Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Rusijos puolimas Kryme pristabdytas

 
AFP/Reuters/Scanpix nuotraukos

Ukrainos valdžios atstovai jau džiaugiasi sustabdę Rusijos kariuomenės puolimą. Į Kijevą atvykęs Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Johnas Kerry susitiko su aukščiausiais šalies vadovais ir politikais. Kryme vis dar pasitaiko Rusijos kariškių provokacijų.

23.30 Maskva antradienį paskelbė sėkmingai išbandžiusi tarpžemyninę balistinę raketą, tebetvyrant didžiulei įtampai dėl Rusijos karių įvykdyto Krymo užėmimo ir grasinimo pasiųsti daugiau pajėgų į kitus kaimyninės Ukrainos regionus.

Rusijos strateginės raketinės pajėgos paleido branduolinius užtaisus galinčią nešti raketą „RS-12M Topol“ antradienį 22 val. 10 min. Maskvos (20 val. 10 min. Lietuvos) laiku iš pietinės Astrachanės srities prie Kaspijos jūros. Jos mokomoji karinė galvutė smogė numatytam taikiniui kariniame poligone, esančiame Kazachstane.

Šio bandymo tikslas buvo išbandyti naują tarpžemyninių balistinių raketų kovinę įrangą, naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Rusijos gynybos ministerijos atstovas pulkininkas Igoris Jegorovas.

Raketa buvo paleista iš Kapustin Jaro karinio poligono, esančio netoli Volgos upės, už maždaug 450 kilometrų į rytus nuo sienos su Ukraina.

Vienas JAV pareigūnas sakė, kad Jungtinės Valstijos buvo tinkamai iš anksto informuotos apie šį bandymą, kad tas pranešimas buvo gautas dar prieš prasidedant krizei Ukrainos Krymo regione.

Rusija neretai atlieka tarpžemyninių balistinių raketų bandymus ir skelbia jų rezultatus. Analitikų nuomonė, tokiu būdu siekiama priminti Vakarų šalims apie Maskvos branduolinę galią ir užtikrinti Rusijos žmones, kad prezidentas Vladimiras Putinas pajėgus juos apginti.

Rusija ir JAV 2010 metais pasirašė naujausią sutartį dėl panaudojimui parengtų tarpžemyninių balistinių raketų skaičiaus sumažinimo, tačiau Maskva yra užsiminusi, kad sutiks su tolesniu šio strateginio arsenalo mažinimu artimiausioje ateityje, taip pat imasi žingsnių atnaujinti savo branduolinį arsenalą.

V.Putinas pabrėžia, kad Rusija turi išlaikyti stiprų branduolinį arsenalą – iš dalies dėl JAV planų dislokuoti Europoje priešraketinės gynybos skydo elementus, kurie, anot Maskvos, gali kelti grėsmę šalies saugumui.

20 metrų ilgio raketų „Topol M“, pagal NATO klasifikaciją žinomos kaip „SS-27 Sickle“, ankstesnės modifikacijos buvo priimtos į Sovietų Sąjungos ginkluotę 1985 metais, likus šešeriems metams iki tos šalies subyrėjimo. Ši raketa gali nešti tris branduolines kovines galvutes; ji valdoma autonominės inercinės sistemos ir pagal Rusijos palydovinės navigacijos sistemos GLONASS signalus.

„Topol M“, galinčios nuskrieti 10,5 tūkst. kilometrų greičiau nei per pusvalandį, laikomos tiksliausiai pasaulyje nutaikomomis tarpžemyninėmis balistinėmis raketomis

21.20 Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad buvo bandyta užgrobti ukrainiečių karo laivą "Slavutič". Prie laivo buvo prisiartinę ginkluoti žmonės, kurie bandė pateikti į laivą, tačiau įgula neutralizavo šį pasikėsinimą. Gynybos ministerijos pranešime sakoma, kad Ukrainos karo laivus ir kai kuriuos dalinius vis dar blokuoja rusų pajėgos. Ukrainiečiai jų neįsileidžia ir nepasiduoda provokacijoms.

