Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Riteriai su labdaros ir savanoriško darbo ginklais

 
2015 01 15 9:00
Kanados Kolumbo riteriai. 
Kanados Kolumbo riteriai.  www.kofc7599.org nuotrauka

Kolumbo riteriai – katalikų vyrų organizacija, jau daugiau nei šimtą metų veikianti ne tik Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur buvo sukurta, bet ir kitose pasaulio šalyse, daugiausia Kanadoje, Centrinėje Amerikoje, Karibų salose, Filipinuose. 

Organizaciją sudaro 14 tūkst. padalinių, vadinamų tarybomis, iš viso jose veikia kone 2 milijonai narių. Nuo 2013-ųjų už krikščioniškas vertybes „riteriai“ kovoja ir Lietuvoje. Tiesa, čia jų nedaug. O ir ginklai neįprasti – labdara bei savanorystė.

Vilniaus arkivyskupijos organizuoto šeimos festivalio sausio 10-ąją „Litexpo“ parodų rūmuose metu lzinios.lt kelis klausimus apie „riterius“ ir jų kovas uždavė vyriausiajam organizacijos iždininkui Michaeliui J. O’Connorui, atvykusiam iš JAV. Pasak jo, religiniai įsitikinimai neišvengiamai persmelkia ir politines pažiūras bei veikimą viešojoje erdvėje. Visiškai natūralu, kad katalikai, susivieniję į organizaciją, skiria savo laiką bei pinigus stiprinti tradicinei šeimai, gyvybės kultūrai, kovoti prieš sąžinės laisvės varžymus bei pagelbėti į bėdą patekusiems.

Kenčiantiems visame pasaulyje

Šiuo metu Kolumbo riteriai finansiškai padeda krikščionims Irake, kur daugybė tikinčiųjų yra netekę gyvenamosios vietos, neseniai jie skyrė 2,5 milijono dolerių vienai arkivyskupijų, kad teiktų pagalbą juos apgyvendinant. Taip pat nepamiršti ir ukrainiečiai, palikę savo namus rytinėje šalies dalyje, siekiant išvengti Rusijos agresijos. 2013 metų pabaigoje Filipinuose praūžė iki šiol galingiausias taifūnas, kurio metu žuvo ar dingo per 7 tūkst. žmonių, daugybė neteko namų. Kolumbo riteriai ir jiems padeda atsistoti ant kojų. Skirta ne tik piniginė parama nuo stichijos nukentėjusiems, bet ir priemonės, reikalingos grįžimui prie pragyvenimo šaltinio, pavyzdžiui, valtys žvejams ir pan. „Esame viena pagrindinių organizacijų, padedančių pabėgėliams [...] Stengiamės pastebėti tuos, kuriems reikia pagalbos, visame pasaulyje“, – kalbėjo M. O‘Connoras.

Sausio pradžioje Vilniuje lankėsi trys jaunuoliai, nukentėję nuo 2010 metų žemės drebėjimo Haityje. Galūnių netekę haitiečiai dalyvavo Kolumbo riterių finansuojamoje programoje ir po suteiktos kvalifikuotos medicininės bei psichologinės pagalbos jie ne tik konsultuoja kitus neįgaliųjų reabilitacijos programos dalyvius, bet ir žaidžia futbolą. Protezuotojai jiems grąžino galimybę judėti. Po trumpo vizito sostinėje jie išvyko į Vatikaną susitikti su popiežiumi, kur vyko konferencija penktosioms 7 balų pagal Richterio skalę žemės drebėjimo metinėms. Jos metu rodytas ir „riterių“ sukurtas filmas apie viltį ir gijimą šioje Karibų jūros valstybėje „Unbreakable: A Story of Hope and Healing in Haiti“. Anglišką jo anonsą galima pažiūrėti čia.

