Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Rusų šnipas nenori gyventi Rusijoje

 
2010 08 25 0:00
J.Lazaro su žmonos Peru žurnalistės V.Pelaez. sūnumi Waldo Mariscalu. <br>Užsienio spaudos nuotrauka
J.Lazaro su žmonos Peru žurnalistės V.Pelaez. sūnumi Waldo Mariscalu.
Užsienio spaudos nuotrauka

Michailas Vasenkovas, prisidengdamas Juano Lazaro pavarde, 34 metus veikė dviejuose žemynuose - tarnavo Maskvai. Už tokią plieninę ištvermę jis pelnė tylų jos vadų palaikymą ir liaupses. Tačiau Vladimiro Putino jam pažadėto šviesaus gyvenimo tėvynėje jis nenori. Apie tai rašo JAV dienraštis 'The Wall Street Journal'.

Peru J.Lazaro buvo žinomas kaip juodąjį karatė diržą turintis fotokorespondentas, vedęs garsią televizijos žurnalistę. Persikraustęs su žmona į Niujorką, M.Vasenkovas virto dr. Juanu Lazaro, politinių mokslų profesoriumi adjunktu. Kaimynai jį įsiminė kaip beprotiškai mylintį tėvą, mat pora augino sūnų Juaną Lazaro jaunesnįjį, talentingą jaunąjį pianistą.

Niekas nieko neįtarė, kol šio ramaus kaimyno nesuėmė FTB agentai, demaskavę jį kaip M.Vasenkovą, vieną iš prieš porą mėnesių sulaikytos ir plačiai nuskambėjusios Rusijos šnipų grupės narių. Visi šie šnipai vėliau buvo išsiųsti namo į Rusiją.

Rusų šnipų demaskavimas suglumino Ameriką ir tapo dviejų pasaulio galingiausių valstybių santykių išbandymu. Tai buvo keista šnipų grupė - keturios priemiesčiuose gyvenančios poros su vaikais, kurios siuntinėjo koduotas radiogramas, keitė maišus pinigų, perdavinėjo nematomu rašalu rašytus pranešimus ir... rinko duomenis, visiems prieinamus internete. JAV oficialūs asmenys tvirtina, kad dešimtmetį stebimi FTB, šie šnipai nesugebėjo gauti nieko vertingesnio.

Šnipui tėvynės nereikia

Į Rusiją parskraidintiems dešimčiai deportuotų agentų premjeras V.Putinas surengė tikrą šventę, kartu su jais dainavo patriotines dainas ir žadėjo padorų darbą bei "šviesų gyvenimą" tėvynėje.

Tačiau vyriausiajam pagal amžių šnipui tėvynės nereikia, jis nori susigrąžinti savo netikrą J.Lazaro tapatybę, o tai tikrai retas atvejis šnipinėjimo kronikose. Bėda ta, kad tikrasis Juanas Lazaro, kaip tvirtina giminaičiai, būdamas trejų prieš 63 metus mirė Urugvajuje. Rusų šnipas tiesiog pasinaudojo mažylio gimimo liudijimu.

Iš savo buto, kurį M.Vasenkovui suteikė Rusijos vyriausybė, norėdama apsaugoti ramybę užsitarnavusį agentą nuo visuomenės dėmesio, šnipas veteranas pareiškė, kad jis buvo deportuotas su žmona ir atskirtas nuo septyniolikamečio sūnaus, todėl ketina pasinaudoti turimu Peru pasu ir ilgai nelaukdamas grįš į šią Lotynų Amerikos šalį, kur toliau tęs ankstesnį J.Lazaro gyvenimą.

Apie tai M.Vasenkovas jau pranešė savo amerikietei advokatei Genesis Peduto, su kuria palaiko ryšius telefonu. Jis jai pareiškė, kad nenori likti Rusijoje, kad jis yra J.Lazaro, o ne rusas, kad nemoka rusiškai kalbėti ir nori važiuoti į Peru kartu su į tėvynę susiruošusia žmona. Ten jų sūnui Juanui jaunesniajam bus lengviau lankyti tėvus iš Niujorko. Apgulta žurnalistų G.Peduto sakė, kad ji nieko nežino apie mirusį tikrąjį J.Lazaro ir nelinkusi kalbėti šia tema, o jos klientas nesutinkąs duoti interviu. Na, o Rusijos užsienio žvalgyba atsisako kalbėti apie bet kurį iš 10 deportuotų agentų.

