Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Rusai gedi ir piktinasi

 
2011 01 26 0:00
Domodedovo oro uostas vėl veikia. Tragediją primena tik gėlės.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
Domodedovo oro uostas vėl veikia. Tragediją primena tik gėlės.
AFP/Scanpix nuotrauka

Rusijos gyventojai sunkiai atsigauna po teroristų kruvino išpuolio Maskvos Domodedovo oro uoste, o pareigūnai karštligiškai ieško kaltųjų ir kelia įvairias versijas.

Rusijos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per sprogimą Maskvos Domodedovo oro uoste 31 žmogus žuvo iš karto, trys mirė ligoninėse ir vienas - pakeliui į gydymo įstaigą. Tarp žuvusiųjų yra du Jungtinės Karalystės piliečiai, po vieną iš Vokietijos, Bulgarijos, Kirgizijos, Uzbekijos, Ukrainos ir Tadžikistano, kiti - Rusijos piliečiai. Iš ligoninėse gydomų 110 sužeistųjų 43 nukentėjusių žmonių būklė yra itin sunki arba sunki, 56 - vidutinio sunkumo, 11 - patenkinama.

Per sprogimą žuvo 29 metų ukrainiečių dramaturgė Ana Matušina. Į Maskvą ji vyko atsiimti Rusijos kinematografijos žurnalo "Isskustvo Kino" skirto apdovanojimo. Ligoninėje atsidūrė slovakų aktorė Zuzana Fialova, Italijos, Prancūzijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Tadžikistano, Azerbaidžano, Kirgizijos, Moldovos, Nigerijos piliečiai.

Liudytojų pasakojimai

"Stovėjau tarp pasitinkančiųjų. Staiga nugriaudėjo sprogimas. Ačiū Dievui, likau gyvas. Mane išgelbėjo "gyvų žmonių skydas". Priešais stovėjo vienas vyras. Bum... ir iš jo tiesiog iškrito vidaus organai. Pasilenkęs paklausiau: "Jūs gyvas?", o jis atsakė: "Taip." Sprogo vos už dviejų trijų metrų nuo mūsų. Bum... ir 40 žmonių apsipylė krauju", - pasakojo vienas įvykio liudytojas. Artiomas Žilinkovas iš Balašichos, esančios prie Maskvos, taip pat tikino, kad liko gyvas tik dėl to, jog priešais jį stovėjo minia žmonių, kuriems ir teko pagrindinis smūgis. Be to, salėje buvo dvi kolonos, tad išsigelbėjo tie, kurie stovėjo už jų.

Iš karto pro sprogimo kilo panika. Žmonės nesuprato, kas vyksta. "Šūksniai. Panika. Salėje pasidarė tamsu, nes dingo elektra, viską uždengė juodi dūmai. Žmonės metėsi prie išėjimo. Aš irgi puoliau bėgti, nes pamaniau, kad nugriaudės dar vienas sprogimas. Paskui atsikvošėjau ir grįžau atgal. Pamačiau žmonių kūnų dalis. Šalia gulėjo vyras be kojos. Griebiau bagažo vežimėlį ir, pasodinęs ant jo nelaimėlį, nuvežiau prie išėjimo. Tada grįžau kitų sužeistųjų. Išvežiau kelis žmones", - Rusijos žinių tarnybai pasakojo A.Žilinkovas.

Jis teigė, jog medikai pasirodė tik po 15 minučių, kaip ir milicija. "Panika ėmė slopti ir žmonės stengėsi vieni kitiems padėti kaip nors išsigauti iš sprogimo epicentro, patys vežė sužeistuosius bagažo vežimėliais išėjimo link. Oro uosto darbuotojų nemačiau, tačiau sakyti, kad jų ten iš tiesų nebuvo, negalėčiau", - aiškino liudytojas.

