Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Šalys, kuriose persekiojami krikščionys

 
2015 08 07 6:00
Etiopijoje dauguma gyventojų yra krikščionys, bet musulmoniškuose rajonuose jie patiria smurtą.
Etiopijoje dauguma gyventojų yra krikščionys, bet musulmoniškuose rajonuose jie patiria smurtą. Reuters/AFP/Scanpix nuotraukos

Britų dienraštis „The Guardian“ paskelbė 25 šalių, kuriose labiausiai persekiojami krikščionys, sąrašą. Krikščionys patiria smurtą net tose valstybėse, kuriose jie sudaro daugumą.

Sunkiausia krikščionių padėtis Šiaurės Korėjoje. Iš 25,2 mln. jos gyventojų krikščionybę išpažįsta 300 tūkstančių – maždaug 1,2 proc. žmonių. Izoliuotos komunistinės šalies valdžia priešiška religijai, daug tikinčiųjų uždaryti į kalėjimus, kankinami ir baudžiami.

Antrojoje vietoje – Somalis. Ten tarp 11,2 mln. gyventojų yra tik keli šimtai krikščionių. Islamistinė grupuotė „Al-Shabab“ paskelbė siekianti visiškai „išvalyti iš Somalio krikščionis“. Tie, kurie įtariami išpažįstantys šį tikėjimą, nužudomi iškart.

Trečias sąraše – Irakas. Krikščionys čia sudaro mažiau nei 1 proc. iš 36 mln. gyventojų. Dabar jų belikę 300 tūkstančių, daug mažiau nei iki Saddamo Husseino nuvertimo ir ginkluoto konflikto. Didelę Irako dalį kontroliuoja nuožmus džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS). Kovotojai verčia krikščionis ir kitų religinių mažumų atstovus priimti islamą ir mokėti duoklę. Daugelis tiesiog nužudomi, o jų egzekucijų vaizdai platinami propagandiniais tikslais.

Ketvirta – Irako kaimynė Sirija. Iš 22,4 mln. sirų krikščionys yra 4,9 proc. gyventojų, arba 1,1 milijono. Tačiau nuo 2011 metų, kai Sirijoje pratrūko pilietinis karas, iš šalies turėjo bėgti 700 tūkst. krikščionių. Dalį Sirijos kontroliuoja IS. Krikščionys čia grobiami ir žudomi.

Penktojoje vietoje – Afganistanas, turintis 32,2 mln. gyventojų. Iš jų krikščionys – keli tūkstančiai, mažiau nei 1 procentas. Afganistane krikščionybė laikoma „Vakarų religija“, tikintieji priversti gyventi katakombų sąlygomis, rizikuodami būti pasmerkti savo artimųjų ar net nužudyti. Krikščioniškos bažnyčios šalyje veikia tik slapta. Rizikuoja ne tik krikščionys afganai, bet ir užsieniečiai. 2014 metais čia buvo nužudyti keli užsienio labdaros organizacijų atstovai.

Krikščionys bėga iš Sirijos, nors ji laikoma vienu iš krikščionybės lopšių, – ten per karą sugriauta daug bažnyčių, sunaikintos šventos relikvijos.
Krikščionys bėga iš Sirijos, nors ji laikoma vienu iš krikščionybės lopšių, – ten per karą sugriauta daug bažnyčių, sunaikintos šventos relikvijos.

Šeštąją vietą užimantis Sudanas turi 39,8 mln. gyventojų, krikščionybę išpažįsta 1,9 mln., arba 4,8 proc. žmonių. Perėjimas iš islamo į kitą tikėjimą Sudane, kaip ir daugelyje kitų musulmoniškų šalių, gresia mirtimi. Ten veikia įstatymas, baudžiantis už „šventvagystę“, pagal jį daug krikščionių sodinami į kalėjimus. Kai kuriais duomenis, valdžia specialiai bombardavo krikščioniškus kaimus ir užmerkė akis į krikščionių žudymą bei persekiojimą.