Ankstenis gyvenimas - paslaptis

J.Lazaro atvejis ypatingas, nes nieko nežinoma apie jo ankstesnį gyvenimą. Jo dokumentų pėdsakai driekiasi per Ispaniją, Urugvajų, Peru ir Niujorką bei leidžia žvilgtelėti į Maskvos "nelegalų" ar labai įslaptintų agentų pasaulį ir jo informacijos šaltinius Lotynų Amerikoje ir JAV. Net neaišku, ar šnipo žmona Vicky Pelaez kada nors žinojo tikrąją savo vyro pavardę.

Sovietų ir Rusijos slapčiausieji agentai veikė Jungtinėse Valstijose nuo šaltojo karo pradžios, kai kurie be diplomatinės priedangos ir neturėdami nuo baudžiamojo persekiojimo ginančio diplomatinio imuniteto. KGB veikėjai teigia, kad aštuntajame dešimtmetyje daug jų gyveno Peru, kurią tuo metu valdė draugiški Maskvai kariškiai. Ten prieš infiltravimą į JAV, jie susikurdavo naują tapatybę. Vėliau sėkmingai dirbę "nelegalai" grįždavo į savo šeimas, gaudavo Kremliaus atlygį ir atgaudavo tikrąją pavardę. Tačiau J.Lazaro atvejis - unikalus. Šis nevaisingai dirbęs agentas taip ilgai veikė priedangoje, kad tapo savo netikruoju "aš" - apsimetėlis lotynų amerikietis virto čionykščiu.

"Atrodo, jis nustojo buvęs rusu ir pradėjo galvoti apie save kaip apie Juaną Lazaro", - komentavo buvęs sovietų žvalgybos karininkas Borisas Volodarskis, šiuo metu dirbantis Londone nepriklausomu analitiku.

Nauja šnipo asmenybė atsirado 1976 metų kovo 13 dieną, kai šis ūsuotas vyras atskrido į Limą iš Madrido su Urugvajaus pasu, kuriame buvo įrašyta Juano Jose Lazaro Fuenteso pavardė. Jis turėjo Ispanijos tabako bendrovės raštą, patvirtinantį, kad yra siunčiamas tyrinėti šalies rinkos. Šiuo metu šis raštas saugomas Peru vidaus reikalų ministerijoje kartu su pareiškimu pilietybei gauti.

Po dvejų metų jis pasiuntė paso kopiją ir 1943 metais Urugvajuje išduotą gimimo liudijimą su laišku Peru kariniam diktatoriui prašydamas suteikti "humaniškiausios Lotynų Amerikos šalies" pilietybę. Nesileisdamas į smulkmenas, M.Vasenkovas rašė, kad gyveno Urugvajuje iki septynerių metų, vėliau išvyko mokytis ir dirbti į Ispaniją. Paviršutiniškai patikrinusi jo biografiją, 1979 metais Peru jam suteikė pilietybę. Kartu su juo Peru dirbusi žurnalistė Delfina Prieto pasakojo, kad nors J.Lazaro "kalbėjo ispaniškai su slavišku akcentu, jis niekada neužsiminė apie savo praeitį".

1983 metais M.Vasenkovas vedė Vicky Pelaez. Po dvejų metų su Vicky sūnumi pora persikėlė į Niujorką. V.Pelaez pradėjo dirbti Niujorke ispanų kalba leidžiamame dienraštyje "El Diario", gavo JAV pilietybę ir politikos mokslų daktaro laipsnį. Netrukus gimė judviejų sūnus. Namuose šeima kalbėjo ispaniškai. "Nepastebėjau nieko keista. Jis atrodė atsidavęs savo sūnui ir labai juo didžiavosi", - pasakoja Thomas Halperis, priėmęs J.Lazaro dėstyti Niujorko universiteto Barucho koledže.