21.05 Ukrainos karo laivyno vadai apkaltino Putiną "atviru melu", po Rusijos prezidento antradienį vykusios spaudos konferencijos. "Melas susijęs su Rusijos ginkluotųjų pajėgų dalyvavimu įvykiuose Kryme pastarosiomis dienomis", - sakoma pranešime. - "Šiuo metu Ukrainos karo laivai "Ternopol" ir "Slavutič", esantys Sevastopolio įlankoje, yra blokuojami Rusijos Juodosios jūros laivyno laivų su uniformuotais ir automatais ginkluotais jūrų pėstininkais. Spaudos konferencijoje Putinas neigė, kad uniformuoti asmenys Kryme yra Rusijos kareiviai sakydamas, kad tokią uniformą galima įsigyti bet kurioje parduotuvėje. Norėtume pasitikslinti, - kokioje būtent? Taip pat norėtume žinoti, kur būtų galima įsigyti karo pistoletų, automatų ir granatsvaidžių".

Pareiškime nepamirštama priminti, kad Ukrainos Karo laivyno personalas lieka ištikimas priesaikai ir visuomet gins Ukrainos nepriklausomybę.

20.45 Nežiūrint daugkartinių tarptautinės bendruomenės perspėjimų, Rusija ir toliau pažeidžia Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą, - teigiama NATO pareiškime. Įvykiai Ukrainoje turi rimtų neigiamų pasekmių euroatlantinės erdvės saugumui, todėl būtina detaliai ištirti susidariusios krizės pasekmes alianso saugumo vardan, - skelbia NATO Taryba po skubių konsultacijų, kurias inicijavo Lenkija.

20.30 Socialiniame tinkle "Facebook" pasirodė informacija, kad į Sevastopolį atvyko kelios dešimtys autobusų su "Putino turistais", - specialiai provokacijoms samdytais asmenimis. Manoma, kad dalis šių asmenų gali būti ginkluoti šaunamaisiais ginklais. Tuo tarpu, Ukrainos Karinių jūrų pajėgų štabas Sevastopolyje apsuptas žmonių tamsiomis uniformomis (galimai - rusų kazokų), už kurių stovi ir ginkluoti rusų kareiviai.

20.10 JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry antradienį pasmerkė "Rusijos agresijos aktą Ukrainoje“ ir pakartojo, kad Vašingtonas gerbia buvusios sovietų respublikos teritorinį vientisumą.

„Jungtinės Valstijos dar kartą patvirtina savo pagarbą Ukrainos suverenumui ir teritoriniam vientisumui. Remdamiesi tarptautine teise mes smerkiame Rusijos Federacijos agresijos aktą, – sakė J.Kerry. – Nėra nieko stipraus tame, ką daro Rusija“.

J.Kerry kaltino Rusiją, kad ši ieško „preteksto“ įsiveržimui į Ukrainą, kai iš tikrųjų jau kontroliuoja visą strategiškai svarbų Krymo pusiasalį.

„Manau, kad visiškai aišku, jog Rusija labai stengiasi sukurti pretekstą, kad galėtų veržtis toliau“, – sakė J.Kerry žurnalistams po susitikimo su Ukrainos naująją valdžia Kijeve.

Ukrainiečiai žaidžia futbolą šalia rusų kainių sunkvežimių, prie Belbeko oro uosto netoli Sevastopolio.
Ukrainiečiai žaidžia futbolą šalia rusų kainių sunkvežimių, prie Belbeko oro uosto netoli Sevastopolio.

19.30 V.Janukovyčiaus prašymas Rusijai dėl šios šalies kariuomenės įvedimo į Ukrainos teritoriją yra nusikaltimas. Tokį pareiškimą padarė Ukrainos Užsienio reikalų ministrerija. Anot šios institucijos, "individualus V.Janukovyčiaus sprendimas pakviesti (Rusijos) ginkluotąsias pajėgas prieštarauja Ukrainos Konstitucijai ir įstatymams".

18.55 Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas patvirtino, kad Ukrainos ir Rusijos ministrai pagal savo kuruojamas sritis pradėjo tarpusavio kontaktus. Per antradienio spaudos konferenciją Putinas taip pat paminėjo, kad pavedė Rusijos vyriausybei užmegzti kontaktus su naująja Ukrainos vyriausybe, nors ir laiko ją neteisėta.