Iranas užima septintąją vietą saraše. Iš 79,7 mln. gyventojų 450 tūkst. yra krikščionys – mažiau nei 1 procentas. Islamas Irane – valstybinė religija, o kiekvienas etninis persas, priėmęs krikščionybę, laikomas atsivertėliu ir patiria visas su tuo susijusias pasekmes. Atvirai praktikuoti savo religiją turi teisę armėnų ir asirų bendruomenės, bet jų žmonės dažnai vertinami kaip antrarūšiai. Į krikščionių bažnyčias policija nuolat rengia reidus. Pernai Irane buvo areštuoti mažiausiai 75 krikščionys.

Aštuntas yra Pakistanas, dar viena musulmoniška valstybė. Iš 188,8 mln. jos gyventojų 5,3 mln., arba 2,8 proc., sudaro krikščionys. Tikintieji Kristų šioje islamo respublikoje laikomi antrarūšiais žmonėmis, moterys ir vaikai dažnai patiria seksualinę prievartą. Įstatymai dėl „šventvagystės“ naudojami asmeninėms sąskaitoms suvesti, islamistai rengia išpuolius prieš bažnyčias.

Devintojoje vietoje – Eritrėja, Rytų Afrikos šalis, turinti 6,8 mln. gyventojų. 2,5 mln., arba 36,8 proc., jų yra krikščionys. Eritrėją valdantis Liaudies frontas už demokratiją ir teisingumą griežtai riboja tikinčiųjų teises.

Nigerija įrašyta dešimta, krikščionys yra beveik pusė šalies gyventojų – 89 mln. iš 184,5 mln., arba 48,2 procento. Sunkūs laikai krikščionims atėjo suaktyvėjus džihadistų grupuotei „Boko Haram“. Tūkstančiai jų buvo pagrobti arba nužudyti, tapo gyvulių augintojų musulmonų aukomis, daugelis turėjo bėgti. Nigerijos šiaurėje, kur dauguma gyventojų išpažįsta islamą, krikščionys patiria diskriminaciją: vaikai negali eiti į mokyklą, kaimams netiekiama švaraus vandens.

Vienuoliktojoje pozicijoje – Maldyvai. Salose gyvena 360 tūkst. žmonių, krikščionių ten vos kelios dešimtys, mažiau nei 1 proc., bet ir tie diskriminuojami. Atsisakius islamo ir priėmus kitą tikėjimą gresia prarasti pilietybę, už Biblijos turėjimą baudžiama. Archipelage nėra nė vienos bažnyčios, tikintieji gali melstis tik paslapčia.

Dvyliktąją vietą užima 30 mln. gyventojų turinti Saudo Arabija, kurioje gyvena 1,25 mln., arba 4,2 proc., krikščionių. Tai daugiausia darbo migrantai. Perėjimas iš islamo į kitą tikėjimą čia baudžiamas mirtimi. Bažnyčias statyti draudžiama, krikščionys renkasi melstis privačiuose namuose. Jie areštuojami, kalinami ir išsiunčiami iš šalies.

Trylikta sąraše – Libija. Iš 6,3 mln. jos gyventojų 35 tūkst. yra krikščionys, arba mažiau nei 1 procentas. Krikščionims užsieniečiams, o tai daugiausia darbo migrantai, leidžiama turėti savo bažnyčias, bet į šią religiją atsivertusiems islamo išpažinėjams gresia mirtis. Į Libiją uždrausta įvežti Bibliją arabų kalba. Prievarta ir smurtas prieš krikščionis nebaudžiami.

25,7 mln. gyventojų turintis Jemenas užima keturioliktąją vietą. Krikščionių šalyje tėra keli tūkstančiai, arba mažiau nei 1 procentas. Jie turi slėpti savo tikėjimą, nes yra persekiojami ir vietos genčių vadų, ir šalyje aktyviai veikiančios „Al-Qaedos“.

Penkioliktojoje vietoje esantis Uzbekistanas turi 29,8 mln. gyventojų. Iš jų 210 tūkst., arba 7 proc., yra krikščionys. Bet kokią religinę veiklą griežtai kontroliuoja valstybė. Nuo 1999 metų neišduota nė vieno leidimo registruoti krikščionišką bendruomenę, o neregistruotos bažnyčios nuolat persekiojamos teisėsaugos organų, joms skiriamos didžiulės baudos.