Kas iš tiesų buvo J.Lazaro, paaiškėjo tik šių metų birželio 27 dieną, kai ši pora buvo suimta. FTB pranešė įrašęs pokalbį jų namuose, kai J.Lazaro prasitarė, kad jo šeima persikėlė į Sibirą maždaug tuo metu, kai jis gimė. FTB įtarė, kad pastarąjį dešimtmetį pora kelis kartus keliavo iš Niujorko į Pietų Ameriką pasiimti grynųjų iš rusų operatyvininkų ir perduoti žinias. FTB turi įrašą, kuriame J.Lazaro skundžiasi, kad "jie sako, jog mano informacija neturi jokios vertės".

J.Lazaro, jo žmona ir kiti aštuoni šnipai prisipažino kaltais, amerikiečiams susitarus su rusais dėl apsikeitimo šnipais. Gynybos advokatai teigia, kad per teismą jis jau vadinosi M.Vasenkovu, tokią pavardę nurodė ir oficialūs rusų asmenys, derėjęsi dėl apsikeitimo.

Kas tas Vasenkovas?

Buvę KGB darbuotojai mano, kad Vasenkovo pavardė tokia pat išgalvota, kaip ir Lazaro. KGB generolas Olegas Kaluginas, kadaise vykdęs KGB operacijas JAV, mano, kad šis šnipas galėjo turėti kelias pavardes. Kad ir kokia buvo tikroji jo pavardė, tabako kompanijos raštas greičiausiai buvo suklastotas. Dabartiniai savininkai Madride tvirtina, kad bendrovės dokumentuose jie nerado jokios užuominos apie Juaną Lazaro.

Ispanijoje šnipas paliko vieną savo kaip Lazaro pėdsaką. Antspaudas jo Urugvajaus pase rodo, kad 1976 metų pradžioje vykdamas į Peru jis tris mėnesius gyveno šalyje turėdamas vizą. Šiuo metu Peru pareigūnai bando išsiaiškinti, ar tariamasis J.Lazaro gavo pilietybę apgaulės būdu. Jiems padedantys Urugvajaus pareigūnai mano, kad bet kuris žmogus, žinojęs apie tikrąjį J.Lazaro, galėjo pasisavinti jo gimimo dokumentą. Greičiausiai taip ir nutiko.

V.Pelaez advokatas Carlosas Moreno papasakojo, kad porai laukiant deportacijos sulaikymo kameroje, V.Pelaez paklausė savo vyro: "Kokia tavo tikroji pavardė?" Šis nusijuokęs atsakęs: "Mano pavardė Juanas Lazaro."


Vienos rusų šnipų porelės vyresnysis sūnus norėtų grįžti į JAV ir tęsti mokslus Džordžo Vašingtono universitete. Universiteto atstovai pranešė, kad 20 metų Timas Foley oficialiai priregistruotas ir studijas atnaujinti gali nuo rugpjūčio 30 dienos. Tiesa, kol kas neaišku, ar JAV jį įsileistų, jei vaikinukas panorėtų grįžti į Vašingtoną. Universiteto dienoraštyje jis yra rašęs, kad gimė Toronte, augo Paryžiuje ir Bostone, kalba prancūzų, vokiečių kalbomis, mokosi kinų. Tarptautinių santykių studentas pripažino, kad norėtų semestrą pasimokyti Pekine.

T.Foley ir jo 16 metų brolio Alexo Foley tėvai gyveno JAV mieste Kembridže, prisidengę Donaldo Howardo Heathfieldo ir Tracey Lee Ann Foley vardais. Prancūzakalbiais emigrantais iš Kanados apsimetę šnipai teisme pripažino, kad tikrieji jų vardai yra Andrejus Bezrukovas ir Elena Vavilova. Kartu su kitais agentais jie buvo parsiųsti į Maskvą. Čia dar prieš šnipų skandalą atvyko ir abu poros sūnūs.


Parengė Rima KRUPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"