18.45 "Interfax-Ukraina" praneša, kad Eupatorijoje (Krymas) apie 150 Rusijos kareivių pateko į Ukrainos zenitinio dalinio teritoriją ir pareikalavo atidaryti ginklų saugojimo patalpas. Ukrainiečių kariškiams atsisakius tai padayti, dauguma rusų išvyko, tačiau apie 20 jų vis dar kontroliuoja priėjimus prie minėtų patalpų.

18.40 Vokietijos kompanija RWE, pasirašiusi susitarimą su "NaftoGaz Ukrainy", pasirengusi tiekti Ukrainai dujas, jei Rusija apribotų jų tiekimą. Be to, ES energetikos komisaras Giunteris Ottingeris pareiškė, kad ES padės Ukrainai padengti beveik 2 mlrd. USD įsiskolinimą "Gazpromui", dėl kurio Rusijos dujų milžinas grasina panaikinti kainų nuolaidas tiekiamoms dujoms.

18.30 Kijeve viešintis JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry pažadėjo, kad Jungtinės Valstijos suteiks Ukrainai 1 mlrd. USD kreditą ir padės jai ginti savo interesus prieš Rusiją Pasaulio prekybos organizacijoje. J.Kerry taip pat užsiminė, kad JAV pasirengusios taikyti sankcijas Rusijai, ir tai yra tik "kelių dienų klausimas".

18.15 Ukrainos pasienio tarnybos vadovo pavaduotojas Pavelas Šišolinas informavo, kad Ukrainos pasieniečiai rusams neatidavė nė vieno ginklo ir šaudmens, saugotų ukrainiečių pasienio daliniuose. Taip jis paneigė anksčiau skleistą dezinformaciją, jog prorusiškiems "savigynos būriams" yra pavykę tai padaryti.

18.05 Ukrainos žiniasklaida praneša, kad jų šalies kariškiams pavyko pasiklausyti Putino telefoninį pokalbį su Rusijos karininkais, vadovavusiems rusų veiksmams Kryme. Pokalbio metu Putinas niekaip negalėjo suprasti, kodėl Ukrainos kariškiai nepasiduoda provokacijoms ir nepradeda šaudyti į rusų armijos kareivius.

Putinas neva intensyviai klausinėjo, ar tikrai rusai provokuoja ukrainiečius. Gavęs teigiamą atsakymą, paklausė, kokių veiksmų tuomet imasi pastarieji. Rusijos kariškių atsakymas prezidentui buvo trumpas: "Jie mus paprasčiausiai pasiunčia.."

17.40 Turkijos karinės oro pajėgos pakėlė į orą aštuonis naikintuvus, pastebėjus, kad palei Turkijos pakrantę Juodojoje jūroje skrenda rusų žvalgybinis lėktuvas, pranešė antradienį turkų kariškiai. Incidentas įvyko pirmadienį, bet rusų lėktuvas iš tiesų skrido tarptautine oro erdve, nurodoma Generalinio štabo tinklalapyje. Turkija yra NATO narė; jos teritorija ribojasi su pietiniu Juodosios jūros krantu.

17.05 Vizitą Kijeve pradeda Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Johnas Kerry. Jis ketina susitikti su laikinuoju Ukrainos prezidentu Oleksandru Turčinovu, premjeru Arsenijumi Jaceniuku ir kitais šalies politikais.

JAV prezidentas Barackas Obama yra pareiškęs, kad Krymo konflikte Rusija atsirado "neteisingoje istorijos pusėje".

16.45 Ukrainos fregata Hetman Sahaidačny per Bosforo sąsiaurį grįžta į Juodąją jūrą, praneša Ukrainos generalinis konsulatas Stambule.

"Kovo 4 dieną, apie 8 val. ryto, Ukrainos karinių jūrų pajėgų laivas įplaukė į Dardanelų sąsiaurį. Laivas iškėlęs Ukrainos jūrų pajėgų vėliavą. Vakare laivas turėtų perplaukti Bosforo sąsiaurį ir grįžti į Juodąją jūrą", - skelbiama konsulato pranešime.

Laivo jūreiviai suformavo raides "UA", taip parodydami, kad yra ištikimi valdžiai Kijeve.
Laivo jūreiviai suformavo raides "UA", taip parodydami, kad yra ištikimi valdžiai Kijeve.

