Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Rusijos menininkai neabejingi Ukrainai

 
B.Grebenščikovas kvietė būti toliaregiškais.
B.Grebenščikovas kvietė būti toliaregiškais. Užsienio spaudos nuotraukos

Pasaulis nerimauja dėl Rusijos siekio aneksuoti Ukrainai priklausantį Krymą. Galbūt apetitui augant, ji norės toliau draskyti kaimynę šalį dalimis ir pajungti sau. Atvirai, nuoširdžiai, vieni emocingiau, o kiti daugiau argumentuotai žinomi Rusijos kultūros žmonės remia Ukrainą. Didelį apmaudą jiems kelia ir tai, kas darosi šalyje, kurioje patys gyvena.

Dundant sunkiajai informacinio karo artilerijai, šie kultūros žmonių balsai nėra garsūs, bet kiekvienas svarbus ir ryškus. Pateikiame kai kurių jų nuomonę apie tai, kas šiuo metu vyksta.

A.Makarevičius klausė, kodėl norima supriešinti dvi tautas.
A.Makarevičius klausė, kodėl norima supriešinti dvi tautas.

"Tokios išpūstos propagandos neatsimenu"

Rusijos muzikantas, kompozitorius ir poetas, roko grupės "Mašina vremeni" lyderis Andrejus Makarevičius mano: "Jei vadovas negirdi savo tautos ir dar taiko jai prievartą, tauta jo nusikrato. Taigi Ukrainoje įvyko tipiška revoliucija. Nors revoliucijų nemėgstu, šios negaliu vadinti neteisinga." Jis teigė, kad tokios išpūstos propagandos ir tiek daug melo neatsimena nuo Leonido Brežnevo laikų. "Vaikinai, ko jūs siekiate? - klausia A.Makarevičius. - Sukurti visuomenės nuomonę kariuomenei įvesti į suvenerios valstybės teritoriją? Atskelti Krymą? Komunistų partijos Centro komitetas, įvesdamas kariuomenę į tuometę Čekoslovakiją, su tauta nesitarė. Ir kas buvo, be to, kad apsidirbo prieš visą pasaulį? Dabar ten yra dvi šalys vietoj vienos. Kuri pirma, kuri antra? Sulaukėme jų meilės ar dar ko nors?"

Muzikantui apmaudu, jog vis dėlto jau pavyko zombiais paversti daug idiotų ar tiesiog nestabilios psichikos nevykėlių, kad jau su ginklu rankose veržiamasi gelbėti rusakalbių gyventojų, - tarsi jie to prašytų. "Ko siekiate, vaikinai iš televizoriaus? Ilgam supriešinti dvi tautas, gyvenančias greta? Jums sekasi tai daryti. O ar žinote, kuo viskas baigsis? Karo su Ukraina užsinorėjote? Taip, kaip Abchazijoje, nepavyks. Maidano žmonės jau užsigrūdinę ir žino, už ką kovoja - už savo šalį, už savo nepriklausomybę. O mes už ką? Už Janukovyčių? Kodėl jį paslėpėte Rusijoje? Garbingas žmogus nedangstytų nusikaltėlio ir vagies. O nesąžiningas tai darys. Kodėl darote sau gėdą prieš žmoniją? Žinau, kad jums nusispjauti, bet vis dėlto? - klausia A.Makarevičius. - Aišku, Ukraina prikrėtė daugybę kvailysčių - dėl rusų kalbos, paminklų vertimo. Tačiau kvailystės neišvengiamai lydi kiekvieną revoliuciją - spyruoklė išsilenkia į kitą pusę. Vėliau viskas grįžta į savo vietas - kvailystė negali trukti amžinai. Taigi mums su jais gyventi. Kaip ir anksčiau - kaimynystėje. Ir, pageidautina, draugiškai. O kaip jiems gyventi, patys nuspręs."

L.Achedžakova prisiminė sovietmetį.
L.Achedžakova prisiminė sovietmetį.