Kiti buvusieji oro uoste sakė, kad pirmiausia išgirdo tarsi garsų pliaukštelėjimą. Tada iš visur pasipylė stiklo šukės, pasklido aitrūs dūmai. Žmonės ėmė šaukti. Jie blaškėsi ieškodami išsigelbėjimo, bėgo išėjimo link, bet nemindė vieni kitų. Paskui ėmė padėti sužeistiesiems.

Sprogimo banga sudaužė monitorius, pakabintus televizorius ir artimiausių kioskų bei parduotuvių vitrinas. Daugybę keleivių ir oro uosto darbuotojų sužeidė stiklo šukės. Kai milicija apsupo Domodedovą, į pastato vidų jau nieko nebeleido, tik specialiųjų tarnybų darbuotojus, teisėtvarkos pareigūnus ir medikus. 30-metis Maskvos gyventojas Artemijus sakė, kad labiausiai nukentėjo pasitinkantieji ir taksistai, nes bomba sprogo prie muitinės punkto. "Kažkoks vyras brovėsi į minios vidurį. Taip ir nesupratau, ar sprogo jo krepšys, ar pats žmogus. Aišku, jis turėjo sprogstamąjį užtaisą", - kalbėjo Artemijus.

"Mačiau bėgančius iš šaukiančius žmones. Jie buvo kruvini. Išėjau iš pastato likus kelioms minutėms iki sprogimo. Pasukau prie mašinos, laukiančios manęs, ir staiga nugriaudėjo sprogimas. Išvydau išbėgantį šaukiantį milicininką. Jis buvo visas kruvinas, tabalavo jam nuo kūno atplėšti mėsos gabalai. O milicininkas tik šaukė: "Išsigelbėjau! Išsigelbėjau!" Paskui pamačiau kitą vyrą, aptaškytą krauju. Jis vis skambino mobiliuoju telefonu", - pasakojo kitas rusas.

Britui Marcui Greenui, atskridusiam į Demodedovo oro uostą iš Londono, labiausiai įsiminė baisus triukšmas: "Sprogimo efektą sustiprino tai, kad nuo smūgio ėmė kristi sniegas, buvęs ant pastato stogo. Jis virto tikra lavina." Britas pridūrė, jog tuo metu, kai nugriaudėjo sprogimas, eilėje prie bagažo ir pasų kontrolės punkto stovėjo keli tūkstančiai žmonių. "Ėjome iš atvykimo salės mašinos link, kai nugriaudėjo stiprus sprogimas. Mudu su draugu pažvelgėme vienas į kitą ir pasakėme: "Viešpatie, atrodo, tai bomba ant ratukų ar kas nors panašaus. Garsas buvo toks, kad sukrėtė visą kūną", - BBC korespondentui sakė M.Greenas.

Britas aiškino, jog po 30 sekundžių iš terminalo ėmė bėgti žmonės. Vieni buvo sužeisti, kiti - tik kruvini ir aptaškyti kažin kokia juoda substancija. Visi blaškėsi nesuprasdami, kas vyksta. Apsaugininkai bandė žmones raminti ir rinko sužeistuosius.

Versijos - skirtingos

Rusijos žiniasklaida pateikia gana prieštaringų versijų, kas galėjo surengti išpuolį. Beveik niekas neabejoja, kad tai padarė teroristai iš Šiaurės Kaukazo, tačiau kol kas atsakomybės neprisiėmė nė viena grupuotė. Pareigūnų vertinimu, išpuolis įvykdytas pagal

klasikinę schemą, pamėgtą išeivių iš Šiaurės Kaukazo. Teroro aktui rengtasi iš anksto - oro uostas ir jo saugumo schemos buvo puikiai išanalizuotos. Sprogdinimo įtaiso galingumas prilygo maždaug penkiems kilogramams trotilo. Į jį buvo pridėta žalojančių dalių - penkių milimetrų storio ir dviejų milimetrų ilgio plieninės vielos gabalėlių.

Pasak vienų pranešimų, apie galimą teroro aktą žinojusius pareigūnus sutrikdė tai, kad jie ieškojo moters, o mirtininkas buvo vyras. Liudytojai pasakojo matę 30-40 metų europietiškos išvaizdos, vyriško sudėjimo asmenį.