15.45 Štai kaip į Vladimiro Putino spaudos konferenciją reagavo rinkos.

Grafikas rodo Rusijos rublio kursą Jungtinių Valstijų dolerio atžvilgiu.

15.30 Iš socialinio tinklalapio "Facebook" paskyros EuroMaidanPR:

"Raskite penkis skirtumus.

Viačeslavo Molotovo kalba, transliuota sovietams užpuolus Lenkiją (1939 metų rugsėjo 17 diena):

Sovietinė vyriausybė laiko savo šventa pareiga ištiesti pagalbos ranką savo broliams ukrainiečiams ir baltarusiams, gyvenantiems Lenkijoje.

Vladimiro Putino pasisakymas (2014 metų kovo 2 diena):

Jei smurtas ir toliau plis Ukrainos rytiniuose regionuose ir Kryme, Rusija pasilieka sau teisę apsaugoti savo ir ten gyvenančių rusakalbių interesus."

14.50 Rusijos karinių pajėgų puolimas Kryme sustabdytas, pranešė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Andrejus Parubijus.

"Ukrainos valdžios institucijų, visų pirma kariuomenės, veiksmų ir tarptautinės bendruomenės sutartinio agresijos prieš Ukrainą pasmerkimo dėka, Rusijos pajėgos šiąnakt buvo sustabdytos. Vladimiro Putino pasisakymas tai patvirtina", - sakė A.Parubijus.

Jo teigimu, planuodama intervenciją Ukrainoje, Rusijos valdžia tikėjosi, kad žmonės Ukrainoje sutiks rusų karius su gėlėmis, o Ukrainos kariuomenės daliniai masiškai pereis į Rusijos pusę.

"Žaibiško Rusijos pajėgų įžengimo planas žlugo. Ukrainos kariai toliau atlieka savo pareigas, išlieka ištikimi savo priesaikai, o regioninės administracijos šalies rytuose ir pietuose ir toliau tęsia darbą", - kalbėjo A.Parubijus.

13.30 Ukrainos Aukščiausioji Rada sudarė laikinąją komisiją, kuriai pavesta parengti šalies konstitucijos pataisų projektą. Prezidento pareigas einantis Oleksandras Turčynovas priminė, kad parlamentas yra priėmęs sprendimą sugrįžti prie 2004 metų konstitucijos. "Tačiau šis teisės aktas reikalauja ženklių pataisymų. Todėl nuspręsta sudaryti specialią komisiją", - sakė Aukščiausiosios Rados pirmininkas, laikinai einantis šalies vadovo pareigas.

13.15 Kompanijos "Gazprom" sprendimas nebetaikyti nuolaidų Ukrainai buvo priimtas dar prieš valdžios pasikeitimą Ukrainoje, tikina Vladimiras Putinas.

13.10 V.Putino teigimu, Vakarų vaidmuo vykdant "smurtinį perversmą" Ukrainoje, kuomet buvo pašalintas prezidentas Viktoras Janukovyčius, buvo lemiamas.

13.00 "Jei leidome nuspręsti Kosovo balsuoti dėl savo ateities, kodėl negalima leisti spręsti ir Krymo gyventojams?", - antradienio spaudos konferencijoje klausė Vladimiras Putinas.

12.50 "Jei ukrainiečiai prašo pagalbos, o mes turime prašymą iš legitimaus prezidento, pasiliekame teisę panaudoti visas priemones tiems piliečiams apginti. Visi variantai yra įmanomi", - antradienį surengtoje spaudos konferencijoje apie būsimus Rusijos veiksmus sakė Vladimiras Putinas. "Tikiuosi, kad kitose Ukrainos dalyse neturėsime griebtis jėgos ar imtis veiksmų, kokių ėmėmės Kryme", - kalbėjo Rusijos prezidentas susitikime su žurnalistais Novo Ogariove.

12.45 V.Putinas pakartojo, esą šiandien pasibaigusios karinės pratybos neturėjo nieko bendra su padėtimi Ukrainoje.

12.42 "Vienintelis legitimus Ukrainos vadovas yra Viktoras Janukovyčius", - spaudos konferencijoje antradienį pareiškė V.Putinas.

