Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Rusija grįžta į "dėdės Lionios" laikus

 
2011 08 26 0:00
1991 metų rugpjūčio 21 dienos vakaras. M.Gorbačiovas su šeima grižo iš Foroso į Maskvą. Jis iš oro uosto tiesiai nuvažiavo į savo "dačią", kur sudegino 40 bloknotų su asmeniniais užrašais, o Raisa - laiškus, kuriuos jie rašė vienas kitam.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
1991 metų rugpjūčio 21 dienos vakaras. M.Gorbačiovas su šeima grižo iš Foroso į Maskvą. Jis iš oro uosto tiesiai nuvažiavo į savo "dačią", kur sudegino 40 bloknotų su asmeniniais užrašais, o Raisa - laiškus, kuriuos jie rašė vienas kitam.
Užsienio spaudos nuotrauka

Taip sakė pirmasis ir vienintelis Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas, duodamas interviu Maskvoje leidžiamam žurnalui 'The New Times'. Šis interviu turėtų būti įdomus ir LŽ skaitytojams.

- Visoje šioje istorijoje su GKČP (Valstybinis nepaprastosios padėties komitetas - red.) daug kas neaišku ir keista - kodėl iki šiol ši byla tebėra pažymėta grifu "Visiškai slaptai"?

- Reikėtų užduoti ir kitą klausimą - kodėl buvo padaryti tokie natūriniai mainai - amnestuoti svarbiausius GKČP narius, o teismo procesą nutraukti tam, kad nebūtų išsiaiškintos parlamento apšaudymo 1993-iųjų rudenį priežastys ir aplinkybės. Aš skaičiau tyrimo medžiagą. O kodėl ji įslaptinta, reikėtų klausti jų.

- Dar vienas klausimas: kodėl KGB pirmininkas Kriučkovas nesuėmė Jelcino jo "dačioje" prie Archangelsko ir leido jam atvykti į Maskvą, į "Baltuosius rūmus", nors KGB "specnazas" galėjo jį sustabdyti?

- Esu įsitikinęs, kad tikėtasi susitarti. Sąmokslininkų delegacija (sudaryta iš Maskvos atstovų) buvo nuėjusi pas Borisą, bet jis į kalbas nesileido. Tačiau buvo susitikta su Jelcino žmonėmis. Janajevas susisiekė su Chazbulatovu, nes jie anksčiau buvo kartu dirbę ir jam pasakė: "Jums nepatinka Gorbačiovas. Jis ir mums nepatinka. Surenkime susitikimą su Borisu." Borisas atsisakė.

- Kodėl Kriučkovas nedavė įsakymo šturmuoti "Baltuosius rūmus"?

>txt>- Ne Kriučkovas atsisakė, "Alfa".

- Tačiau "Alfos" vadovai sako, kad jei būtų buvęs įsakymas, rūmai būtų buvę paimti.

- Ne, atsisakė "Alfa". Ir Lebedžio desantininkai atsisakė.

- 1991 metų rugpjūčio 5 dieną Kriučkovas surinko savo komandą - generolą Žižiną, pulkininką Jegorovą, kontržvalgybos viršininką Gruško, desantininkų vadą Pavelą Gračiovą...

- Taip, jau kitą dieną, kai išskridau atostogų - išskridau rugpjūčio 4-ąją. O liepos 30 dieną buvome susėdę mes: aš, Jelcinas, Nazarbajevas. Mes susitarėme siekti, kad būtų pasirašyta nauja sutartis tarp respublikų, ir kad surengsime rinkimus. Buvo aišku, kad reikia rinkti ir sąjunginę vadovybę, ir respublikų vadovus. Buvo parengta labai išsami sutartis. Susitarėme, kad reikia aptarti kadrų klausimą. Jelcinas pasakė: "Jūs turite vadovauti SSRS. Aš - Rusijai." Vyriausybės vadovo postą nutarėme pasiūlyti Nazarbajevui, t. y. buvo nutarta pakeisti Pavlovą. Šalin Jazovą, šalin Kriučkovą ir dar kai ką. Pasirodė, mūsų buvo klausomasi. Jazovas juk nesutiko kurti GKČP, Kriučkovas ilgai jį įkalbinėjo. Tuomet jam davė pasiklausyti įrašo - ir jis sutiko. O paskui, kai pamatė, kas vyksta, rugpjūčio 21 dieną, sušaukė ministerijos kolegiją ir davė įsakymą: "Tuoj pat išvesti kariuomenę."

- Ar nemanote, jog Kriučkovas sužinojo, kad generolas Gračiovas palaiko Jelciną ir tas gauna visą informaciją apie pučistų planus, todėl išsigando skilimo armijoje, bent jau generalitete, nes tai galėjo inspiruoti pilietinį karą?

- Manau, jis suprato, kad armija traukiasi, ji nelinkusi visame tame dalyvauti.

- Kodėl tik rugpjūtį nutarėte pakeisti Kriučkovą? Juk žinojote, kad jis dirba prieš jus, mažiausiai nuo 1989 metų?

- Jei ne dar anksčiau, nuo pat pradžios... Tačiau jis 25 metus buvo išdirbęs su Andropovu, o mes su Jurijumi Vladimirovičiumi pasitikėjome vienas kitu. Matyt, reikėjo skirti KGB vadovu naują žmogų, jauną, tačiau... Jį būtų suvalgę.

- Žlugus pučui, keistai ėmė mirti žmonės, susiję su partijos pinigais: SSKP CK reikalų tvarkytojas Nikolajus Kručinas, jo pirmtakas Pavlovas ir kiti...

- Nikolajus buvo geras žmogus, seniai jį pažinojau... Jis nusižudė, tiesa, buvo kalbama, kad šalia kūno buvo rasta šūsnis surištų dokumentų... Šie žmonės pateko į savo pačių spąstus, tiksliau, buvo į juos nukreipti. Turite suprasti: partijos auksas - buvo visos šalies auksas... Paskui Jelcinui nurodžius visi ieškojo Gorbačiovo pinigų ir sąskaitų. Nieko nerado. Matyt, tik kai minėsime GKČP 30-metį, pagaliau viską sužinosime.

- Ar nemanote, kad praėjus 20 metų po nepavykusio perversmo šiandien esame ten, kur buvome pučo išvakarėse? Šalį valdo KGB žmonės.

- Jie visada yra valdžioje. Niekur nebuvo pasitraukę. Turi praeiti tam tikras laikas... Tik ar nestebina, kad visi jėgos struktūrų atstovai - multimilijonieriai? Man tai viskas aišku. Mano principas toks: demokratija, renkamumas ir valdžios kaita. Kiek anksčiau duodamas interviu (vokiečių žurnalui "Spiegel" ir anglų laikraščiui "The Daily Mail" - red.) jau sakiau: jei valdžia nesikeis - tai kelias į afrikietiško tipo valstybę... Ir pridūriau: Piterio projektas Rusijoje baigtas. Jis jau išsisėmė... Kodėl sugrįžome? Pirmiausia pašalino Gorbačiovą - ir pajudėjo... O dabar jau grįžtame į dėdės Lionios (t. y. Leonido Brežnevo - red.) laikus.

- Esate tikras, kad 2012 metais Putinas sugrįš į Kremlių?

- Ne, nesu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"