Keturi principai

Narių skaičiumi organizacija šiuo metu sparčiausiai auga Filipinuose, kur esama daugiau nei 300 tūkst. narių. Jau trečius veiklos metus Kolumbo riteriai skaičiuoja Lietuvoje, kur jų yra apie keturias dešimtis, bei Ukrainoje su 200 narių. Vyriausiasis iždininkas tikisi, jog čia „riterių“ skaičius augs panašiai sėkmingai kaip Lenkijoje, kur jų jau per 4 tūkst. „Norėtume, kad būtų po tarybą kiekvienoje parapijoje. Dirbame iš visų jėgų. Kiekvienam ganytojui reikia pagalbos ir mes turėtume ją suteikti“, – paklaustas apie lūkesčius Rytų Europoje atsakė jis. Be to, organizacija plečiasi ir į Tolimuosius Rytus: neseniai įžengta į Pietų Korėją, kur gyvena 5,5 milijono katalikybės išpažinėjų, tai viena greičiausiai augančių katalikų bendruomenių pasaulyje.

Michaelis J. O
Michaelis J. O

„Vadovaujamės keturiais principais. Pirmasis – artimo meilė. Organizacijos įkūrėjo tėvo Michaelo J. McGivney, pirminis tikslas buvo padėti ne tik šeimoms, bet ir bendruomenėms, Bažnyčiai, – kalbėjo Kolumbo riteris. – Iš esmės organizacija įkurta, matant, kaip vyrai žūva darbo metu ir nėra kam pasirūpinti našlėmis bei vaikais. Norėta padėti šeimoms išgyventi, nes tais laikais valstybė galėjo atimti vaikus iš jais finansiškai negalinčių pasirūpinti tėvų ir apgyvendinti juos našlaičių prieglaudoje. Šią atsakomybę ir šiandien prisiimame labai rimtai“. Be to, organizacijos nariai yra įsitraukę į bendruomenių veiklas, padeda parapijoms. Anot M. O‘Connoro, kiekvienam klebonui reikia pagalbos. Antrasis principas – vienybė. Suprantant, kad „nė vienas iš mūsų neprilygsta mums visiems kartu“ „riteriai“ buriasi draugėn, kad galėtų nuveikti daugiau nei kiekvienas individualiai. Trečias – brolybė, rūpinimasis kitais visuomenės nariais. Ketvirtas – patriotizmas: Kolumbo riteriai yra savo šalių patriotai, aktyvūs piliečiai – amerikiečiai, kanadiečiai, meksikiečiai, filipiniečiai, lenkai etc.

Už gyvybės kultūrą

Jau ne vienerius metus Kolumbo riteriai skiria lėšų vyskupų dalyvavimui seminaruose apie bioetiką. „Svarbu šviesti. Kviečiame geriausius medicinos ekspertus kalbėti vyskupams, kad jie savo išmanymą galėtų perteikti tikintiesiems, kad turėtų medicininių argumentų apginti moralinę poziciją. Tai vykstą sykį per metus“, – pasakojo pašnekovas. Neseniai JAV ir Kanadoje imtasi iniciatyvos teikti nemokamas tyrimų ultragarsu paslaugas nėščiosioms, ketinančioms pasidaryti abortą. Sprendimą po to priima pačios moterys, tačiau pastebėta, jog galimybė atlikti tyrimą gali pakeisti pirminį norą ir šitaip išgelbėjama nemažai gyvybių. Taip pat „riteriai“ remia kasmetines Vašingtone vykstančias eitynes „Už gyvybę“, kuriose dalyvauja šimtai tūkstančiai žmonių – ir pinigais, ir surasdami savanorių renginiui. Tokie jų remiami renginiai vyksta ir vakarinėje šalies dalyje – Kalifornijoje – bei Kanadoje.

„Mus skatina faktas, kad abortų skaičius per pastaruosius tris dešimtmečius JAV sumažėjo. Manome, kad prie to prisideda priemonės, kurių imamės – seminarai vyskupams, ultragarso tyrimai, eitynės. Šitaip priešinamės „pro-choice“ (liet. už pasirinkimą) judėjimui“, – kalbėjo M. O‘Connoras. JAV LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų) aktyvistai „riterius“ laiko vienais pagrindinių savo priešininkų ir piktinasi, jog per metus išleidžiama daugiau nei milijonas dolerių „kovoti su jų teisėmis“.