12.30 Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos atstovė žiniasklaidos laisvei Dunja Mijatovič paragino Krymo valdžią nutraukti žiniasklaidos cenzūrą. "Bandymai užčiaupti žiniasklaidą yra nepriimtini jokiomis sąlygomis, o ypač - krizės metu", - sakė D.Mijatovič.

Pranešama, kad Krymo valdžia uždarė nepriklausomą televizijos kanalą Černomorskaja TV, taip pat kalbama apie planus nutraukti kai kurių kitų kanalų retransliavimą.

D.Mijatovič kovo 4-7 dienomis viešės Ukrainoje.

12.20 Ukrainos karinių oro pajėgų bazė Belbeke perėjo į ukrainiečių rankas, savo socialinio tinklo "Facebook" paskyroje pranešė Karinių ir politinių studijų centro vadovas Dmytro Tomčiukas.

"Padėtis oro uoste buvo įtempta visą naktį. Mūsų šaltinių teigimu, Rusijos kariai, perėmę oro uosto kontrolę, elgėsi labai neadekvačiai. Jie labai nervingai reagavo į Ukrainos karių judėjimą, daug kartų šaudė į orą. Derėdamiesi su Ukrainos karininkais, rusai nesugebėjo aiškiai išdėstyti savo reikalavimų. Galiausiai Ukrainos kariuomenei pavyko perimti visų objektų kontrolę", - rašo D.Tymčiukas.

11.55 Laikinasis Ukrainos vadovas Oleksandras Turčynovas pareiškė, kad nepasirašys parlamento sprendimo atšaukti įstatymą, įvedusį kai kuriuose Ukrainos regionuose dvikalbystę.

O.Turčynovo teigimu, nors įstatymas yra "nesubalansuotas" ir "neprofesionaliai parengtas", kol kas jis jo neatšauks. Jis sakė teiksiąs parlamentui pasiūlymą balsuoti dėl darbo grupės, parengsiančios naują įstatymą, sukūrimo.

Minėtas įstatymas buvo priimtas 2012 metų liepos 3 dieną. Jis leidžia regionuose, kur rusakalbiai sudaro bent 10 proc. gyventojų, vartoti rusų kalbą oficialiuose dokumentuose. Aukščiausioji Rada šių metų vasario 23 dieną priėmė sprendimą atsakymą atšaukti.

11.30 Ukrainoje antradienį darbą pradeda Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misija. TVF ekspertų užduotis - įvertinti Ukrainos ūkio padėtį ir pasiūlyti galimus ekonominių reformų scenarijus.

11.05 Kryme iššauti pirmieji šūviai - tiesa, tik įspėjamieji. Antradienį Belbeko karinį oro uostą kontroliuojantys Rusijos kariai pradėjo šaudyti į orą, kai maždaug 300 Ukrainos kariškių, anksčiau dirbusių Belbeke, atėjo reikalaudami įleisti juos į tarnybos vietą.

Keliolika Rusijos karių įspėjo beginklius ukrainiečius nesiartinti. Jie iššovė kelis įspėjamuosius šūvius ir sakė pradėsią šaudyti į žmones, jei jie ir toliau artinsis.

Tai kol kas pirmieji prorusiškų pajėgų karių - kurių, Ukrainos valdžios atstovų teigimu, Kryme yra maždaug 16 tūkst. - šūviai nuo agresijos Krymo pusiasalyje pradžios.

10.50 Ukrainoje sklinda gandas, esą mirė nušalintasis prezidentas Viktoras Janukovyčius. Pranešama, esą pirmadienio vakarą V.Janukovyčių ištiko širdies smūgis ir jis buvo paguldytas Rostovo kardiologijos centre, kur apie vidurnaktį mirė. Jokie patikimi šaltiniai nepatvirtina tokių pranešimų.

9.45 Ukrainos daliniai nepakluso Rusijos karo pajėgų ultimatumui ir nepasidavė naujajai Krymo valdžiai, praneša "Laisvės radijas". Vladyslavas Selezniovas, Ukrainos gynybos ministerijos spaudos centro Kryme vadovas sakė, kad kovo 4-osios naktį neužfiksuota jokių puolimų, nors padėtis vis dar išlieka įtempta.

