:37
AFP/Scanpix nuotrauka

Siekdama apsaugoti Šengeno erdvę be vidaus sienų, Europos Komisija (Komisija) priėmė konkrečių priemonių rinkinį patikimam bendram išorės sienų valdymui užtikrinti. 

Šią funkciją padės įgyvendinti steigiama Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnybą. Kad padidintų Europos piliečių saugumą, Komisija taip pat siūlo sistemingai tikrinti atitinkamose duomenų bazėse visus į Šengeno erdvę atvykstančius ir iš jos išvykstančius asmenims. Teikiami pasiūlymai padės veiksmingiau valdyti migraciją, sustiprinti Europos Sąjungos vidaus saugumą ir laikytis laisvo asmenų judėjimo principo, – rašoma Komisijos atstovybės Lietuvoje pranešime žiniasklaidai.

Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnyba bus Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra, kurią sudarys FRONTEX ir valstybių narių institucijų, atsakingų už sienų valdymą ir toliau vykdysiančių kasdienį išorės sienų valdymą, atstovai.

Naujosios Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnybos vaidmuo:

• Skubios pagalbos sienos apsaugos pareigūnų ir techninės įrangos rezervas. Agentūra galės pasinaudoti bent 1 500 ekspertų, kuriuos bus galima dislokuoti greičiau nei per tris dienas, paslaugomis. Agentūra pirmą kartą galės pati įsigyti įrangos ir naudotis valstybių narių suteiktos techninės įrangos rezervu.

• Stebėsenos ir priežiūros vaidmuo. Bus įkurtas stebėsenos ir rizikos analizės centras, stebėsiantis migracijos srautus į Europos Sąjungą ir jos viduje ir atliksiantis rizikos analizę ir privalomus pažeidžiamumo vertinimus, kad nustatytų ir pašalintų trūkumus.

• Teisė imtis veiksmų. Valstybės narės gali prašyti, kad būtų vykdomos bendros operacijos ir teikiama skubi pasienio pagalba ir šiuo tikslu būtų dislokuoti Europos sienų ir pakrančių apsaugos pareigūnų būriai. Jei trūkumai nepašalinami arba jeigu valstybė narė patiria didelį migracijos spaudimą, dėl kurio kyla grėsmė Šengeno erdvei, ir nesiimama nacionalinio lygmens veiksmų arba jų nepakanka, Komisija galės priimti įgyvendinimo sprendimą, kuriuo nustatys, kad dėl padėties prie konkretaus išorės sienų ruožo reikia imtis skubių veiksmų Europos lygmeniu.

• Įgaliojimai dirbti trečiosiose šalyse. Agentūra turės naują įgaliojimą siųsti ryšių palaikymo pareigūnus į bendras operacijas ir jas pradėti su kaimyninėmis trečiosiomis šalimis, įskaitant operacijas jų teritorijoje.

• Daugiau įgaliojimų grąžinimo srityje. Bus įsteigtas Agentūrai pavaldus Europos grąžinimo biuras, kad būtų galima siųsti Europos skubios grąžinimo pagalbos būrius, kuriuos sudarys lydintieji asmenys, stebėtojai ir grąžinimo srities specialistai, sieksiantys faktiškai grąžinti neteisėtai esančius trečiųjų šalių piliečius.

• Vidaus saugumo užtikrinimas. Atlikdama rizikos analizę Agentūra taip pat nagrinės tarpvalstybinio nusikalstamumo ir terorizmo grėsmes ir bendradarbiaus su kitomis Sąjungos agentūromis ir tarptautinėmis organizacijomis terorizmo prevencijos srityje, visapusiškai gerbdama pagrindines teises.

Siekdama padidinti Šengeno erdvės saugumą Komisija siūlo iš dalies tikslingai pakeisti Šengeno sienų kodeksą ir nustatyti privalomus sistemingus ES piliečių patikrinimus prie sausumos, jūrų ir oro išorės sienų. Siekiant patikrinti, ar atvykstantys asmenys nekelia grėsmės viešajai tvarkai ir vidaus saugumui, ES piliečiai bus privalomai tikrinami duomenų bazėse, kaip antai Šengeno informacinėje sistemoje, Interpolo pavogtų ir pamestų kelionės dokumentų duomenų bazėje ir atitinkamose nacionalinėse sistemose. Pasiūlymu taip pat patvirtinama, kad esant abejonių dėl paso autentiškumo arba jo turėtojo teisėtumo, būtina patikrinti ES piliečių pasuose esančius biometrinius identifikatorius. Nuo šiol patikrinimai bus privalomi ir išvykstant iš Europos Sąjungos.

Europos Komisijos pasiūlymai bus svarstomi Europos Vadovų Taryboje, kuri vyks gruodžio 17–18 d.

Gynė sutartį

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris trečiadienį susiejo savo vadovavimą su Europos Sąjungos Šengeno zonos išsaugojimu, sakydamas, kad šalys narės turi priimti prieštaringai vertinamą planą, numatantį naują Bendrijos išorės sienų kontrolės mechanizmą.

J.-C.Junckeris sakė Europos Parlamentui Prancūzijos rytiniame Strasbūro mieste, kad nėra „laiko veikti kaip įprasta“, kai daugybė prieglobsčio ieškotojų, daugiausiai pabėgėlių iš karo krečiamos Sirijos, užplūdo ES, lengvai kirsdami bloko išorines sienas.

„Mes, europiečiai, nebeturime daug sienų. Turime vieną ir turime bendrą atsakomybę ją saugoti, – pabrėžė jis. – Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnyba nėra atsakymas į naują poreikį. Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnyba turi ištaisyti mūsų Šengeno sistemos silpnąsias vietas. Mes užbaigiame tai, ką turėjome padaryti nuo pat pradžių.“

„Leiskite man visiškai aiškiai pasakyti, jog kol aš vadovauju, darysime viską, kad apsaugotume, ką esame sukūrę, ir kad darytume tai stipriau ir geriau“, – aiškino J.-C.Junckeris.

„Norime ginti viską, kam atstovauja Šengenas, ir leiskit man pasakyti – Šengenas čia išliks!“ – pridūrė Europos Komisijos vadovas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"