Grįžtama į sovietinius laikus

Rusijoje gyvenanti aktorė Lija Achedžakova pasakoja: "Gimiau Ukrainoje. Tiesa, ten gyvenau trumpai - iki metų. Vis vien Ukraina tokia pati mano tėvynė kaip ir Rusija. Daugeliui aktorių brangi ir ta, ir kita žemė." Ji buvo tarp maždaug pusantro šimto Rusijos kultūros žmonių, pasirašusių atsakymą į emocingą Ukrainos kolegų kreipimąsi. Pasak L.Achedžakovos, aktoriams Ukraina ir Rusija yra viena kūrybinė erdvė. "Mes, kaip ir jūs, kategoriškai esame prieš melą, nušviečiant Ukrainos įvykius, juolab prieš rusų karinę intervenciją į Ukrainą", - rašoma ukrainiečiams atsakyme, pavadintame "Mes su jumis".

Vėliau "Laisvės radijui" L.Achedžakova sakė pasirašiusi todėl, kad kolegos Ukrainoje nemanytų, jog ji - tokia pati kaip tie, kurie Rusijoje užsiima baisia propaganda. "Parašėme, kad mes esame su jais. O daugiau nieko negalima padaryti. Pradėjo veikti baisi mašina. Priekyje yra propaganda, po to - godumas ir nauda, tada - valdžios troškimas ir keliaklupsčiavimas." L.Achedžakovos nuomone, grįžtama į Sovietų Sąjungos laikus. Ji prisiminė, kaip anuomet per vieną naktį, pasislėpus po pagalve, reikėdavo perskaityti disidento Aleksandro Solženycino knygą, nes kitą dieną reikėdavo ją perduoti skaityti bičiuliui. "Dabar atėjo laikai, kai vėl reikia tylėti, kai teatro scenoje vėl kalbama metaforomis ir užuominomis. Už tokius tekstus vieni žiūrovai ploja, o bailieji demonstratyviai išeina iš salės", - pasakoja populiari aktorė.

Problemas reikia spręsti taikiai

Muzikantas ir poetas, roko grupės "Akvarium" lyderis Borisas Grebenščikovas kreipiasi tokiais žodžiais: "Tie, kurie šiandien turite valdžią, prisiminkite tautą, kuri tą valdžią jums suteikė. Be šių žmonių esate niekas, baikite juos apgaudinėti. Kad ir kaip jums norėtųsi patekti į istoriją, nebandykite to padaryti mirties sąskaita tų, kurie jumis pasitiki. Nėra problemų, kurių nebūtų įmanoma išspręsti taikiai. Visada galima rasti kelią, išvengiant žmonių žūties. Būkite toliaregiai: nustokite siundyti vienus prieš kitus, baikite meluoti savo tautai dėl įsivaizduojamos šiandienės naudos - rytoj tai gali baigtis dideliais praradimais. Dieve, padėk mums ginčus spręsti taikiai!"

B.Akuninas mano, kad Ukraina praras Krymą.
B.Akuninas mano, kad Ukraina praras Krymą.

Prognozuoja Krymo avantiūros padarinius

Rašytojas Borisas Akuninas mano, kad Ukraina Krymą praras. Jis teigia: "Nors gimininga, Ukraina yra kita šalis, turinti savo kelią. Linkiu jai visko geriausio. Ukraina įrodė, kad yra stipri. Manau, jai bus gerai ir be Krymo. Vakarai negailės paramos, kad ši šalis taptų tarsi demokratinių vertybių vitrina. Krymo gyventojai turbūt dar karčiai pasigailės, kad atsiskyrė."

B.Akuniną jaudina, kokia pačios Rusijos ateitis, ir mato ją niūrią. "Tėvynainių, kurie audringai džiaugiasi iš anksto nuspręstam Krymo prijungimui, o tokių, regis, dauguma, noriu paklausti: ar bent suprantate, kiek toks trofėjus atsieis?" - klausia jis.