9.40 (BNS) Vladimiras Putinas įsakė daliniams, dalyvavusiems šią savaitę paskelbtame nepaprastajame ginkluotųjų pajėgų parengties patikrinime, grįžti į savo bazes, Rusijos naujienų agentūros antradienį citavo Kremliaus atstovą.

V.Putino atstovas Dmitrijus Peskovas sakė, kad karinės pratybos – kurios, anot Maskvos, nėra susijusios su įvykiais Ukrainoje – buvo sėkmingos. Tose pratybose dalyvavo Vakarų ir Centrinės karinių apygardų daliniai, įskaitant dislokuotus netoli sienos su Ukraina.

Maskva neigė, kas šios pratybos, pradėtos praeitą savaitę, kaip nors susijusios su įvykiais Ukrainoje, nors V.Putinas sakė turintis teisę dislokuoti karius toje šalyje, kad apsaugotų ten esančius Rusijos piliečius ir vietos rusakalbius.

Pratybos baigėsi planuotu laiku.

Rusijos lyderis pirmadienį, paskutinę pratybų dieną, asmeniškai stebėjo tuos manevrus, nerodydamas jokios reakcijos į Vakarų šalių perspėjimus, kad Rusijai gali būti paskelbtos sankcijos dėl faktinės okupacijos Ukrainos pietiniame Krymo regione.

„Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Vladimiras Putinas įsakė pajėgoms ir daliniams, dalyvavusioms karinėse pratybose, grįžti į savo bazes“, – naujienų agentūros citavo D.Peskovą.

Apie Rusijos pajėgų judėjimą Kryme Kremliaus atstovas neužsiminė.

8.55 Lenkijoje pastebėtas kariuomenės judėjimas rytinio pasienio link.

Pirmasis apie tai pranešė naujienų portalas kresy.pl, rašantis daugiausia lenkų gyvenimo pietryčių Lietuvoje, vakarų Baltarusijoje ir Ukrainoje temomis.

Sekmadienio priešpietę portalas pranešė, kad Lenkijos karinė technika dėl įvykių Ukrainoje masiškai perkeliama į rytus.

"Mačiau dvi šarvuočių kolonas, viena važiavo iš Kostšyno prie Oderio link Skviežinos, kita - Gožuvo link", - rašė portalo skaitytojas.

Vakar apie kariuomenės judėjimą pranešė ir kiti Lenkijos naujienų portalai. Tačiau kariuomenės atstovai teigia, esą dėl padėties Ukrainoje jokių veiksmų nesiimta. "Lenkijos kariuomenėje jokios ypatingos padėties nėra. Kariai mokomi poligonuose pagal iš anksto numatytus planus, ir tai neturi jokių sąsajų su situacija Ukrainoje", - cituojamas generalinio štabo atstovas spaudai pulkininkas Tomaszas Szulejko.

tokfm.pl nuotraukos
tokfm.pl nuotraukos

8.45 Jungtinių Valstijų įstatymų leidėjai ketina priimti "kritinės" ekonominės pagalbos Ukrainai paketą. Ukrainai žadama paskolinti iki milijardo JAV dolerių (2,5 mlrd. litų)

7.45 (BNS) Jungtinės Valstijos sustabdė karinį bendradarbiavimą su Rusija dėl jos karinės intervencijos Ukrainoje, pirmadienį pranešė Pentagonas ir paragino Maskvą „deeskaluoti krizę.“

„Atsižvelgdami į pastaruosius įvykius Ukrainoje mes sustabdėme bet kokią abipusę karinę sąveiką tarp Jungtinių Valstijų ir Rusijos", sakoma viceadmirolo Johno Kirby pranešime.

Pentagono atstovas pridūrė, kad šis sustabdymas apima „pratybas, dvišalius susitikimus, uostų lankymus ir konferencijų planavimus“.

Jungtinės Valstijos atidžiai stebi krizę ir ragina „Rusijos pajėgas Kryme grįžti į savo bazes, kaip numato susitarimai dėl Rusijos Juodosios jūros karinio laivyno“, sakė jis.

J.Kirby taip pat pabrėžė, kad reaguodamos į krizę JAV pajėgos nepakeitė savo buvimo statuso Juodojoje jūroje ar kitur.

