Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Rusija gali iškristi iš BRIC

 
2012 02 15 11:03

Tai, kad Rusija nevykdo reformų, kurios galėtų išvesti ją iš žaliavų spąstų ir užtikrinti įstatymų viršenybę, davė svarbiausiems investuotojams ir ekonomistams dingstį suabejoti, ar priklauso Rusija prie šalių, galinčių turėti įtakos pasaulinės ekonomikos sąrangai per artimiausius 30-40 metų.

Jų nuomone, 10 metų valdžios liaupsinamas stabilumas baigėsi sąstingiu, pavertusiu Rusiją neformalaus klubo BRIC, į kurį, be Rusijos, dar įeina Brazilija, Indija ir Kinija, autsaidere. "Investuotojai dažai priima sprendimą investuoti į BRIC arba BRIC+ šalis kaip į klasę, kuriai būdingas aukštas ekonomikos augimas. Tačiau jie dažnai nesiryžta investuoti į Rusiją, turėdami omenyje jos problemas", - sako Vokietijos investicijų fondo "Wermuth Asset Management GmbH" steigėjas Jochenas Wermuthas. "Jeigu Rusija dabar jas ims spręsti, pamatysime milžinišką kapitalo antplūdį ir didžiulį augimą. Jeigu Rusijoje vyraus sąstingis arba ji išgyvens "lukašenizaciją", ji de facto bus pašalinta iš grupės BRIC", - pridūrė jis.

Kam BRIC?

Pasaulio ekonomika eina prie to, kad 50 proc. pasaulio BVP bus gaminama už tradicinių ekonominių centrų, tokių kaip Europa ir Šiaurės Amerika, ribų. Dabar šalių, įeinančių į BRIC, daliai tenka 26 proc. Žemės teritorijos ir 42 proc. gyventojų, o visos drauge Brazilija, Rusija, Indija ir Kinija gamina 25 proc. pasaulio BVP, suskaičiavo ekonomistai. Kinijos daliai tenka 13 proc. pasaulio nominaliojo BVP, Indijos kvota - 5,5 proc. Rusijos - 3,7 proc., Brazilijos - 2,9 proc., parodė "Reuters" skaičiavimai.

"Akivaizdu, kad reikia didinti plėtojamų ekonomikų dalį priimant pasaulinius politinius sprendimu, ir šia prasme šalių grupė BRIC labai naudinga ...Kiek - tai dar pamatysime", - mano "Goldman Sachs" ekonomistas Clemensas Grafe.

Trumpinį BRIC 2001 metų lapkritį pirmasis pasiūlė "Goldman Sachs" analitikas Jimas O'Neillas, ir praėjus dešimtmečiui kai kurie ekonomistai ėmė varyti lauk Rusiją iš šios neformalios grupės. "Pagrindinė BRIC idėja yra ta, kad tai sparčiai augančios šalys, kurios po 20-50 metų taps "ekonomikos sunkiasvorės". Rusija, regis, neauga taip sparčiai, galimas ekonomikos augimas gerokai sulėtėjo. Šiuo požiūriu, būtų iš tikrųjų teisinga pašalinti Rusiją iš šios stovyklos", - sakė agentūrai "Reuters" ekonomistas iš "JP Morgan" Anatolijus Šalis.

C.Grafe mano, kad šalių, įeinančių į BRIC, negalima lyginti vieną su kita šioje klasėje, išskyrus tris kriterijus: "Aš suprantu terminą BRIC šalys taip: tai šalys, kur vidaus augimo (vidaus paklausos) galimybės gerokai didesnės nei pasaulio ekonomikos BVP augimas, šių šalių ekonomika gana didelė, o jos augimo vidaus kryptys leis pasipriešinti pasauliniams šokams, ir tai didelės ir galingos šalys, kurios gali turėti galimybę formuoti pasaulio politinius sprendimus ir daryti jiems įtaką", - pažymėjo C.Grafe, atsakydamas į "Reuters" klausimą elektroniniu paštu.

Rusija - BRIC: už ir prieš

Ekonomistai skirtingai vertina Rusijos ekonomikos augimo galimybes. C.Grafe, tęsdamas savo mintį, mano, kad Rusija tinka tik pagal pirmąjį ir antrąjį kriterijų iš jo minėtųjų. "Kai dėl antrojo, tai krizė aiškiai parodė, kad Rusija turi mažiau galimybių pasipriešinti pasauliniams šokams nei trys kitos šalys, - sakė jis. - Šitai, mano nuomone, susiję ne tik su Rusijos priklausomybe nuo žaliavų išteklių, bet ir su tuo, kad menkai išplėtota vidaus finansų rinka, nėra tam laikui reikiamos makrostabilizacijos politikos ...yra mažesni kapitalo apribojimai, palyginti su kitomis besivystančiomis šalimis".