Rašytojas išdėstė savo nuomonę, koks bus rezultatas to, kad Rusija į kitos valstybės teritoriją įvedė savo ginkluotąsias pajėgas. Jis mano, kad galima politinė, o paskui ir ekonominė šalies izoliacija. Pinigai išplauks į užsienį, investicijų nebus, o Rusijos dujoms ir naftai bus rastas pakaitalas, todėl baigsis didžiulio pelno laikai. Tuo metu karinės išlaidos didės. Rublio kursas kris žemyn, galiausiai apskritai bus atsisakyta jį konvertuoti. Importinės prekės staigiai brangs, o daugelis apskritai išnyks. Valiutos atsargų užteks neilgam. Kad galėtų mokėti atlyginimus ir pensijas, vyriausybė įjungs pinigų spausdinimo mašiną. Nuo to infliacija dar labiau didės. Galiausiai nebebus iš ko mokėti atlyginimų biudžetininkams. Valstybė bankrutuos.

Rašytojo nuomone, tam, kad nugesintų kylantį nepasitenkinimą, režimas turės elgtis vis griežčiau. "Internetas bus kastruotas ir cenzūruojamas, o ką jau kalbėti apie visą žiniasklaidą. Didės politinių kalinių skaičius, į tokią kategoriją pateks net toli nuo politikos esantys žmonės. Bus baudžiama už kiekvieną protestą", - rašo jis.

B.Akunino teigimu, dėl Krymo avantiūros V.Putinas garantavo sau valdžią iki gyvos galvos. Jis bijos jos netekti. Tačiau abejotina, kad vadovaus ilgai. "Žinia, kaip viskas baigsis. Kai nėra legalaus bankrutavusio režimo kaitos mechanizmo, įsijungia revoliucinis", - tvirtina jis. Rašytojo manymu, tokioje daugiatautėje šalyje, turinčioje branduolinį ginklą, revoliucija yra baisus dalykas.

"Aš negąsdinu. Apgailestauju, visa tai ne tik įmanoma, bet ir beveik neišvengiama. Nebent įvyktų stebuklas, - teigia B.Akuninas. - Taigi su būsimu Krymo prijungimu, vargše besidžiaugianti dauguma."

Skirtingos pozicijos

Krymo klausimas Rusijos kultūros žmones padalijo į dvi stovyklas. Viešai reiškiančiųjų nuomonę, pasirašančiųjų pareiškimus skaičius panašus. Skelbiama, kad Ukrainą remia tokios asmenybės kaip aktoriai Lija Achedžakova, Olegas Basilašvilis, Armenas Džigarchanianas, Michailas Jefremovas, Sergejus Jurskis, Andrejus Miagkovas, režisieriai Andrejus Končalovskis ir Eldaras Riazanovas, muzikantai Andrejus Makarevičius, Borisas Grebenščikovas ir Jurijus Ševčiukas, rašytojai Viktoras Pelevinas ir Borisas Akuninas bei kiti.

Viešojojoje erdvėje teigiama, kad Kremliaus politiką palaiko baleto artistas Nikolajus Ciskaridzė, humoristas Genadijus Chazanovas, aktoriai - Sergejus Bezrukovas, Olegas Tabakovas, Michailas Bojarskis, Aleksejus Batalovas ir Vasilijus Lanovojus, režisieriai Fiodoras Bondarčiukas ir Sergejus Paradžanovas, dainininkai - Olegas Gazmanovas, Valerija ir Liudmila Senčina, rašytojas Michailas Zadornovas, folkloro kolektyvas "Buranovskije babuški" ir kiti.

Rašytojas B.Akuninas teigė, kad jam net patinka tokia V.Putino veiksmų palaikymo istorija. "Tiesa, kai kurie vardai nustebino. Tačiau rūpestis dėl reputacijos yra kiekvieno asmeniškas reikalas, - prieš porą dienų rašė jis. - O patinka, viena vertus, todėl, kad skubus rinkimas kultūros meistrų atskleidžia V.Putino nepasitikėjimą. Žmogus nervinasi. Ir teisingai daro. Antra vertus, patys pradėjo skirstymo į dvi stovyklas procesą. Dabar kiekvienam aišku, kad teks rinktis, su kuo jis ir kieno pusėje. Visa šalis žinos ir vėliau prisimins."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"