„Mūsų karinėse buvimo Europoje ir Viduržemio jūroje aplinkybėse neįvyko pokyčių“, - sakė jis.

AFP/Scanpix nuotrauka
AFP/Scanpix nuotrauka

***

Nuverstas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius oficialiai prašė Maskvos pasiųsti Rusijos karius, kurie atkurtų įstatymų laikymąsi ir tvarką jo šalyje, Rusija pirmadienį pareiškė Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos posėdyje.

Rusijos ambasadorius prie JT Vitalijus Čiurkinas, kalbėdamas per trečią Saugumo Tarybos pasitarimą dėl Ukrainos per pastarąsias keturias dienas, sakė, kad V.Janukovyčius praeitą šeštadienį išsiuntė oficialų prašymą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

V.Čiurkinas nurodė, kad V.Janukovyčius rašė, jog „radikalūs ekstremistai“ užgrobė valdžią Ukrainoje ir, kurstomi Vakarų galybių, kelia grėsmę Ukrainoje gyvenančių rusakalbių gyvybėms bei teisėtiems interesams.

Cituodamas V.Janukovyčiaus laišką, kurio fotokopiją parodė iškėlęs visiems posėdžio dalyviams, V.Čiurkinas sakė: „Ukraina atsidūrusi ant pilietinio karo slenksčio. Šalį apėmęs chaosas ir anarchija.“

„Vakarų šalims darant įtaką, vykdomi atviri teroro ir smurto aktai. Žmonės persekiojami dėl savo kalbos ir politinių priežasčių, – diplomatas citavo V.Janukovyčiaus laišką. – Kaip teisėtai išrinktas Ukrainos prezidentas kreipiuosi į prezidentą Putiną, prašydamas panaudoti Rusijos ginkluotąsias pajėgas, kad būtų atkurtas įstatymų laikymasis Ukrainos teritorijoje.“

Rusija pirmadienį inicijavo nepaprastąjį 15 narių turinčios Saugumo Tarybos posėdį, o V.Čiurkinas prieš tą susitikimą sakė žurnalistams, kad jis „gerokai išsamiau“ išdėstys Rusijos poziciją dėl Ukrainos.

Tačiau jo trumpas kreipimasis išprovokavo aštrų Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir JAV ambasadorių atsaką: jie pareiškė, kad Rusija klastoja pasiteisinimus, kad pagrįstų savo vykdomą šiurkštų tarptautinės teisės pažeidimą.

JAV ambasadorė Samantha Power pareiškė, kad Rusijos pareiškimai iš tikrųjų niekuo nepagrįsti ir kad nėra jokių įrodymų, kad prieš rusus arba prorusiškas bendruomenes Ukrainoje būtų vykdomas smurtas.

„Rusijos kariniai veiksmai nėra žmogau teisių gynimo misija. Tai tarptautinės teisės pažeidimas, – pažymėjo ji. – Rusijos mobilizacija yra atsakas į įsivaizduojamą grėsmę... Kariniai veiksmai negali būti teisinami grasinimais, kurie nebuvo išsakyti ir nėra vykdomi.“

Tuo tarpu Lenkijai inicijavus konsultacijas pagal 4-ąjį Šiaurės Atlanto sutarties straipsnį, NATO generalinis sekretorius pranešė, kad Šiaurės Atlanto taryba susirinks antradienį.

Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama pirmadienį pareiškė, kad Rusija dėl Ukrainos teritorijoje gyvenančios rusų mažumos turi šioje šalyje interesų. Tačiau, jo teigimu, nepriimtinas yra Rusijos sprendimas siųsti į Ukrainą karines pajėgas. Pasak B.Obamos, jei Rusijai išties rūpi mažumų padėtis Ukrainoje, galima į ją siųsti Jungtinių Tautų, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos ar kurios nors kitos organizacijos stebėtojus.

Pirmadienio vakarą Ukrainos žiniasklaida paskelbė, kad maždaug 10 km nuo Ukrainos šiaurinės sienos matomas Rusijos karinių dalinių judėjimas. Pranešama, kad pastebėti ir tankai.

Prieš tai buvo pranešta, kad Rusija telkia šarvuotąją techniką ties rytine Ukrainos siena.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"