Per 2008 metų krizę smarkiai krito energetikos išteklių - pagrindinio Rusijos biudžeto įplaukų šaltinio - kainos. 2009 metais Rusijos ekonomika smuko 7,8 proc. ir sumenko rezervų fondas. Brazilijos ekonomika, orientuota į žaliavų ir medžiagų eksportą, taip pat nebuvo pasirengusi pasaulinių kainų griūčiai, bet sugebėjo išvengti rimto kritimo - šalies BVP 2009 metais sumažėjo 0,2 procento. Kinija, kaip ir Indija, geriau susidorojo su pasaulinės krizės padariniais, labiau nukreipusios savo ekonomikas į augimo vidaus šaltinius.

2011 metais tarp BRIC šalių Rusija užėmė trečiąją vietą pagal ekonomikos augimą: analitikai prognozuoja, kad Brazilijos BVP augimas sulėtėjo iki 3 proc., Kinijos ir Indijos augimo tempai atitinkamai siekia 9,2 ir 8,4 proc., o Rusijos - 4,3 procento.

"Rusija - tai tik žaliavų ekonomikos šalis. Nepaisant visų savo galimybių, šiuo metu Rusijos ekonomika nediversifikuota... ir investuotojų požiūris į Rusiją skiriasi nuo to, kokias jie mato perspektyvas kitose BRIC šalyse. Investuotojai, kurie siekia pajamų iš savo investicijų, investuoja į Braziliją, mėgina - į Kiniją, praeidami pro šalį Rusiją. Taigi, Rusija - ne BRIC šalis, ji nepriklauso šiai kategorijai, ir kas žino, kuriai kategorijai ji priklauso?, - sakė agentūrai "Reuters" Amerikos ekonomistas Paulas Krugmanas, 2008 metų pelnęs Nobelio ekonomikos premiją.

J.Wermuthas mato Rusiją BRIC šalių gretose, bet nurodo problemas, kurios verčia investuotojus nusisukti nuo didžiausią pasaulyje teritoriją turinčios šalies: čia nėra nepriklausomos teismų sistemos ir klesti korupcija.

"Rusija, be abejo, įeina į BRIC ... augimas Rusijos Federacijoje lėtesnis nei kitose šalyse, bet tai ne itin keista, atsižvelgiant į aukštesnius gyvenimo standartus ... Kelia susirūpinimą investicijų koeficientas: Rusijoje jis - 19,4 proc. (investicijų dalis bendrajame vidaus produkte), tai kur kas mažiau nei kitose BRIC šalyse, Kinijoje, pagal 2010 metų rezultatus, jis sudarė 48 procentus. Tai blogo investicinio klimato rezultatas, atsižvelgiant į savavaliavimą priimant sprendimus. Be nepriklausomos teismų sistemos, be deramo įstatymų vykdymo, be sulaikymo ir atsvarų sistemos veikimo vykdomojoje valdžioje ir esant nežabotai korupcijai, investicijų lygis tebebus kur kas žemesnis nei galėtų būti", - mano jis.

Tai, kad Rusijos ekonomika neefektyvi, pažeista korupcijos ir prislėgta valstybinio verslo, pripažino ir į prezidentus besitaikantis Vladimiras Putinas. Eiliniam rinkimams skirtame straipsnyje premjeras užsiminė teismų priklausymo nuo valdžios problemą, o kovoti su korupcija pavedė visuomenei ir verslininkams.  

V.Putinas taip pat pažadėjo pakelti Rusiją per 100 laiptelių iš 120 vietos verslui patrauklių šalių sąraše, bet susilaikė nuo receptų. "Rusija galės susilaukti milijardų ilgalaikių investicijų, jeigu tarptautinė bendrija ir viešoji nuomonė bus įsitikinusios, kad teisės normų Rusijoje laikomasi. Tai gali būti pasiekta esant korupcijos bylų, klastojimų rinkimuose baudžiamajam persekiojimui ir surengus naujus rinkimus. Mes tikimės, kad Rusija eis šia kryptimi", - mano J.Wermuthas.

C.Grafe mano, ateityje ekonomikos augimas Rusijoje priklausys nuo to, ar bus sėkmingai pritraukiamos investicijos ir kovojama su kapitalo nutekėjimu, kuris, pagal 2011 metų rezultatus, pasiekė 84 mlrd. dolerių - apie 5 proc. BVP. "Aišku, kad ateityje augimas šalyje priklausys daugiau nei anksčiau nuo investicijų, ir šalis negalės sau leisti toliau eksportuoti kapitalo tiek, kiek dabar... Pagrindinė rizika, jog mes neteisūs, kad Rusiją galima priskirti prie BRICS šalių, kaip tik susijusi su pastarąja prognoze", - sakė jis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"