Šešioliktąją vietą užima Vietnamas. Šalyje gyvena 93 mln. žmonių, iš jų 10 mln., arba 10,7 proc., yra krikščionys. Vietnamą valdo komunistai, laikantys religiją, ypač krikščionybę, liaudies priešu. 2013 metais priėmus įstatymą, reikalaujantį registruotis religinėms grupėms, padaugėjo nugriaunamų bažnyčių.

Centrinė Afrikos Respublika – septyniolikta. Iš 4,8 mln. šalies gyventojų 3,1 mln., arba 64,6 proc., yra krikščionys. Nors ir sudaro daugumą, nuo 2012 metų jie puldinėjami grupuotės „Seleka“ – tai vietos sukilėliai ir musulmonai iš gretimų valstybių. Esama duomenų apie susidorojimą su dvasininkais ir ištisų krikščioniškų gyvenviečių sunaikinimą.

Seniausios Koptų bažnyčios patriarchas Tawadrosas II laimina komunijos duoną Šv. Morkaus katedroje Kaire.
Seniausios Koptų bažnyčios patriarchas Tawadrosas II laimina komunijos duoną Šv. Morkaus katedroje Kaire.

Aštuonioliktas – Kataras. Jame gyvena 2,4 mln. žmonių, o krikščionių yra apie 90 tūkst., 4 procentai. 90 proc. krikščionių – darbo migrantai. Dažnas jų patiria įvairių suvaržymų.

Kenija užima devynioliktąją vietą. Iš 47 mln. jos gyventojų dauguma – 34 mln., arba 72,3 proc., – yra krikščionys. Tačiau pastaruoju metu Kenija tapo teroro aktų arena. Išpuolius čia rengia islamo ekstremistai. Vienas baisiausių atvejų – 147 studentų, daugiausia krikščionių, sušaudymas Garisos miesto universitete šiemet balandį.

Turkmėnistanas, turintis 5,39 mln. gyventojų, užima dvidešimtąją poziciją. Šalyje yra 947 tūkst., arba 17,6 proc., krikščionių. Valdžia griežtai kontroliuoja krikščionių bendruomenes, jos privalo registruotis.

21-a yra Indija, kurioje gyvena jau 1,29 mlrd. žmonių, iš jų krikščionių – 59 mln., arba 4,6 procento. Skirtinguose regionuose krikščionys turi nevienodą laisvę. Kai kuriose provincijose veikia įstatymai, draudžiantys atsisakyti induizmo ir pereiti į kitą tikėjimą. Nereti krikščionių puldinėjimai, kartais pareikalaujantys ir aukų. Ypač sunku žmonėms, atsimetusiems nuo induizmo tose valstijose, kurias valdo nacionalistinė BJP partija.

22-ojoje vietoje esančioje Etiopijoje, kaip ir Kenijoje, krikščionys sudaro daugumą. Iš 99,5 mln. gyventojų 57 mln. yra krikščionys – 57,3 procento. Tačiau vien pernai šioje šalyje būta 60 smurto prieš juos atvejų, daugiausia tuose rajonuose, kuriuose susitelkę musulmonai.

Egiptas, užimantis 23 poziciją, turi 85 mln. gyventojų. Iš jų 10 mln., arba 11,8 proc., yra krikščionys. Perėjimas iš islamo į krikščionybę čia baudžiamas, tačiau senovinė Koptų bažnyčia naudojasi didelėmis laisvėmis. 2013 metais nuvertus prezidentą Muhammedą Mursi pasitaikė bažnyčių, vienuolynų, krikščioniškų mokyklų ir knygynų užpuolimų.

Priešpaskutinę, 24-ąją, vietą užima maža Afrikos valstybėlė Džibutis. Ten gyvena 902 tūkst. žmonių, tarp jų – 14,5 tūkst. krikščionių. Jie sudaro 1,6 proc. gyventojų. Radikalus islamas Džibutyje stiprėja, o drauge su juo – ir smurtas prieš krikščionis.

Sąrašą baigia Mianmaras (anksčiau vadintas Birma). Iš 54,3 mln. jo gyventojų 4,6 mln., arba 8,5 proc., yra krikščionys. Pernai per susirėmimus su armija žuvo mažiausiai 20 krikščionių. Mianmare stiprėja nacionalistinės nuotaikos ir pastangos įtvirtinti budizmą, riboti kitų religinių grupių veiklą.

Parengė VILJAMA SUDIKIENĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"