Sąžinės laisvė ir santuokos svarba

Kolumbo riteriai išskiria tris viešojo gyvenimo sritis, kuriose imasi veikti. Be kovos už gyvybės kultūrą jie atkreipia dėmesį į sąžinės laisvės pažeidimus bei šeimos ir santuokos svarbą. Kaip pasakojo pašnekovas, pagrindinis iššūkis religijos laisvei jo šalyje – gimstamumo kontrolė ir kontracepcija. 2010 metais priimtas Pacientų apsaugos ir prieinamos sveikatos priežiūros įstatymas, dar žinomas kaip „Obamacare“ (liet. Obamos priežiūra) ne tik siekia užtikrinti sveikatos priežiūrą negalintiems už ją susimokėti privatiems draudėjams, bet ir įpareigoja darbdavius finansuoti darbuotojų draudimą, į kurį įeina kontraceptinės priemonės, sterilizacija, cheminiai abortai. „Mūsų pagrindinė kova vyksta dėl to. Nenorime, kad vyriausybė ribotų religijos laisvę“, – reikalavimus, prieštaraujančius religiniams darbdavių įsitikinimams, komentavo vyriausiasis Kolumbo riterių iždininkas.

Trečiajai sričiai stiprinti organizacija JAV sostinėje yra įkūrusi šv. popiežiaus Jono Pauliaus II institutą, kur jau antrą dešimtmetį studijuojami santuokos ir šeimos klausimai. Kolumbo riteriai praėjusio amžiaus pabaigoje Europoje tapo žinomi būtent dėl artimų ryšių su minėtu popiežiumi, rėmė jo iniciatyvas prieš komunizmą. Organizacija dargi vykdo programas, kuriomis siekiama padėti asmenims būti geresniais tėvais, geresnėmis motinomis, o šių metų rugsėjį Filadelfijoje vyks Pasaulinis šeimų susitikimas, į kurį atvyks ir popiežius Pranciškus. Kolumbo riteriai – vieni pagrindinių šio renginio rėmėjų.

Religija nulemia ir politines pažiūras

Praėjusiais metais „riteriai“ skyrė daugiau nei 151 milijoną dolerių labdarai ir 69 milijonus savanoriško darbo valandų. „Dėl to žmonės prie mūsų prisijungia – jie mato tai, ką darome dėl meilės artimui, ir gerai jaučiasi galėdami prisidėti. Labdaringa veikla leidžia pasijusti geresniu. [...] Ypač daugėja jaunų žmonių, norinčių prisijungti. Jie nori grąžinti tai, ką yra gavę, o mes tiesiog duodame tam būdą“, – pasakojo M. O‘Connoras.

Kolumbo riterių herbas.
Kolumbo riterių herbas.

Svečias iš Amerikos sakė manantis, jog katalikybė turi reikšmės asmens politinėms pažiūroms. Nėra taip, kad religiją nustumtumi į šalį, įsitraukdamas į viešąjį gyvenimą. Neįmanoma nekreipti dėmesio į tikėjimą, priimant vieną ar kitą sprendimą, susidarant nuomonę apie vykdomą politiką: „Tai dalis tavęs, to, kaip tu galvoji, veiki [...] Žmogus turi atsižvelgti į savo sąžinę, o tai yra religija“.

Vatikane užvesta 1882 metais Kolumbo riterių organizaciją įkūrusio kunigo M. J. McGivney beatifikacijos byla. Stebėdamas prastas darbo sąlygas gamyklose ir priešiškumą katalikams imigrantams Konektikuto valstijoje, jis subūrė grupę vyrų savo parapijoje ir pasiūlė įsteigti pasauliečių organizaciją. Pagrindiniai tikslai buvo šie: sukliudyti vyrams prisijungti prie slaptų draugijų, nesuderinamų su Bažnyčios mokymu, suvienyti katalikus vyrus ir pagelbėti velionių šeimoms. Kaip ištikimybės tikėjimui nesikirtimo su ištikimybe šaliai simbolis pasirinktas Kristupo Kolumbo – kataliko, laikomo Amerikos atradėju – vardas. Tarp žymiausių organizacijos narių – ir 35-asis JAV prezidentas Johnas F. Kennedy.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"