Tačiau yra ir kita versija - esą išpuolį surengė du vyrai ir viena moteris. Rusijos pareigūnai paskelbė trijų iš Čečėnijos kilusių įtariamųjų paiešką. Teigiama, jog jie palydėjo mirtininkę į oro uostą, o paskui dingo be pėdsakų. Tuomet moteris atidarė krepšį ir nugriaudėjo sprogimas. Šalia jos stovėjusiam vyrui buvo nutraukta galva.

Įtakingas verslo dienraštis "Kommersant", remdamasis savais šaltiniais, rašo, kad teroro aktą surengė grupė mirtininkų, atvykusių iš Šiaurės Kaukazo. Esą Rusijos specialiosios tarnybos suvokė padidėjusį pavojų, mat Naujųjų metų išvakarėse viename Maskvos sporto kompleksų netyčia susisprogdino moteris. Spėjama, kad ji turėjo įvykdyti išpuolį tą pačią Naujųjų metų naktį, tačiau vienas užtaisas buvo detonuotas per anksti.

Šie pranešimai atgaivino prisiminimus apie vadinamąsias Šiaurės Kaukazo juodąsias našles - vyrų netekusias kovotojų žmonas, kurios tampa mirtininkėmis dėl keršto. Pernai kovo 29-ąją dvi moterys susisprogdino Maskvos metropolitene. Tąkart žuvo 40 žmonių, dar per 100 buvo sužeista.

Kas neužtikrino saugumo?

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pareiškė, kad teroro išpuolis įvykdytas dėl nepakankamo saugumo oro uoste, todėl atsakomybę turi prisiimti ir Domodedovo vadovybė. Prezidento manymu, būtina sekti Izraelio ar JAV pavyzdžiu ir taikyti gerokai griežtesnę patikros sistemą. Abiejose valstybėse keleiviai nuodugniai apžiūrimi, nuolat tikrinamas pavojaus lygis. JAV oro uostuose veikia visą kūną rodantys skeneriai, o žydų pareigūnai dar ir išklausinėja atvykstančius asmenis.

Tačiau saugumo ekspertai mano, kad šiandien, kai teroristai tampa vis išradingesni, mirtininko išpuolis atvykimo salėje, kurioje beveik nėra apsaugos, - tik laiko klausimas. Daugelyje pasaulio oro uostų į šią zoną žmonės gali patekti be jokios patikros. Anksčiau Rusijos oro uostuose einant į atvykimo salę dar reikėdavo pereiti metalinius detektorius, bet tokia patikra buvo gana fragmentiška.

D.Medvedevas padėjo supurtyti visą saugumo sistemą. Jis liepė patraukti atsakomybėn žinybų pareigūnus, atsakingus už saugumą transporto srityje. Rusijos generalinei prokuratūrai ir Tyrimų komitetui nurodyta, kad jei bus būtina, kaltus asmenis traukti baudžiamojon atsakomybėn. D.Medvedevas įpareigojo nusikaltėlius nustatyti ir įkalinti, o su tais, kurie priešinsis, "nėra ko terliotis, jie turi būti sunaikinti iškart".

Domodedovo oro uostas kratosi atsakomybės. Esą buvo laikomasi visų aviacijos saugumo reikalavimų, o atvykimo salėje už saugumą atsako transporto milicija. Vakar vienas didžiausių Rusijos oro uostų jau dirbo įprastu režimu, lėktuvai leidosi ir kilo.

Prezidento sekretorius spaudai Dmitrijus Peskovas savo ruožtu paaiškino, jog nė viena šalis negali apginti savo piliečių: "Vyriausybė imasi visų būtinų priemonių, tačiau teroro esmė ta, kad niekas, nė viena pasaulio valstybė negali atsikratyti šios grėsmės. Niekas iš mūsų negali užtikrinti šimtaprocentinio saugumo."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"